Kefir Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

  Kefir Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

  Kefir, doğal ve sağlıklı bir süt ürünüdür. Besin maddeleri ve probiyotikler bakımından yüksektir, sindirim ve bağırsak sağlığı için inanılmaz faydalıdır.

  Yazıda “kefir ne işe yarar”, “kefir neye iyi gelir”, “kefir nasıl tüketilir”, “kefir faydalı mı”, “kefirin faydaları neler”, “kefirin zarar var mı”, “kefirde hangi vitaminler var”, “kefir nasıl kullanılır”, “kefir neyden yapılır, “kefir nasıl mayalanır” gibi sorulara cevap aranacaktır.

  Kefir Nedir, Nasıl Olur?

  Kefir, sudan veya sütten yapılabilen fermente bir içecektir. Kefir, aslında bakteri ve mayadan oluşan bir fermantasyon başlatıcısı olan “kefir taneleri” kullanılarak yapılır.

  Bu kefir taneleri, bir inek, koyun veya keçiden elde edilen sütleri veya meyve ve şeker içeren bir su karışımını aşılamak için kullanılır.

  Ortaya çıkan bu fermente içecek, probiyotikler açısından zengindir ve hafif ekşi ama aynı zamanda lezzetlidir.

  Su Kefiri

  Su kefiri yapılırken, kullanılan kefir taneleri üç ana bakteri türünden yapılır – Lactobacillus Brevis, Saccharomyces cerevisiae ve Streptococcus lactis.

  Diğer bakteri ve mayaları havadan ve sıvıdan emebildiğinden, su kefiri başka maya ve bakteri türlerini de içerebilir.

  Su kefirinde, kefir taneleri suya, kuru meyveye ve şekere eklenir.

  Kefir taneleri mevcut şekerleri tükettiğinde, bağırsak sağlığına yardımcı olan probiyotik bakterileri fermente eder ve serbest bırakır.

  Kefirin tadı hafif ekşidir ve fermantasyon nedeniyle hafif karbonatlıdır. Su kefiri, süt kefir çeşitleri kadar iyi bilinmemektedir.

  Süt Kefiri

  Süt kefirinde bulunan birincil bakteri Lactobacillus kefiri’dir. Kolonileri süte eklenir ve laktozda bulunan şekeri tükettikçe, sağlığa fayda sağlayan değerli probiyotikleri fermente ederek serbest bırakır.

  Süt kefirinin fermantasyonu genellikle 24 saatlik bir süre içinde gerçekleşir, ardından kefir taneleri süzülür ve sıvı kalır. Süt kefirinde, akan yoğurt kıvamında ve biraz ekşi yoğurdun tadı vardır.

  Kefir taneleri aşılamak için kullandıkları sıvıdan süzüldükten sonra, başka bir kefir yapımını başlatmak için tekrar kullanılabilirler.

  Ayrıca kefir taneleri yeterli şeker, sıvı ve besin maddelerine sahip olduğu sürece sonsuza kadar yaşayabilirler.

  Aslında, kefir taneleri yaşlandıkça, diğer simbiyotik bakteri ve maya kültürleri (SCOBY) gibi, yapıldıkları maya ve bakterilere bağlı olarak farklı özellikler kazanır.

  Kefirin Besin Değeri

  Diğer süt ürünleri gibi, iyi bir kalsiyum kaynağıdır ayrıca yüksek düzeyde B12 vitamini, magnezyum, K2 vitamini, biotin, folat, enzimler ve probiyotikler içerir.

  Bununla birlikte, standart bir besin içeriğine sahip değildir çünkü değerler üretildiği ineğin sütüne, kültüre ve bölgeye göre değişebilir.

  Örnek olarak, marketten satın alınan bir fincan tam yağlı kefir  aşağıdaki besinleri içerir:

  160 kalori

  12 gram karbonhidrat

  10 gram protein

  8 gram yağ

  390 miligram kalsiyum (yüzde 30 DV)

  5 mikrogram D vitamini (yüzde 25 DV)

  90 mikrogram A vitamini (yüzde 10 DV)

  376 miligram potasyum (yüzde 8 DV)

  Kefirin sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olan bu içeceğin benzersiz probiyotik içeriğidir. 2019 yılında yapılan bir çalışmaya göre, aşağıdaki türler gibi 50’den fazla probiyotik bakteri ve maya türü içerebilir:

  Kluyveromyces marxianus / Candida kefyr

  Lactococcus lactis subsp. lactis

  Lactococcus lactis subsp. Cremoris

  Streptococcus thermophilus

  Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus

  Lactobacillus casei

  Kazachstania unispora

  Yoğurt mayası

  Bifidobacterium lactis

  Leuconostoc mesenteroides

  Saccaromyces unisporus

  Kefirin Yararları Nelerdir?

  Birçok önemli besin maddesi içerir

  Kefir, geleneksel olarak inek sütü veya keçi sütü kullanılarak yapılan fermente bir içecektir. Süte kefir taneleri ekleyerek yapılır.

  Bunlar konvansiyonel anlamda hububat değil, maya ve laktik asit bakterilerinin kültürleridir. 24 saatlik bir sürede, kefir tanelerindeki mikroorganizmalar şekerleri sütle çarpıp fermente ederek kefir haline getirir. Sonra taneler sıvıdan çıkarılır ve tekrar kullanılabilir.

  Kefirin kaynağı, Doğu Avrupa ve Güneybatı Asya’nın bir bölümüdür. Adı, yemek yedikten sonra “iyi hissetmek” anlamına gelen ” keyif ” kelimesinden türetilmiştir.

  Laktik asit bakterileri sütteki laktozu laktik aside çevirirler, bu nedenle kefirin yoğurt gibi ekşi bir tadı vardır.

  Kefir ayrıca sağlık yararlarına katkıda bulunan organik asitler ve peptitler de dahil olmak üzere çok çeşitli biyoaktif bileşikler içerir.

  Kefirin süt içermeyen versiyonları, hindistan cevizi suyu, hindistan cevizi sütü veya diğer tatlı sıvılarla yapılabilir. Bunların süt esaslı kefir ile aynı besin profili olmaz.

  Kefir bağırsakları çalıştırır mı?

  Kefirde bulunan probiyotikler sadece mide için faydalı olmakla kalmaz aynı zamanda bağırsak sağlığını destekler.

  Midede bulunan sert asitleri geçemeyen yoğurtta bulunan probiyotiklerin aksine, kefir probiyotikleri kalın bağırsağa kadar tüm yol boyunca taşınabilir.

  Kefirdeki sütün mide asiditesini azalttığına ve bakterilerin sindirim sistemi yoluyla sindirilmeden hareket etmesine izin verdiğine inanılmaktadır.

  Laboratuvar ortamında mide asidininkine benzer pH seviyelerine tabi tutulduğunda, kefir probiyotikleri hayatta kalabilir.

  Ek olarak, kefirde bulunan mikroplar, bağırsak astarında bulunanlar gibi hücrelere yapıştıklarında gelişirler.

  Bu, bu hücrelerin bağırsakları kolonize etmesine yardımcı olabileceği ve bu da sizi zararlı bakterilerden koruyabileceği anlamına gelir.

  Kefir üzerinde yapılan laboratuvar testleri, kalın bağırsakta hayatta kalabilmesi de dahil olmak üzere GI yollarımız olmadan nasıl davrandığını gösterir.

  Bu, kefirin bağırsak sağlığını geri kazanma ve sağlıksız bir bağırsakta uygun bakteri seviyelerini geri getirme potansiyeline sahip olabileceği anlamına gelir.

  Yoğurttan daha güçlü bir probiyotiktir

  Bazı mikroorganizmalar tüketildiğinde sağlığa yararlı etkileri vardır.

  Probiyotikler olarak bilinen bu mikroorganizmalar, sindirim sağlığı, kilo kontrolü ve zihinsel sağlık gibi çeşitli şekillerde etkileyebilir.

  Yoğurt, en iyi bilinen probiyotik gıdalardan biridir ancak kefir aslında daha güçlü bir kaynaktır.

  Kefir taneleri yaklaşık 30 farklı tür bakteri ve maya içerir, bu da onu çok zengin ve çeşitli probiyotik kaynağı haline getirir.

  Diğer fermente süt ürünleri çok daha az türden yapılır ve herhangi bir maya içermez.

  Anti-bakteriyel özellikleri vardır

  Kefirdeki bazı probiyotiklerin enfeksiyonlara karşı koruma sağladığı düşünülmektedir. Buna, kefir için eşsiz bir probiyotik olan Lactobacillus bakterisi de dahildir.

  Araştırmalar, bu probiyotik bakterinin, Salmonella, Helicobacter Pylori ve E. coli de dahil olmak üzere çeşitli zararlı bakterilerin gelişimini engellediğini gösteriyor.

  Kefirde bulunan bir tür karbonhidrat olan kefiran ayrıca antibakteriyel özelliklere sahiptir.

  Kemik sağlığını geliştirir ve osteoporoz riskini düşürür

  Osteoporoz, kemik dokusunun bozulması ile karakterizedir. Yaşlı kadınlarda özellikle yaygındır ve kemiklerin kırılma riskini arttırır.

  Kalsiyum alımının yeterli olmasını sağlamak kemik sağlığını iyileştirmenin ve osteoporozun ilerlemesini yavaşlatmanın en etkili yollarından biridir.

  Tam yağlı sütten yapılan kefir, hem büyük bir kalsiyum kaynağıdır hem de K2 vitamini içerir. Bu besin, kalsiyum metabolizmasında merkezi bir rol oynar ve yeterli miktarda alımı kırık riskini % 81 oranında azaltır.

  Yakın zamandaki hayvan çalışmaları, kefirin kemik hücreleri tarafından kalsiyum emilimini artırabileceğini göstermiştir. Bu, kırıkların önlenmesine yardımcı olan gelişmiş kemik yoğunluğu sağlar.

  Kansere karşı korur

  Kanser dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Vücutta anormal hücrelerin kontrolsüz büyümesi, örneğin bir tümör olduğunda ortaya çıkar. 

  Fermente süt ürünlerindeki probiyotiklerin kanserojen bileşiklerin oluşumunu azaltarak ve aynı zamanda bağışıklık sistemini uyararak tümör büyümesini engellediği düşünülmektedir.

  Bu koruyucu rolü birçok test tüpü çalışmasında belirtilmiştir. 

  Bir çalışma, kefir ekstraktının insan meme kanseri hücrelerinin sayısını % 56 azalttığını, yoğurt özütünün ise % 14 azalttığını gösterdi.

  Sindirim problemlerini azaltır

  Kefir gibi probiyotikler, bağırsaktaki dost bakterilerin dengelenmesine yardımcı olur. Bu nedenle birçok ishal şekli için oldukça etkilidirler.

  Probiyotiklerin ve probiyotik gıdaların her türlü sindirim problemlerine yardımcı olabileceğine dair çok sayıda kanıt vardır.

  Buna irritabl bağırsak sendromu (IBS), H. pylori enfeksiyonunun yol açtığı ülserler ve çeşitli sindirim problemleri dahildir. Bu nedenle, sindirime ilişkin problemleriniz varsa kefir yararlı olabilir.

  Laktoz intoleransı olanlar tarafından daha iyi tolere edilir 

  Süt ve süt ürünleri, laktoz adı verilen doğal bir şeker içerir. Birçok kişi, özellikle de yetişkinler, laktozu uygun bir şekilde parçalayıp özümleyemez. Bu duruma laktoz intoleransı denir.

  Fermente süt gıdalarındaki (kefir ve yoğurt gibi) laktik asit bakterileri laktozu laktik aside dönüştürürler, bu nedenle bu gıdalar laktoz bakımından sütten çok daha düşüktür. 

  Laktozun daha da parçalanmasına yardımcı olabilecek enzimler içerirler. Bu nedenle, kefir en azından normal süt ile karşılaştırıldığında laktoz intoleransı olan insanlar tarafından daha iyi tolere edilir.

  Ayrıca, % 100 laktoz içermeyen kefirin, hindistan cevizi suyu, meyve suyu veya başka bir süt içermeyen sıvı kullanarak yapılabileceğini unutmayın.

  Alerji ve astım belirtilerini iyileştirir 

  Alerjik reaksiyonlar zararsız çevresel maddelere karşı inflamatuar yanıtlardan kaynaklanır. Aşırı duyarlı bir bağışıklık sistemine sahip insanlar, alerjiye daha yatkındır ve bu da astım gibi koşullara neden olabilir.

  Hayvan çalışmalarında, kefirin alerji ve astıma bağlı inflamatuar cevapları baskıladığı gösterilmiştir.

  Detoksifikasyonu teşvik eder

  Ağır metaller, böcek ilaçları, kirleticiler, koruyucular ve zehirli kimyasallardan kaynaklanan toksinlere düzenli olarak maruz kalıyoruz.

  Bu kirleticiler, yediğimizde, nefes aldığımızda ve çevremizdeki şeylere dokunduğumuzda vücudumuza girer. Bu toksinler vücudumuza girdikten sonra dokularda ve hücrelerde kalır.

  Zihinsel sağlık sorunlarına, kansere ve sindirim, metabolik ve üreme bozukluklarına neden olmak gibi önemli sağlık etkileri vardır.

  Kefir, vücudu detoksifiye etmeye ve hücreleri bu istenmeyen atıklardan arındırmaya yardımcı olmak için kullanılabilir.

  Kefir, özellikle gıdalarda yaygın olarak bulunan aflatoksinlere karşı iyidir. Aflatoksinler küf sporları yoluyla yayılır ve yer fıstığında yaygındır.

  Ayrıca buğday, mısır ve soya gibi tahılları etkilediği bilinmektedir ve kanola, soya fasulyesi ve pamuk tohumu gibi yağlarda görülebilir. Kefirdeki bazı bakteriler aflatoksinlere bağlandığından, bunları ve diğer mantar kirletici türlerini öldürebilir. 

  Yararlı bir koruyucudur

  Yiyecekler kefir ile fermente edildiğinde daha uzun süre taze kalır.

  Fermantasyon, sağlıklı, iyi bakterileri gelişmeye teşvik etmenin bir yoludur, bu da sağlıksız, kötü bakterilerin hayatta kalması için yer bırakmaz.

  Kefir içmek, bağırsakta sağlıklı bir mikrobiyotayı teşvik eder, bu da kötü bakterilerin burada tutunamayacağı anlamına gelir.

  Örnek olarak, maya yerine kefir taneleri kullanılarak yapılan ekmek daha uzun süre taze kalma eğilimindedir, küf ve çürümeyi destekleyen diğer mikroplara direnir.

  Daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur

  Kefirin probiyotikleri ve anti-inflamatuar özellikleri yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir ve yara izi riskini azaltır.

  Gümüş sülfadiazin gibi geleneksel yara tedavileri ile karşılaştırıldığında, kefirin iltihabı ve yara oluşumunu azalttığı ve yara iyileşmesini desteklediği ve ayrıca geleneksel tedavilerden daha iyi olduğu gösterilmiştir.

  Kefirdeki probiyotiklerin, yara yerinde veya yara yerinde yaşayan herhangi bir mikrobiyal toplulukta dengeyi yeniden sağlayarak bu yaraların iyileştirilmesinde rol oynadığına inanılmaktadır.

  Yaşlanma sürecini yavaşlatır

  Oksidatif stres, yaşlanmanın ve yaşa bağlı bozuklukların ve hastalıkların birincil nedenidir.

  Süt veya soya sütü ile yapıldığında kefir, oksidatif stresi yavaşlattığı ve dolayısıyla genel olarak yaşlanmaya neden olduğu bilinen antioksidanlar bakımından yüksektir.

  Demans ve belirli kanser türleri gibi yaşlanmaya bağlı hastalıklar, kefir gibi yiyecekler gibi antioksidan bakımından zengin beslenildiğinde, gecikebilir.

  Oksidatif stresin diğer yan etkileri arasında kardiyovasküler problemler bulunur.

  Beyin sağlığını destekler

  Hayvan deneylerinde, kefirin uzamsal öğrenmeyi geliştirdiği, hafızanın daha iyi konsolidasyonunu sağladığı ve Alzheimer hastalığı gibi bunama bozukluklarında en sık görülen bilişsel düşüşü yavaşlattığı gösterilmiştir.

  Bu ilk sonuçların başarısı nedeniyle, kefir ve bileşiklerinin insan bilişsel işlevi üzerindeki etkisini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Kefirin Cilde Faydaları

  Kefirin faydaları sadece vücudun içindekiler için değil, dışarıdakiler için de geçerlidir. Cildimiz de kefirden faydalanabilir.

  Kefir sadece sivilceye neden olan bakterilerle savaşmaya yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda kefirdeki birçok bileşik cildin rengini açmak için kullanılabilir.

  Birçok insan daha eşit bir cilt tonu ister ve nedenleri önemli ölçüde değişir. Cilde kefir sürmek sivilceleri gidermeye yardımcı olabilir ve cildi doğal olarak aydınlatabilir.

  Kefir Zayıflatır mı?

  Kefir, aslında kilo vermeye ve vücut yağını kaybetmeye yardımcı olabilecek beş tür bakteri içerir.

  Lactobacillus gasseri

  Bu bakteri, yağ moleküllerinin boyutunu artırabilir ve yediğiniz her öğünde daha az yağ emmeye yardımcı olur. Bu, genel vücut kitle indeksi ve kilonun yanı sıra visseral yağ dokusu olarak da bilinen göbek yağını azaltmak için faydalıdır. 

  Lactobacillus paracasei

  Bu bakteri türü, yağ yakma yeteneğini düzenleyen belirli bir hormonu artırır. Alımı artırarak, vücuda daha fazla yağ yakmasını belirtirsiniz.

  Lactobacillus rhamnosus

  Bu bakteri, bazen obezite hormonu olarak adlandırılan leptin salgılayarak tokluğu artırır. Bu bakteri türünü düzenli olarak tüketmek, kilo kaybını yüzde 50’ye kadar artırabilir.

  Lactobacillus amylovorus ve Lactobacillus fermentum 

  Araştırmalar, bu iki suşun, kullanmayanlara kıyasla onları kullanan hastalarda vücut yağını daha fazla azaltabildiğini gösteriyor.

  Bu iki probiyotik, sağlıklı bağırsak mikroflorası için gereklidir ve mevcut olduklarında, değiştirilmiş bir enerji metabolizmasını ve geliştirilmiş vücut kompozisyonunu teşvik ederler. 

  Evde Kefir Nasıl Yapılır?

  Satın alınan kefirin kalitesinden emin değilseniz, o halde kolayca evde yapabilirsiniz. Bazı taze meyveler eklendiğinde en sağlıklı ve en lezzetli tatlardan birine dönüşür.

  Kefir tanelerini süpermarketlerden satın alabilirsiniz.

  Kefirin Yapılışı

  – 1 ya da 2 çorba kaşığı kefir tanesini küçük bir kavanoza koyun. Ne kadar çok kullanırsanız o kadar hızlı kültür yaparsınız.

  – 2 fincan süt ekleyin, tercihen organik veya çiğ. Kavanozun üst kısmında bir miktar boşluk bırakın.

  Kefirin daha kalın olmasını isterseniz biraz yağlı krema ekleyebilirsiniz.

  Kapağını kapatın ve oda sıcaklığında 12-36 saat bırakın. Bu kadar.

  Kubbeli şekilde görünmeye başlayınca hazırdır. Ardından orijinal kefir tanelerini alabileceğiniz şekilde sıvıyı yavaşça süzün.

  Şimdi taneleri biraz sütle yeni bir kavanoza koyun ve tekrar aynı süreçten geçirerek yeniden kefir yapın.

  Lezzetli, besleyici ve son derece sağlıklıdır.

  Kendi kefirinizi yapmak için çok fazla kefir tanesine ihtiyacınız yok ve bunları süresiz olarak yeniden kullanabilirsiniz, tutarlı bir kefir kaynağı sağlamak için yalnızca küçük bir miktara ihtiyacınız var.

  Kefirin kullanılması ve depolanması, aktif koloniler olduğu için pratik ve biraz bilgi gerektirir.

  İşte kefir yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

  Kefir tanelerini özellikle fermantasyon sırasında asla doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın.

  Kefiri kapalı cam kavanozlarda mayalayın ancak kapağı gevşek tutun. Fermantasyon, gaz üretir ve bu da gazın kaçması için yer yoksa kabın patlamasına neden olabilir.

  – Kefir yaparken daima filtrelenmiş su kullanın. Mümkünse, suyunuzdaki tüm klor kalıntılarının temizlendiğinden emin olun.

  – Metal, kefirdeki mikropları yok edebileceğinden, fermentasyon işleminde asla herhangi bir metal türü kullanmayın. Buna kaşıklar, kaseler, ölçü aletleri ve süzgeçler dahildir.

  Kefir tanelerinin hayatta kalması için yiyecek gerekir. Onları düzenli olarak beslemiyorsanız ölürler. Kullanılmayan taneleri iki aya kadar dondurucuya koyun.

  – Çok uzun süre mayalanmaya bırakılırsa, süt kefiri peynir altı suyuna ve sıvıya ayrılabilir ve artık içilemez.

  Kefir İçmenin Zararları Nelerdir?

  Süte alerjiniz veya laktoz intoleransınız varsa, kefir içmenin bazı yan etkilerini yaşayabilirsiniz.

  Soya, pirinç veya badem sütü gibi bitki sütleri veya su kefiri kullanmak sizin için daha iyi bir seçim olabilir.

  Düzenli olarak kefir içmeye ilk başladığınızda vücudun sağlıklı bakteri ve maya düzeylerine alışması biraz zaman alacaktır ve bu geçiş sırasında birkaç yan etki yaşayabilirsiniz.

  En yaygın olanları:

  – Sulu dışkı

  – Şişkinlik

  – Mide bulantısı

  – Baş ağrısı

  – Vücut ağrıları

  Bunlar tatsız olsa da, endişe kaynağı değildir ve düzenli kefir kullanımının ilk haftasında azalır ve ortadan kalkar.

  Bu süre zarfında, sağlıklı bakteriler bağırsaktaki sağlıksız mikropları yok eder ve doğal dengeyi yeniden sağlar, bu nedenle bu işlemden kaynaklanan atıklardan ve toksinlerden kurtulmak gerekir.

  Sonuç olarak;

  Kefir, sağlığa faydalı besleyici bir içecektir. Bu fermente içecekteki probiyotikler birçok önemli sağlık yararı sunar. Kefir su, süt veya bitki sütünden yapılabilir.

  Yoğurt en iyi bilinen probiyotik kaynağı olsa da, süt kefiri aslında daha çeşitli ve bol miktarda probiyotik içerir. Kefir, sıvı bazınızdaki şekeri fermente eden küçük bakteri ve maya kolonileri olan kefir taneleri ile birleştirilmiş bir sıvıdan yapılır.

  Kefir artık ticari olarak da yaygın bulunabilmektedir. Kefirin ekşi, hafif karbonatlı bir tadı vardır, meyve ve doğal tatlandırıcılar ile içeceklerin lezzetini zenginleştirebilirsiniz.

  Kefirin sağlığa birçok faydası olduğu için her gün içilmesi gerekir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ