Mısır Püskülü Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları | diyetz

  Mısır Püskülü Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

   

  Mısır püskülü, mısır koçanı üzerinde yetişen uzun, ipeksi ipliklerdir. Mısırı açarken çoğu zaman atılsa da, çeşitli tıbbi uygulamaları vardır.

  Bitkisel bir ilaç olarak Çin ve Amerikan yerlileri tarafından yüzyıllardır kullanılmaktadır. Günümüzde hala Çin, Fransa, Türkiye ve ABD gibi birçok ülkede kullanımı görülmektedir.

  Bu yazıda; “mısır püskülü nedir”, “mısır püskülü nelere faydalıdır”, “mısır püskülü hangi hastalığa iyi gelir”, “mısır püskülünün faydaları ve zararları” gibi konulara değinilecektir.

   

  Mısır püskülü neye yarar?

  Taze bir mısır kabuğunun altında yetişen uzun, iplik benzeri bitki materyalidir. Bu parlak, ince lifler mısırın tozlaşmasına ve büyümesine yardımcı olmanın yanı sıra geleneksel bitkisel ilaç uygulamalarında da kullanılır.

  Mısır püskülü, bazı sağlık etkilerinden sorumlu, çeşitli bitki bileşikleri içerir. Geleneksel Çin ve Yerli Amerikan tıbbında, prostat sorunları, sıtma, idrar yolu enfeksiyonları (İYE) ve kalp hastalığı gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

  Yeni araştırmalar, kan basıncını, kolesterolü, kan şekeri ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Taze olarak kullanılabilir, ancak genellikle çay veya öz olarak tüketilmeden önce kurutulur. Aynı zamanda mısır püskülü hapı olarak da alınabilir.

   

   

  mısır püskülü yararları

   

   

  Mısır püskülünün faydaları

   

  Antioksidanlar sağlar

  Antioksidanlar, vücudun hücrelerini serbest radikal hasarlarına ve oksidatif strese karşı koruyan bitki bileşenleridir. Oksidatif stres, diyabet, kalp hastalığı, kanser ve iltihaplanma gibi bir dizi kronik durumun ana nedenlerinden biridir.

  Mısır püskülü, doğal olarak zengin bir flavonoid antioksidan kaynağıdır. Çoklu tüp ve hayvan çalışmaları, flavonoidlerinin oksidatif stresi azalttığını ve serbest radikal hasarına karşı koruduğunu göstermektedir.

   

   

  Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

  Enflamasyon, vücudun doğal immün tepkisinin bir parçasıdır. Ancak aşırı inflamasyon, kalp hastalığı ve diyabet dahil olmak üzere çeşitli hastalıklarla bağlantılıdır.

  Test tüpü ve hayvan çalışmaları, mısır püskülü hapının, iki ana enflamatuar bileşiğin aktivitesini baskılayarak inflamasyonu azaltabildiğini bulmuştur. Bu bitki lifi aynı zamanda vücudunuzun inflamatuar yanıtını düzenlemeye yardımcı olan magnezyum içerir.

   

   

  Kan şekerini düzenler

  Bazı araştırmalar, kan şekerini azalttığını ve diyabet semptomlarının tedavisine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bir hayvan çalışmasında, mısır püskülü flavonoidleri verilen diyabetik farelerin kontrol grubuna kıyasla kan şekerini önemli ölçüde azalttığına dikkat çekilmiştir.

  Yakın zamanda yapılan bir test tüpü çalışmasında, bu mısır ürünündeki antioksidanların diyabetik böbrek hastalığının önlenmesine yardımcı olabileceği de ortaya kondu.

   

  İlginizi Çekebilir  Basketbol Oynamanın İnanılmaz Sağlık Faydaları

   

  Kan basıncını düşürür

  Mısır püskülü faydasından biri, yüksek tansiyon için etkili bir tedavi olabilmesidir. İlk olarak, aşırı sıvının vücuttan atılmasını teşvik eder. Dolayısıyla, kan basıncını düşürmek için sıklıkla reçete edilen diüretiklere doğal bir alternatif olabilir.

  Farelerde yapılan son araştırma, mısır püskülü ekstraktının, anjiyotensin-dönüştürücü enzimin (ACE) aktivitesini inhibe ederek kan basıncını önemli ölçüde azalttığını keşfetti.

   

   

  Kolesterolü düşürür

  Bu bitki lifi, kolesterolü düşürebilir. Bir hayvan çalışmasında mısır püskülü özü verilen farelerin, HDL (iyi) kolesterolün artmasıyla birlikte toplam ve LDL (kötü) kolesterolün önemli ölçüde azaldığı tespit edildi.

   

   

  Mısır püskülü yararları

  Mısır püskülü böbrek taşı gibi böbrek sorunları yaşayanlar için faydalıdır. Büyük ölçüde böbrek taşının düşürülmesine yardımcı olur.

  Mısır püskülü idrar yolu enfeksiyonu için oldukça etkili bir çözümdür. İdrar söktürücü olduğu için idrar yollarındaki sorunların tedavisine yardımcı olur.

  Mısır püskülü adet söktürücü olarak da kullanılmaktadır. Bu konuda etkili olan ise çayıdır.

   

   

  Mısır püskülünün zararları

  Mısır püskülü bitkisinin faydaları olmasına, çok az yan etki bildirilmiş olmasına rağmen, herkes için güvenli olmayabilir. Mısır alerjisi olanlar bundan uzak durmalıdır. Ayrıca, aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini alırsanız kullanmanız önerilmez:

   

  – Diüretikler

  – Kan basıncı ilaçları

  – Diyabet ilacı

  – Anti-inflamatuar ilaçlar

  – Kan incelticiler

   

  Üstelik, potasyum için takviye alıyorsanız veya düşük potasyum seviyeleri için tedavi görüyorsanız, mısır püskülü bu mineralin atılımını artırabileceğinden, bundan uzak durmalısınız.

   

  Sonuç olarak;

  Mısır püskülü, geleneksel Çin ve Amerikan Yerlileri tarafından kullanılan doğal bir mısır lifidir. Araştırmalar sınırlıdır, ancak bazı çalışmalar iltihabı, kan şekeri ve kan basıncını azaltabileceğini göstermektedir. Çoğu insan için güvenli olsa da, kullanmadan önce doktora danışmakta yarar vardır.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ