Monolaurin Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

  Monolaurin Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

  Hindistan cevizi yağının çok etkileyici faydalara sahip olmasının ana nedenlerinden birini biliyor musunuz ? 

  Monolaurin adı verilen önemli bir bileşen sayesinde. Bu aynı zamanda anne sütünün bebeklere bağışıklık güçlendirici fayda sağlamasının nedenlerinden biridir.

  Monolaurin nedir?

  Monolaurin, laurik asit ve gliserinden türetilen bir kimyasaldır ve hindistan cevizi yağının bir yan ürünüdür. 

  Kimyasal formülü C15H30O4’tür. Diğer isimleri arasında gliserol monolaurat, gliseril laurat veya 1-lauroil-gliserol bulunur.

  Doğada, laurik asit, laurik asitten çok daha güçlü bir antimikrobiyal ajan olan monolaurinin öncüsüdür.

  Vücudumuz laurik asidi sindirdiğinde, sindirim sistemindeki bazı enzimler, monolaurin olarak bilinen bu yararlı monogliseridi oluşturur.

  Son yirmi yıldır, araştırmacı bilim insanları tıpta monolaurin, sanitasyon ve gıda korunmasında olası uygulamaları araştırıyorlar.

  Antibiyotik direnci dünya çapında bir sorun haline gelmiştir.

  En yaygın hastane ve gıda kaynaklı enfeksiyonlar, geleneksel antibiyotiklerin etkilerine karşı dirençli hale gelmiştir ve insanlar eskiden tedavi edilebilen durumlardan ölmektedir.

  Araştırmacılar, bir gün monolaurinin, geniş bir mikrop spektrumuna karşı etkili olan yeni bir antibiyotik veya antiviral ilaç oluşturmak için kullanılabileceğini umuyorlar.

  Monolaurin Faydaları ve Kullanımı

  İnsanlar bağışıklık ve genel sağlık için monolaurin takviyeleri alır ancak bu iddiaları destekleyen çok az bilimsel veri vardır.

  Çalışmalar hindistan cevizi yağı, laurik asit ve monolaurinin antimikrobiyal etkilerini araştırmış ancak bu çalışmaların çoğu test tüplerinde gerçekleştirilmiştir.

  Antimikrobiyal özellikleri açıkça ortaya konmuştur ancak monolaurinin canlılar üzerindeki etkilerini test etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Antibakteriyel Etkileri

  Araştırmalar monolaurinin antibiyotiğe dirençli Staphylococcus aureus dahil, bakterilerin etkili bir katili olduğunu göstermektedir.

  Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, monolaurinin antibakteriyel gücünü gösteren diğer test tüpü çalışmaların sonuçlarını doğruladı. Ayrıca monolaurinin en azından kısmen farelerde Staphylococcus aureus ile savaştığını gösterdi.

  Dermatoloji İlaçları Dergisi’nde 2007’de yapılan bir çalışma, yüzeysel pediatrik cilt enfeksiyonlarının tedavisinde altı genel antibiyotik tedavisiyle monolaurini karşılaştırmıştır.

  Çalışmada, yaygın antibiyotik direnci olmaksızın, istatistiksel olarak anlamlı geniş spektrumlu antibiyotik etkileri tespit edilmiştir.

  Antifungal Etkileri

  Bazı mantarlar, mayalar ve protozoaların bazı tür kurt ve kandida albicans türleri de dahil olmak üzere monolaurin tarafından etkisizleştirildiği veya öldürüldüğünğ bildirilmiştir.

  Candida albicans, bağırsaklarda, ağızda, cinsel organlarda, idrar yollarında ve deride yaşayan yaygın bir mantar patojendir. Bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde yaşamı tehdit edici olabilir.

  Yakın zamanda yapılan bir çalışmada monolaurinin kandida albicans için bir antifungal tedavi olarak potansiyele sahip olduğu bulunmuştur – bu pro-inflamatuar yanıtı da azaltabilir.

  Antiviral Etkileri

  Bazı virüslerin monolaurin tarafından etkisiz hale getirildiği belirtilmektedir;

  – HIV

  – Kızamık

  – Herpes simpleks-1

  Veziküler stomatit

  Visna virüsü

  Sitomegalovirüs

  Yayınlanan bir çalışma, dişi primatlarda bir monolaurin vajinal jel test etti. Araştırmacılar, günlük monolaurin jel dozunun, primatların HIV’in primer versiyonu olan vajinal yolla bulaşan SIV riskini azaltabildiğini bulmuşlardır. 

  Araştırmacılar monolaurinin profilaktik olarak büyük potansiyele sahip olduğu sonucuna vardılar.

  Kronik Yorgunluk

  Kronik yorgunluk sendromu, altı aydan uzun süren aşırı yorgunluk ana semptomu olan kronik bir hastalıktır. 

  Tedavi edilmezse kronik yorgunluk sendromu hafızayı, konsantrasyonu ve dayanıklılığı azaltabilir. 

  Bazı uzmanlar, Epstein-Barr virüsü, insan herpes virüsü 6 ve fare lösemi virüsleri gibi belirli virüslerin sendromu tetikleyebileceğine inanıyor. 

  Monolaurin, geniş bir virüs yelpazesine saldırma yeteneği göz önüne alındığında, bazı kronik yorgunluk sendromu vakalarına yardımcı olmuştur.

  Soğuk Algınlığı ve Grip

  Doğal grip ve soğuk algınlığı ilaçlarında tavsiye edilen hindistan cevizi yağını sıklıkla görmenizin nedeni laurik asit ve monolaurin içeriğidir. 

  Virüsler soğuk algınlığına neden olur, bu nedenle antiviral etkileri soğuk algınlığını önlemeye ve iyileşmeye yardımcı olabilir. 

  Uçuk

  Yukarıda açıklanan virüs öldürme nedenlerinden dolayı, monolaurin genellikle  herpes simpleks virüsünün bir suşunun neden olduğu uçukların tedavisinde kullanılır.

  Uçuk yaşarsanız, iyileşme süresini ve ağrıyı azaltmak için günde birkaç kez hindistancevizi yağı uygulamayı deneyin.

  Hindistan cevizi yağı sadece uçuğa neden olan virüsü öldürmekle kalmaz aynı zamanda iyileşmeyi destekleyen nem de sağlar. 

  Antibiyotik Direnci

  Antibiyotik direnci, dünya çapında ciddi bir sağlık tehdidi oluşturmaya devam ediyor ve duruma doğal alternatifler bulunmaya çalışılıyor. 

  Hindistan cevizi yağından elde edilen monolaurin ve laurik asidin, faydalı probiyotikleri etkilemeden patojenik bakterileri etkisiz hale getirme kabiliyeti göstermiştir.

  Journal of Drugs in Dermatology’de yayınlanan bir in vitro çalışmada, cilt enfeksiyonlarına neden olduğu bilinen çeşitli organizmalara karşı altı yaygın antibiyotik (penisilin, oksasilin, fusidik asit, mupirosin, eritromisin ve vankomisin) ile birlikte gliserol monolaurat test edildi. 

  Genel olarak, araştırmacılar gliserol monolauratın “yüzeysel cilt enfeksiyonlarından kaynaklanan Gram-pozitif ve Gram-negatif bakteri izolatlarına karşı istatistiksel olarak anlamlı in vitro geniş spektrumlu duyarlılığa” sahip olduğu sonucuna varmışlardır. Ek olarak, bakterilerin çoğu buna direnç göstermedi.

  Monolaurin Nasıl Kullanılır ve Nelerde Vardır?

  Monolaurin günlük olarak bir besin takviyesi olarak alınabilir. Monolaurin vitamin satan yerlerde bulunabilir. Ayrıca online olarak da alabilirsiniz.

  Hindistan cevizi yağı ve bazı hindistan cevizi ürünleri yaklaşık yüzde 50 oranında laurik asit içerir.

  Monolaurin, virüsleri ve bakterileri öldürmede laurik asitten çok daha etkilidir; ancak, araştırmacılar insan vücudunda nasıl oluştuğunu tam olarak bilmiyorlar.

  Laurik asit hindistan cevizi yağından elde edilebilir ve vücudumuz bunu monolaurine dönüşecektir ancak araştırmacılar dönüşüm oranlarından emin değildir.

  Bu nedenle, terapötik dozda monolaurin almak için ne kadar hindistan cevizi yağı yemeye ihtiyacınız olduğunu söylemek imkansızdır.

  Temel laurik asit kaynakları şunlardır:

  – Besin takviyeleri

  Hindistan cevizi yağı – en yüksek doğal laurik asit kaynağı

  Hindistan cevizi kreması, ham

  Hindistan cevizi kreması, konserve

  Taze rendelenmiş hindistan cevizi

  Hindistan cevizi kremalı puding

  Hindistan cevizi sütü

  İnsan anne sütü

  İnek ve keçi sütü – küçük oranlarda laurik asit içerir.

  Monolaurin Yan Etkileri ve Zararları

  FDA, herhangi bir tıbbi durumun veya hastalığın tedavisi için monolaurini onaylamamasına rağmen, Genel olarak Güvenli (GRAS) durum olarak tanınmıştır.

  Bu, monolaurinin genel olarak gıdalarda, hatta büyük miktarlarda kullanılmasının güvenli olduğu anlamına gelir. 

  Ancak granola barlar gibi besinsel etiketleme ile standartlaştırılmış gıdalardaki miktar sınırları mevcuttur.

  Monolaurin ile ilişkili tek risk, hindistan cevizi yağından türetilen kaynakla ilgili olanlardır. Gıda alerjileri yaygındır ancak hindistan cevizine alerjisi olan kişiler arasında bile, hindistan cevizi için ciddi alerjik reaksiyonlar nadirdir.

  Besin takviyesi olarak monolaurin ile bilinen riskler, etkileşimler veya komplikasyonlar yoktur.

  Monolaurin Kullanmak için İpuçları

  – Besin takviyelerini güvenilir bir markadan almaya özen gösterin. Besin takviyelerindeki yabancı katkı maddelerine dikkat edin.

  – Hindistan cevizi yağı kullanımınızı artırın. Hindistan cevizi yağı, kızartma için iyi olmasa da, orta ateşte pişirmek için mükemmeldir. Kanola ya da diğer bitkisel yağların kullanıldığı tariflerde hindistan cevizi yağı kullanmayı deneyin.

  – Hindistan cevizi yağı topikal olarak uygulandığında, yatıştırıcı ve nemlendirici olabilir ancak bunun monolaurin ile hiçbir ilgisi yoktur.

  Sonuç olarak;

  Monolaurin laurik asitten gelen bir kimyasaldır. Doğal olarak anne sütü, hindistan cevizi yağı ve diğer hindistan cevizi ürünlerinde bulunabilir. 

  İnek ve keçi sütü de küçük miktarlarda içerir, keçi sütü  inek sütünden daha zengin bir kaynaktır.

  Etkileyici sağlığı geliştirici özellikleri ilk olarak 1960’larda Dr. Jon J. Kabara tarafından keşfedildi.

  Potansiyel monolaurin faydaları, bağışıklık güçlendirici, antiviral, antibakteriyel ve antifungal özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

  Bu faydalar, soğuk algınlığı, grip, uçuk, kronik yorgunluk sendromu gibi viral sağlık sorunlarının önlenmesi ve tedavisinin yanı sıra staf enfeksiyonu ve mantar enfeksiyonları gibi bakteriyel enfeksiyonları içerir.

  Monolaurin ile ilgili modern bilimsel araştırmalar son derece sınırlıdır ve çoğunlukla test tüplerinde gerçekleşmiştir. Ancak, sonuçlar ümit vericidir.

  Gelecekte monolaurin veya laurik asit, antiviral, antibakteriyel veya antifungal bir ajan olarak düzenlenebilir ve kullanılabilir. Antimikrobiyal etkileri, teorik olarak bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ