Moringa Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflamaya Etkisi Var mıdır? | diyetz

Moringa Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflamaya Etkisi Var mıdır?

 

Moringa, Moringa oleifera ağacından elde edilen bir Hint bitkisidir. Cilt hastalıkları, diyabet ve enfeksiyonları tedavi etmek için binlerce yıldır eski bir Hint tıp sistemi olan Ayurveda tıbbında kullanılmıştır. Sağlıklı antioksidanlar ve biyoaktif bitki bileşikleri açısından çok zengindir.

 

Peki “moringa ne demek?” “Moringa faydaları”, “moringa zararları”, “moringa zayıflatır mı?” İşte bu yazıda moringa özellikleri ile ilgili bilgiler verilecektir.

 

 

Moringa nedir?

Moringa bitkisi, Kuzey Hindistan’a özgü oldukça büyük bir ağaçtır. Ağacın hemen hemen tüm kısımları bitkisel ilaçlarda kullanılır.

 

 

moringa tohumu

 

Moringa Vitamin ve Mineral İçeriği

Moringa yaprağı birçok vitamin ve mineral bakımından mükemmel bir kaynaktır. Bir fincan taze, doğranmış yaprak (21 gram) şu besin içeriğine sahiptir:

 

  • Protein: 2 gram
  • B6 Vitamini: RDI’nın % 19’u
  • C Vitamini: RDI’nın % 12’si
  • Demir: RDI’nın % 11’i
  • Riboflavin (B2): RDI’nın % 11’i
  • A vitamini (beta-karoten): RDI’nın % 9’u
  • Magnezyum: RDI’nın % 8’i

 

Bazı ülkelerde, bitkinin kurutulmuş yaprakları ya toz ya da kapsül şeklinde, besin takviyesi olarak satılmaktadır. Yapraklara kıyasla, bitkinin kabuğu genellikle vitamin ve mineraller bakımından daha düşüktür. Ancak, C vitamini açısından son derece zengindir. Bir fincan taze, dilimlenmiş moringa kabuğu (100 gram) günlük C vitamini ihtiyacının % 157’sini içerir.

 

 

Moringanın Faydaları

 

 

Antioksidanlar bakımından zengindir

Antioksidanlar vücuttaki serbest radikallere karşı etkili olan bileşiklerdir. Yüksek düzeyde serbest radikal, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklar ile ilişkili olan oksidatif strese neden olur. Bitkinin yaprağında çeşitli antioksidan ve bitki bileşikleri bulunur. C vitamini ve beta-karotene ek olarak, şunları içerir:

 

Kuersetin

Bu güçlü antioksidan kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

 

Klorojenik asit

Kahvede yüksek miktarlarda bulunan klorojenik asit, yemeklerden sonra kan şekeri düzeylerini ortalama hale getirir.

 

Kadınlarda yapılan bir araştırmada, üç ay boyunca her gün 1,5 çay kaşığı (7 gram) moringa yaprağı tozu alınmasının kan antioksidan düzeylerini anlamlı derecede artırdığı bulunmuştur.

 

 

Kan şekerini düşürür

Yüksek kan şekeri ciddi bir sağlık problemidir ve diyabete neden olur. Zamanla, yüksek kan şekeri seviyeleri, kalp hastalığı da dahil olmak üzere birçok ciddi sağlık problemi riskini artırır. Bu nedenle sağlıklı sınırlarda tutmak önemlidir.

 

Birçok çalışma bu faydalı bitkinin kan şekeri seviyelerinin düşmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bilim insanları, bu etkilerin, izotiyosiyanatlar gibi bitki bileşiklerinden kaynaklandığını düşünüyor.

 

 

İnflamasyonu azaltır

İnflamasyon, vücudun enfeksiyona veya yaralanmaya karşı doğal cevabıdır. Bu önemli bir koruyucu mekanizmadır ancak uzun bir süre devam ederse büyük bir sağlık sorunu haline gelebilir.

 

Sürekli inflamasyon, kalp hastalığı ve kanser dahil olmak üzere birçok kronik sağlık sorununa neden olur. Tüm meyveler, sebzeler, otlar ve baharatların çoğu anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Moringa da bazı çalışmalarda anti-inflamatuar etkiler göstermiştir.

 

 

Kolesterolü düşürür

Yüksek kolesterol, kalp hastalığı riskini artırır. Hem hayvan hem de insan bazlı çalışmalar bu bitkinin, kolesterol düşürücü etkilere sahip olabileceğini göstermiştir.

 

 

Arsenik zehirlenmesine karşı koruyucudur

Gıda ve suyun arsenik kontaminasyonu dünyanın birçok yerinde büyük bir sorundur. Bazı pirinç türleri özellikle yüksek seviyeler içerebilir.

 

Yüksek düzeyde arseniğe uzun süre maruz kalmak, zamanla sağlık sorunlarına yol açar. Örneğin, çalışmalar uzun süreli maruz kalmanın kanser ve kalp hastalığı riskini artırdığını bildirmiştir.

 

Farelerde yapılan birkaç çalışma, moringa tohumunun arsenik toksisitesinin bazı etkilerine karşı koruma sağladığını göstermiştir.

 

moringa nedir

 

Moringa ile Zayıflama

Moringa tozunun kilo vermeye yardımcı olduğu iddia edilmektedir. Hayvan ve test tüpü çalışmaları, bunun yağ oluşumunu azalttığını ve yağ parçalanmasını artırabildiğini göstermektedir.

 

Yine de, bu sonuçların insanlarda etkisi belirsizdir. Bugüne kadar hiçbir çalışma, moringa kullanımının doğrudan kilo kaybı üzerindeki etkilerini araştırmamıştır. Çalışmalar çoğunlukla moringa gıda takviyelerinin diğer malzemelerle birlikte kullanılmasının etkilerini incelemiştir.

 

Örneğin; 8 haftalık bir çalışmada, aynı diyet ve egzersiz rejimi yapan obez insanlar arasında, moringa hapı, zerdeçal ve köri içeren 900 mg takviye alanlar 5 kg kaybetmişlerdir. Plasebo grubu 2 kg kaybetmiştir.

 

Yani moringa zayıflamayı sağlamıştır ama tek başına aynı etkiyi gösterip göstermeyeceği belli değildir.

 

 

Moringa Takviyeleri

Bu bitki kapsül, ekstrakt, toz ve çay gibi çeşitli şekillerde satın alınabilir.

 

 

Moringa Tozu nedir?

Çok yönlülüğü nedeniyle, bitkinin yapraklarından elde edilen toz, popüler bir seçenektir. Acı ve biraz tatlı bir lezzete sahip olduğu söylenir. Besin alımını artırmak için tozu kolayca shake, smoothie ve yoğurda ekleyebilirsiniz. Önerilen porsiyon boyutları, moringa tozu için 2-6 gram arasındadır.

 

 

Moringa Kapsül

Moringa yapraklarının kapsül şekli, ezilmiş yaprak tozu veya özü içerir. Yaprağın özünü içeren takviyeleri seçmek en iyisidir, çünkü ekstraksiyon işlemi yaprağın faydalı bileşenlerinin biyolojik olarak kullanılabilirliğini ve emilimini artırır.

 

 

Moringa Çayı

Çay olarak da tüketilebilir. Arzu edilirse, tarçın ve limon, fesleğen gibi baharatlar ve otlar kullanılabilir, bunlar saf moringa yaprağı çayının hafif toprak gibi lezzetini dengelemeye yardımcı olur. Doğal olarak kafeinsiz olduğundan, yatmadan önce rahatlatıcı bir içecek olarak tüketebilirsiniz.

 

 

Moringanın Zararları

Genellikle düşük yan etki riskine sahiptir ve iyi tolere edilir. Çalışmalar, tek bir doz olarak 50 gram moringa tozu kullananlarda veya 28 gün boyunca günde 8 gram tüketen insanlarda herhangi bir yan etki olmadığını bildirmektedir.

 

Yine de, özellikle kan basıncı veya kan şekeri kontrolü için ilaç kullanıyorsanız, bunu kullanmaya başlamadan önce doktorla konuşmalısınız.

 

Moringa gıda takviyesi, beslenme yoluyla yeterli vitamin, mineral veya protein alamayan insanlar için birçok temel besin tüketimi açısından önemli bir kaynaktır. Ancak bunun olumsuz bir yanı ise, moringa yaprağının, mineral ve protein emilimini azaltabilen yüksek düzeyde antinutrient içermesidir.

 

Sonuç olarak;

Moringa, binlerce yıldır geleneksel tıpta kullanılan bir Hint ağacıdır. Bugüne kadar yapılan çalışmalar, kan şekeri ve kolesterolde makul derecede azalma sağlayabileceğini göstermektedir.

 

Ayrıca antioksidan ve anti-inflamatuar etkileri vardır ve arsenik toksisitesine karşı koruyucudur.

 

Yaprakları da son derece besleyicidir ve temel besinlerden yoksun olan insanlar için faydalı olabilir. Önerilen dozlarda tüketildiğinde çoğu insan için güvenlidir.

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ