Morina Balığı Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Morina Balığı Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Morina balığı, beyaz eti ve hafif tadı olan bir balıktır. Protein, B vitaminleri ve minerallerle doludur.

  Yazıda “morina balığı besin değeri” ve “morina balığı faydaları” gibi “morina balık” ile ilgili bilmeniz gerekenler anlatılacaktır.

  Morina Balığı Nedir?

  Morina balığı lezzetli eti nedeniyle yaygın tüketilen bir balık türüdür. “Atlantus”, “Pasifik” ve “Grönland” morina çeşitleri de dahil olmak üzere “Gadus” cinsindeki birçok balık türü morina olarak kabul edilir.

  Morina balığı, besin profiline bağlı olarak genellikle sağlıklı bir balık olarak kabul edilir ve bu balığın yağı özellikle aranan bir yağ türüdür. Morina karaciğeri yağı, son derece konsantre bir omega 3 yağ asidi dozu sağlar ve genellikle takviye formunda satılır.

  Morina tipik olarak ortalama 5.5-9 cm’ye kadar büyür ve dayanıklı bir balıktır. Balığın hafif dokusu ve pişme kolaylığı da onu denizdeki en popüler balık türlerinden biri haline getirmiştir.

  Morina Balığı Besin Değeri

  Bu balık türü, vücudun ihtiyacı olan bazı önemli besinleri içerir. Aşağıda listelenen besin bilgileri Atlantik ve Pasifik morinalarına aittir. Farklı türler arasındaki besin değerleri değişkenlik gösterebilir. 

  Yağsız protein bakımından yüksektir

  Morina balığı protein açısından yüksek ancak kalori, yağ ve karbonhidrat bakımından düşüktür.

  85 gramlık pişmiş Atlantik morina porsiyonu, doksan kalori ve yaklaşık bir gram yağ içerir ve on dokuz gram proteinle doludur.

  Bazı B vitaminlerinin iyi bir kaynağıdır

  B vitaminleri, vücutta besinleri metabolize etmek ve besinlerden enerji almak gibi birçok temel fonksiyona sahiptir.

  Hem Atlantik hem de Pasifik morina balığı çeşitli B vitaminlerinin iyi kaynaklarıdır.

  85 gramlık pişmiş morina porsiyonu, yetişkinlerde B12 vitamini için Günlük Alımın (RDI) % 30’unu sağlar. Diğer hayati fonksiyonlara ek olarak, B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin ve DNA’nın oluşmasına yardımcı olur.

  Dahası, bu balıklar iyi bir B6 vitamini ve niasin kaynağıdır – her ikisi de vücuttaki yüzlerce önemli kimyasal reaksiyon için gereklidir.

  Fosfor ve selenyum bakımından zengindir

  Vitamin içeriğine ek olarak, bu balık türü fosfor ve selenyum da dahil olmak üzere birçok önemli mineral sağlar.

  Fosfor, kemiklerin ve dişlerin kritik bir bileşenidir. Ayrıca bazı B vitaminlerinin düzgün çalışmasında da rol oynar. Selenyum ise, DNA’nın korunmasına yardımcı olur.

  Morina Balığı Yararları Nelerdir?

  Kalp sağlığı ve kilo yönetiminde etkilidir

  Balık tüketimi, düşük kalp hastalığı riski ve beyin fonksiyonu desteği de dahil olmak üzere çeşitli yararlar sağlar.

  Morina balığı, somon gibi diğer yağlı balıklara göre daha az omega 3 yağ asitleri içeriğine sahip olsa da besin yoğunluğu olan bir balık türüdür ve kalorisi düşüktür.

  Bu nedenle, morina gibi yağsız balıklar kalp sağlığına faydalıdır ve hatta kilo vermeye yardımcı olur. Aynı zamanda da iştah kontrolü sağlayan yüksek kaliteli protein kaynağıdır. 

  Cıva oranı düşüktür

  Balık tüketimi ile ilgili potansiyel sağlık sorunlarından biri cıvaya maruz kalmalarıdır. Su kaynakları balıkta biriken zehirli bir ağır metal olan cıva ile kirlenebilir. İnsanlar bu balıkları yediklerinde cıva, sağlık sorunlarına yol açar.

  İnsanlarda bu metal vücutta biriktiğinde cıva zehirlenmesine neden olur ki, özellikle emziren ve hamile kadınlarda gelişmekte olan çocuğa zarar verebilir hatta çocukta beyin hasarı ile sonuçlanabilir.

  Cıva içeriğinin en yüksek olduğu balıklar arasında köpek balığı, kılıç balığı, kral uskumru bulunur. Ton balığı, halibut gibi yaygın tüketilen balıklar da cıva içerir.

  Morina balığının civa miktarı diğer balıklardan daha düşüktür.

  Ateroskleroz önler

  Morina balığı tüketimi, arter duvarlarında plak birikmesi sonucu arterlerin daralması nedeniyle oluşan koroner aterosklerozun önlenmesine yardımcı olabilir. Balıkta bulunan yağ asitleri, güçlü antioksidanlar olarak hareket eder ve kan pıhtılarını önler.

  Alzheimer hastalığı riskini azaltır

  Selenyum ve E vitamini gibi bazı antioksidanların yanı sıra omega 3’ler, Alzheimer dahil olmak üzere nörodejeneratif hastalık riskini azaltır.

  Cilt ve saç sağlığına faydalıdır

  Selenyum ve E vitamini ciltte harikalar yaratabilir ve erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olabilir.

  Morina balığı, cildi ve saçı sağlıklı tutmak için gerekli olan B vitaminlerini içerir. Balıktaki selenyum, serbest radikalleri öldürerek saç büyümesini artırmaya ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.

  İltihabı azaltır

  Bu balıktaki çeşitli besinler, kemik sağlığını iyileştirebilir ve artrit, gut, migren ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) semptomları dahil olmak üzere iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

  Ruh halini iyileştirir

  Araştırmalar, bu yağ asitlerinin hormonal seviyeleri dengeleyebildiğini ve ruh halini iyileştirdiğini ve aynı zamanda sinir sisteminin sağlığını iyileştirdiğini göstermiştir.

  Kas sağlığında etkilidir

  Morina balığı, kas kütlesini artırma ve iyileştirme yeteneği ile bilinir ve genellikle vücut geliştiriciler diyetlerine dahil eder.

  Balık, kasların büyümesini ve iyileşmesini destekleyen mükemmel bir protein kaynağıdır. Ayrıca hepsi kas oluşturmaya yardımcı olan amino asitler, çinko ve selenyum içerir.

  Bağışıklığı güçlendirir

  Morina gibi soğuk su balıklarında bulunan omega 3 yağ asitleri, bağışıklık düzeylerini iyileştirmeye ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur.

  İyot seviyelerini yükseltir

  Lösemi, kan hücrelerinde oluşan kanserdir ve tedavisi kemoterapi ve radyasyonu içerir. Bu tedavilerin yan etkileri, vücutta yorgunluğa neden olan iyot kaybıdır. Morina gibi yiyecekler vücudun iyot seviyelerini yeniden oluşturabilir.

  Makula dejenerasyonuna karşı koruma sağlar

  Özellikle balıklardan elde edilen omega 3 yağ asitleri bakımından yüksek beslenme, hem erken hem de geç yaşa bağlı makula dejenerasyonuna karşı koruma sağlar.

  Pulmoner emboliye yakalanma riskini düşürür

  Pulmoner emboli, derin damardaki bir kan pıhtısı orijinal yerinden ayrıldığında ve venöz sistemden geçerek akciğere yerleştiğinde oluşur.

  Bir araştırma, haftada en az bir kez morina gibi balık yiyen kişilerin bu ciddi duruma yakalanma riskinin %30-45 daha düşük olduğunu buldu.

  Astım riskini düşürür

  Morina balığında bulunan selenyum, antioksidanlar üreterek astım ataklarını önleme özelliğine sahiptir. Bu güçlü antioksidanlar, serbest radikal temizleme aktivitesini ve buna bağlı olarak şiddetli astım ataklarını azaltmaya yardımcı olur.

  Araştırmalar ayrıca haftada iki ya da üç kez balık yiyen çocukların astım geliştirme riskinin balık tüketmeyen çocuklara göre çok daha düşük olduğunu gösteriyor.

  morina balığı karaciğer yağı zararları

  Morina karaciğeri yağı

  Bu balık türü, morina balığı kapsülü, morina balığı hapı gibi besin takviyelerinde kullanılır. Bunlardan en popüler olanı morina karaciğeri yağıdır.

  Morina karaciğer yağı mükemmel bir D vitamini kaynağıdır ve balığın kendisinden daha yüksek konsantrasyonlarda omega 3 yağ asidi sağlar.

  Morina Balığı Nasıl Saklanır?

  Taze morina, kullanmaya hazır olana kadar orijinal ambalajında kalabilir çünkü bu raf ömrünü uzatacaktır.

  Çoğu durumda, taze morina buzdolabında bir ya da iki gün saklanabilir ancak nispeten taze olduğunda pişirmek her zaman en iyisidir.

  Morinayı saklamak isterseniz derin dondurucuda altı ya da sekiz ay saklayabilirsiniz. 

  morina balığı peptit

  Morina Balığı Zararları Nelerdir?

  Yukarıda sayılan faydalarının yanında bu balık türünün bazı olumsuz yanları da vardır. 

  Yağlı balıklardan daha düşük omega-3 içeriği

  Bu balık türü, yağlı balıklar kadar yüksek seviyelerde omega-3 yağ asitleri sağlamaz. Bu önemli yağ asitleri, balığın sağlık faydalarından sorumludur.

  Bu nedenle, morina gibi yağsız balıklara ek olarak düzenli olarak yağlı balıklar tüketmek en iyisidir.

  Parazitler

  Diğer birçok balıkta olduğu gibi, çiğ olarak tüketilirse, bu balık da parazitler içerir. Yiyeceklerdeki parazitler gıda kaynaklı hastalıklara, ishal, karın ağrısı ve kas ağrısı gibi rahatsız edici belirtilere neden olur.

  Ancak pişmiş balıklar veya dondurulmuş olanlar için aynı endişe söz konusu değildir.

  Aşırı avlanma

  Atlantik morina balığı aşırı avlanma nedeniyle nüfusunda dramatik bir düşüş yaşamaktadır.  

  Atlantik türü, artık savunmasız bir tür olarak kabul edilmektedir, bu da hayatta kalmasını tehdit eden koşullar iyileşmezse tehlikeye girme ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelmektedir.

  Sonuç olarak;

  Morina balığı, yağsız protein, vitamin ve mineral yüklü besleyici ve lezzetli bir balıktır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ