Mor Renkli Meyve ve Sebzeler ve Faydaları | diyetz

  Mor Renkli Meyve ve Sebzeler ve Faydaları

   

  Yüksek konsantrasyonlu güçlü bitki bileşikleri sayesinde, doğal mor besinler çok çeşitli sağlık yararları sunar.

  Mor renk en sık meyvelerle ilişkilendirilse de, sebzeler ve tahıllar da dahil olmak üzere pek çok mor yiyecek türü vardır.

  İşte mor meyve ve mor sebzelerin faydaları…

   

   

  Mor Meyve ve Sebzeler Nelerdir?

   

   

  Böğürtlen

  Böğürtlen en bilinen mor meyvelerdendir. Bu sulu meyve güçlü antosiyanin pigmentlerle doludur.

  Antosiyaninler, yiyeceklere mor, mavi veya kırmızı renklerini veren bir tür polifenol bileşiğidir. Bu listedeki diğer meyveler, sebzeler ve tahıllarda yüksek konsantrasyonlarda bulunurlar.

  Vücutta güçlü antioksidanlar olarak işlev görür, hücreleri hasardan korur ve iltihaplanmayı azaltır, aksi takdirde olumsuz sağlık sonuçlarına neden olabilir.

  Böğürtlende ayrıca diğer güçlü polifenol antioksidanları, C vitamini, folat, magnezyum, potasyum ve manganez gibi lif ve mikro besinler bulunur. 

   

   

  Mor karnabahar

  Mor karnabahar görsel olarak çok hoş bir sebzedir. Beyaz renkli çeşitlerin aksine, mor karnabahar, onlara yoğun bir mor renk tonu veren genetik bir mutasyon sayesinde antosiyaninler içerir.

   

   

  mor renkli sebze

   

   

  Mor karnabahar, herhangi bir yemeğe sadece renk katmakla kalmaz, aynı zamanda anti-inflamatuar faydalar sağlar ve kolorektal kanser de dahil olmak üzere belirli kanserlere karşı koruma sağlar.

   

   

  Siyah pirinç

  Siyah pirinç ( Oryza sativa L. indica ) pişirildiğinde koyu mor renk alan eşsiz bir pirinç çeşididir. Diğer pirinç çeşitlerinden farklı olarak, kanserle mücadele sağlayan mükemmel bir antosiyanin kaynağıdır.

  Siyah pirinç antosiyaninlerinin, tüp ve hayvan çalışmalarında kanser hücresi büyümesini inhibe ettiği ve kanser hücresi ölümünü indüklediği gösterilmiştir.

   

   

  Mor tatlı patates

  Tatlı patates, C vitamini, provitamin A, potasyum ve B vitaminleri dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral sağlayan son derece besleyici bir gıdadır. Mor tatlı patates bu besinlere ek olarak antosiyanin antioksidanları sağlar. Tüp ve hayvan araştırmaları, mor tatlı patatesin anti-inflamatuar özelliklere sahip olabileceğini ve kolon kanseri de dahil olmak üzere belirli kanser türlerine karşı koruduğunu göstermektedir.

   

   

  Patlıcan

  Patlıcan çeşitli renklerde olur, ancak en çok mor renkli olanları bilinir. Bu listedeki diğer gıdalar kadar besin yoğunluğu olmamasına rağmen, patlıcan, kemik sağlığı ve metabolizması için gerekli bir mineral olan antioksidanlar ve manganez bakımından yüksektir.

  Mor patlıcanın kabuğu özellikle hayvan ve test tüpü çalışmalarında anti-inflamatuar ve kalp koruyucu özellikleri olduğu belirlenen, antosiyanin nasunin bakımından yoğundur.

   

  İlginizi Çekebilir  Ayak Mantarı Doğal ve Bitkisel Tedavi Seçenekleri

   

  Mor havuç

  Mor havuç, antosiyaninler, sinamik asit ve klorojenik asit de dahil olmak üzere çok çeşitli polifenol antioksidanları içeren tatlı bir sebzedir. Mor havuç, diğer havuç çeşitlerinden daha fazla polifenol antioksidan içerir.

   

   

  Tutku meyvesi

  Passiflora edulis, tutku meyvesi tropik bir asmada yetişir. Olgun tutku meyvesi, yumuşak etini kaplayan sarı veya mor bir kabuğa sahiptir. Tutku meyvesi, olağanüstü sağlık yararlı olduğu belirlenen özellikle cilt sağlığı için faydalı olabileceği gösterilen, piceatannol adı verilen özel bir polifenol antioksidanı içerir.

   

   

  Mor mangosten

  Mangosten meyvesinin sert, koyu mor dış kabuğu vardır. Bu meyve vücudumuzdaki DNA ve kırmızı kan hücrelerinin üretimi de dahil olmak üzere birçok önemli işlem için gerekli bir B vitamini folat ve lif içerir. Bu eşsiz meyve bazı çalışmalarda anti-inflamatuar, nöroprotektif ve antikanser özellikleri sağladığı gösterilen ksanfon adı verilen bir antioksidan içerir.

   

   

  Mor kuşkonmaz

  Her ne kadar kuşkonmazın en çok yeşil rengi bilinse de, bu sebzenin beyaz ve mor renkli olanları da bulunmaktadır.

  Mor kuşkonmaz tariflere görsel çekicilik ve besinsel faydalar ekleyerek zengin vitamin, mineral ve güçlü bitki bileşikleri sunar. Mükemmel bir antosiyanin kaynağıdır.

  Mor kuşkonmaz, güçlü kalp koruyucu ve antikanser özelliklere sahip bir polifenol bitki pigmenti olan en yüksek rutin konsantrasyona sahip kuşkonmaz çeşididir.

   

   

  Mor lahana

  Tüm lahana çeşitleri olağanüstü besleyicidir. Bununla birlikte, mor lahana bu sebzenin faydalarını daha da artıran antosiyaninler içerir.

  Mor lahana lif, provitamin A ve C vitamini içerir. Yapraklarında bulunan yüksek düzeyde güçlü bitki bileşikleri sayesinde güçlü bir anti-inflamatuar etki sağlar.

   

   

  mor renkli meyveler

   

   

  Acai meyvesi

  Acai meyvesi, antosiyaninler içeren koyu mor meyvedir. Bu lezzetli mor meyve, sağlığa birçok yönden fayda sağlar. Kan antioksidan içeriğini artırabilir ve yüksek kolesterol, kan şekeri düzeyleri ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

   

   

  Ejder meyvesi

  Kızıl ejder meyvesi, minik, siyah, yenilebilir tohumlarla bezeli, parlak, kırmızımsı-mor bir ete sahiptir. Bu tropik meyve bir kivinin yapısına sahiptir ve tadı genellikle hafiftir.

  Ejder meyvesi düşük kalorili ve lif, C vitamini ve magnezyum ile doludur. Kızıl ejder meyvesinde ayrıca yüksek konsantrasyonda koruyucu antioksidanlar bulunur.

  Tüp araştırması, kırmızı ejder meyvesinden elde edilen ekstrenin, meme kanseri de dahil olmak üzere bazı insan kanseri hücrelerinin büyümesini durdurabildiğini ve kanser hücresi ölümüne neden olabileceğini göstermektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Elma Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

  Sonuç olarak;

  Mor meyveler ve mor sebzeler birçok sağlık yararı sağlar, ayrıca yemeklerinize renk katar. Bunlar antosiyanin antioksidanı sağlar. Bu antioksidanın pek çok faydası vardır.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ