Mısır Nişastası Nedir, Nerelerde Kullanılır, Zararlı mı?

  Mısır Nişastası Nedir, Nerelerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları

   

  Mısır nişastası çorbalar, soslar ve tatlıları koyulaştırmak için kullanılan popüler bir malzemedir.

  Başka tariflerde de kullanılabilir ve meyve bazlı turta dolgularının bir arada tutulmasına yardımcı olur, belirli fırınlanmış ürünleri yumuşatır, sebze ve et yemeklerine gevreklik katar.

  Yazıda “mısır nişastası ne işe yarar”, “mısır nişastası zararlı mı”, “mısır nişastası ne için kullanılır”, “mısır nişastasının özellikleri nelerdir” sorularına cevap aranacaktır.

  Mısır Nişastası Besin Değeri

  Mısır nişastası kalori ve karbonhidrat bakımından yüksektir ancak protein, lif, vitamin ve mineraller gibi önemli besinlerden yoksundur.

  Bir fincan (128 gram) mısır nişastası içindekiler şöyledir:

  Kalori: 488

  Protein: 0,5 gram

  Karbonhidrat: 117 gram

  Lif: 1 gram

  Bakır: Günlük Değerin (DV)% 7’si

  Selenyum: DV’nin% 7’si

  Demir: DV’nin% 3’ü

  Manganez: DV’nin% 3’ü

  Bu miktar, tek bir porsiyonda tüketilebilecek miktardan çok daha fazladır.

  Örneğin, çorba ve sosları koyulaştırmak için mısır nişastası kullanıyorsanız, bir seferde yalnızca 1-2 yemek kaşığı (8-16 gram) kullanırsınız.

  Mısır Nişastası Glutensiz mi?

  Mısır nişastası, mısırın endosperminden işlenmiş ince, beyaz bir tozdur. Endosperm, tahılın içindeki besin açısından zengin dokudur.

  Mısır, glütensiz bir tahıldır ve mısır nişastası yapmak için tipik olarak başka hiçbir bileşen gerekmez. Sonuç olarak, % 100 mısır içeren saf mısır nişastası doğal olarak glutensizdir.

  Mısır Nişastası Zararları

  Mısır nişastası birçok olumsuz yan etkiyle ilişkilendirilebilir.

  Kan şekeri seviyelerini yükseltebilir

  Mısır nişastası karbonhidrat bakımından zengindir ve yüksek bir glisemik indekse sahiptir; bu, belirli bir yiyeceğin kan şekeri seviyesini ne kadar etkilediğinin bir ölçüsüdür.

  Aynı zamanda, şekerin kan dolaşımında emilimini yavaşlatan önemli bir besin olan lif bakımından da düşüktür.

  Bu nedenle, mısır nişastası vücutta çok hızlı sindirilir ve bu da kan şekeri seviyesinde ani yükselmelere neden olabilir.

  Bu nedenle, tip 2 diyabet veya kan şekeri ile ilgili sorunu olanlar için mısır nişastasının tüketimi, olumsuz etkilere neden olabilir.

  Kalp sağlığına zarar verebilir

  Mısır nişastası, rafine bir karbonhidrat olarak kabul edilir, yani kapsamlı bir işlemden geçirildiği ve besinlerinden arındırıldığı anlamına gelir.

  Araştırmalar, mısır nişastası gibi rafine karbonhidrat bakımından zengin gıdaları düzenli olarak tüketmenin kalp sağlığını olumsuz etkileyebileceğini gösteriyor.

  Bir analize göre, rafine karbonhidratlar açısından zengin beslenme ve yüksek glisemik indeksi olan yiyecekler, daha yüksek bir koroner kalp hastalığı, obezite, tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon riski ile bağlantılı olabilir.

  2.941 kişide yapılan bir başka çalışma, yüksek glisemik indeksi olan bir diyetin ardından, yüksek trigliserit ve insülin seviyelerinin yanı sıra daha düşük HDL (iyi) kolesterol seviyeleri ile ilişkili olduğunu bulmuştur – bunların hepsi kalp hastalığı için risk faktörleridir.

  Yine de mısır nişastasının kalp sağlığı üzerindeki spesifik etkileri hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Temel besinlerden yoksundur

  Mısır nişastası, kalori ve karbonhidrat içeriğinden başka kayda değer bir besin profiline sahip değil.

  Büyük miktarları bakır ve selenyum gibi küçük miktarlarda mikro besin sağlasa da çoğu insan bir seferde yalnızca 1-2 yemek kaşığı kullanır.

  Bu nedenle, besin ihtiyaçlarını karşılaması için dengeli bir beslenmenin parçası olarak mısır nişastasını çeşitli besleyiciliği yoğun yiyeceklerle birleştirmek önemlidir.

  Mısır Unu ve Mısır Nişastası Arasındaki Fark Nedir?

  Mısır nişastası ve mısır ununun her ikisi de mısırdan elde edilir ancak besin profilleri, tatları ve kullanımları bakımından farklılık gösterir.

  Mısır unu, bütün mısır tanelerinden ince öğütülmüş tozu ifade eder. Mısır nişastası da ince bir tozdur ancak yalnızca mısırın nişastalı kısmından yapılır.

  Farklı besin içerikleri ve işleme yöntemleri nedeniyle farklı mutfak kullanımlarına sahiptirler.

  Hem mısır unu hem de mısır nişastası mısırdan yapılır.

  Mısır unu, tüm mısır tanelerinin ince bir toz haline getirilmesinin sonucudur. Bu nedenle protein, lif, nişasta ve bütün mısırda bulunan vitamin ve mineralleri içerir. Genellikle sarıdır.

  Öte yandan, mısır nişastası rafine edilmiştir ve mısır tanesinin protein ve lifini çıkarıp sadece endosperm adı verilen nişastalı merkezi bırakarak yapılır. Bu daha sonra beyaz bir toz haline getirilir.

  İşte 1/4 su bardağı (29 gram) mısır nişastası ve mısır ununun besin içeriği karşılaştırması:

  Mısır nişastasıMısır unu
  Kalori120110
  Protein0 gram3 gram
  Yağ0 gram1.5 gram
  Karbonhidrat        28 gram                 22 gram              
  Lif0 gram2 gram

  Daha fazla lif ve protein sağlamanın yanı sıra mısır unu, B vitaminleri, demir, potasyum, magnezyum ve diğer bazı besinleri içerir.

  Mısır nişastası, mısır ununa kıyasla B vitamini içermez ve çok daha az miktarda başka besin içerir.

  Tariflerde değiştirilemez

  Farklı besin bileşimleri nedeniyle mısır nişastası ve mısır unu tariflerde birbirinin yerine kullanılamaz.

  Mısır unu, buğday ununa ek olarak veya onun yerine ekmek, krep, bisküvi, waffle ve hamur işleri yapmak için kullanılabilir. Farklı bir mısır tadı ve sarı renk katar.

  Ancak mısır unu ekmek ve unlu mamullere esneklik ve güç kazandıran buğdaydaki ana protein olan gluten içermediğinden, daha yoğun ve ufalanan bir ürünle sonuçlanabilir.

  Mısır nişastası koyulaştırmak için kullanılır.  Çoğunlukla nişasta olduğu ve protein veya yağ içermediği için mısır unuyla aynı şekilde fırınlamada kullanılamaz.

  Mısır Nişastası Yerine Ne Kullanılır?

  Elinizde mısır nişastası yoksa, diğer birçok glutensiz içerik mısır nişastası yerine kullanılabilir – ancak aynı etkiyi elde etmek için biraz daha fazla veya daha az kullanmanız gerekebilir. 

  Pirinç unu

  İnce öğütülmüş pirinçten yapılan pirinç unu, 3: 1 oranında mısır nişastasının yerini alır.

  Ararot tozu

  Tropikal ararot bitkisinden elde edilen bu toz, 2: 1 oranında mısır nişastasının yerini alır. 

  Patates nişastası

  Bu, 1: 1 oranında mısır nişastasının yerini alabilir ancak kalınlığı sağlamak için tarifin sonuna doğru eklenmelidir.

  Keten tohumu jeli

  Jel yapmak için 1 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumunu 4 yemek kaşığı (60 mL) su ile karıştırın. Bu, 2 yemek kaşığı mısır nişastasının yerini alır.

  Mısır Nişastası Nerelerde Kullanılır?

  Mısır nişastası, endosperm olarak bilinen mısır tanelerinin nişastalı kısmından yapılan yaygın bir bileşendir. Soslar, turşular, çorbalar için koyulaştırıcı bir madde olarak kullanılır.

  Çoğu insan mısır nişastasının yemek pişirmek için gerekli olduğunu düşünse de, mutfağın dışında da oldukça faydalıdır. Ancak bu kullanımların çoğu bilimsel çalışmalarla desteklenmemektedir.

  Cildi rahatlatmak için

  Mısır nişastası cilt tahrişi için uygun maliyetli bir çare olabilir ancak çok az araştırma bu kullanım için etkinliğini desteklemektedir. Birçok insan onu güneş yanıklarını yatıştırmak ve cilt kaşıntısını azaltmak için kullanır.

  Mısır nişastası ve birkaç damla suyu bir kapta fıstık ezmesi kalınlığında bir macun oluşturana kadar karıştırın. Cildinize küçük bir tabaka uygulayın ve tamamen kuruyana kadar bekleyin. Ardından ılık suyla durulayın.

  Deodorant

  DIY bir deodorant yapmak için, mısır nişastasını deneyin.

  Nem emici özelliği sayesinde ter ve kokuyu azaltmak için doğal bir deodorant görevi görür.

  Mısır nişastası ile deodorant yapmak için:

  • 3 yemek kaşığı (45 mL) hindistan cevizi yağı
  • 2 yemek kaşığı (16 gram) mısır nişastası
  • 2 yemek kaşığı (28 gram) karbonat

  Hindistan cevizi yağını 15–20 saniye veya sıvılaşana kadar mikrodalgada karıştırın. Ardından, mısır nişastasını ve karbonatı kalın bir macun oluşturana kadar yavaşça ekleyin.

  Hoş bir koku vermesi için sevdiğiniz uçucu yağdan bir damla da ekleyebilirsiniz.

  Bazı kişilerde karbonat koltuk altlarını tahriş eder, bu yüzden herkes için uygun olmayabilir. Ayrıca, aşırı terleme durumunda fazla işe yaramayacaktır.

  Kuru şampuan 

  Mısır nişastasını doğal bir kuru şampuan olarak kullanabilirsiniz.

  Saçınızın köklerine az miktarda serpin ve uçlarına kadar nazikçe fırçalayın. Kolay uygulama için temiz bir makyaj fırçası kullanarak köklerinize aktarın.

  Mısır nişastasının rengi açık olduğundan, bu teknik koyu saçlı kişilerde işe yaramayabilir.

  Mat oje

  Mat bir oje oluşturmak için, bir tabağa birkaç damla oje koyun ve üstüne az miktarda mısır nişastası serpin. Yavaşça serpin, gerektiği kadar ekleyin.

  Ardından bir fırça ile karıştırın ve tırnaklarınıza uygulayın.

  Rahatlatıcı süt banyosu

  Süt banyoları, lüks bir banyo deneyimi yaratırken cildi rahatlatmak için tarihsel olarak kullanılmıştır. İlginç bir şekilde, birçok süt banyosundaki gizli bileşenlerden biri mısır nişastasıdır.

  Hiçbir araştırma mısır nişastası ile süt banyosu yapmanın faydasını desteklemese de, bazı insanlar bunun kendileri için işe yaradığını düşünüyor.

  Bir torbaya 1 su bardağı (128 gram) mısır nişastası, 2 su bardağı (256 gram) tam yağlı süt ve 1/2 su bardağı (115 gram) karbonat ekleyin.

  Kapatın ve iyice sallayın. Son olarak, rahatlatıcı bir aroma için birkaç damla lavanta esansiyel yağı veya başka bir uçucu yağ ekleyin ve tekrar sallayın.

  Banyo zamanında 1 bardak (128 gram) karışımı ılık banyonuza ekleyin ve keyfini çıkarın.

  Atlet ayağını önler

  Atlet ayağı, ayaklarınız ter gibi düzenli olarak neme maruz kaldığında oluşur ve bu da Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes ve Epidermophyton floccosum gibi mantarların büyümesine izin verir.

  Mısır nişastası atlet ayağını tedavi edemese de, onu önlemeye yardımcı olabilir. Nemi azaltmak için mısır nişastasını ayakkabınıza serpin veya ek nem emici etki için çoraplarınıza ekleyin.

  Saçları açar

  Saçınızda oluşan büyük bir düğüm varsa, o bölgeye mısır nişastası sürmeyi deneyin.

  Mısır nişastası sürtünmeyi azaltabilir ve saç liflerini yağlayabilir, bu da düğümlerin çözülmesini kolaylaştırır.

  Böcek ısırığını giderme

  Kaşıntılı ve tahriş edici olan böcek ısırıkları, cildiniz nemli olduğunda daha da kötüleşir. Mısır nişastası, kaşınmasını önlemek için böcek ısırığının etrafındaki cildi kurutmaya yardımcı olabilir.

  2 yemek kaşığı (16 gram) mısır nişastasını birkaç damla soğuk su ile fıstık ezmesi kalınlığında bir macun oluşturana kadar karıştırın. Isırığa uygulayın ve kuruyana kadar bekleyin.

  Mısır Nişastasının Diğer Kullanımları

  Düğümleri çözer

  Mısır nişastası, düğümleri kolayca çözmek için lifler, ayakkabı bağları ve ipler arasındaki sürtünmeyi azaltabilir.

  Gümüş eşyaları parlatır

  Küçük bir kapta mısır nişastası ve suyu karıştırın. Nemli bir bez kullanarak, doğal parlaklığını ortaya çıkarmak için karışımı gümüş çatal bıçaklara sürün. Eşyaları sonra yıkayın.

  Ütülemek için

  Giysilerinizi kolay ütülemek için, bir sprey şişesine 2 bardak (475 mL) ılık su ve 1-2 yemek kaşığı (8-16 gram) mısır nişastası ekleyin. Üzerine püskürtün ve ütülemeden önce 1 dakika bekletin.

  Tutuşu artırır

  Bir tenis raketini veya diğer spor malzemelerini tutmak için ekstra tutuşa ihtiyacınız varsa, terli avuç içlerine karşı koymak ve tutuşu geliştirmek için ellerinize biraz mısır nişastası sürün.

  Leke çıkarıcı

  Yağlı bir lekeyi çıkarmak için lekenin üzerine mısır nişastası serpin ve 10–15 dakika bekletin. Silin, ardından lekeye bir leke çıkarıcı uygulayın.

  Halı temizliği

  Halınıza mısır nişastası serpin ve 30 dakika bekleyin. Ardından normal şekilde vakumlayın.

  Doldurulmuş hayvanlar ve kumaşlar

  Doldurulmuş hayvanın veya kumaşın üzerine az miktarda mısır nişastası sürün ve 5 dakika bekleyin. Nemli bir bezle yavaşça çıkarın.

  Ne zaman kullanmamalı?

  Kesik ve yaraları tedavi etmek için mısır nişastası kullanabileceğiniz söylense de, herhangi bir açık yaraya uygulamak doğru değildir. Bunun nedeni, bakteriler için bir beslenme alanı görevi görebilmesi ve yarayı enfekte edebilmesidir.

  Ayrıca, mısır nişastasını doğal makyaj veya yağ sökücü olarak yüzünüze sürmeyin. Çoğu insan için bu muhtemelen iyi olsa da, gözenekleri tıkayabilir ve akneye eğilimli cilde sahip kişilerde durumu kötüleştirebilir.

  Sonuç olarak;

  Mısır nişastası, koyulaştırıcı ve nem emici özellikleriyle bilinen çok yönlü bir bileşendir.

  Her porsiyon karbonhidrat ve kalori bakımından yüksektir ancak vitaminler, mineraller, lif ve protein gibi önemli besinler bakımından düşüktür.

  Düzenli olarak yüksek miktarlarda tüketmek, kan şekerini yükseltebilir ve kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

  Ölçülü olarak kullanılırsa ve diğer çeşitli besleyiciliği yoğun yiyeceklerle birlikte tüketilirse sağlıklıdır.

  Tahriş olmuş cildi yatıştırmak, düğümleri çözmek, doğal bir deodorant görevi görmek ve lekeleri tedavi etmek gibi kullanımlara da sahiptir.

   

  İlginizi Çekebilir  İyot Nedir, Nelerde Bulunur? İyot Eksikliğinin Belirtileri
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ