Mide Bozulmasına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Mide bozulması, zaman zaman başımıza gelebilecek bir durumdur. Mide bozulması belirtileri arasında; mide bulantısı, hazımsızlık, kusma, şişkinlik, ishal ve kabızlık bulunur. Bunun birçok nedeni vardır, mide bozulması tedavisi ise altta yatan nedene bağlı olarak değişir.

Bazı yiyecekler mideyi rahatlatır. Bu yazıda “mide bozulmasına ne iyi gelir”, “mide bozulması nasıl geçer”,” mide bozulmasına iyi gelen yiyecekler” konu başlıklarına değinilecektir.

Mide Bozulmasına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

mide bozulmasına iyi gelen yiyecekler

Zencefil bulantı ve kusmayı rahatlatır

Mide bulantısı ve kusma, mide bozukluğunun yaygın belirtileridir. Zencefil her ikisinde de doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Zencefil kökünün çiğ yenmesi, çayının içilmesi veya tablet olarak alınması-yani her formu- bulantı ve kusmada kullanılabilir.

Hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek sabah bulantısı için de kullanılabilir. Zencefil, kemoterapi veya majör cerrahi geçiren kişiler için de yararlıdır çünkü bu tedaviler şiddetli bulantı ve kusmaya neden olur.

Kemoterapi almadan veya ameliyat geçirmeden önce günde 1 gram zencefil kullanmak, bu semptomların şiddetini önemli ölçüde azaltabilir.

Zencefil, hareket hastalığı için doğal bir ilaç olarak bile kullanılabilir. Önceden alındığında, bulantı semptomlarının yoğunluğunun ve iyileşme süresinin hızının azalmasına yardımcı olur.

Zencefil genellikle güvenli kabul edilir ancak günde 5 gramın üzerindeki dozlarda mide ekşimesi, mide ağrısı ve ishal ortaya çıkabilir.

Papatya, kusma ve bağırsak rahatsızlığını azaltır

Papatya, küçük beyaz çiçekli bir bitkidir, mide florasının bozulması için geleneksel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Papatya çay şeklinde tüketilebilir veya bir takviye olarak ağız yoluyla alınabilir.

Tarihsel süreçte papatya; gaz, hazımsızlık, ishal, mide bulantısı ve kusma gibi çeşitli sindirim ve bağırsak sorunları için kullanılmıştır. 

Papatya aynı zamanda, bebeklerde sindirim, gaz, şişkinlik ve ishali rahatlatan bitkisel takviyelerde de yaygın olarak kullanılan bir bitkidir.

Nane, irritabl bağırsak sendromunu rahatlatır

Bazı insanlarda mide bozulması, irritabl bağırsak sendromu yani IBS gibi bir durumdan kaynaklanır. IBS, mide ağrısına, şişkinliğe, kabızlığa ve ishale neden olabilen kronik bir bağırsak bozukluğudur.

IBS’nin kontrolü zor olsa da, çalışmalar nanenin bu rahatsız edici belirtileri azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. En az iki hafta boyunca her gün nane yağı kapsüllerinin alınması IBS’li erişkinlerde mide ağrısını, gazı ve ishali önemli ölçüde azaltır.

Araştırmacılar, nane yağının sindirim sistemindeki kasları gevşeterek, ağrı ve ishale neden olabilen bağırsak spazmlarının şiddetini azalttığını belirtmektedir.

Nane, çoğu insan için güvenlidir, ancak bazı koşulları kötüleştireceğinden, şiddetli reflü, böbrek taşı veya karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıkları olanlar, dikkatli kullanmalıdır.

meyan kökü yan etkileri

Meyan sindirime faydalıdır ve mide ülserini önler

Meyan, hazımsızlık için şifalı bir bitkidir ve mide ülserini önler. Geleneksel olarak meyan kökü bütün tüketilir. Günümüzde, en çok takviye şeklinde kullanılır.

Hayvan ve test tüpü çalışmaları, meyan kökü estraktının, midenin iltihaplanmasını azaltarak ve mide asidinden dokuları korumak için mukus üretimini artırarak, mide ağrısını ve rahatsızlığını yatıştırdığını göstermektedir. Bu özellikle aşırı mide asidi veya asit reflü nedeniyle oluşan mide bozukluğu olan kişiler için yararlıdır.

Meyan kökü takviyeleri ayrıca, H. pylori olarak bilinen bakterilerin aşırı büyümesinin neden olduğu, mide ülserine bağlı mide ağrısı ve hazımsızlıkları gidermeye yardımcı olur.

Bazı çalışmalar meyan kökü takviyelerinin H. pylorinin aşırı büyümesini ortadan kaldırabileceğini, semptomları azalttığını ve hatta mide ülserinin iyileşmesini desteklediğini göstermiştir.

Keten tohumu kabızlık ve mide ağrısını hafifletir

Keten tohumu; bağırsak hareketlerini düzenleyen, kabızlık ve karın ağrısını hafifleten küçük, lifli bir tohumdur. Kronik kabızlık haftada üçten az bağırsak hareketi olarak tanımlanır ve çoğunlukla karın ağrısına neden olur. Keten tohumu ya da keten tohumu yağının kabızlığın semptomlarını rahatlattığı belirtilmektedir.

İki hafta boyunca günde yaklaşık 4 ml keten tohumu yağı alan kabız yetişkinler, daha öncekilere göre daha fazla bağırsak hareketine ve daha iyi dışkı tutarlılığına sahip olmuştur.

Hayvan çalışmaları ise, keten tohumu takviyesinin, mide ülserinin önlenmesi ve bağırsak spazmlarının azalması gibi yararlarını bulmuştur ancak bu etkiler insanlarda henüz belirsizdir.

Papaya sindirimi düzenler, ülser ve parazitlere karşı etkilidir

Papaya, kimi zaman hazımsızlık için doğal bir ilaç olarak kullanılan, tatlı, turuncu renkli tropikal bir meyvedir. Papaya, yediğimiz yiyeceklerdeki proteinleri parçalayan ve onları sindirip emen güçlü bir enzim olan papain içerir.

Bazı insanlar besinlerini tamamen sindirmek için yeterli doğal enzim üretmezler, bu nedenle papain gibi ek enzimleri tüketmek, hazımsızlık belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Papaya, bazı Batı Afrika ülkelerinde mide ülseri için geleneksel bir ilaç olarak da kullanılmaktadır.

Yeşil muz ishale iyi gelir

Enfeksiyon veya gıda zehirlenmesinin neden olduğu mide bulantılarına genellikle ishal eşlik eder. Birçok çalışma, ishali olan çocuklara pişmiş yeşil muz vermenin, ishalin sıklığını, şiddetini ve süresini azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Bir çalışmada, pişmiş yeşil muzun, ishalin tedavisinde, sadece pirinç bazlı bir yiyeceğe kıyasla yaklaşık dört kat daha etkili olduğu bulunmuştur.

Yeşil muzun güçlü anti-ishal etkileri, dirençli nişasta olarak bilinen, içerdiği özel bir lif türüne bağlıdır. Dirençli nişasta insanlar tarafından sindirilemez, bu yüzden bağırsakların son kısmı olan kolonda sindirim sistemi boyunca devam eder.

Kolonda, bağırsak bakterileri tarafından kısa zincirli yağ asitleri üretmek için yavaşça fermente edilir, bu da bağırsakları daha fazla su emmesi ve dışkıyı sıkılaştırmak için uyarır.

mide bozulması nasıl geçer

Düşük FODMAP içerikli gıdalar gaz, şişkinlik ve ishali azaltır

Bazı insanlar FODMAP olarak bilinen karbonhidratları sindirmekte zorlanır. Sindirilmemiş FODMAP’ler kolonun içine girdiğinde, bunlar aşırı gaz ve şişkinlik oluşturan gut bakterileri tarafından hızla fermente edilir. Ayrıca ishali tetikleyen suyu çekerler.

Sindirim sıkıntısı çeken birçok insan, özellikle de IBS’si olan kişiler, yüksek FODMAP içeren gıdalardan uzak durduklarında, gaz, şişkinlik ve ishal şikayetleri azalır.

Probiyotik gıdalar, bağırsak hareketlerini düzenler

Disbiyozis denilen bağırsaklardaki bakteri türü ya da sayılarındaki dengesizlik nedeniyle oluşan bir rahatsızlık mide bozulmasına neden olabilir.

Probiyotiklerle beslenen besinleri yiyerek, bağırsaklarımızdaki faydalı bakteriler, bu dengesizliğin düzeltilmesine yardımcı olabilir ve gaz, şişkinlik veya düzensiz bağırsak hareketlerinin azalmasını sağlar. Bağırsak sağlığı için yararlı probiyotik yiyecekler şunlardır:

Yoğurt

Bazı çalışmalar canlı, aktif bakteri kültürleri içeren yoğurt yemenin hem kabızlığı hem de ishali azaltabileceğini göstermiştir.

Ayran

Ayran, antibiyotik ilişkili ishali hafifletmeye yardımcı olabilir ve kabızlığı da rahatlatır.

Kefir

Bir ay boyunca günde 2 bardak (500 ml) kefir içilmesi, kronik kabızlığı olan kişilerin daha düzenli bağırsak hareketlerine sahip olmasına yardımcı olur.

Elektrolitler, dehidrasyonu önler

Kusma ve ishal, birlikte olduğunda, dehidrasyon yani susuzluk oluşabilir. Bu rahatsız edici iki durum, vücudumuzun sıvı dengesini koruyan ve sinir sisteminin doğru çalışmasını sağlayan mineralleri ve elektrolitleri kaybetmesine neden olur.

Hafif dehidrasyon ve elektrolit kayıpları, sıvı alarak ve doğal olarak sodyum ve potasyum gibi elektrolitler içeren gıdalar yiyerek geri kazanılabilir.

Su, meyve suyu, sporcu içecekleri, hafif dehidrasyonla ilişkili sıvı kaybını ve elektrolit dengesizliklerini düzeltmek için etkilidir. Dehidratasyon şiddetli ise, ideal bir su, şeker ve elektrolit oranı içeren bir rehidrasyon solüsyonu içilmesi gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ