Mideye İyi Gelen Yiyecekler | diyetz

Mideye İyi Gelen Yiyecekler

 

 

Mideniz için hangi gıdaların iyi olduğunu bilmek ister misiniz? Mide ağrısı ve mide ülseri tedavisinde gıdaların faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

 

Bu yazı, mide sağlığını güvenilir kaynaklardan iyileştirmek için iyi olan sağlıklı ve lezzetli yiyeceklerden oluşan bir koleksiyon. Bununla birlikte, bu yazıda tıbbî tavsiyeler verilmesi amaçlanmamıştır, bu nedenle bu gıdanın bazılarını günlük beslenmenize eklemeden önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

 

 

 

 

Muz

Muz, mide suyundaki aşırı asit içeriğini nötralize edebilen ve bağırsak yolunun şişmesi ve gastrik inflamasyon riskini azaltabilen mide dostu gıda listesinde birinci sırada yer alır.

 

Georgetown Üniversitesi (Washington, ABD) Doçenti Robynne Chutkan’a göre, muzun kan basıncını düşürmeye yardımcı olan potasyum bileşeni var ve kan basıncını artıran ve kan damarına zarar veren sodyum kontrolü yapıyor. Özellikle, muzda bulunan pektin, kabızlık ve ishalden muzdarip sindirim bozukluğu olan insanlar için yararlı olan bir çözünür lif formudur.Muz, dünyadaki en sağlıklı meyveler arasında. Sağlıklı bağırsak hareketliliğini teşvik eder ve genel olarak sindirim sisteminin sağlığını güçlendirir. Muzun sadece sindirim sistemi için faydalı olmadığını, aynı zamanda genel sağlık için de faydalı olduğunu bilmelisiniz. Muz aynı zamanda anti-mikrobiyal mücadele ve mide ülserlerine neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

 

 

Çiğ Gıda

Uzmanların tavsiyelerine göre, rafine edilmiş gıdalar yerine daha fazla çiğ yiyecek yemenin, sindirim bozuklukları, mide ağrısı ya da ülser bozukluğu olan kişiler için beslenmelerinde ana çözüm olması. Çiğ yiyecekler veya kahverengi pirinç, mısır, fasulye, susam, kaju fıstığı, kabak çekirdeği gibi bazı yağlı tohumlar ve daha fazlası dahil tüm tahıllar.

 

Çiğ yiyeceklerde lif, vitaminler ve mineraller bulunur. Çiğ yiyeceklerde bulunan B vitaminleri, metabolizma talebi ve gıdayı sindirmek için gereklidir. Buna ek olarak, kaba tohumlar midenin iç duvarındaki hücre zarlarını koruyabilen birçok önemli antioksidan içerir.

 

 

Elma

Elma, sindirim sisteminin yağlanmasına, ishal belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olur. Elma kabuğu, karın ve bağırsağın aktivitesini artırır, boşaltma işlemini kolaylaştıracak ve kabız olan insanlar için çok yararlı olabilecek pektin (suda genişleyebilen doğal çözünür lif) içerir. Mide ağrısı ile savaşırken sindirim sistemine aşırı yüklenmeyi önlemek için elmayı sıkarak tüketebilirsiniz.

 

 

Çorba

Mide ülseri veya ağrıları olan insanlar daima çorba içmeli. Kısmen pişmiş olduğundan, sindirim sistemine baskı yapmaz ve vücudun yağ emilimini azaltır.

 

 

Bitkisel Çaylar

Bitki çayları (vücutta asit oluşumunu teşvik eden kafein içermeyen maddeler), sindirim sistemini düzenlemeye, rahatsızlık hissi ve şişkinliği önlemeye yardımcı olur. Papatya gibi özleri çıkarılan bitkisel çaylar tavsiye edilir çünkü midenizdeki iltihaplanmayı azaltmaya yararlar.

 

 

Hindistan Cevizi Suyu

Hindistan cevizi suyu, saf sudan sonra saf sıvı grubunda ikinci sıradadır. Hindistan cevizi suyu elektrolitler, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve diğer mineralleri içerir. Vücut için iyidir. Buna ek olarak, idrar problemlerini azaltmaya ve bağırsak bakterilerini yok etmeye yardımcı olur.

 

 

Zencefil

Günlük beslenmeye zencefil ilave edilmesi mide için önerilir. Zencefil çayı ya da birkaç zencefil yemek, sindirim işlevini geliştirmeye yardımcı olacaktır. Bu karın ağrısı, şişkinlik, hazımsızlık tedavisinde en basit yoldur.

 

 

Rezene

Rezene, mide suyu ve sindirim sıvısının salgılanmasını uyaran bir madde içerir. Rezene, şişkinliği önleyen zengin bir aspartik asit kaynağıdır. Bu nedenle birçok insan yemekten sonra rezene tohumlarını çiğneme alışkanlığına sahip olmalıdır.

 

 

Yoğurt

Yoğurt, laktaz üretimi, zararlı bakterileri yok etme ve sindirim fonksiyonunu iyileştirme gibi bağırsaktaki birçok aktiviteden sorumlu probiyotiklerin zengin bir kaynağıdır. Midede, sindirim için yararlı bakterilerin bir yeri vardır.

 

 Özel olarak, yoğurt sindirime yardımcı olan ve mideyi enfeksiyona karşı koruyan sağlıklı bakteriler içerir. Örneğin, yoğurt, faydalı bakteri BB12’yi, luminal asidi arttıran, bakterisit protein salgılayan, zararlı bakterileri inhibe eden, Ecoli bakterileri, Yersinia ve özellikle HP bakterileri gibi bakterilerin büyümesini azaltan yararlı bakterileri içerir.

 

 

Nane

Nane, hazımsızlık, karın ağrısı, mide ekşimesi ve gaz sıklığını tedavi etmek için kullanılır. Nane ayrıca iştahı uyarır ve mide bulantısını ve baş ağrısını tedavi eder.

 

 

Yağsız Et

Yağsız etin en büyük avantajı yağ bakımından düşük olmasıdır. Hiçbir kolesterol içermez ve doymuş yağ oranından düşüktürler. Daha az yağ içeren et, bol miktarda protein sağlar.

 

 

Portakal

Portakal C vitamini ve lif içerir, her ikisi de mideye faydalıdır. C vitamini vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

 

 

Kuruyemişler

Kuruyemişler, mideye iyi gelen sağlıklı gıdalardır. Mideyi korumaya yardımcı amino asitler bakımından zengindirler. Kuruyemiş içeren düzenli beslenme sağlık için birçok fayda sağlar.

 

 

Limon

Limon, sağlıklı bir sindirim sistemi için mükemmel bir öneri olan suda çözünür asit içerir. Özellikle limonlu su sindirim sistemini temizler. Bununla birlikte, acıktığınızda limon suyu içmekten kaçınmanız gerekir.

 

 

Biber

Biber, antioksidanlar açısından zengindir. Ayrıca, biber sindirim sistemi için mükemmel gıdalardır.

 

 

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler büyük miktarda çinko, vitamin ve antioksidan içerir. Bu maddeler, sağlıklı bir sindirim sisteminin korunması için faydalıdır. 

 

Eğer düzenli olarak sebze yerseniz, sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olabilirsiniz.

 

 

Tahıl

Sağlıklı bir mideniz için günlük beslenmenize tam tahıl eklemelisiniz. Sindirim için çok iyidir. Bütün tahıllar manganez, selenyum ve sağlıklı lif içerir, bunların hepsi sağlıklı bir mideyi oluşturan faydalı maddelerdir. 

 

Tahıllar mide ülserlerinin iyileşmesine yardımcı olan çok miktarda faydalı karbonhidrat içerir. Tam tahıllı lifler sindirim problemlerini çözmeye yardımcı olur ve gıda sindirim sürecini geliştirir.

 

 

Bal

Bal, mide için iyi olan sağlıklı besinlerdendir. Organik bal doğal antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Aynı zamanda, bakteri H. Pylori’yi püskürterek öldürür, mide, özofagus ve bağırsaklardaki tahriş olmuş mukus zarını yatıştırır ve ağrıyı azaltır.

 

 

Lahana

Lahana, mide ülserlerinin tedavisinde etkili olan birçok amino asit içerir ve gastrointestinal mukozayı koruyarak ülserlerden kurtulmaya yardımcı olur ve ülser oluşumunu önler. 

 

Ayrıca mukus üretimini teşvik eder ve ağrınızı azaltmaya yardımcı olmak için mevcut ülserleri korumaya yardımcı olur.

 

 

Esmer Pirinç

Kahverengi pirinç, mide ülseri olduğunda yemek için mükemmel bir besindir. Sindirim sisteminin geliştirilmesine yardımcı olur, vücudun çalışmasını engellemeyen gerekli vitaminler, mineraller ve besin maddeleri sağlar.

 

 

Peynir

Peynir mide ülserlerine neden olan bakterileri engelleyen, bazı sağlıklı bakterileri içerir. Ayrıca ağrıyı hafifletmek ve zararlı bakterilerin yayılmasını önlemek için bir zarın yaralara kadar sarılmasına yardımcı olur.

 

 

Sarımsak

Sarımsak antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Sarımsak mide ülserlerine neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Sarımsak, turşu, bal gibi diğer gıdalarla birleştiğinde sizi mide ülserlerinden tamamen korur.

 

 

Asit özellikleri içermeyen meyveler

Asit özellikleri içermeyen meyveler mide ülserlerinin tedavisinde mükemmel materyallerdir. Ananas, domates veya mandalina gibi bazı narenciye ve greyfurt gibi asitli meyvelerden kaçının.

 

 

Patates

Patates, mideye iyi gelen besinlerden biridir. Aynı zamanda mide ülseri semptomlarını azaltmaya yardımcı olan bir besindir. Bununla birlikte, belirtileri şiddetlendirdiği için kızarmış patates yemeyin. Patates çorbası veya haşlanmış patates tercihiniz olsun.

 

 

Elma Sirkesi

Bir çorba kaşığı elma sirkesi, bir bardak sıcak su ve bir bardak bal karışımı, hazımsızlığı hafifletir, kolik ve gazı düzenler. Bu içecek aynı zamanda mide tahrişinin ağrılı semptomlarını önler.

 

 

Kinoa

Kinoa tohumu, midenin sağlıklı kalmasına yardımcı olan birçok amino asidi içerir. Onlardan yararlanmak için günlük yemeklerinize kinoa dahil etmelisiniz.

 

Midenize iyi gelen bir sürü sağlıklı gıda var ancak bazı yiyecek türlerini aşağıda belirtildiği gibi yememelisiniz:

 

Kızarmış yiyecekler: Mide ağrısı olan insanlar kızarmış gıdaları sınırlamalıdır. Bu gıdaların yağ oranı yüksektir. Bağırsak iltihabı veya mide ağrısı ile sorun yaşıyorsanız, kızartılmış gıdalar ishal oluşturabilir.

 

Az pişmiş soğan: Soğan insan vücudu için kalbi korumaya yardımcı olan bol miktarda besin içerir. Bununla birlikte, çiğ soğan mide ağrısına neden olabilir. Bazı toksik maddeleri atmak için soğanı pişirmelisiniz.

 

Ham brokoli ve lahana: Brokoli ve lahana yararlı lif içeren sebzeler. Ancak, çiğ brokoli ve lahana şeklinde yediğinizde şişkinliğe neden olur ve daha fazla gaz üretilir. Bu nedenle, mide ağrısı olan insanlar için en iyi yol, yemeden önce brokoli ve lahanayı pişirmektir.

 

Kahve: Kahvede, mide ağrısı olan kişilerin kullanmamaları gereken uyarıcı bir madde olan kafein vardır.

 

Yeşil çay: Sıradan insanlar için, yeşil çay sağlık açısından iyidir ancak ağrısı artmış insanlar için zararlıdır, çünkü ağrıları artırmaktadır. Özellikle midenizde ağrı varsa, aç karnına yeşil çay içmemelisiniz.

 

Çikolata: Mide ağrısı olan insanların yediği çikolata miktarını kontrol etmeleri gerekir çünkü fazla miktarda çikolata yiyip belki midede gastrik sıvının geri akışına neden olabilirsiniz.

 

Şeftali: Şeftali lezzetlidir ve besin değeri çok yüksektir. Şeftali demir açısından zengin ve insan vücudunda anemi önlemede önemli bir role sahiptir. Şeftali içerisindeki pektin de kabızlığı önleyebilir. Bununla birlikte, mide ağrısı olan hastalar için şeftali yemek sağlık için tehlikeli olabilir. Buna ek olarak, çok fazla şeftali yemek şişkinliğe neden olabilir.

 

Krema: Yaz aylarında mide ağrınız varsa kremadan kaçınmalısınız. Kremanın yağ içeriği çok yüksektir. Bu mide ağrısı ve bağırsak hastalıkları olan insanlar için çok tehlikelidir.

 

Domates: Domates güçlü asiditeye sahiptir, bu nedenle mide suyuna neden olması kolaydır.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ