Mide Bulantısından Kurtulmanın Doğal Yolları | diyetz

Mide Bulantısından Kurtulmanın Doğal Yolları

 

 

Mide bulantısı çoğu insanın aşina olduğu bir durumdur. Hiç hoş duygular yaşatmayan bulantı, gebelik ve seyahat gibi çeşitli durumlarda ortaya çıkabilir.

 

Bulantıyı geçiren ilaçlar rahatlamaya yardımcı olmak için sıklıkla kullanılır. Ne yazık ki bu tür ilaçlar uyuşukluk da dahil olmak üzere bazı yan etkiler gösterirler.

 

İlaç kullanmadan da evde uygulayabileceğiniz bazı doğal yollar bulunmaktadır. “Mide bulantısına ne iyi gelir?” diyorsanız işte bulantıdan kurtulmak için evde yapabilecekleriniz

 

 

 

Zencefil yiyin

 

Zencefil, mide bulantısı tedavisinde yaygın olarak kullanılan popüler doğal çözümlerden biridir. Uzmanlar zencefildeki bileşiklerin bulantı önleyici ilaçlarla benzer özellikleri gösterdiğini düşünmektedir.

 

Birçok çalışma zencefilin çeşitli durumlarda mide bulantısını azaltmada etkili olduğunu desteklemektedir. Örneğin;hamilelik sırasında zencefil tüketmek bulantı azaltmak için etkili olabilir.

 

Aynı zamanda kemoterapi ve ameliyat sonrası bulantı oluşanlarda da zencefil kullanmak etkili olabilmektedir. Bazı çalışmalarda bile daha az yan etkileri olduğu için zencefilin reçeteli ilaçlardan daha etkili olduğu rapor edilmektedir.

 

 

 

 

Zencefil kullanımı için en etkili dozaj konusunda fikir birliği yoktur, çalışmaların çoğunda 0.5 ila 1.5 gram kurutulmuş zencefil kullanılmıştır.

 

Zencefil kullanımı çoğu insan için güvenlidir. Ancak kan basıncınız düşükse veya kan inceltici kullanıyorsanız zencefil alımını sınırlamalısınız.

 

Bazı uzmanlar hamilelik sırasında zencefil yeme güvenliğini sorgulamaktadır. Zencefille ilgili az sayıda araştırma olsa da sağlıklı hamile kadınlarda yapılanlar düşük yan etki riski taşıdığını bildirmektedir.

 

Çoğu uzman hamilelikte zencefil kullanımını bulantı için güvenli ve etkili bir çare olarak görmektedir.

 

 

 

Nane aromaterapi

 

Nane ile yapılan aromaterapi bulantı azaltmak için bir alternatiftir. Bir çalışmada nane aromaterapi vakalarının %57’sinin bulantı azaltmada etkili olduğu bulunmuştur.

 

Başka bir çalışmada bulantı başlangıcında nane yağı koklayan vakaların %44’ünde iki dakika içinde belirtiler azalmıştır.

 

Bazıları bir fincan nane çayı içilmesinin bulantıyı azaltmada benzer etkileri olabileceğini söylemektedir. Bunun etkinliğini kanıtlayan bir çalışma yok ancak nane çayı içmekle kaybedecek bir şeyiniz olmayacağına göre neden siz denemeyesiniz?

 

Hap formunda alınan nane yağı karışık sonuçlar verir.Bazı çalışmalar fayda gösterirken, bazılarında hiçbir etkide bulunmadı.

 

Nane yağı emiliminin güvenliği hakkında çok az bilgi var. Bu nedenle nane haplarının sonuçlarından emin olmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

 

Bununla birlikte nane yağı koklamak bulantı azaltmada etkili bir yöntemdir.

 

 

 

Akupunktur veya akupresür deneyin

 

Akupunktur ve akupresür geleneksel Çin tıbbında bulantı ve kusmayı tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan iki tekniktir.

 

Akupunktur sırasında, ince iğneler vücuttaki belirli noktalara yerleştirilir. Akupresür,vücudun aynı noktalarını teşvik etmeyi amaçlar ancak iğne kullanmak yerine basınç uygular.

 

Her iki teknik de beyine ve omuriliğe sinyaller gönderen sinir lifleri uyarılır. Bu sinyallerin bulantı azaltma yeteneğine sahip olduğu düşünülmektedir. Örneğin; son zamanlarda yapılan iki araştırma, akupunktur ve akupresürün bir ameliyattan sonra bulantı geliştirme riskini % 28-75 azalttığını göstermektedir.

 

Çalışmalar her iki tekniğinde neredeyse hiçbir olumsuz yan etkisi olmadığını bulantı azaltmada bulantı önleyici ilaçlar kadar etkili olduklarını göstermektedir. Akupunkturun gebelik sırasında mide bulantısını azaltabileceğine dair kanıtlar da var.

 

 

 

Limon dilimleyin

 

Taze dilimlenmiş limon gibi narenciye kokuları hamile kadınlarda bulantıyı azaltmaya yardımcı olur.

 

100 kişilik gebe bir gruba uygulanan bir çalışmada limon, ve badem esansiyel yağlarının kokularını bulantı hissettikleri anda içlerine çekmeleri istendi.4 günlük çalışmanın sonunda limon koklayan kişiler mide bulantılarının badem yağı koklayanlara göre %9 daha düşük seviyede değerlendirdi.

 

Bir limonun dilimlenmesi veya kabuğunun soyulması, uçucu yağların havaya bırakılmasına yardımcı olduğu için benzer şekilde iş görür. Limon esansiyel yağı evden uzaktayken kullanmak için pratik bir alternatiftir.

 

 

 

Solunumu kontrol edin

 

Yavaş nefes almak mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

Bir çalışmada araştırmacılar, hangi aromaterapi kokusunun ameliyattan sonra bulantıyı azaltmada etkili olduğunu bulmaya çalıştı.

 

Katılımcılara burun yoluyla nefes alıp çeşitli kokulara maruz kaldıklarında ağızdan üç kez nefes almalarını söylediler. Plasebo(kişinin içtiğinde kendisini iyileştireceğine inandığı etkisiz ilaç) grubundaki kişiler de dahil olmak üzere tüm katılımcılar bulantıda azalma olduğunu söylediler. Araştırmacılar bulantıyı kontrollü solunumun rahatlatmış olabileceğini düşündüler.

 

İkinci bir çalışmada araştırmacılar aromaterapi ve kontrollü solunumun bulantıyı rahatlattığını doğruladı. Bu çalışmada kontrollü solunum vakaların %62’sinde azalma gözlenmiştir.

 

Spesifik kontrollü solunum teknikleri bulantı için ücretsiz ve etkili bir doğal çözümdür.

 

 

 

Bazı baharatlar

 

Birkaç baharat bulantı gidermek için önerilen popüler ev çözümlerindendir. Aşağıda bulunan üç baharatın mide bulantısını hafiflettiği bilimsel kanıtlarla desteklenmektedir.

 

Rezene tozu: Mide bulantısı ve adet dönemi belirtilerini rahatlatmaya yardımcı olur.

 

Tarçın:  Adet döngüsü sırasında kadınların maruz kaldığı mide bulantısını hafifletir.

 

Kimyon: Karın ağrısı,mide bulantısı ve kabızlık problemlerine çare olur.

 

Bu üç baharat bazı kişilerde mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olur. Etkili sonuçlar için araştırmalar yeterli değildir ve daha fazlasına ihtiyaç vardır.

 

Yapılana çalışmalarda günde 180-420 mg arasında değişen dozlarda baharat kullanılmıştır.Bu mega dozları günlük olarak kullanmak zordur.

 

 

 

Kaslarınızı gevşetmeye çalışın

 

Kaslarınızı rahatlatmak mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olur.Bireylerin, fiziksel ve zihinsel rahatlamayı sağlamaları, kaslarını sürekli bir sırayla gerginleştirip gevşetmelerinden geçer.

 

Kas gevşemesinin kemoterapiden kaynaklanan mide bulantısı şiddetini azaltmada etkili olduğu düşünülmektedir.

 

Kas gerginliğini gidermenin bir başka yolu da masajdır. Bir çalışmada bir grup kemoterapi hastasına tedavi sırasında 20 dakikalık alt kol ya da alt bacak masajı verildi.

 

Masaj yapılmayanlara kıyasla masaj yapılan katılımcıların %24’ü mide bulantılarının hafiflediğini belirtti.

 

 

 

B6 vitamini takviyesi almak

 

B6 vitamini gebe kadınlara bulantı ilaçlarını kullanmak yerine tavsiye edilen alternatif bir vitamin olarak önerilmektedir.

 

Çeşitli çalışmalar piridoksin olarak da bilinen B6 vitamini takviyelerinin gebelikte bulantıyı azaltmada başarılı olduğunu göstermiştir.

 

Bu nedenle bazı uzmanlar gebelik sırasında hafif bulantıya karşı ilk seçenek olarak B6 takviyesi önermektedir.

 

Günde 200 mg’a kadar B6 vitamini dozları gebelik sırasında güvenli kabul edilir ve neredeyse hiçbir yan etki yaratmaz. Bu nedenle alternatif sunan bu tedaviyi deneyebilirsiniz.

 

 

 

Mide bulantısını hafifletmek için diğer yöntemler

 

Yukarıdaki doğal yollara ek olarak beslenmenizde dikkat edecekleriniz bulantı olasılığını azaltabilir ve belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. En yaygın olanları şunlardır:

 

Baharatlı ve yağlı gıdalardan kaçının: Yağlı ve baharatlı gıdalar yerine, muz, pirinç, elmalı çay, kraker veya fırında patates gibi yiyeceklerden oluşan bir beslenme mide bulantısını giderebilir.

 

Yemeklerinize protein ekleyin: Protein açısından zengin yemekler, yağ ve karbonhidratlı yemeklere göre mide bulantısına daha az neden olur.

 

Büyük porsiyonlar yemeyin: Mide bulantısı hissettiğinizde daha az ve daha sık yeme şekli belirtilerin azalmasını sağlar. 

 

Yemekten sonra dik durun: Yemekten sonra 30-60 dakika içerisinde yatarsanız reflü ve mide bulantısı olasılığı çok yüksektir.

 

Yemeklerle içecek tüketmeyin: Yemekle içecek tüketmek genelde mide bulantısını kötüleştiren dolgunluk duygusunu artırır.

 

Su için: Midenin kuru olması, bulantıyı daha da kötüleştirir. Mide bulantısıyla birlikte kusma varsa kaybettiğiniz suyu mineralli su veya sporcu içeceği gibi elektrolitten zengin sıvılarla takviye edin.

 

Yoğun kokulardan kaçının: Özellikle güçlü ve yoğun kokular gebelik sırasında bulantıları daha da kötüleştirir.

 

Demir takviyesinden kaçının: Demir seviyesi normal olan gebeler, ilk üç ayda demir takviyesinden kaçınmalıdır. Çünkü bulantı duygularını artırır.

 

Egzersiz: Aerobik egzersiz ve yoga bazı kişilerde mide bulantısını azaltmaya yardımcı olur.

 

Mide bulantısının birçok sebebi vardır ve korkunç zamanlar yaşamanıza neden olabilir.

 

Yukarıdaki doğal ipuçları ilaç kullanmadan bulantıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Bulantınız devam ederse mutlaka uzman bir sağlıkçıya başvurun.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ