Migreni Tetikleyen Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

   

  Migren, dünyadaki yetişkinlerin % 15’ini etkileyen sebebi bilinmeyen ağrıdır. Ciddiyet ve semptomları, ortalama bir baş ağrısından farklıdır ve bu ağrıdan muzdarip olan kişilerin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür. Yıllardır süren araştırmalara rağmen, migrenin kesin nedeni hala bilinmiyor. 

  Beslenme, kişide migren ağrısına neden olmaz ancak migren ağrısı çeken insanlar için, yiyecek ve içecekler, tetikleyici çeşitli faktörlerden sadece biridir. Migren hastalarının % 10-60’ı bazı gıdaların migren ağrılarını tetiklediğini iddia etmektedir.

  Yazıda “migreni hangi yiyecekler tetikler” sorusuna cevap arayacağız.

   

   

   Migreni Tetikleyen Yiyecekler Nelerdir?

   

   

   

   

  Eskimiş Peynirler

  Peynir, genellikle migren tetikleyici gıda olarak tanımlanır. Araştırmacılar, eskimiş peynirlerin yüksek seviyelerde, kan damarlarını etkileyebilen ve baş ağrısını tetikleyebilecek bir amino asit olan tiramin içerdiğini belirtiyor.

  Tiramin oranı yüksek gıdalar arasında, kaşar peyniri, salam, havuç gibi eskimiş, kurutulmuş veya turşu yapılan yiyecekler bulunur.

  Ne yazık ki, tiramin ve migren hakkındaki kanıtlar karışıktır. Yine de, çalışmaların yarısından fazlası tiramin ve migren arasında bir ilişki olduğunu söylemiş ve tiraminin bazı insanlarda migreni tetikleyici bir unsur olabileceğini bulmuştur. Migrenden muzdarip kişilerin yaklaşık % 5’inin tiramine karşı hassas olduğu tahmin edilmektedir.

   

   

  Çikolata

  Çikolata yaygın olarak migreni tetikleyen gıdalardandır. Hem feniletilamin hem de flavonoidlerin, çikolatada bulunan bu iki maddenin migreni tetikleyebileceği öne sürülmüştür. Bununla birlikte, kanıtlar çelişkilidir. Birkaç çalışma çikolatanın hassas insanlarda migreni tetikleyebileceğini bulmuştur.

  Örneğin, migren hastalarında yapılan küçük bir çalışma, 12 katılımcının 5’inin çikolatayı yediği bir gün içinde migren atakları olduğunu buldu.

  Bununla birlikte, birçok başka araştırma çikolata tüketimi ile migren arasında bir bağ bulamadı. Bu nedenle çikolatanın çoğu insanda migren için önemli bir faktör olmadığı muhtemeldir. Buna rağmen, çikolatayı bir tetikleyici olarak görenler, çikolatadan uzak durmalıdır.

   

   

  Kuru veya işlenmiş etler

  Sosis veya bazı işlenmiş etler, nitrat veya nitrit olarak bilinen koruyucular içerir ve işlenmiş etler genellikle migren tetikleyicileri olarak bildirilmektedir. Nitritler, kan damarlarının genişlemesine neden olarak migreni tetikleyebilirler.

   

   

  Yağlı ve kızarmış gıdalar

  Yağ, migren duyarlılığını etkileyebilir. Bunun nedeni, kandaki yüksek yağ seviyelerinin prostaglandin üretimine yol açması olabilir.

  Prostaglandinler kan damarlarının genişlemesine yol açarak potansiyel olarak migrene ve baş ağrısının artmasına sebep olabilir.

  Bu ilişki üzerine yapılan bir araştırma, çalışmanın başında, günlük 69 gramdan daha fazla yağ içeren yüksek yağlı bir diyet yapan katılımcıların, daha az yağ tüketenlere göre neredeyse iki kat daha fazla baş ağrısı yaşadıklarını buldu.

  Ayrıca, yağ alımını azalttıktan sonra katılımcıların baş ağrısı sıklığı ve yoğunluğunun azaldığını keşfettiler. Katılımcıların yaklaşık % 95’i baş ağrılarında % 40’lık bir iyileşme bildirdi.

  Az yağlı diyet ile ilgili yapılan bir başka çalışmada, baş ağrısı ve sıklığında azalma bulunan benzer sonuçlar elde edildi.

   

   

  Bazı Çin yemekleri

  Monosodyum glutamat (MSG), lezzeti artırmak için bazı Çin yemekleri ve işlenmiş gıdalara eklenen tartışmalı bir lezzet artırıcıdır.

  MSG tüketimine yanıt olarak baş ağrısı raporları birkaç on yıl boyunca yaygın olmuştur. Ancak bu etkinin kanıtı tartışmalıdır ve iyi tasarlanmış hiçbir çalışma MSG alımıyla migren arasında bağlantı olduğunu bulamamıştır.

  Alternatif olarak, bu gıdaların tipik olarak yüksek yağ veya tuz içerikleri sorumlu tutulabilir. Bununla birlikte, MSG sıklıkla bir baş ağrısı ve migren tetikleyicisi olarak bildirilmeye devam etmektedir. Bu yüzden migren için monosodyum glutamattan uzak durmak gerekir.

   

   

  Kahve, çay ve soda

  Kafein sıklıkla baş ağrılarını tedavi etmek için kullanılır. Ancak ilginçtir, bazı kanıtlar dolaylı yoldan migreni tetiklediğini göstermektedir.

  Özellikle kafein çok tüketildiği zaman baş ağrısının meydana geldiği iyi bilinen bir fenomendir. Bu durum, kafein tüketimine yanıt olarak kan damarları kontraktürden sonra yeniden genişlediğinde ortaya çıkar. Bu etki duyarlı olanlarda migreni tetikleyebilir.

   

   

  Yapay tatlandırıcılar

  Aspartam, şeker eklemeden şeker tadı vermek için gıdalar ve içeceklere sıkça eklenen suni tatlandırıcı türüdür. Bazı insanlar aspartam tükettikten sonra baş ağrısı geliştirdiklerinden şikayet ederler ancak çoğu çalışma çok az veya hiç var olmayan bir etki gösterdiğini tespit etmiştir.

  Aspartamın migrenden muzdarip insanlar üzerinde olumsuz etkileri olup olmadığını araştıran birkaç çalışma bulunmaktadır.

  Maalesef, çalışmalar küçük çaplıdır ancak bazı migren hastalarında aspartamdan etkilenen baş ağrıları olduğunu buldular.

  Bu çalışmaların biri, 11 katılımcının yarısından fazlasının büyük miktarlarda aspartam tükettikten sonra migren sıklığının arttığını buldu. Bu nedenle, migren hastalarının bir kısmının aspartam için hassas olabileceği düşünülmektedir.

   

   

  Alkollü İçecekler

  Alkollü içecekler, baş ağrısı ve migren için en eski bilinen tetikleyicilerden biridir. Maalesef, nedeni açıkça belli değildir.

  Migreni olan insanlar, migreni olmayan insanlara göre daha az alkol içme eğilimindedir ve akşamdan kalma sürecinin bir parçası olarak migren belirtileri yaşamaları diğerlerine göre daha olası görünmektedir.

  İnsanlar genelde alkolden ziyade kırmızı şarabı bir migren tetikleyicisi olarak gösterirler. Özellikle kırmızı şarapta bulunan, histamin, sülfitler veya flavonoidler gibi bileşiklerin baş ağrısını tetikleyebileceği düşünülmektedir.

  Bir kanıt olarak, bir çalışma, kırmızı şarap içmenin baş ağrısı yarattığını tespit etti. Bununla birlikte, bunun tam nedeni hala bilinmiyor.

  Ne olursa olsun, alkollü içeceklerin migren ağrısı yaşayan insanların yaklaşık % 10’unda migreni tetikleyebileceği tahmin edilmektedir. Çoğu migren hastasının ve özellikle duyarlı olanların alkol tüketimlerini sınırlamaları gerekir.

   

   

  Soğuk yiyecek ve içecekler

  Çoğu kişi dondurma gibi soğuk veya donmuş gıdalar ve içeceklerin tetiklediği baş ağrılarını bilir. Bununla birlikte, bu gıdalar ve içecekler hassas insanlarda migreni tetikleyebilir.

  Bir çalışmada katılımcılardan, soğuktan kaynaklanan baş ağrılarını incelemek için dilleri ve damakları arasında 90 saniye boyunca bir buz küpü tutmalarını istediler.

  Bu teste katılan 76 migren hastasının % 74’ünde baş ağrısını tetiklediğini buldular. Öte yandan, migren dışındaki baş ağrılarından muzdarip olanların yalnızca % 32’sinde ağrıyı tetikledi.

  Bir başka araştırmada, bir önceki yılda migren geçiren kadınların, buz gibi su içtikten sonra baş ağrısı geliştirme olasılıklarının, migren ağrısı yaşamayan kadınlara göre iki kat daha fazla olduğu bulundu.

  Bu nedenle, baş ağrılarının soğuk yiyecekler tarafından tetiklendiğini fark eden migren hastaları buz gibi soğuk veya donmuş gıdalardan ve içeceklerden, donmuş yoğurt ve dondurmadan uzak durmalıdır.

   

  Beslenme ve bazı besin maddeleri, migreni tetikleyebilecek birçok faktörden biridir. Bu nedenle migren hastaları, duyarlı oldukları gıdalardan kaçınarak rahatlayabilir.

  Baş ağrısı krizlerinin hangi yiyeceklerden kaynaklandığını anlamak için bir yemek günlüğü tutun. Baş ağrılarınızı artıran ya da azaltan gıdaları yazarak hangi yiyeceğin sizi etkilediğini bulabilirsiniz.

  Ayrıca, yukarıdaki listede yer alan yiyecek ve içeceklere özellikle dikkat etmeyi unutmayın. Yaygın besin tetikleyicilerinin sınırlandırılması, migrenin sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olacaktır.

   

   

   

   

   

  Migreni Olanlar Ne Yemeli?

  Migreni önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olabilecek yiyecekler şunlardır:

   

  Omega 3 bakımından zengin yiyecekler

  Somon veya sardalya balıklar, kabuklu yemişler, tohumlar kan akışını kontrol etmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

   

  Organik, taze meyve ve sebzeler

  Bu yiyecekler, elektrolit dengesizliğini önlemenin yanı sıra kan akışını ve kas işlevlerini kontrol etmek için özellikle önemli olan magnezyum ve diğer önemli elektrolitler bakımından yüksektir. Ayrıca iltihabı azaltmaya, toksin maruziyetinin etkilerini önlemeye ve hormonları dengelemeye yardımcı olan antioksidanlar sağlarlar.

   

  Magnezyum açısından zengin yiyecekler

  En iyi kaynaklardan bazıları ıspanak, pazı, kabak çekirdeği, yoğurt, kefir, badem, siyah fasulye, avokado, incir, hurma, muz ve tatlı patatestir.

   

  Yağsız protein

  Bunlar arasında otla beslenen hayvanlardan elde edilen sığır eti ve kümes hayvanları, vahşi balıklar, fasulye ve baklagiller bulunur.

   

  B vitamini içeren yiyecekler

  Bazı araştırmalar, migren hastalarının daha fazla B vitamini, özellikle B2 vitamini (riboflavin) tüketmekten fayda sağlayabileceğini düşündürmektedir. Riboflavin kaynakları arasında sakatat etleri ve diğer etler, belirli süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler gibi sebzeler, fasulye ve baklagiller ile kuruyemiş ve tohumlar bulunur.

   

   

  Migreni Önlemek için Neler Yapılabilir?

  – Kendinizi aşırı zorlamayın.

  – Düzenli ve yeterli süre uyuyun (yedi ila sekiz saat).

  – Çay ve kahve alımını azaltın.

  – Sabahları temiz havada 10 dakika yürümek, kendinizi zinde hissetmenize yardımcı olacaktır.

  – Mümkün olduğunca baharatlı yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.

  – Tarçın, zencefil, karanfil ve karabiber tüketin.

  – Elektronik aletlerin parlaklığını azaltın.

  – Güneşte dışarı çıkarken güneş gözlüğü takın.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ