Mozzarella Peyniri Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Besin Değeri

Mozzarella peyniri, İtalyan manda sütünden yapılan geleneksel bir Güney İtalya peyniridir. Mozzarella taze olduğunda beyazdır ancak hayvanın beslenmesine bağlı olarak hafif sarı da olabilir. 

Yüksek nem içeriğine sahip olduğundan, yapıldıktan sonraki gün servis edilir. Vakumlu kapalı paketlerde satıldığında salamurada bir hafta veya daha uzun süre saklanabilir. 

Mozzarella peyniri, çeşitli pizza ve makarna yemeklerinde kullanılır veya Caprese salatasında fesleğen ve dilimlenmiş domates ile servis edilir.

Mozzarella peyniri, İtalya’nın Battipaglia bölgesine özgü olgunlaşmamış ve yumuşak peynir çeşididir. Geleneksel olarak manda sütünden yapılır. 

ABD ve diğer Avrupa ülkelerinde inek sütünden yapılır. Muazzam talep olması nedeniyle, inek sütünden üretilmektedir. Manda sütünden yapılan mozzarella peyniri, inek sütünden yapılandan çok daha lezzetlidir.

Mozzarella Peynirinin Özellikleri

Mozzarella peyniri kolay eriyen, inanılmaz pürüzsüz ve yumuşak bir  dokuya sahiptir. İnek veya manda sütünün bir enzimi olan peynir mayası ile karıştırılmasıyla yapılır.

Lor haline getirilir ve daha sonra ısıtma ve gerdirme işlemleri yapılarak, yumuşak bir kıvam kazandırılır.

İşlenmiş mozzarella peyniri, kısmi yağsız süt ve tam yağlı süt gibi varyantlarda bulunur. Bu peynir varyantı, pizzalarda kullanılmasıyla ünlüdür. Parçalanmış ve dilimler halinde satılmaktadır.

Hafif bir lezzeti vardır. Cheddar ve Parmesan gibi keskin peynirlerin aksine, çok çeşitli yemeklere uygundur.

Doku olarak, Mozzarella peyniri yumuşak ve nemlidir, içeriğindeki sitrik asit nedeniyle hafif sütlü ve asidiktir.

Mozzarella Peyniri Besin Değeri

Aşağıdaki tablo 100 gram Mozzarella peynirinin besin içeriğini göstermektedir.

Besin Miktar 
Kalori 300 kcal                
Karbonhidrat                            2,2 g
Lif 0 g
Şeker 1.0 g
Yağ 22,4 g
Doymuş yağ 13,2 g
Tekli Doymamış Yağ 6,6 g
Doymamış yağ 0,8 g
Omega 3 372 mg
Omega 6 393 mg
Protein 22,2 g

 

Vitamin                                  Miktar (% DV)
B12 vitamini % 38
Riboflavin % 17
A vitamini % 14
K vitamini % 3
Folat % 2
B1 vitamini % 2
B6 Vitamini % 2
E vitamini % 1
B3 vitamini % 1
B5 vitamini % 1
C vitamini % 0

 

Mineral                                  Miktar (% DV)
Kalsiyum % 51
Fosfor % 35
Sodyum % 26
Selenyum % 24
Çinko % 19
Magnezyum % 5
Demir % 2
Potasyum % 2
Bakır % 1
Manganez % 1

 

Mozzarella Peynirinin Faydaları Nelerdir?

Önemli bir biotin kaynağıdır

Mozzarella peyniri, B7 vitamini olarak da adlandırılan iyi bir biotin kaynağıdır. Bu besin suda çözünebilir olduğundan vücut onu depolamaz.

Bu nedenle, bu peynir çeşidini yemek, B7 vitamini ihtiyacını karşılayacaktır. Gebe kadınlar olası biotin eksikliğine karşı mozzarella peyniri yiyebilir.

Bu vitamin aynı zamanda tırnakların kırılmasını da engeller. Araştırmalar biotinin diyabetik insanlarda kan glikoz düzeylerini düşürebileceğini göstermiştir.

Bağışıklık sistemini düzenler

Yediğimiz yiyeceklerin bağışıklık sistemi üzerinde büyük etkisi vardır. İlginç bir çalışma, peynir içeren bir beslenmenin, bağışıklık ve iltihaplanma tepkilerini düzenleyen ve iltihap önleyici bileşiklerin üretimini baskılayan T hücrelerini uyardığını buldu. 

T hücreleri, enfekte olan hücreleri yok eder ve zararlı yabancı partiküllerin istilasını önler.

Araştırmaya dayalı başka bir çalışma, peynir içeren bir beslenmenin, pro-inflamatuar bileşiklerin oluşumunu azaltarak ve anti-inflamatuar bileşiklerin üretimini artırarak, kolit semptomlarını hafiflettiğini buldu.

Bu nedenle, ılımlı miktarda Mozzarella peyniri yemek, bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve iltihaplı hastalıklarla savaşabilir.

İyi bir riboflavinin kaynağıdır

B2 vitamini veya riboflavin açısından zengin olduğu için mozzarella peyniri yemek, bu vitamini karşılamak için iyi bir fikirdir.

B vitamini kompleks ailesinin bir parçası olarak vücudun çeşitli rahatsızlıklar ve migren atakları, anemi gibi durumlarla savaşmasına yardımcı olduğu için günlük olarak alınması gereken bir vitamindir.

Aynı zamanda antioksidan özellikleri de bulunmaktadır.

Niasin sağlar

Mozzarella peynirinde ayrıca, yağın insan vücudunda uygun enerjiye dönüştürülmesinde önemli bir rol oynayan B3 vitamini yani diğer adıyla niasin bulunmaktadır.

Niasin, kolesterolü kontrol etmeye yardımcı olur, diyabet ve artrit gibi hastalıkların başlamasını engeller.

Yağda eriyen vitaminler içerir

Mozzarella peyniri ayrıca D, E ve A vitamini gibi yağda eriyen vitaminleri de içerir. Bu vitaminler kalsiyum emilimi, kemik sağlığı ve hücre zarı koruması için gereklidir.

Kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur

Mozzarella peyniri, optimum kemik ve diş sağlığı için gerekli önemli bir mineral olan yüksek miktarda kalsiyum içerir.

30 gram mozzarella peyniri, diş minesini ve kemik yapısını korumak için önemli olan 183 miligram kalsiyum içerir.

Kalp kasının korunmasında önemli bir rol oynar ve kolon kanseri riskini azaltır. Ayrıca kilo kaybına da katkıda bulunur.

Fosfor mineralinin iyi bir kaynağıdır

Mozzarella peyniri, insan vücudunun gıdalardan kalsiyumu emmesine yardımcı olan gerekli miktarda fosfora sahiptir.

Aynı zamanda optimum sindirim ve böbreklerin düzgün işleyişi için gereklidir. Mineral, kas yorgunluğu ile mücadeleye yardımcı olur ve beyin işlevini kolaylaştırır.

Diş sağlığını iyileştirir

Araştırmalar, süt ve peynirin diş çürümesine karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğunu bulmuştur. Bu yiyecekler, yemek sırasında kaybolan diş minesinin yenilenmesine yardımcı olur. Peynir, aşağıdaki mekanizmalar yoluyla diş sağlığını iyileştirir:

– Yiyecek partiküllerinin ağızdan temizlenmesine yardımcı olan tükürük akışını uyarır ve diş çürüklerinin görülme sıklığını azaltır. Tükürük akışındaki bir düşüş diş çürüklerine ve ağız enfeksiyonlarına neden olur.

Mozzarella peyniri tüketimi bakteri yapışmasını azaltır. Bakterilerin mine yüzeyine yapışması, diş minesinde karyojenik biyofilm birikmesine neden olur.

Mozzarella peyniri yemek, içindeki kazein, kalsiyum ve fosfor varlığı nedeniyle mine demineralizasyonunu azaltır ve remineralizasyonu artırır.

Çinko sağlar

Çinko, Mozzarella peynirinde bulunan hayati bir mineraldir. Çinko deri problemlerine karşı savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca, prostat bezinin iyi çalışmasını sağlar ve fazla kiloları vermeye de yardımcı olur.

Önemli bir protein kaynağıdır

Mozzarella peynirinin en iyi faydalarından biri, proteinin güçlü bir kaynağı olmasıdır.  Bu peyniri yemek enerji verir ve kas gücünü artırır.

Laktozu tolere edemeyenler için iyi bir seçenek

Laktoz intoleransı olan kişiler, süt ürünlerinde bulunan doğal şekerleri, özellikle de sütü sindiremezler. Bu tür kişiler bazı besinlerin eksikliğini yaşayabilir.

Ancak, mozzarella gibi peynirlerin laktoz içeriği düşüktür, bu nedenle laktoz intoleransı olan bireyler rahatlıkla tüketebilir.

Lütfen unutmayın, mozzarella peynirinin laktoz oranı düşüktür ve ‘laktozsuz’ değildir. Bu nedenle, aşırıya kaçmayın.

Ekmek veya başka bir karbonhidrat kaynağıyla birlikte tüketin. Tek başına yemeyin. 

Potasyum içerir

Potasyum, bu peynirde bulunan bir başka önemli mineraldir. Potasyum, insanlardaki sodyum tüketiminin neden olduğu olumsuz etkilere karşı savaşmaya yardımcı olur.

Potasyum ayrıca kan basıncını düşürmeye ve kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olur.

Konjuge Linoleik Asit (CLA) sağlar

Konjuge linoleik asit, geviş getiren hayvanlardan (otla beslenen hayvanlar) elde edilen gıdalarda doğal olarak oluşan bir trans yağ formudur.

Öncelikle, CLA’nın yapay trans yağlara göre çok farklı bir etkiye sahip olduğunu bilmek gerekir.

İnsan yapımı trans yağlar zararlı olsa da, araştırmacılar CLA’nın sağlık yararları sunduğunu gösteriyor.

Örneğin, klinik araştırmalar, CLA’nın oksidatif stresi önlemeye yardımcı olabileceğini ve ayrıca vücudun bağışıklık fonksiyonunu düzenleyebileceğini göstermektedir.

Mozzarella peyniri, CLA’nın en zengin besin kaynaklarından biridir ve çoğu süt ve et formundan gram başına daha yüksek bir miktar sağlar.

Mozzarella Peyniri Nasıl Yenir?       

Mozzarella peyniri, çeşitli pizza ve makarna yemeklerinde kullanılır veya Caprese salatasında fesleğen ve dilimlenmiş domates ile servis edilir.

Lazanya gibi yemeklerin hazırlanmasında da kullanılır.

Ayrıca tütsülenmiş olarak da bulunabilir. Genellikle taze olarak tüketilir.

Makarnada Parmesan peyniri yerine kullanılır.

Sos ve çorba tarifleri gibi eritilmiş yemekler için de lezzetlidir.

Patates püresi, makarna, omlet gibi yemeklere farklı bir lezzet katar.

Mozzarella Peyniri Zararları

Hiç şüphesiz, mozzarella peynirinin harika bir tadı vardır ve aynı zamanda hayati besin maddeleri ile doludur.

Ancak kötü olan şu ki; kardiyovasküler sağlık konularında endişe kaynağı olabilecek doymuş yağ miktarının yüksek olmasıdır.

Bu süt ürününü ılımlı bir şekilde yemek ve düşük yağlı türevlerini tercih etmek gerekir.

Çok fazla Mozzarella peyniri yemek, kilo almaya ve kabızlığa neden olabilir.

Mozzarella Peyniri Nasıl Yapılır?

Mozzarella peyniri, İtalya’da üretilmektedir. Geleneksel olarak manda sütünden yapılır. Bu süt, ham formda sindirimi zor olan kazein bakımından yüksektir. Ancak Mozzarella kolayca sindirilebilir. İşte mozzarella peynirinin yapım aşamaları…

Sütün Pastörizasyonu

Önce süt 72 derecede ısıtılır. Bu adım, çiğ sütten yapılan peynire kıyasla üstün bir lezzet ve kaliteyi koruyan yumuşak yapılı peynir verir.

Isıtma sıcaklığındaki bir artış (82 santigrat derece) erimiş Mozzarella peynirinin akışkanlığını ve gerilebilirliğini azaltır.

Homojenizasyon

Sütteki yağ moleküllerinin krema olarak ayrılmak yerine bütünleşik kalmaları için parçalandıkları fiziksel bir süreçtir. Bu, peynire serbest yağ oluşumuna karşı daha fazla stabilite sağlar.

Bu adım, pişirme sırasında peynirdeki yağ sızıntısını azaltmada avantajlıdır. Pıhtı oluşturmak için peynir mayası daha sonra eklenir.

Pişirme

Pişirmek peynirin nem içeriğini azaltır. Peynirin eriyebilirlik ve yağ sızdırma özelliklerini değiştirmez ancak eritilmiş peynirin viskozitesi daha fazladır.

Esnetme

Mozzarella peyniri üretimindeki bu adım, bitmiş peynirin fonksiyonel özelliklerinin geliştirilmesinde çok önemlidir. Pıhtı sedyeye aktarılır ve burada kazeinin büyük bir kısmı uzunlamasına mikro yapıyı oluşturan misellerden ayrılır.

Tuzlama ve Tuz İçeriği

Tuzlama işlemi, kuru ve tuzlu tuzlama kombinasyonu kullanılarak gerçekleştirilir. Daha yüksek tuz içeriğine sahip mozzarella peynirinin, daha düşük tuz içeriğine sahip peynirlere göre daha az eriyebilir ve daha az kılçıklı olduğu bildirilmektedir.

Mozzarella peynirini sever misiniz? Hangi yiyeceklerle birlikte yersiniz? Yorum bırakabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ