Moringa Çayı Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

   

  Moringa yaprakları ve tohumları binlerce yıldır ciddi hastalıkları tedavi etmek ve yaraları iyileştirmek için kullanılmıştır. Yapraklar insan sağlığı için gerekli olan besleyici bileşiklerle doludur.

  Moringa bitkisi hakkında son zamanlarda daha fazla araştırma yapılıyor ve bitkinin faydaları ortaya çıkıyor. İşte “moringa çayı ne işe yarar”, “moringa çayı faydaları nelerdir”, “moringa çayının zararları nelerdir”, “moringa çayı nasıl hazırlanır”, “moringa çayı ne zaman içilmeli” sorularının cevapları…

   

  Moringa Çayı Nedir?

  Moringa çayı, Moringa oleifera bitkisinin yapraklarından yapılır. 

  Moringa ağacı Güneydoğu Asya’da tropikal bölgelere özgüdür. En fazla Hindistan’da yetiştirilir. Ağaç ayrıca Filipinler, Endonezya, Pakistan, Nepal ve Tayvan’da da tarım ve tıbbi amaçla yetiştirilmektedir.

   

   

  moringa çayı kullanımı

   

   

  Moringa çayı, moringa yapraklarının saf sıcak suda demlenmesiyle yapılan bitkisel bir çaydır. Çay ayrıca moringa yaprağı tozu ve çay poşetleri kullanılarak da yapılabilir. Doğal olarak kafein içermez ve günün her saatinde içilebilir.

  Moringa çayının, yeşil çaya benzer bir lezzeti vardır. Çoğu yeşil çay çeşidinden daha az acıdır, yüksek sıcaklıklarda ve daha uzun süre demlenebilir. Çay, lezzetini dengelemek için çoğunlukla bal, nane ve tarçın ile lezzetlendirilir.

   

   

  Moringa Çayı Besin Değeri

  Moringa tohumu yağı, moringa kökleri ve moringa yapraklarının hepsi temel vitaminler ve besinler içerir. Araştırmalar moringa yapraklarının diğer bitki kısımlarına kıyasla en fazla besin değerine sahip olduğunu göstermektedir.

  Moringa yaprağı önemli bir A vitamini, C vitamini (askorbik asit) ve B6 vitamini kaynağıdır. Moringa bitkisinin yaprakları ayrıca beta karoten ve amino asitler gibi yüksek miktarda temel besin içerir. 100 gram moringa yaprağı ayrıca yaklaşık 9 gramlık bir protein içeriğine sahiptir.

   

   

  Moringa Çayı Yararları

   

   

  Yetersiz beslenmeyle mücadele eder

  Asya ve Afrika’da, moringa ağacına genellikle “hayat ağacı” veya “mucize ağaç” denir. Çünkü kuraklığa dayanıklı ağacın besin içeriği ve sertliği onu en yoksul bölgelerde temel gıda haline getirmektedir. Bitki çiftlik hayvanlarını beslemek için kullanılabilir ve hatta belirli durumlarda su arıtmak için bile kullanılabilir.

  Birçok fakir ülke yetersiz beslenmektedir. Bu, savaş, temiz su eksikliği, zayıf toprak işleme ve besleyici gıdalara az erişim gibi birçok faktöre bağlı olabilir.

  Moringa yaprakları, açlıkla mücadeleye yardımcı olabilecek ve yetersiz beslenen bireylerin temel vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar.

   

  İlginizi Çekebilir  Sivilce Yapan Yiyecekler

   

  Antioksidanlar içerir

  Moringa yaprakları, çeşitli sağlık yararları sunan antioksidanlarla doludur. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikalleri ortadan kaldırmaya ve oksidatif stresin başlamasını önlemeye yardımcı olur. Oksidatif stres, kalp hastalığından Alzheimer hastalığına ve belirli kanser türlerine kadar ciddi hastalıklara neden olabilir.

  Moringa yapraklarındaki antioksidanlar arasında beta karoten ve C vitamini bulunur. Bu bileşenlerin antioksidan aktivitesi, hem hayvan çalışmalarında hem de insan deneylerinde bağışıklığı güçlendirmiştir. 

  Moringa yaprakları ayrıca bazı bireylerde yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilecek bir antioksidan olan kuersetin içerir. 

   

   

  İnflamasyonu azaltır

  İnflamasyon vücuttaki uyaranlara önemli bir cevaptır. Kronik iltihap; yüksek tansiyon, kronik ağrı ve daha yüksek inme riski gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

  Çoğu sebze ve bitki ürünü anti-inflamatuar bileşikler içerir. Bu bileşikler kimyasal bileşimlerine göre farklı şekilde sınıflandırılır ve bazılarının iltihaplanmada daha etkili olduğu gösterilmiştir.

  Moringa çayı ve moringa tozu, izotiyosiyanatlar olarak bilinen iltihapla mücadele ajanlar içerir. 

   

   

  Arsenik toksisitesini önler

  Birçok yoksul ülkede arsenik, su temini konusunda büyük bir sorundur. Bu kimyasal yeraltı suyuna sızabilir ve gıda ürünlerini kirletebilir.

  Arsenik zehirlenmesi semptomları arasında karın ağrısı, kusma ve sulu veya kanlı ishal bulunur. Akut arsenik zehirlenmesi, tam organ yetmezliğine neden olduğu için ölümcül olabilir.

  Birkaç küçük çalışma arsenik zehirlenmesini önlemek için moringa kullanımına dikkat çekmektedir. 

  Asya Pasifik Tropikal Biyotıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, moringa yaprakları ile diyet takviyesinin arsenik ile ilişkili trigliserit ve glikoz artışlarını engellediğini buldu.

  Yapraklar ayrıca farelerde arsenik zehirlenmeleri sırasında tipik olarak görülen kolesterol değişikliklerini inhibe etti.

   

   

  Moringa Çayının Zararları ve Yan Etkileri

  Bitki çaylarını tüketmeden önce daima tıbbi yardım alın ve bir sağlık uzmanına danışın. Bitkisel çaylar bazı ilaçlarla etkileşime girebilir ve hamile veya emziren kadınlar için yan etkilere neden olabilir.

  Moringa çayı ile ilgili, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var.

   

  Hamilelerde kullanım

  Hamile olan kadınlar moringa ürünlerini tüketmemelidir. Bazı araştırmalar, moringa rizomlarının ve çiçeklerinin kasılmalara neden olabilecek ve erken doğumlara veya düşüklere neden olabilecek bileşikler içerdiğini göstermektedir.

   

  İlaç Etkileşimleri

  Moringa yaprakları kalp atış hızını azaltabilen ve kan basıncını etkileyebilen alkaloidler içerir. Tansiyon ilaçları alıyorsanız veya kalp rahatsızlığınız varsa, moringa çayı içmeden önce doktorunuzla konuşun.

   

   

  Moringa Çayı Nasıl Demlenir?

   

  Malzemeler

  – 300 ml su

  – 1 çay kaşığı moringa çayı yaprağı

  – Bal veya agave gibi tatlandırıcı (isteğe bağlı)

   

  İlginizi Çekebilir  Wasabi Nedir, Neyden Yapılır? Faydaları ve İçeriği

  Yapılışı

  – Çaydanlıkta suyu kaynatın.

  – Çay yapraklarını sıcak suya atın.

  – 3 ila 5 dakika demlenmeye bırakın ve ocaktan alın.

  – İstediğiniz gibi tatlandırın ve için.

  – AFİYET OLSUN!

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ