Mono Diyet Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Mono diyet, gün boyunca tüm öğünlerde sadece bir gıda maddesi veya gıda grubu yemeyi içeren basit bir beslenme şeklidir.

Mono diyetin, kalori alımını izlemeye veya yemekleri önceden planlamaya gerek kalmadan hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olabileceği belirtilmektedir.

Fakat diyetin kanıtlara dayalı faydalarının belirlenmemesi, aşırı kısıtlayıcı ve sürdürülemez olması, sağlıksız olabileceğini gösteriyor.

Mono Diyet Nedir?

Monotrofik diyet olarak da bilinen mono diyet, bir seferde birkaç gün veya hafta boyunca sadece bir gıda maddesini veya gıda grubunu yemeyi içeren bir beslenme düzenidir.

Süt diyeti, etobur diyeti, meyve diyeti ve yumurta diyeti dahil olmak üzere mono diyetin çeşitli varyasyonları kilo vermek isteyenler arasında popülerlik kazanmıştır.

Mono Diyeti Nasıl Yapılır?

Birkaç çeşit mono diyet ve planı takip etmenin birçok yolu vardır. En yaygın varyasyonlardan biri, her öğün için patates, elma veya yumurta gibi tek bir gıda maddesi yemeyi içerir.

Bazı varyasyonlarda et, meyve veya sebze gibi belirli bir gıda grubu içindeki bileşenler dikkate alınır.

Her öğünde farklı bir gıda maddesi yiyerek öğünler arasında geçiş de yapılabilir.

Diyetin ne kadar süreyle uygulamanması gerektiğine dair belirli bir yönerge olmamasına rağmen, çoğu kişi bunu bir seferde sadece bir veya ik hafta izleyerek kilo vermeyi hızlandırmak için kullanır.

Daha sonra, sağlıklı ve dengeli bir diyet planına geçmeden önce çorba, salata ve smoothie gibi yiyecekler yenilerek yavaş yavaş farklı bir diyet düzenine geçiş yapılabilir.

Mono Diyetinde Neler Yenir?

Mono diyete hemen hemen her yiyecek dahil edilebilir. İşte mono diyete dahil edilen en yaygın gıda örneklerinden birkaçı:

– Patates

– Elma

– Yumurta

– Süt

– Muz

– Armut

– Karpuz

– Çikolata

– Greyfurt

Mono diyetin bazı varyasyonları, gün boyunca sadece bir besin grubunu tüketmeyi de içerir. Mono diyete yenebilecek bazı besin grupları örnekleri ise şöyledir:

– Etler

– Meyveler

– Sebzeler

– Baklagiller

Mono Diyeti Zayıflatır mı?

Çoğu insan için günde sadece bir yemek yemek, muhtemelen kalori alımın azalmasına ve dolayısıyla kilo kaybına yol açacaktır.

Bununla birlikte, mono diyette kilo verip vermemek, hangi yiyecekleri, ne kadar tükettiğinize bağlı olacaktır.

Örneğin, yalnızca sebze gibi düşük kalorili yiyecekler yiyorsanız, gün boyunca muhtemelen daha az kalori tüketirsiniz – hatta çok az kalori – bu da kilo kaybı sağlayabilir.

Tersine, çikolata gibi yüksek kalorili yiyecekleri çok miktarda yiyorsanız, diyette kilo alabilirsiniz.

Mono diyetlerin kilo kaybı için etkili olup olmayacağına dair bir araştırma yoktur.

Ek olarak, mono diyetler tipik olarak uzun vadede sürdürülebilir değildir ve normal bir diyete devam edildiği sürece kilo vermeye devam edebilirsiniz.

Mono Diyetin Potansiyel Faydaları Nelerdir?

Mono diyetin en büyük faydalarından biri basit olmasıdır.

Diğer moda diyetlerin aksine, takip edilmesi gereken karmaşık kuralları yoktur. Ancak bunun nedeni, mono diyetin son derece kısıtlayıcı olması ve çoğu sağlıklı gıdayı diyetten çıkarmasıdır. Bir diyetin basit olması sağlıklı olduğu anlamına gelmez.

Ayrıca diyet yapanların besinleri takip etmesini, kalori saymasını veya porsiyon boyutlarını ölçmeyi gerektirmez.

Hangi gıdaları ve hangi miktarlarda tükettiğinize bağlı olarak kısa süreli kilo vermede de etkili olabilir.

Mono diyette görülen kilo kaybı, çoğu gıdayı kesmekten ve kalori kısıtlamasından kaynaklanmaktadır. Herhangi bir şok diyet gibi kısa süreli kilo kaybına yol açması muhtemeldir. Ancak bu kilo kaybı uzun vadede nadiren korunacaktır yani eski beslenme düzenine dönüldüğünde eskisinden daha fazla kilo alımı gerçekleşecektir.

Sürdürülebilir olmamasına ve uzun süre takip edilmesi zor olmasına rağmen, bazı insanlar diğer diyet modellerine geçmeden önce kilo vermeye başlamak için kullanır.

Mono Diyetin Zararları Nelerdir?

Mono diyet, ile ilgili bazı olumsuz durumlar da vardır.

Besin yetersizliği riskini artırır

Mono diyet, bir seferde birkaç gün veya hafta boyunca sadece bir gıda maddesini veya gıda grubunu yemeyi içerir.

Besin açısından zengin gıdalar bile belirli vitamin veya minerallerde eksik olabilir ve bu da vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini almayı zorlaştırabilir.

Özellikle mono diyeti uzun süre takip ederseniz, besin yetersizliği riski de artar.

Örneğin, yalnızca muz yiyorsanız, diyetinizde yeterli protein, sağlıklı yağlar, demir, kalsiyum, A ve B12 vitaminlerini almak zor olabilir.

Benzer şekilde et, balık ve kümes hayvanları C vitamini, lif ve antioksidanlar gibi önemli besinlerden yoksundur.

Bu besinlerdeki bir eksiklik, bağışıklık fonksiyonunun bozulmasına, anemi, sindirim koşulları, kemik kaybı ve kronik hastalık gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Sağlıksız beslenme alışkanlıklarını teşvik eder

Mono diyet, tek bir gıda maddesinin veya gıda grubunun tüketimini teşvik ederek sağlıksız ve sürdürülemez beslenme alışkanlıklarını teşvik eder.

Ayrıca, diyet yapanların temel vitaminler ve mineraller açısından zengin sağlıklı içerikler de dahil olmak üzere diğer tüm yiyecekleri kesmesine neden olur.

Ek olarak, mono diyet, hem kilo yönetimini hem de genel sağlığı desteklemek için gerekli olan fiziksel aktivite için herhangi bir öneri sağlamaz.

Dahası, bazı araştırmalar, mono diyet gibi diyetleri takip etmenin, diğerlerinin yanı sıra obezite ve tip 2 diyabet gibi daha yüksek yeme bozuklukları ve durumları riski ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.

Çok yönlü bir diyeti sağlıklı bir yaşam tarzı ve düzenli fiziksel aktivite ile birleştirmek, kilo vermeyi, genel sağlığı ve yiyeceklerle sağlıklı bir ilişki kurmayı desteklemek için daha iyi bir yoldur.

Kısıtlayıcı ve sürdürülemez

Mono diyet, diyete dahil olanlar dışındaki hemen hemen tüm yiyecek ve yiyecek gruplarını ortadan kaldıran en kısıtlayıcı diyetlerden biridir.

Tek bir besin veya besin grubu aracılığıyla yeterli miktarda kalori almak ve mikro besin ihtiyaçlarını karşılamak neredeyse imkansız olduğundan, mono diyet yorgun, aç ve bitkin hissetmeye neden olabilir.

Çok az kalori tüketmek de metabolizmayı yavaşlatabilir ve kas kaybına yol açarak uzun vadede kilo vermeyi zorlaştırabilir.

Ayrıca, bazı araştırmalar, kaloriyi çok fazla kısıtlamanın kemik kaybına bile yol açabileceğini ve kadınlarda doğurganlığı olumsuz yönde etkileyebileceğini bulmuştur.

Kilo Vermenin Daha Sağlıklı Yolları

1 kilo kaybetmek

Diyet ve egzersiz programı oluşturun

Kilo vermek için dengeli olarak hazırlanmış bir diyet programı ve egzersiz planı, kilo vermenin ve uzun vadede kilo korumanın en sağlam yoludur.

Dikkatli yemek yiyin

Çoğu insan yoğun bir hayat sürdüğü için, genellikle koşarken, arabada, masasında çalışırken ve televizyon izlerken hızlı bir şekilde yemek yer. Bu kişiler yediklerinin pek farkında değildir.

Dikkatli yeme teknikleri şöyledir:

– Yemek yemek için, tercihen bir masada oturmak

– Yemek yerken dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmak

– Yavaş yemek

– Dikkatli yiyecek seçimleri yapmak

Kahvaltıda protein yiyin

Protein, insanların tok hissetmelerine yardımcı olmak için iştah hormonlarını düzenler. Genç yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırma, yüksek proteinli bir kahvaltının hormonal etkilerinin birkaç saat sürebileceğini göstermiştir.

Şeker ve rafine karbonhidratları azaltın

Rafine karbonhidratlar, lif ve diğer besin maddelerini içermeyen işlenmiş gıdalardır. Beyaz pirinç, ekmek ve makarna gibi…

Bu yiyeceklerin sindirimi hızlıdır ve hızla glikoza dönüşür. Fazla glikoz kana girer ve yağ dokusunda yağ depolanmasını destekleyen insülin hormonunu tetikler. Bu kilo alımına katkıda bulunur.

Lifli yiyecekler yiyin

Diyet lifi, şeker ve nişastanın aksine ince bağırsakta sindirilmesi mümkün olmayan bitki bazlı karbonhidratlardır. Bol miktarda lif yemek, tokluk hissini artırabilir ve potansiyel olarak kilo kaybına yol açabilir.

Gece uykusuna dikkat edin

Çok sayıda çalışma, geceleri beş ya da altı saatten daha az uyumanın kilo alımına neden olduğunu tespit etmiştir.

Yetersiz veya kalitesiz uyku, vücudun kaloriyi metabolizma adı verilen enerjiye dönüştürdüğü süreci yavaşlatır. Metabolizma daha az etkili olduğunda, vücut kullanılmayan enerjiyi yağ olarak depolayabilir. Ayrıca, yetersiz uyku insülin üretimini artırabilir.

Bir kişinin ne kadar uyuduğu, iştahı kontrol eden hormonlar olan leptin ve ghrelinin düzenlenmesini de etkiler. Leptin beyne tokluk sinyalleri gönderir.

Stresi yönetin

Stres, başlangıçta iştahı azaltan adrenalin ve kortizol gibi hormonların salınımını tetikler.

Bununla birlikte, sürekli stres altında olmak, kortizolün kan dolaşımında daha uzun süre kalmasına neden olabilir ve bu da iştahı artırarak potansiyel olarak daha fazla yemeye yol açar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ