Mikroplastik Kirliliği Nedir? Mikroplastiklerin Zararları

Hepimiz her gün plastik kullanıyoruz. Plastik genellikle biyolojik olarak bozunur bir formda değildir. Zamanla, çevreye zararlı olabilecek mikroplastik adı verilen küçük parçalara ayrılır.

Son çalışmalar mikroplastiklerin özellikle deniz ürünlerinde, gıdada yaygın olarak bulunduğunu göstermektedir.

Mikroplastik Nedir?

Mikroplastikler, çevrede bulunan küçük plastik parçalarıdır. Çapı 5 mm’den küçük plastik parçacıkları olarak tanımlanırlar.

Diş macunu ve eksfolyantlara eklenen mikro boyuttaki plastik boncuklar gibi küçük plastikler olarak üretilirler veya daha büyük plastikler ortamda parçalandığında oluşurlar.

Mikroplastikler okyanuslarda, nehirlerde ve toprakta yaygındır ve sıklıkla hayvanlar tarafından tüketilir.

1970’lerde yapılan bir dizi çalışma, okyanuslardaki mikroplastik düzeylerini araştırmaya başlamış ve ABD kıyılarındaki Atlantik Okyanusu’nda yüksek seviyeler bulmuştur.

Bu günlerde dünyanın artan plastik kullanımı nedeniyle, nehirlerde ve okyanuslarda çok daha fazla plastik var. Her yıl yaklaşık 8.8 milyon ton (8 milyon metrik ton) plastik atık, okyanusa girmektedir.

Bu plastiğin 276.000 tonu (250.000 metrik ton), şu anda denizde yüzmekte, geri kalanı büyük olasılıkla batmış veya kıyıda yüzmektedir.

Mikroplastikler Ne İşe Yarar?

Okyanusa girdikten sonra, mikroplastikler akıntılar, dalga hareketi ve rüzgar koşullarıyla hareket eder ve bir deniz ekosisteminin tüm alanlarında bulunabilir.

Plastik parçacıklar küçüldüğünde ve küçük mikroplastiklere dönüştüğünde, vahşi yaşam tarafından kolayca tüketilebilirler ki, bu bugün su yollarında büyük bir problemdir.

Aşağıdakiler dahil beş ana mikroplastik türü vardır:

Lifler

Lifler çocuk bezleri, yünlü giysiler ve sigara izmaritleri gibi şeylerden gelir ve mikrofiberlerin su yollarımıza girmesinin yollarından biri de çamaşır makinelerimizdir. Pamuk veya yün gibi giysi malzemelerinin aksine, polar mikro lifler biyolojik olarak parçalanmaz.

Mikro plastik parçacıkları

Bu biyolojik olarak parçalanamayan plastik parçacıkların çapı bir milimetreden daha küçüktür ve bunları yüz temizleyicilerde, peeling ürünlerinde ve hatta diş macununda bulabilirsiniz.

Balıklar ve diğer deniz canlıları genellikle mikro plastik parçalarını yiyecek zanneder. Yendiğinde bağırsaklarını tıkayarak muhtemelen açlık ve ölüme yol açar.

Kırıntılar

Bunlar, daha büyük parçalardan kopar ve daha sonra güneşten gelen UV radyasyonu onları daha da küçük parçalara ayıran daha küçük plastik parçalarıdır. Parça örnekleri arasında çatal bıçak takımı, kapaklar veya su şişeleri gibi tek kullanımlık öğeler yer alır.

Nurdles

Nurdles, plastik ürünler üretmek için kullanılan küçük plastik peletlerdir. Küçük boyutları nedeniyle, bazen teslimat sırasında nakliye araçlarından dökülürler ve daha sonra nihayetinde yakındaki bir su yoluna boşalmadan önce yağmur kanallarına girebilirler. Tıpkı parçacıklar ve mikro plastik parçacıkları gibi, balıklar ve diğer deniz canlıları da bunları yiyecek zanneder.

Strafor

Strafor, kahve fincanları ve yemek kapları gibi şeylerde bulunabilir. Kimyasalları yiyecek ve içeceklere karışabilir.

Yiyecekleri bir köpük içinde yeniden ısıtmak, insanlar için toksik maruziyet riskini daha da artırır. Tıpkı parçalar gibi, strafor daha küçük parçalara ayrılır.

Gıdalarda Bulunan Mikroplastikler

Mikroplastikler birçok farklı ortamda giderek daha fazla bulunmaya başladı ve yiyecekler istisna değildir.

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada 15 farklı deniz tuzu markası incelenmiş ve her kiloda 273 mikroplastik partikül (kilogram başına 600 parçacık) tuz bulunmuştur.

Gıdalardaki en yaygın mikroplastik kaynağı deniz ürünleridir.

Mikroplastikler özellikle deniz suyunda yaygın olduğu için, balıklar ve diğer deniz organizmaları tarafından tüketilmektedir.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar, bazı balıkların gıda olarak plastik tükettiğini, bunun da balık karaciğerlerinde biriken toksik kimyasallara yol açabileceğini göstermiştir.

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, mikroplastiklerin derin deniz canlılarında bile mevcut olduğu ve mikroplastiklerin en uzak türleri bile etkilediğini düşündürmektedir.

Midye ve istiridye gibi diğer birçok türden canlı çok daha yüksek mikroplastik kirlenme riski taşır.

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, insan tüketimi için yakalanan midye ve istiridye ürünlerinin, her bir gramda 0.36-0.47 mikroplastik partikülü olduğu ve kabuklu deniz canlılarının yılda 11.000 mikroplastik partikülüne kadar yiyebileceği anlaşılmıştır.

Mikroplastikler İnsan Sağlığını Nasıl Etkiler?

Her ne kadar bazı çalışmalar gıdalarda mikroplastik bulunduğunu gösterse de, sağlık üzerinde ne gibi etkileri olabileceği hala net değildir.

Şimdiye kadar, mikroplastiklerin insan sağlığını ve hastalığını nasıl etkilediğini inceleyen çok az çalışma var.

Plastiği esnek hale getirmek için kullanılan bir tür kimyasal olan ftalatların, göğüs kanseri hücrelerinin büyümesini arttırdığı gösterilmiştir.

Ancak, bu araştırma bir petri kabında gerçekleştirilmiştir, bu yüzden sonuçlar insanlara genellenemez.

Son zamanlarda yapılan bir çalışma, mikroplastiklerin laboratuvar farelerinde etkilerini incelemiştir.

Farelere verildiğinde, mikroplastikler karaciğerde, böbreklerde ve bağırsaklarda birikmiş ve karaciğerde artan oksidatif stres molekülleri biriktirmiştir. Ayrıca beyne toksik olabilen bir molekülün seviyesini artırdılar.

Mikroplastikler dahil mikropartiküllerin bağırsaklardan kan içerisine ve potansiyel olarak diğer organlara geçtiği gösterilmiştir.

Mikroplastikler insanlarda da bulunmuştur. Bir çalışmada, incelenen insan akciğerlerinin % 87’sinde plastik lifler bulundu.

Araştırmacılar bunun, havada bulunan mikroplastiklere bağlı olabileceğini öne sürdüler.

Bazı çalışmalar, havadaki mikroplastiklerin, akciğer hücrelerinin inflamatuar kimyasallar üretmesine neden olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, bu sadece test tüpü çalışmalarında gösterilmiştir.

Bisfenol A (BPA), gıdalarda bulunan en çok çalışılan plastiklerden biridir. Genellikle plastik ambalajlarda veya gıda saklama kaplarında bulunur ve yiyeceklere sızabilir.

Bazı kanıtlar, BPA’nın özellikle kadınlarda üreme hormonlarına müdahale edebileceğini göstermiştir.

Mikroplastiklerin Tehlikeleri Nelerdir?

İnsan bağırsağı, akciğer, karaciğer ve beyin hücrelerinde toksisite

2018’de yayınlanan bilimsel bir inceleme, deniz ürünleri tüketimi ve ortaya çıkabilecek istenmeyen sağlık etkileri yoluyla insanların mikroplastiklere maruz kaldığına dair bugüne kadarki kanıtlara bir göz attı.

Mikroplastikler parçalanan daha büyük plastiklerden gelebilir ve aynı şekilde mikroplastikler nanoplastiklere daha da küçük parçalara ayrılabilir.

İncelemeye göre, “Oral maruziyetin ardından nanoplastikler, mukozanın özel epitel hücreleri olan M hücreleri tarafından, bağırsaktan lenfatik sistem yoluyla taşındıkları kana, karaciğer ve safra kesesine taşınır.”

Nanoplastikler, küçük boyutları ve hidrofobiklikleri nedeniyle (suyla birleşmezler), plasenta ve kan-beyin bariyerini geçerek gastrointestinal sisteme ve akciğerlere geçebilir ve bunlar daha sonra insan vücudunda meydana gelebilecek iki potansiyel zarar alanıdır.

Şimdiye kadar, araştırma çalışmaları, akciğer hücrelerine, karaciğer ve beyin hücrelerine toksisite göstermiştir.

Deniz yaban hayatı ve biyoçeşitliliğe verilen hasar

Su yollarında mikroplastiklerin varlığı, zaman geçtikçe muhtemelen daha da kötüleşecek olan büyük bir sorundur.

Okyanustaki mikroplastikler ve diğer su kütleleri bu ekosistemler üzerinde doğrudan etkiye sahiptir, çünkü bu sularda yaşayan hayvanlar onları yutmaktadır.

Bir hayvan besin zincirinin en altındaysa, tıpkı insanların deniz ürünlerini tüketerek plastik tükettiğini gördüğümüz gibi, bu plastiği zincire kolayca yayabilirler.

Plastikler ve çevre ile ilgili bir endişe, birçok plastiğin bilinen veya şüphelenilen endokrin bozucu kimyasal katkı maddeler veya kirleticiler içermesidir.

Hayvanlar üzerinde yapılan deneysel araştırmalar, endokrin bozucu kimyasallara (EDCS) düşük seviyeli maruz kalmanın endokrin sistemlerinde hem geçici hem de kalıcı değişikliklere yol açabileceğini göstermektedir. 

İçme suyu kirliliği

Ne yazık ki günümüzde içme suyunda plastikler var.

Pek çok insan, daha güvenli bir seçenek olduğunu düşünerek şişelenmiş suya yöneliyor ancak 2018’de Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünyanın en iyi şişelenmiş su markalarından bazılarının analizinin ardından içme suyunda plastiğin olası risklerine ilişkin bir inceleme yaptığını açıkladı.

Bunların yüzde 90’ı küçük plastik parçaları içeriyordu. Bu numunelerden, test edilen şişelenmiş suyun yüzde 93’ü polipropilen, naylon ve polietilen tereftalat (PET) dahil olmak üzere bazı mikroplastik kontaminasyon belirtileri gösterdi.

Gıdalardaki Mikroplastikler Nasıl Önlenir?

Mikroplastikler birçok farklı insan için besin kaynaklarının içinde bulunur. Ancak, insan sağlığını nasıl etkiledikleri hala belli değil.

Gıda zincirindeki en yüksek mikroplastik konsantrasyonları balıklarda, özellikle kabuklularda görülür.

Mikroplastiklerin sağlığı nasıl etkilediği hakkında pek az şey bilindiğinden, kabuklu deniz hayvanlarından tamamen kaçınmak gerekli değildir.

Ancak bilinen ve güvenli kaynaklardan yüksek kaliteli kabuklu deniz mahsulleri almak faydalı olabilir.

Ek olarak, bazı plastikler gıdalara gıdalardan sızabilir. Plastik gıda ambalajı kullanımını sınırlandırmak, mikroplastik alımını durdurabilir ve çevreye fayda sağlar.

Sonuç olarak;

Mikroplastikler küçük ya da daha büyük plastiklerin parçalanmasıyla üretilmiştir.

Ne yazık ki, mikroplastikler, hava, su ve yiyecek de dahil olmak üzere, çeşitli çevre unsurlarında mevcuttur.

Deniz ürünleri, özellikle kabuklu deniz ürünleri, bu yiyecekleri yedikten sonra vücudumuzda birikebilecek yüksek mikroplastik konsantrasyonları içerir.

Mikroplastiklerin insan sağlığını nasıl etkilediği henüz belirsizdir. Bununla birlikte, hayvan ve test tüpü çalışmalarından elde edilen sonuçlar olumsuz etkileri olabileceğini düşündürmektedir.

Plastik gıda ambalajı kullanımını azaltmak, çevreyi ve gıda zincirindeki plastiği azaltmak için en etkili yollardan biridir.

Çevreye ve muhtemelen sağlığa da faydalı olacak bir adım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ