Mide Yanmasına Sebep Olan ve Yanmayı Geçiren Yiyecekler

Mide yanması birçok kişiyi etkileyen bir durumdur. Alt göğüs bölgesinde meydana gelen acılı yangı olarak tanımlanır.

Mide ekşimesi ve sonucunda oluşan yangı, asit reflü semptomudur; mide asidinin özofagusa kaçtığı bir durumdur; (özafagus mideye yiyecek ve içecek ulaştıran tüp).

Normalde mide asidi, alt özafagus sfinkteri adı verilen bir bariyer nedeniyle özofagusa kaçamaz. Bu, halka benzeri bir kas olup, doğal olarak kapalı kalır ve normalde ancak yiyecekleri yuttuğunuzda ya da yediklerinizi geri çıkarırken açılır.

Fakat asit reflü hastalarında, bu kas zayıflar. Asit reflüsü olan kişilerin mide yanmasının bir nedeni de budur. Beslenme mide yanmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Birçok yiyecek, alt ekzofageal sfinkteri gevşeterek, gıdanın yemek borusuna girmesine neden olur. Mide yanması yaşayanlar, bu yiyecekleri dikkatli tüketmeli ya da bunlardan tamamen uzak kalmalıdır. İşte mide yanmasına neden olan yiyecekler

Mide Yanmasını Tetikleyen Yiyecekler

mide yanmasını tetikleyen yiyecekler

Çok yağlı gıdalar

Aşırı yağlı gıdalar mide ekşimesi oluşturabilir. Avokado, peynir ve fındık gibi inanılmaz derecede sağlıklı ve besleyici yiyecekler bunlar arasında bulunur.

Yağlı gıdaların mide yanmasını tetiklemesi için iki yol vardır. Öncelikle, özofagus ve mide arasında bir bariyer görevi gören alt özofageal sfinkterini gevşetebilir. Bu kas gevşediğinde, mide asidi, mideden özofagusa kaçabilir ve midenin yanmasına neden olabilir.

Aşırı yağlı gıdalar kolesistokinin hormonunun (CCK) salınmasını uyarır. Bu hormon alt özofageal sfinkteri genişletebilir ve asit reflü oluşturabilir.

Buna ek olarak, CCK, gıdaları midede daha uzun süre bekleterek, daha iyi sindirir. Ne yazık ki, bu da mide yangısına neden olabilecek asit reflüsü riskini artırır.

Bu yalnızca yağ bakımından zengin, sağlıklı gıdalar için geçerli değildir. Yağda kızartılmış yiyecekler de mide yanmasına neden olabilir.

Nane

Nanenin genellikle sindirim koşullarını yatıştırdığı düşünülmektedir. Ancak nanenin mide yanmasına neden olabileceğini gösteren bazı kanıtlar var.

Bir çalışmada, yüksek miktarda nane yemenin, asit reflü belirtileri ile bağlantılı olduğu tespit edilmiştir.

Şaşırtıcı bir şekilde nane, alt özofagus sfinkterini gevşetmedi. Bunun yerine, araştırmacılar, nanenin, özofagusun astarını tahriş ederek asit reflü oluşturabileceğini düşünüyor.

500’den fazla kişiyle yapılan bir başka çalışmada, her gün nane çayı tüketenlerde asit reflü riski iki kat fazla bulundu.

Narenciye suları

Narenciye sularını içmek, mide yanması belirtilerini tetikleyebilir. Örneğin, mide ekşimesi olan 382 kişinin katıldığı bir araştırmada, katılımcıların % 67’sinde portakal suyu tükettikten sonra mide yanması yaşandı.

Mide yanması olan yaklaşık 400 kişi ile yapılan başka bir çalışmada, % 73’ü portakal veya greyfurt suyu içtikten sonra mide yanması yaşadı. Bulgular, narenciye sularındaki asit miktarının mide yanması semptomlarına neden olabileceğini göstermektedir.

siyah çikolata

Çikolata

Çikolata, mide yanması için bir başka yaygın tetikleyicidir. Aşırı yağlı gıdalar gibi, çikolata, alt özofageal sfinkteri genişletebilir. Bu, mide asidinin özofagusa kaçmasına ve mide yanmasına neden olur.

Buna ek olarak, çikolata “mutluluk hormonu” serotoninin salgılanmasını tetikleyen kakaodan yapılır.  Ne yazık ki, serotonin de alt özofageal sfinkteri genişletebilir.

Çikolata ayrıca teobromin ve kafein bileşikleri içerir. Her ikisi de alt özofagus sfinkterini, genişlemesi için uyarabilir.

Baharatlı gıdalar

Baharatlı gıdaların mide yanmasına neden olduğunu bilmeyen yoktur. Baharatlı gıdalar “kapsaisin” adı verilen ve sindirim hızını yavaşlatan bir bileşik içerir. Yani gıdanın midede daha uzun süre kalacağı anlamına gelir, bu da mide yanması için bir risk faktörüdür.

Buna ek olarak, baharatlı gıdalar zaten iltihaplanmış bir yemek borusunu tahriş edebilir ve bu mide yanması semptomlarını kötüleştirebilir. Bundan dolayı, mide yanması problemi olanlar, baharatlı yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Tuz

Fazla tuzlu yemek, mide yanması için bir risk faktörü olan reflüyü tetikleyebilir. Örneğin, bir çalışma, yemeklerine tuz ekleyenlerin, hiç tuz kullanmayanlara göre % 70 oranında daha yüksek reflü riski taşıdıklarını buldu.

Aynı çalışma, tuzlu yiyecekleri haftada en az üç kez tüketen kişilerin, tuzlu yemeyen insanlara göre % 50 daha fazla reflü riski taşıdığını buldu. 

Soğan

Soğan, özellikle çiğ soğan, mide yanması için tetikleyici bir gıdadır. Bu listedeki diğer gıdalar gibi, soğan da asit özofagus sfinkterini genişletebilir ve bu da asit reflü ve mide yanması belirtilerine neden olur.

Soğan, fermantasyon lifinin zengin bir kaynağıdır ve bu da geğirmeye neden olur. Geğirme, asit reflü semptomlarını şiddetlendirebilir.

Alkol

Aşırı alkol tüketimi, orta dereceli mide yanması semptomlarına neden olabilir. Alkol bunu birçok şekilde etkileyebilir. Örneğin, mide asidinin özofagusa kaçmasına ve mide yanmasını tetiklemesine neden olan alt özofageal sfinkterini genişletebilir.

Buna ek olarak, alkollü içecekler, özellikle şarap ve bira, mide asidi miktarını artırır ve bu da mide yanması riskini fazlalaştırır.

Son olarak, aşırı miktarda alkol alımı özofagusun astarına doğrudan zarar verebilir. Zamanla, bu yemek borusu ve mideyi daha duyarlı hale getirir.

laksatif içecek kahve

Kahve

Bazı insanlar kahve içerken mide yanması yaşar. Kahve, asit reflü ve mide yanması riskini artırabilen alt özofagus sfinkterini genişletebilir.

Bazı çalışmalar, bu konuda kafeini suçlu görmektedir. Fakat bazı çalışmalar tek başına kafeinin etkilerine bakmış ve geri dönüşüm semptomlarını tetikleyemeyeceğini keşfetmiştir. Bu durumda, kahvede bulunan diğer bileşikler sorumlu olabilir.

Kahve sizde mide yanmasına neden oluyorsa, tüketimini sınırlayın ya da tamamen uzak durun.

Soda ve karbonatlı içecekler

Soda ve karbonatlı içecekler de mide yanmasının tetikleyicilerindendir. Araştırmalar, bu içeceklerin mide yanması için iki risk faktörü olan, özofagus sfinkterini gevşettiğini ve midenin asitliğini artırdığını gösteriyor.

Bir çalışmada, bilim insanları, gece mide yanması yaşayan 15000 kişinin uyku düzenini gözlemledi. Daha fazla araştırmanın ardından araştırmacılar, gece mide yanmasının gazlı içeceklerin içilmesi de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olduğunu buldu.

Bir başka çalışmada, karbonatlı içecek tüketen insanların, mide yanması gibi reflü semptomları geliştirme riskinin % 69 daha yüksek olduğu bulunmuştur.

Süt

İnsanlar genellikle mide yanmasını yatıştırmak için süt tüketirler. Ancak, süt içmek aslında semptomlara neden olabilir ve bunları daha da kötüleştirir.

Gerçekten araştırmalar, sütün, mide yanması için bir risk faktörü olan mide asidi üretimini artırabileceğini belirtmektedir.

400 kişi ile yapılan bir çalışmada, yaklaşık % 38’i süt içtikten sonra mide yanması semptomları bildirdi. Çalışmada, süt ve mide yanması arasındaki bağlantının sütteki yağ içeriğiyle ilişkili olduğu ileri sürüldü.

Süt içmek sizde mide yanması yapıyorsa, süt içmeyi azaltmalısınız.

Mide Yanmasını Geçiren Yiyecekler

Bazı gıdalar mide yanmasına neden olabilirken, semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı gıdalar da var. Mide yanmasını rahatlatacak gıdaları şöyle sıralayabiliriz;

Zencefil

Bu bulantı ve kusma için doğal bir çaredir. Zencefilin mide yanmasıyla ilgili etkileri hakkında sınırlı kanıt olmasına rağmen, reflüyü azaltmaya yardımcı olabileceği belirtilmektedir. 

Muz ve kavun

Bu meyvelerin doğal olarak asit oranı düşüktür ve genellikle reflüyü azalttıkları belirtilir.

Yeşil sebzeler

Yeşil fasulye, brokoli, ıspanak ve kereviz gibi yeşil sebzelerde doğal olarak yağ, asit ve şeker oranı düşüktür. 

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi daha düşük bir asit reflü riski ile bağlantılıdır ve lif ile doludur.

Tahıllar ve patates

Araştırmalar, tahıl ve patates tüketenlerin, gastroözofageal reflü hastalığının % 42 daha düşük riskiyle bağlantılı olduğunu buldu.

mide yanmasına neden olan hastalıklar

Geçmeyen Mide Yanması Hangi Rahatsızlıklara Neden Olur?

Mide yanmasını sık yaşıyorsanız, ne kadar rahatsız edici bir durum olduğunu bilirsiniz. Çoğu insan bunun herkeste rastlanabilecek, küçük bir rahatsızlık olduğunu düşünmekte ve durumu göz ardı edebilmektedir.

Ancak, sindirim sistemi vücudun en önemli ve fonksiyonel parçalarından biri olduğundan, mide yanmasını göz ardı etmek başka sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bu nedenle devam eden ve geçmeyen mide yanması için tıbbi müdahale gerekli olacaktır. Mide yanması, kendi içinde bir durum ya da bir dizi başka hastalığın bir belirtisi de olabilir.

Aşağıda belirtilen hastalıklara neden olabileceği için mide yanmasını asla göz ardı etmemelisiniz.

Mide Ülseri

Midede üretilen sindirim asitleri çok güçlüdür. Bir insanda mide yanması olduğunda ve mide içinde aşırı sindirim asitlerinin sürekli üretimi devam ettiğinde, mide astarı sürekli tahriş olabilir, yani yavaş yavaş mide ülseri oluşur ki; bu ciddi bir sağlık problemidir.

Özofajit

Özofagus, boğazı mide ile bağlayan kaslı bir tüptür. Kişinin kalıcı ve tedavi edilmemiş asitliği olduğunda, midede üretilen fazla asit, yemek borusu içinde yeniden çoğalır ve bu tüpün iltihaplanmasına ve tahriş olmasına neden olur.

Bu da özofajit olarak bilinen bir duruma yol açar. Bu durumun semptomları boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, göğüs ağrısı, solunum güçlüğü, grip gibi rahatsızlıklardır.

Mide Fıtığı

Mide kaslarının bir kısmı abdominal bölgede diyafram (göğsü ve mideyi ayıran kas tabakası) boyunca iterken, mide fıtığı olarak bilinen bir rahatsızlığa neden olur.

Bu rahatsızlık oluştuğunda, mideden gelen yiyecek ve sindirim asitlerinin, asitliğe neden olarak, diyaframdan göğse geri itilmesine neden olabilir. Mide yanması, mide fıtığının varlığını gösterebilir ve acil tıbbi müdahale gerekli olabilir.

Mide Kanseri

Eğer mide yanmasını oldukça sık yaşıyorsanız, kontrol altına almanız gerekir. Mide kanserinin ilk belirtilerinden biri, asitin mide astarını tahriş etmesi sonucu, aşırı sindirim sıvılarının üretilmesidir.

Bu nedenle, geçmeyen mide yanmasını göz ardı etmek, mide kanserinin tanısını geciktirebilir, eğer mevcutsa, asitliğin devam etmesi durumunda test yapılmalıdır.

Kalp Krizi

Az bilinen bir gerçek, mide yanmasının kalp krizi için erken bir işaret olabileceğidir. Göğüste yanma hissi, göğüste sıkışma, şişkinlik, vb. gibi kalp krizi belirtileri, asitliğe çok benzer ve insanlar bunun sadece asitlik olduğunu düşünerek, göz ardı edebilir.

Geçmeyen mide yanmasını kontrol altına almak için çaba gösterirseniz, yaklaşan kalp krizi riskini tespit edebilir ve bunu önlemek için tedbir alabilirsiniz.

Safra Taşları

Safra kesesinde katılaşma ve sindirim sıvısı birikimi olduğunda, safra taşları oluşabilir. Bir ya da daha fazla safra taşı, safra kanalını bloke ettiğinde, sindirim sıvılarının mide içine daha fazla itilmesine neden olarak, mide yanmasına sebebiyet verebilir.

GERD (Gastroözofageal Reflü Hastalığı)

GERD (Gastroözofageal Reflü Hastalığı), aşırı sindirim sıvılarının üretildiği ve mide astarını tahriş ettiği ve asitliğe neden olduğu sindirim koşuludur.

Belli bir süre içinde mide yanması yaşamak, GERD hastalığının bir göstergesi olmayabilir ve genellikle sağlıksız yeme alışkanlıklarından kaynaklanabilir.

Ancak, geçmeyen mide yanması, yeme alışkanlıkları sağlıklı olsa bile, GERD’nin ana semptomu olabilir ve yakın zamanda tıbbi müdahale gerektirir.

Sonuç olarak;

Mide yanması asit reflünün semptomudur. Birçok gıda, özofagus ve mide arasında bir bariyer görevi gören halka benzeri bir kas olan alt özefageal sfinkteri gevşeterek, mide yanmasına neden olabilir.

Sık sık mide yanması yaşıyorsanız, belirtilerinizin iyileşip iyileşmediğini görmek için mide yanmasını tetikleyen gıdalardan bazılarını beslenmenizden çıkarmayı deneyin.

Muz, kavun, yulaf ezmesi, tahıl, patates, zencefil ve yeşil sebzeler gibi mide yanmasını gideren gıdalar yiyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ