Mide Yanmasına Neden Olan Yiyecekler | diyetz

Mide Yanmasına Neden Olan Yiyecekler

 

 

Mide yanması düzenli olarak birçok kişiyi etkileyen bir durumdur. Alt göğüs bölgesinde meydana gelen acılı yangı olarak tanımlanır.

 

Mide ekşimesi, asit reflü semptomudur; mide asidinin özofagusa kaçtığı bir durumdur; (özafagus mideye yiyecek ve içecek ulaştıran tüp).

 

Normalde mide asidi, alt özafagus sfinkteri adı verilen bir bariyer nedeniyle özofagusa kaçamaz. Bu, halka benzeri bir kas olup, doğal olarak kapalı kalır ve normalde ancak yuttuğunuzda ya da yediklerinizi geri çıkarırken açılır.

 

Bununla birlikte, asit reflü hastalarında, bu kas sıklıkla zayıflar. Asit reflüsü olan kişilerin mide ekşimesinin bir nedeni de budur.

 

Beslenme mide yanması için önemli bir rol oynamaktadır.

 

Birçok gıdalar, alt ekzofageal sfinkteri gevşeterek gıdanın yemek borusuna girmesini sağlar. İşte mide yanmasına neden olabilecek gıdalar…

 

 

 

 

Çok Yağlı Gıdalar

Aşırı yağlı gıdalar mide ekşimesi oluşturabilir. Maalesef, avokado, peynir ve fındık gibi inanılmaz derecede sağlıklı ve besleyici yiyecekler bunlar arasında bulunur.

 

Yağlı gıdaların mide yanmasını tetikleyebileceği iki yol vardır. Öncelikle, özofagus ve mide arasında bir bariyer görevi gören alt özofageal sfinkterini gevşetebilirler. Bu kas gevşetildiğinde, mide asidi mideden özofagusa kaçabilir ve mide ekşimesine neden olabilir.

 

İkincisi, aşırı yağlı gıdalar kolesistokinin hormonunun (CCK) salınmasını uyarır. Bu hormon alt özofageal sfinkteri genişletebilir ve asit reflüsü oluşturabilir.

 

Buna ek olarak, CCK, gıdaları midede daha uzun süre bekleterek daha iyi sindirir. Ne yazık ki, bu da mide ekşimesine neden olabilecek asit reflüsü riskini artırır.

 

Bunun yalnızca yağ bakımından zengin sağlıklı gıdalar için geçerli olmadığını belirtmek önemlidir. Yağda kızartılmış gıdalar ve yiyecek öğütme için de geçerlidir.

 

 

 

Nane

Nanenin genellikle sindirim koşullarını yatıştırdığı düşünülmektedir. Ancak nanenin mide ekşimesi neden olabileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır.

 

Bir çalışmada, yüksek miktarda nanenin, asit reflü belirtileri ile bağlantılı olduğu tespit edildi.

 

Şaşırtıcı bir şekilde, nane alt özofagus sfinkterini gevşetmedi. Bunun yerine, araştırmacılar, nanenin, özofagusun astarını tahriş ederek asit reflüsü oluşturabileceğini düşünüyor.

 

500’den fazla kişiyle yapılan bir başka çalışmada, her gün nane çayı tüketenlerde asit reflü riski iki kat fazla bulundu.

 

İlginizi Çekebilir  Kekiğin Bilinmeyen Sağlık Faydaları

Bununla birlikte, nane ve mide ekşimesi arasında bir bağlantı olduğuna dair kanıtlar sınırlı. Eğer midenizin ekşime sebebinin nane olduğunu düşünüyorsanız, o zaman bunu naneden kaçınmalısınız.

 

 

 

Narenciye Suları

Narenciye sularını içmek, mide yanması belirtilerini tetikleyebilir. Örneğin, mide ekşimesi olan 382 kişinin katıldığı bir araştırmada, katılımcıların % 67’sinde portakal suyu tükettikten sonra mide ekşimesi yaşandı.

 

Yaklaşık 400 kişinin mide yanması ile ilgili bir başka çalışmasında, % 73’ü portakal veya greyfurt suyu içtikten sonra mide yanması yaşadı. Bulgular, narenciye sularındaki asit miktarının mide ekşimesi semptomlarına neden olabileceğini düşündürmektedir.

 

 

 

Çikolata

Çikolata, mide ekşimesi için bir başka yaygın tetikleyicidir. Yüksek yağlı gıdalar gibi, çikolata alt özofageal sfinkteri genişletebilir. Bu, mide asidinin özofagusa kaçmasına ve mide ekşimesine neden olur.

 

Buna ek olarak, çikolata “mutluluk hormonu” serotonini içeren kakaodan yapılır.  Ne yazık ki, serotonin de alt özofageal sfinkteri genişletebilir.

 

Son olarak, çikolata ayrıca teobromin ve kafein bileşikleri içerir. Her ikisi de alt özofagus sfinkterini genişlemek için uyarabilir.

 

 

 

Baharatlı Gıdalar

Baharatlı gıdaların mide ekşimesine neden olduğunu bilmeyen yoktur. Sıklıkla “kapsaisin” adı verilen ve sindirim hızını yavaşlatan bir bileşik içerirler. Bu, gıda midede daha uzun süre kalacağı anlamına gelir, bu da mide ekşimesi için bir risk faktörüdür.

 

Örneğin, bir çalışma, şili biberi tozunun sindirim oranını yavaşlattığını gösterdi.

 

Buna ek olarak, baharatlı gıdalar zaten iltihaplanmış bir yemek borusunu tahriş edebilir ve bu mide ekşimesi semptomlarını kötüleştirebilir. Bu nedenle, mide ekşimesi sorununuz varsa baharatlı gıdaların alımını azaltmak en iyisidir.

 

 

 

Tuz

Sofra tuzu veya tuzlu gıdaları tüketmek, mide ekşimesi için bir risk faktörü olan reflüyü artırabilir.

 

Örneğin, bir çalışma, yemeklerine sofra tuzu ekleyenlerin, hiç tuz eklemeyenlere göre % 70 oranında reflü riski taşıdıklarını buldu.

 

Aynı çalışma, tuzlu yiyecekleri haftada en az üç kez tüketen kişilerin, tuzlu gıdalar yemeyen insanlara göre % 50 daha fazla reflü riski taşıdığını buldu.

 

Bununla birlikte, tuz tüketiminin reflü riskini nasıl artıracağı tam olarak anlaşılamamıştır. Tuzlu gıdaları tüketen kişilerin daha fazla kızarmış ve yağlı gıdaları da tüketmeleri mümkündür.

 

İlginizi Çekebilir  Mate Çayı Faydaları ve Zararları

Bu durumda, bu yiyecekler mide ekşimesi için tek başına tuzdan daha olası bir tetikleyicidir.

 

 

 

Soğan

Soğan, özellikle çiğ soğan, mide ekşimesi için ortak bir tetikleyicidir. Bu listedeki diğer gıdalar gibi, soğan da asit özofagus sfinkterini genişletebilir ve bu da asit reflüsü ve mide yanması belirtilerine neden olabilir.

 

Soğan fermantasyon lifinin zengin bir kaynağıdır ve bu da geğirmeye neden olabilir. Geğirme, asit reflü semptomlarını şiddetlendirebilir.

 

Fermente edilebilir lif soğanları, sindirim sorunlarını tetikleyebilecek bir grup bileşik olan FODMAP’lardan oluşur.

 

 

 

Alkol

Aşırı alkol tüketimi orta dereceli mide ekşimesi semptomlarına neden olabilir.

 

Alkol bunu birçok şekilde etkileyebilir. Örneğin, mide asidinin özofagusa kaçmasına ve mide ekşimesini tetiklemesine neden olan alt özofageal sfinkterini genişletebilir.

 

Buna ek olarak, alkollü içecekler, özellikle şarap ve bira, mide asidi miktarınızı artırır ve bu da mide ekşimesi riskini yükseltir.

 

Son olarak, aşırı miktarda alkol alımı özofagusun astarına doğrudan zarar verebilir. Zamanla, bu yemek borusu ve mideyi daha duyarlı hale getirebilir.

 

 

 

Kahve

Bazı insanlar kahve içerken mide ekşimesi yaşayabilir. Kahve, asit reflü ve mide yanması riskini artırabilen alt özefagus sfinkterini genişletebilir.

 

Bazı çalışmalar, kafeinin suçlu olduğunu öne sürüyor. Bununla birlikte, bazı çalışmalar tek başına kafeinin etkilerine bakmış ve geri dönüşüm semptomlarını tetikleyemeyeceğini keşfetmiştir. Bu durumda, kahvede bulunan diğer bileşikler sorumlu olabilir.

 

Yine de, diğer çalışmalar kahve ile reflü semptomları arasında hiçbir bağlantı bulamamıştır.

 

Kahveyi tolere edebiliyorsanız, uzak durmaya gerek yoktur. Ancak kahve mide ekşimesi yapıyorsa, kahve tüketimini sınırlamak en iyisidir.

 

 

 

Soda ve Karbonatlı İçecekler

Sodalar ve karbonatlı içecekler de mide yanmasının ortak suçlularıdır.

 

Araştırmalar, bu içeceklerin özofagus sfinkterini gevşettiğini ve mide ekşimesi için iki risk faktörü olan mide asidinin asitliğini artırdığını gösteriyor.

 

Bir çalışmada, bilim insanları, yaklaşık % 25 oranında gece mide ekşimesi yaşayan 15.000 kişinin uyku düzenini gözlemledi. Daha fazla araştırmanın ardından araştırmacılar, gece mide ekşimesinin gazlı içeceklerin içilmesi de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olduğunu buldu.

 

İlginizi Çekebilir  Geçmeyen Mide Yanmasının Neden Olduğu Rahatsızlıklar

Bir başka çalışmada, karbonatlı içecek tüketen insanların, mide ekşimesi gibi reflü semptomları geliştirme riskinin % 69 daha yüksek olduğu bulunmuştur.

 

 

 

Süt

İnsanlar genellikle mide ekşimesi tedavisinde süt tüketirler. Ancak, süt içmek aslında semptomlara neden olabilir ve bunları daha da kötüleştirir.

 

Gerçekten araştırmalar, sütün, mide ekşimesi için bir risk faktörü olan mide asidi üretimini artırabileceğini belirtmektedir.

 

400 kişinin mide ekşimesi ile ilgili bir çalışmasında, yaklaşık % 38’i süt içtikten sonra mide ekşimesi semptomları bildirdi.

 

Çalışmadan araştırmacılar, süt ve mide ekşimesi arasındaki bağlantının sütteki yağ içeriğiyle ilişkili olduğunu ileri sürdü.

 

Süt içmek sizde mide ekşimesi yapıyorsa, bunu önlemek ya da azaltmak en iyisidir.

 

 

 

Mide Yanmasını Rahatlatabilecek Gıdalar

Birçok gıda mide ekşimesine neden olabilirken, semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı gıdalar da var.

 

Mide ekşimesini gidermeye yardımcı olabilecek gıdaları şöyle sıralayabiliriz;

 

Zencefil: Bu bulantı ve kusma için doğal bir çaredir. Zencefilin mide ekşimesiyle ilgili etkileri hakkında sınırlı kanıt olmasına rağmen, reflüyü azaltmaya yardımcı olabileceği belirtilmektedir.

 

Muz ve kavun: Bu meyvelerin doğal olarak asit oranı düşüktür ve genellikle reflüyü azalttığı belirtilir.

 

Yeşil sebzeler: Doğal olarak düşük yağ, asit ve şeker, yeşil sebzelerde yeşil fasulye, brokoli, ıspanak ve kerevizde bulunur.

 

Yulaf ezmesi: Yulaf ezmesi daha düşük bir asit reflü riski ile bağlantılıdır ve lif ile doludur. Bu lif FODMAP içermez, bu nedenle genişleterek reflüye neden olmaz.

 

Tahıllar ve patates: Araştırmalar, tahıl ve patates tüketenlerin, gastroözofageal reflü hastalığının % 42 daha düşük riskiyle bağlantılı olduğunu buldu.

 

Sonuç olarak;

Mide ekşimesi asit reflü semptomudur.

 

Birçok gıda, özofagus ve mide arasında bir bariyer görevi gören halka benzeri bir kas olan alt özefageal sfinkteri gevşeterek, mide ekşimesine neden olabilir.

 

Sık sık mide ekşimesi yaşıyorsanız, belirtilerinizin iyileşip iyileşmediğini görmek için bu listede yer alan gıdalardan bazılarını beslenmenizden çıkarmayı deneyin.

 

Muz, kavun, yulaf ezmesi, tahıl, patates, zencefil ve yeşil sebzeler gibi mide yanmasını gidermesi için yeni yiyecekler deneyebilirsiniz.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ