Mikrodalga Fırın Zararlı mı? | diyetz

  Mikrodalga Fırın Zararlı mı?

   

  Mikrodalga fırın ile ​​pişirmek, oldukça kolaydır, çünkü basit ve hızlı bir yöntemdir. Ancak bunların zararlı radyasyon ürettiğini ve sağlıklı besinlere zarar verdiğini duymuşsunuzdur.

  Bu nedenle, mikrodalga fırın kullanımının güvenli olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazıda “mikrodalga fırın sağlıklı mı”, faydaları ve kullanımı ile ilgili “mikrodalga fırın hakkında bilgi” verilecektir.

  Mikrodalga fırın nedir?

  Mikrodalga fırın, elektriği mikrodalga olarak adlandırılan elektromanyetik dalgalara dönüştüren mutfak aletidir. Bu dalgalar gıdalardaki molekülleri uyararak titreşmelerini, etraflarında dönmelerini ve birbirleriyle çarpışmalarını sağlar. Bu, ellerinizi ovuştururken ellerinizin ısınmasına benzer.

  Mikrodalgalar temel olarak su moleküllerini etkiler, fakat yağları ve şekerleri sudan daha az miktarda kızdırır.

   

  mikrodalga fırın hakkında bilgi

   

  Radyasyon size zarar verir mi?

  Mikrodalga fırın, elektromanyetik radyasyon üretir. Ancak, bu radyasyon, atom bombaları ve nükleer felaketlerle ilişkili radyasyon türü değil.

  Mikrodalga fırınlar, cep telefonundan gelen radyasyona benzer iyonlaştırıcı olmayan radyasyon üretir. Işığın aynı zamanda elektromanyetik radyasyon olduğunu ve bu nedenle tüm radyasyon türlerinin kötü olmadığını da unutmayın.

  Mikrodalga fırınlarda radyasyonun fırından çıkmasını önleyen cam üzerinde metal kalkanlar ve metal elekler vardır, bu nedenle herhangi bir zararlı risk yoktur.

  Sadece güvenli olması açısından, yüzünüzü pencereye doğru bastırmayın ve başınızı fırından en az 30 cm uzakta tutun. Radyasyonla temas, mesafe ile azalır.

  Ayrıca, fırınınızın sağlam olduğundan ve düzgün çalıştığından emin olun. Eski veya kırılmışsa – veya kapağı düzgün kapanmıyorsa – bunu değiştirin.

   

   

  Mikrodalga fırın özellikleri ve besin içeriği üzerindeki etkileri

  Her türlü pişirme şekli yiyeceğin besin değerini azaltır. Buna neden olan ana faktörler sıcaklık, pişirme süresi ve yöntemdir. Mikrodalga fırında, pişirme süreleri genellikle kısadır ve sıcaklık düşüktür.

  Bu nedenle, mikrodalga, kızartma ve kaynatma gibi yöntemlere göre yiyeceklerdeki besin içeriğinin tahrip olmadan kalmasına yardımcı olur.

  İki inceleme çalışmasına göre, mikrodalga fırın yiyeceklerin besin değerini diğer pişirme yöntemlerinden daha iyi korur.

  20 farklı sebze üzerinde yapılan bir araştırma, mikrodalganın sebzelerdeki antioksidanları en iyi şekilde koruduğunu, basınçlı pişirme ve kaynatma işlemlerinin daha kötü sonucu verdiğini belirtti.

  Ancak, bir çalışmada, sadece 1 dakikalık mikrodalga işleminin sarımsaktaki kanserle mücadele bileşiklerinin bazılarını tahrip ettiğini, bunun ise geleneksel bir fırında 45 dakika sürdüğünü bulmuştur.

  Başka bir çalışma, mikrodalganın brokolide bulunan flavonoid antioksidanların % 97’sini tahrip ettiğini, kaynatmanın sadece % 66’sını tahrip ettiğini göstermiştir.

  Yiyecek veya besin türünün önemli olduğunu unutmayın. İnsan sütünün mikrodalgada ısıtılması önerilmemektedir, çünkü sütteki antibakteriyel maddelere zarar verebilir.

  Birkaç istisna dışında, mikrodalga fırın besinleri iyi korur.

   

   

  Mikrodalga fırın faydaları

   

  Zararlı bileşiklerin oluşumunu azaltır

  Mikrodalga fırın, bazı gıdalarda zararlı bileşiklerin oluşumunu azaltabilir. Bunun bir avantajı, yiyeceğin kızartma gibi diğer pişirme yöntemlerinde olduğu gibi ısınmamasıdır. Genellikle, sıcaklık 100 ° C’yi geçmez yani suyun kaynama noktası.

  Ancak, pastırma gibi yağlı yiyecekler daha sıcak olabilir. Pastırma, pişirildiğinde nitrozamin adı verilen zararlı bileşikler oluşturduğu düşünülen bir gıdadır. Bu bileşikler, gıdalardaki nitritlerin aşırı derecede ısıtılmasıyla oluşur.

  Bir çalışmaya göre, pastırmayı mikrodalgada ısıtma, test edilen tüm pişirme yöntemlerinde en az nitrozamin oluşumuna neden olmuştur.

  Başka bir çalışma, tavuğun mikrodalga fırında pişirilmesinin, kızartma yöntemine göre çok daha az zararlı bileşik oluşturduğunu göstermiştir.

   

   

  Plastik kaplardan uzak durun

  Birçok plastik, hormon bozucu bileşikler içerir. Dikkate değer bir örnek, kanser, tiroid bozuklukları ve obezite gibi durumlarla bağlantılı olan bisfenol-A’dır (BPA).

  Isıtıldığında, bu kaplar yiyeceklerin içine bileşikler bulaştırabilir. Bu nedenle, yiyeceklerinizi, mikrodalgaya güvenli olarak etiketlenmediği sürece, plastik bir kapta koymayınız.

  Bu sadece mikrodalgalara özgü değildir. Yiyeceklerinizi plastik bir kap içinde ısıtmak kötü bir fikirdir – hangi pişirme yöntemini kullanırsanız kullanın.

   

   

  Mikrodalga fırın kullanımı

  Mikrodalga fırının bazı olumsuz tarafları vardır. Örneğin, bakterilerin ve yiyecek zehirlenmesine yol açabilecek diğer patojenlerin öldürülmesinde diğer pişirme yöntemleri kadar etkili olmayabilir.

  Bunun nedeni, ısının daha düşük olması ve pişirme süresinin daha kısa olmasıdır. Bazen yiyecekler düzensiz ısınır. Döner tablalı bir mikrodalga kullanmak, ısıyı daha eşit bir şekilde yayabilir.

  Haşlanma tehlikesi nedeniyle asla bebek mamasını veya küçük çocuklar için tasarlanan yiyecek veya içecekleri mikrodalga fırında ısıtmayın.

   

  Sonuç olarak;

  Mikrodalga fırınlar güvenli, etkili ve son derece kullanışlı bir pişirme yöntemidir.

  Yine de, yiyeceklerinizi aşırı derecede veya düşük sıcaklıkta ısıtmamalı, mikrodalgaya çok yakın durmamalı veya kullanım için güvenli olarak etiketlenmediği sürece plastik bir kapta herhangi bir şeyi ısıtmamalısınız.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ