Monolaurin Nedir? | diyetz

Monolaurin Nedir?

 

 

Monolaurin, laurik asit ve gliserinden türetilen bir kimyasaldır ve hindistan cevizi yağının bir yan ürünüdür. Son yirmi yıldır, araştırmacı bilim insanları tıpta monolaurin, sanitizasyon ve gıda korunmasında olası uygulamaları araştırıyorlar.

 

Antibiyotik direnci dünya çapında bir sorun haline gelmiştir.

 

En yaygın hastane ve gıda kaynaklı enfeksiyonlar, geleneksel antibiyotiklerin etkilerine karşı dirençli hale gelmiştir ve insanlar eskiden tedavi edilebilen durumlardan ölmektedir.

 

Araştırmacılar, bir gün monolaurinin, geniş bir mikrop spektrumuna karşı etkili olan yeni bir antibiyotik veya antiviral ilaç oluşturmak için kullanılabileceğini umuyorlar.

 

 

 

Formlar ve dozlar

 

Monolaurin günlük olarak bir besin takviyesi olarak alınabilir. Monolaurin’i yerel sağlık gıda mağazasında veya vitamin satan yerlerde bulabilirsiniz. Ayrıca online olarak da alabilirsiniz.

 

Hindistan cevizi yağı ve bazı hindistan cevizi ürünleri yaklaşık yüzde 50 oranında laurik asit içerir.

 

Monolaurin, virüsleri ve bakterileri öldürmede laurik asitten çok daha etkilidir; ancak, araştırmacılar insan vücudunda nasıl oluştuğunu tam olarak bilmiyorlar.

 

 

 

 

Laurik asit hindistan cevizi yağından elde edilebilir ve vücudunuz bunu monolaurine dönüşecektir ancak araştırmacılar dönüşüm oranlarından emin değildir.

 

Bu nedenle, terapötik dozda monolaurin almak için ne kadar hindistan cevizi yağı yemeye ihtiyacınız olduğunu söylemek imkansızdır.

 

Temel laurik asit kaynakları şunlardır:

 

 • Besin takviyeleri

 

 • Hindistan cevizi yağı – en yüksek doğal laurik asit kaynağı

 

 • Hindistan cevizi kreması, ham

 

 • Hindistan cevizi kreması, konserve

 

 • Taze rendelenmiş hindistan cevizi

 

 • Hindistan cevizi kremalı puding

 

 • Hindistan cevizi sütü

 

 • İnsan anne sütü

 

 • İnek ve keçi sütü – küçük oranlarda laurik asit içerir.

 

Monolaurin ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından herhangi bir tıbbi durum için bir tedavi olarak değerlendirilmemiştir, bu nedenle standart doz kuralları yoktur.

 

Hindistan cevizi yağı, dünya çapında standart bir yemek yağı olarak kullanılan yenilebilir, toksik olmayan bir yağdır. Hindistan cevizi alerjisi olanlar hindistan cevizi yağını tüketmemeli, aksi halde yan etkileri olası değildir.

 

 

 

Sağlık yararları

 

İnsanlar bağışıklık sağlığını ve genel sağlığını teşvik etmek için monolaurin takviyeleri alırlar ancak bu iddiaları destekleyen çok az bilimsel veri vardır.

 

Çalışmalar hindistan cevizi yağı, laurik asit ve monolaurinin anti-mikrobiyal etkilerini araştırmış ancak bu çalışmaların çoğu test tüplerinde gerçekleştirilmiştir.

 

Anti-mikrobiyal özellikleri açıkça ortaya konmuştur ancak monolaurinin canlılar üzerindeki etkilerini test etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

 

 

Anti-bakteriyel Etkileri

 

Araştırmalar monolaurinin antibiyotiğe dirençli Staphylococcus aureus dahil, bakterilerin etkili bir katili olduğunu göstermektedir.

 

Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayınlanan bir 2013 araştırması , monolaurinin anti-bakteriyel gücünü gösteren diğer test tüpü çalışmaların sonuçlarını doğruladı . Ayrıca monolaurinin en azından kısmen farelerde Staphylococcus aureus ile savaştığını gösterdi.

 

Dermatoloji İlaçları Dergisi’nde 2007’de yapılan bir çalışma, yüzeysel pediatrik cilt enfeksiyonlarının tedavisinde altı genel antibiyotik tedavisiyle monolaurini karşılaştırmıştır.

 

Çalışmada, yaygın antibiyotik direnci olmaksızın, istatistiksel olarak anlamlı geniş spektrumlu antibiyotik etkileri bulundu.

 

 

 

Antifungal etkiler

 

Bazı mantarlar, mayalar ve protozoaların bazı tür kurt ve kandida albicans türleri de dahil olmak üzere monolaurin tarafından etkisizleştirildiği veya öldürüldüğü bildirilmiştir.

 

Candida albicans, bağırsaklarda, ağızda, cinsel organlarda, idrar yollarında ve deride yaşayan yaygın bir mantar patojendir. Bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde yaşamı tehdit edici olabilir.

 

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada monolaurinin kandida albicans için bir anti-fungal tedavi olarak potansiyele sahip olduğu bulunmuştur – bu bir pro-inflamatuar yanıtı da azaltabilir.

 

 

 

Anti-viral etkileri

 

Monolaurin tarafından en azından kısmen etkisiz hale getirilmiş virüslerin bazılarını içerdiği bildirilmiştir.

 

 • HIV

 

 • Kızamık

 

 • Herpes simpleks-1

 

 • Veziküler stomatit

 

 • Visna virüsü

 

 • Sitomegalovirüs

 

PLOS ONE’da yayınlanan bir 2015 çalışması dişi primatlarda bir monolaurin vajinal jel test etti. Araştırmacılar, günlük monolaurin jeli dozlarının, primatların HIV’in primer versiyonu olan vajinal yolla bulaşan SIV riskini azaltabildiğini bulmuşlardır. Araştırmacılar monolaurinin profilaktik olarak büyük potansiyele sahip olduğu sonucuna vardılar.

 

 

 

Yan Etkiler ve Riskler

 

FDA, herhangi bir tıbbi durumun veya hastalığın tedavisi için monolaurini onaylamamasına rağmen, Genel olarak Güvenli (GRAS) durum olarak tanınmıştır.

 

Bu, monolaurinin genel olarak gıdalarda, hatta büyük miktarlarda kullanılmasının güvenli olduğu anlamına gelir. Ancak granola barlar gibi besinsel etiketleme ile standartlaştırılmış gıdalardaki miktar sınırları mevcuttur.

 

Monolaurin ile ilişkili tek risk, hindistan cevizi yağından türetilen kaynakla ilgili olanlardır. Gıda alerjileri yaygındır ancak hindistan cevizine alerjisi olan kişiler arasında bile, hindistan cevizi için ciddi alerjik reaksiyonlar nadirdir.

 

Besin takviyesi olarak monolaurin ile bilinen riskler, etkileşimler veya komplikasyonlar yoktur.

 

 

 

Monolaurin Almak için İpuçları

 

 • Besin takviyelerinin saygın bir kaynaktan geldiğinden emin olun. Besin takviyeleri düzenlenmemiştir, bu nedenle yabancı katkı maddelerine dikkat edin.

 

 • Lauricidin, doğal olarak acı, sabun benzeri bir tada sahip saf bir lipit ekstratıdır. Sıcak bir içecek ile almak tadı daha da kötüleştirebilir.

 

 • Hindistan cevizi yağı kullanımınızı artırın. Hindistan cevizi yağı, kızartma için harika olmasa da, orta ateşte pişirmek için mükemmeldir. Kanola ya da diğer bitkisel yağlar olarak adlandırılan tariflerde hindistan cevizi yağı kullanmayı deneyin.

 

 • Hindistan cevizi yağı topikal olarak uygulandığında, yatıştırıcı ve nemlendirici olabilir ancak bunun monolaurin ile hiçbir ilgisi yoktur.

 

Sonuç olarak;

 

Monolaurin ile ilgili modern bilimsel araştırmalar son derece sınırlıdır ve çoğunlukla test tüplerinde gerçekleşmiştir. Ancak, sonuçlar ümit vericidir.

 

Gelecekte monolaurin veya laurik asit, anti-viral, anti-bakteriyel veya anti-fungal bir ajan olarak düzenlenebilir ve kullanılabilir. Antimikrobiyal etkileri, teorik olarak bağışıklık sisteminizi artırabilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ