Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?Bulantıya İyi Gelen Yiyecekler

  Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler

  Mide bulantısı çoğu insanın aşina olduğu bir durumdur. Hiç hoş duygular yaşatmayan bulantı, gebelik ve seyahat gibi çeşitli durumlarda ortaya çıkabilir.

  Bulantıyı geçiren ilaçlar rahatlamaya yardımcı olmak için kullanılır. Ne yazık ki bu tür ilaçlar uyuşukluk da dahil olmak üzere bazı yan etkiler de gösterirler.

  İlaç kullanmadan da mide bulantısını geçirmek için evde uygulayabileceğiniz bazı doğal yollar bulunmaktadır. “Mide bulantısına ne iyi gelir?” diyorsanız, “mide bulantısını ne keser”, “mide bulantısı için ne yenir”, “mide bulantısı ne zaman geçer”, “mide bulantısı doğal yollarla nasıl geçer” sorularını cevaplayalım. 

  Mide Bulantısı Doğal Çözüm Yolları

  mide bulantısına bitkisel çözüm

  Zencefil yiyin

  Zencefil, mide bulantısı tedavisinde yaygın olarak kullanılan popüler doğal çözümlerden biridir. Uzmanlar zencefildeki bileşiklerin bulantı önleyici ilaçlarla benzer özellikleri gösterdiğini belirtmektedir.

  Birçok çalışma zencefilin çeşitli durumlarda mide bulantısını azaltmada etkili olduğunu desteklemektedir. Örneğin; hamilelik sırasında zencefil tüketmek bulantı azaltmak için etkilidir.

  Aynı zamanda kemoterapi ve ameliyat sonrası bulantı oluşanlarda da zencefil kullanmak etkili olmaktadır. Bazı çalışmalarda bile daha az yan etkileri olduğu için zencefilin reçeteli ilaçlardan daha etkili olduğu rapor edilmektedir.

  Zencefil kullanımı için en etkili dozaj konusunda fikir birliği yoktur, çalışmaların çoğunda 0.5 ila 1.5 gram kuru zencefil kullanılmıştır.

  Zencefil kullanımı çoğu insan için güvenlidir. Ancak kan basıncınız düşükse veya kan inceltici kullanıyorsanız zencefil kullanımını sınırlamalısınız.

  Nane Yağı

  Nane yağı bulantıyı hafifletmek için bir alternatiftir. Bir çalışma bulantı için nane kullanan kişilerin %57’sinin bulantılarının hafiflediğini belirlemiştir.

  Başka bir çalışmada bulantı başlangıcında nane yağı koklayan vakaların %44’ünde iki dakika içinde belirtiler azalmıştır.

  Bazıları bir fincan nane çayı içilmesinin bulantıyı azaltmada benzer etkileri olabileceğini söylemektedir. Bunun etkinliğini kanıtlayan bir çalışma yok ancak nane çayı içmekle kaybedecek bir şeyiniz olmayacağına göre neden denemeyesiniz?

  Nane yağı koklamak da bulantıyı hafifletmede etkili bir yöntemdir.

  Akupunktur veya akupresür deneyin

  Akupunktur ve akupresür geleneksel Çin tıbbında bulantı ve kusmayı tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan iki tekniktir.

  Akupunktur sırasında, ince iğneler vücuttaki belirli noktalara yerleştirilir. Akupresür,vücudun aynı noktalarını teşvik etmeyi amaçlar ancak iğne kullanmak yerine basınç uygular.

  Her iki teknikte de beyne ve omuriliğe sinyaller gönderen sinir lifleri uyarılır. Bu sinyallerin bulantı hafifletme yeteneğine sahip olduğu düşünülmektedir.

  Örneğin; son zamanlarda yapılan iki araştırma, akupunktur ve akupresürün bir ameliyattan sonra bulantı geliştirme riskini % 28-75 azalttığını göstermektedir.

  Çalışmalar her iki tekniğin de neredeyse hiçbir olumsuz yan etkisi olmadığını bulantı azaltmada bulantı önleyici ilaçlar kadar etkili olduklarını göstermektedir. Akupunkturun gebelik sırasında mide bulantısını azaltabileceğine dair kanıtlar da vardır.

  limon kabuğu nasıl kullanılır

  Limon dilimleyin

  Taze dilimlenmiş limon gibi narenciye kokuları hamile kadınlarda bulantıyı hafifletmeye yardımcı olur.

  100 kişilik gebe olan gruba uygulanan bir çalışmada limon ve badem esansiyel yağlarının kokularını bulantı hissettikleri anda içlerine çekmeleri istendi. 4 günlük çalışmanın sonunda limon koklayan kişiler mide bulantılarını badem yağı koklayanlara göre %9 oranında daha düşük seviyede değerlendirdi.

  Bir limonun dilimlenmesi veya kabuğunun soyulması, uçucu yağların havaya bırakılmasına yardımcı olduğu için benzer şekilde iş görür. 

  Solunumu kontrol edin

  Yavaş nefes almak, mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir çalışmada araştırmacılar, hangi aromaterapi kokusunun ameliyattan sonra bulantıyı hafifletmede etkili olduğunu bulmaya çalıştı.

  Katılımcılara burun yoluyla nefes alıp çeşitli kokulara maruz kaldıklarında ağızdan üç kez nefes almalarını söylediler.

  Plasebo (kişinin içtiğinde kendisini iyileştireceğine inandığı etkisiz ilaç) grubundaki kişiler de dahil olmak üzere tüm katılımcılar bulantıda hafifleme olduğunu söylediler. Araştırmacılar bulantıyı kontrollü solunumun rahatlatmış olabileceğini düşündüler.

  İkinci bir çalışmada araştırmacılar aromaterapi ve kontrollü solunumun bulantıyı rahatlattığını doğruladı. Bu çalışmada kontrollü solunum vakaların %62’sinde azalma gözlenmiştir.

  Spesifik kontrollü solunum teknikleri bulantı için etkili bir doğal çözümdür.

  baharatlar nerede saklanır

  Bazı baharatları kullanın

  Birkaç baharat mide bulantısına bitkisel çözüm olarak önerilmektedir. Aşağıda bulunan üç baharatın mide bulantısını hafiflettiği bilimsel kanıtlarla desteklenmektedir.

  Rezene tozu

  Mide bulantısı ve adet dönemi belirtilerini rahatlatmaya yardımcı olur. 

  Tarçın

  Adet döngüsü sırasında kadınların maruz kaldığı mide bulantısını hafifletir. 

  Kimyon

  Karın ağrısı, mide bulantısı ve kabızlık problemlerine çare olabilir.

  Bu üç baharat bazı kişilerde mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olur. Yapılan çalışmalarda günde 180-420 mg arasında değişen dozlarda baharat kullanılmıştır. Bu mega dozları günlük olarak kullanmak zordur.

  Kaslarınızı gevşetin

  Kasları rahatlatmak, mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olur. Kas gevşemesinin, kemoterapiden kaynaklanan mide bulantısı şiddetini azaltmada etkili olduğu düşünülmektedir.

  Kas gerginliğini gidermenin bir yolu masajdır. Bir çalışmada bir grup kemoterapi hastasına tedavi sırasında 20 dakikalık alt kol ya da alt bacak masajı verildi.

  Masaj yapılmayanlara kıyasla masaj yapılan katılımcıların %24’ü mide bulantılarının hafiflediğini belirtti.

  b6 vitamini kullananlar

  B6 vitamini takviyesi alın

  B6 vitamini gebe kadınlara bulantı ilaçlarını kullanmak yerine alternatif bir vitamin olarak önerilmektedir.

  Çeşitli çalışmalar piridoksin olarak da bilinen B6 vitamini takviyelerinin gebelikte bulantıyı azaltmada başarılı olduğunu göstermiştir.

  Bu nedenle bazı uzmanlar gebelik sırasında hafif bulantıya karşı ilk seçenek olarak B6 takviyesi önermektedir.

  Günde 200 mg’a kadar B6 vitamini dozları, gebelik sırasında güvenli kabul edilir ve neredeyse hiçbir yan etki yaratmaz. Bu nedenle alternatif sunan bu tedaviyi deneyebilirsiniz.

  Mide bulantısını hafifletmek için diğer yöntemler

  Yukarıdaki doğal yollara ek olarak yediklerinize dikkat etmek, bulantı olasılığını azaltır ve belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur:

  Baharatlı ve yağlı gıdalardan kaçının

  Yağlı ve baharatlı gıdalar yerine, muz, pirinç, elma çayı, kraker veya fırında patates gibi yiyeceklerden oluşan bir beslenme şekli mide bulantısını giderebilir.

  Öğünlerinizde protein tüketin

  Protein açısından zengin yemekler, yağ ve karbonhidratlı yemeklere göre daha az mide bulantısına neden olur.

  Büyük porsiyonlar yemeyin

  Mide bulantısı hissettiğinizde daha az ve daha sık yeme şekli belirtilerin azalmasını sağlar. 

  Yemekten sonra dik durun

  Yemekten sonra 30-60 dakika içerisinde yatarsanız reflü ve mide bulantısı olasılığı çok yüksektir. 

  Yemeklerle içecek tüketmeyin

  Yemekle içecek tüketmek genelde mide bulantısını kötüleştiren dolgunluk hissini artırır.

  Su için

  Midenin kuru olması, bulantıyı daha da kötüleştirir. Mide bulantısıyla birlikte kusma varsa kaybettiğiniz suyu mineralli su veya sporcu içeceği gibi elektrolit yönünden zengin sıvılarla takviye edin. 

  Yoğun kokulardan kaçının

  Özellikle güçlü ve yoğun kokular gebelik sırasında bulantıyı daha da kötüleştirir.

  Demir takviyesinden kaçının

  Demir seviyesi normal olan gebeler, ilk üç ayda demir takviyesinden kaçınmalıdır. Çünkü bulantıyı artırır.

  Egzersiz

  Aerobik egzersiz ve yoga, bazı kişilerde mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olur.

   Mide Bulantısında Ne Yenir?

  Bulantı oldukça rahatsız edicidir ve hatta zaman zaman kusmaya bile neden olabilir. Kendi başına bir hastalık olmasa da, altta yatan bir sorunun işareti olabilir.

  Çoğu kişi zaman zaman bulantı yaşar. Gıda intoleransı, alerji, bağırsak hastalıkları, cerrahi, hamilelik, kanser tedavileri, bazı ilaçlar ve hormon bozuklukları gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanır.

  Bulantı durumunda yemek yemek zorlaşır. Önemli olan vücudun nemli tutulması ve elektrolit dengesinin sağlanmasıdır.

  Bundan dolayı mide bulantısı sırasında yedikleriniz önem kazanmaktadır.

  Mide Bulantısına Hangi Yiyecekler İyi Gelir?

  Elma

  Elma, lif bakımından zengindir ve vücudun toksinlerden daha hızlı arınmasına yardımcı olur. Ayrıca sindirime de yardımcı olur. Bundan dolayı bağırsak geçişini hızlandırarak, bulantıyı hafifletir.

   Zencefil

  Zencefilin iki ana bileşeni olan gingerol ve shogaol’un kemoterapi hastalarında bulantıyı hafiflettiği belirtilmektedir.

  Zencefil ayrıca, hamilelikle sık karşılaşılan sabah hastalığının hafifletilmesine yardımcı olur. Zencefil kökü çiğneyebilir veya zencefil çayı yapıp içebilirsiniz. Yaz aylarında yanma hissine yol açabileceğinden fazla zencefil tüketmekten kaçının.

  Hindistan Cevizi Suyu

  Hindistan cevizi suyu bulantıyı hafifletmeye yardımcı olmada önemli bir rol oynar. Gebe kadınlarda sabah hastalığının, bebeklerde ve çocuklarda dehidrasyona bağlı bulantının tedavisine yardımcı olabilir.

  Bir bardak hindistan cevizi suyu ile bir yemek kaşığı limon suyu, bulantıyı hafifletmeye yardımcı olur. 

  Et Suyu

  Hasta olduğumuzda çorba içmenin arkasında bir neden var. Sıcak et suyu, baş ağrısı ve tıkanıklıktan kaynaklanan bulantıyı hafifletmeye yardımcı olur. Hastalık sırasında sıvı gıdalardan katı gıdalara geçerken, et suyu iyi bir seçenektir.

  Muz

  Bulantı sırasında yemek yemek zorlaşır. Bu nedenle, besleyiciliği yoğun gıdaları tüketmek önemlidir. Muz, böyle zamanlarda vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri karşılayabilecek bir yiyecektir.

  Enerjisi yoğundurlar ve ayrıca mide astarında mukus üretimini uyarır. Bu, mide bulantısı da dahil olmak üzere mide rahatsızlıklarını hafifletmeye yardımcı olur.

  Bitkisel Çaylar

  Nane ve papatya gibi bitkisel çaylar, bulantıyı hafifletebilir. Bunu destekleyecek bilimsel bir kanıt olmamasına rağmen, bulantısı olan birçok insan, bitkisel çayların semptomları hafifletmede yararlı olduğunu belirtmiştir.

  Mide Bulantısı Sırasında Hangi Yiyeceklerden Uzak Durmak Gerekir?

  Asidik Meyveler

  Asidik meyveler tüketmek, mideyi daha fazla rahatsız eder. Bu nedenle, asidik olmayan meyveleri yemek (muz gibi) daha iyi bir seçenektir.

  Yağlı Gıdalar 

  Ülser ve gastrointestinal hastalıklar sindirim sistemi için rahatsız edicidir. Yağlı gıdalar gaz oluşumunu teşvik eder ve sindirimi zorlaştırarak, bulantıya neden olur.

  Süt (Süt Ürünleri)

  Süt dahil süt ürünleri bulantı ve kusmayı şiddetlendirebilir.

  Rafine Şeker

  Rafine şeker bakımından zengin gıdalar kolayca sindirilemez. Mide ekşimesine ve nihayetinde bulantıya neden olabilirler.

  Soda

  Soda veya diğer gazlı içecekler mide ekşimesine ve hazımsızlığa neden olabilir. Bunların şekeri yüksektir ve midenizi rahatsız eder.

  Baharatlı Yemek

  Baharatlı yiyecekler midenizi tahriş edebilir ve gastrit semptomlarını şiddetlendirebilir. Bu, bulantıya neden olur.

  Alkol

  Alkol, sistemin su kaybetmesine neden olan ve dehidrasyona neden olabilecek bir diüretiktir. Bu nihayetinde bulantıya neden olabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ