Migreni Tetikleyen Yiyecek ve İçecekler Nelerdir? | diyetz

Migreni Tetikleyen Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

 

 

Migren, dünyadaki yetişkinlerin % 15’ini etkileyen sebebi bilinmeyen ağrıdır. Ciddiyet ve semptomları, ortalama bir baş ağrısından farklıdır ve bu ağrıdan muzdarip olan kişilerin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür.

 

Yıllardır süren araştırmalara rağmen, migrenin kesin nedeni hala bilinmiyor. Beslenmenin bir kişinin migren yaşamasına neden olmadığı açıktır.

 

Bununla birlikte, migren ağrısı çeken insanlar için, beslenme tetikleyici çeşitli faktörlerden sadece biridir. Aslında, migren hastalarının % 10-60’ı bazı gıdaların migren ağrılarını tetiklediğini iddia etmektedir.

 

Aşağıda migren ağrılarını en sık tetiklediği bilinen yiyecek ve içecekler bulunmaktadır.

 

 

 

Eskimiş Peynirler

Peynir, genellikle migren tetikleyici gıda olarak tanımlanır. Araştırmacılar, eskimiş peynirlerin yüksek seviyelerde, kan damarlarını etkileyebilen ve baş ağrısını tetikleyebilecek bir amino asit olan tiramin içerdiğinden kaynaklandığını öne sürüyor.

 

Tiramin oranı yüksek gıdalar arasında, kaşar peyniri, salam, havuç gibi eskimiş, kurutulmuş veya turşu yapılan yiyecekler bulunur.

 

Ne yazık ki, tiramin ve migren hakkındaki kanıtlar karışık. Yine de, çalışmaların yarısından fazlası tiramin ve migren arasında bir ilişki olduğunu söylemiş ve tiraminin bazı insanlarda migreni tetikleyici bir unsur olabileceğini bulmuştur.

 

Bu bağlantıyı teyit etmek için yüksek kaliteli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır ancak migrenden muzdarip kişilerin yaklaşık % 5’inin tiramine karşı hassas olduğu tahmin edilmektedir.

 

 

 

 

Çikolata

Çikolata yaygın olarak biline bir migren tetikleyicisidir.

 

Hem feniletilamin hem de flavonoidlerin çikolatada bulunan iki maddenin neden olabileceği öne sürülmüştür. Bununla birlikte,kanıtlar çelişkilidir. Birkaç çalışma çikolatanın hassas insanlarda migreni tetikleyebileceğini bulmuştur.

 

Örneğin, migren hastalarında yapılan küçük bir çalışma,12 katılımcının 5’inin çikolatayı yediği bir gün içinde migren atakları olduğunu buldu.

 

Bununla birlikte, birçok başka araştırma çikolata tüketimi ile migren arasında bir bağ bulamadı.Bu nedenle çikolatanın çoğu insanda migren için önemli bir faktör olmadığı muhtemeldir. Buna rağmen, çikolatayı bir tetikleyici olarak görenler, çikolatadan uzak durmalıdır.

 

İlginizi Çekebilir  Bronşit Bitkisel ve Doğal Tedavi, Bronşite İyi Gelen Bitkiler

 

 

Kurutulmuş veya İşlenmiş Etler

Sosis veya bazı işlenmiş etler, nitrat veya nitrit olarak bilinen koruyucular içerir ve işlenmiş etler genellikle migren tetikleyicileri olarak bildirilmektedir.

 

Nitritler, kan damarlarının genişlemesine neden olarak migreni tetikleyebilirler.

 

 

 

Yağlı ve Kızarmış Gıdalar

 

Yağ migren duyarlılığını etkileyebilir. Bunun nedeni, kandaki yüksek yağ seviyelerinin prostaglandin üretimine yol açması olabilir.

 

Prostaglandinler kan damarlarının genişlemesine yol açarak potansiyel olarak migrene ve baş ağrısının artmasına yol açabilir.

 

Bu ilişki üzerine yapılan bir araştırma, çalışmanın başında, günlük 69 gramdan daha fazla yağ içeren yüksek yağlı bir diyet yapan katılımcıların, daha az yağ tüketenlere göre neredeyse iki kat daha fazla baş ağrısı yaşadıklarını buldu.

 

Ayrıca, yağ alımını azalttıktan sonra katılımcıların baş ağrısı sıklığı ve yoğunluğunun azaldığını keşfettiler. Katılımcıların yaklaşık % 95’i baş ağrılarında % 40’lık bir iyileşme bildirdi.

 

Az yağlı diyet ile ilgili yapılan bir başka çalışmada, baş ağrısı ve sıklığında azalma bulunan benzer sonuçlar bulundu.

 

Bununla birlikte, her iki çalışmada da, yağ tüketiminin yanı sıra ağırlık kaybı veya hayvansal ürünler hariç olmak üzere başka faktörler de değiştirildi.

Bu nedenle, yalnızca yağ alımının düşürülmesinin iyileştirmelerden sorumlu olduğunu söylemek mümkün değildir.

 

 

 

Bazı Çin Yemekleri

 

Monosodyum glutamat (MSG), lezzeti artırmak için bazı Çin yemekleri ve işlenmiş gıdalara eklenen tartışmalı bir lezzet artırıcıdır.

 

MSG tüketimine yanıt olarak baş ağrısı raporları birkaç on yıl boyunca yaygın olmuştur. Ancak bu etkinin kanıtı tartışmalıdır ve iyi tasarlanmış hiçbir çalışma MSG alımıyla migren arasında bağlantı olduğunu bulamamıştır.

 

Alternatif olarak, bu gıdaların tipik olarak yüksek yağ veya tuz içerikleri sorumlu tutulabilir. Bununla birlikte, MSG sıklıkla bir baş ağrısı ve migren tetikleyicisi olarak bildirilmeye devam etmektedir. Bu yüzden migren için monosodyum glutamattan uzak durmak gerekir.

 

İlginizi Çekebilir  Dukan Diyeti Tarifleri

 

 

Kahve, Çay ve Soda

 

Kafein sıklıkla baş ağrılarını tedavi etmek için kullanılır. Ancak ilginçtir, bazı kanıtlar dolaylı yoldan migreni tetiklediğini göstermektedir.

 

Özellikle kafein çok tüketildiği zaman baş ağrısının meydana geldiği iyi bilinen bir fenomendir. Bu durum, kafein tüketimine yanıt olarak kan damarları kontraktürden sonra yeniden genişlediğinde ortaya çıkar. Bu etki duyarlı olanlarda migreni tetikleyebilir.

Bununla birlikte, kafein tüketiminin azaltılması, daha yaygın olarak, migren olmayan ortalama baş ağrısına neden olmaktadır.

 

 

 

Yapay Tatlandırıcılar

 

Aspartam, şeker eklemeden şeker tadı vermek için gıdalar ve içeceklere sıkça eklenen suni tatlandırıcı türüdür.

 

Bazı insanlar aspartam tükettikten sonra baş ağrısı geliştirdiklerinden şikayet ederler, ancak çoğu çalışma çok az veya hiç var olmayan bir etki gösterdiğini tespit etmiştir.

Aspartamın migrenden muzdarip insanlar üzerinde olumsuz etkileri olup olmadığını araştıran birkaç çalışma bulunmaktadır.

Maalesef, çalışmalar küçük çaplıdır ancak bazı migren hastalarında aspartamdan etkilenen baş ağrılarını buldular.

Bu çalışmaların biri, 11 katılımcının yarısından fazlasının büyük miktarlarda aspartam tükettikten sonra migren sıklığının arttığını buldu.

 

Bu nedenle, migren hastalarının bir kısmının aspartam için hassas olabileceği düşünülmektedir.

 

 

 

Alkollü İçecekler

 

Alkollü içecekler, baş ağrısı ve migren için en eski bilinen tetikleyicilerden biridir. Maalesef, nedeni açıkça belli değildir.

 

Migreni olan insanlar, migreni olmayan insanlara göre daha az alkol içme eğilimindedir ve akşamdan kalma sürecinin bir parçası olarak migren belirtileri yaşamaları diğerlerine göre daha olası görünmektedir.

 

İnsanlar genelde alkolden ziyade kırmızı şarabı bir migren tetikleyicisi olarak gösterirler.
Kanıt, özellikle kırmızı şarapta bulunan, histamin, sülfitler veya flavonoidler gibi bileşiklerin baş ağrısını tetikleyebileceği fikrini desteklediği düşünülmektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Lutein ve Zeaksantin: Faydaları ve Gıda Kaynakları Nelerdir?

Bir kanıt olarak, bir çalışma, votka değil, kırmızı şarap içmenin baş ağrısı yarattığını tespit etti. Bununla birlikte, bunun tam nedeni hala bilinmiyor.

 

Ne olursa olsun, alkollü içeceklerin migren ağrısı yaşayan insanların yaklaşık % 10’unda migreni tetikleyebileceği tahmin edilmektedir. Çoğu migren hastasının ve özellike duyarlı olanların alkol tüketimlerini sınırlamaları gerekir.

 

 

 

Soğuk Yiyecek ve İçecekler

Çoğu kişi dondurma gibi soğuk veya donmuş gıdalar ve içeceklerin tetiklediği baş ağrılarını bilir. Bununla birlikte, bu gıdalar ve içecekler hassas insanlarda migreni tetikleyebilir.

 

Bir çalışmada katılımcılardan, soğuktan kaynaklanan baş ağrılarını incelemek için dilleri ve damakları arasında 90 saniye boyunca bir buz küpü tutmalarını istediler.

 

Bu teste katılan 76 migren hastasının % 74’ünde baş ağrısını tetiklediğini buldular. Öte yandan, migren dışındaki baş ağrılarından muzdarip olanların yalnızca % 32’sinde ağrıyı tetikledi.

 

Bir başka araştırmada, bir önceki yılda migren geçiren kadınların, buz gibi su içtikten sonra baş ağrısı gelişme olasılıklarının, migren ağrısı yaşamayan kadınlara göre iki kat daha fazla olduğu bulundu.

 

Bu nedenle, baş ağrılarının soğuk yiyecekler tarafından tetiklendiğini fark eden migren hastaları buz gibi soğuk veya donmuş gıdalardan ve içeceklerden, donmuş yoğurt, dondurmadan uzak durmalıdır.

 

Beslenme ve bazı besin maddeleri, sıklıkla migreni tetikleyebilecek birçok faktörden biridir. Bu nedenle, beslenmenin ağrılarını tetikleyen migren hastaları, duyarlı oldukları gıdalardan kaçınarak rahatlayabilir.

 

Baş ağrısı krizlerinin hangi yiyeceklerden kaynaklandığını anlamak için bir yemek günlüğü tutun. Baş ağrılarınızı artıran ya da azaltan gıdaları yazarak hangi yiyeceğin sizi etkilediğini bulabilirsiniz.

Ayrıca, yukarıdaki listede yer alan yiyecek ve içeceklere özellikle dikkat etmeyi unutmayın.
Yaygın besin tetikleyicilerinin sınırlandırılması, migreninizin sıklığını ve şiddetini azaltmaya başlamak için iyi bir yoldur.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ