Mide Bozulmasına Ne İyi Gelir?

 

 

Çoğu kişi zaman zaman mide bozulması yaşamıştır. Yaygın semptomlar mide bulantısı, hazımsızlık, kusma, şişkinlik, ishal ve kabızlık bulunur.

 

Bozuk bir mide için birçok potansiyel neden vardır ve tedaviler altta yatan nedene bağlı olarak değişir.

 

Bazı yiyecekler ise midenizi rahatlatır ve daha iyi hissetmenize yardımcı olur. İşte mide bozulması için en iyi yiyecekler…

 

 

 

Zencefil Bulantı ve Kusmayı Rahatlatır

Mide bulantısı ve kusma, mide rahatsızlığının yaygın belirtileridir. Parlak sarı etli kokulu yenilebilir bir kök olan zencefil, bu semptomların her ikisinde de doğal bir ilaç olarak sıklıkla kullanılmaktadır.

 

Zencefil  pişmemiş, sıcak suya batırılmış veya takviye olarak alınabilir ve her şekilde etkilidir.

 

Hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek bulantı ve kusma tipine sabah bulantısı denir. 500’den fazla gebe kadın dahil 6 çalışmanın gözden geçirilmesi, günde 1 gram zencefil almanın gebelikte 5 kez daha az bulantı ve kusma ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

 

 

 

 

Zencefil, kemoterapi veya majör cerrahi geçiren kişiler için de yararlıdır çünkü bu tedaviler şiddetli bulantı ve kusmaya neden olur.

 

Kemoterapi veya ameliyat geçirmeden önce günde 1 gram zencefil kullanmak, bu semptomların şiddetini önemli ölçüde azaltabilir.

 

Zencefil, hareket hastalığı için doğal bir ilaç olarak bile kullanılabilir. Önceden alındığında, bulantı semptomlarının yoğunluğunun ve iyileşme süresinin hızının azaltılmasına yardımcı olur.

 

Bunun nasıl çalıştığı tam olarak anlaşılamamıştır, ancak zencefilin midede sinir sistemi sinyalini düzenlediği ve mide boşaltım hızını artırdığı ve böylece mide bulantısını ve kusmayı azalttığı varsayılmaktadır.

 

Zencefil genellikle güvenli kabul edilir ancak günde 5 gramın üzerindeki dozlarda mide ekşimesi, mide ağrısı ve ishal ortaya çıkabilir.

 

 

 

Papatya Kusma ve Bağırsak Rahatsızlığını Azaltır

Papatya, küçük beyaz çiçekli bir bitkidir, mide rahatsızlıkları için geleneksel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Papatya kurutulup bir çay haline getirilebilir veya bir takviye olarak ağız yoluyla alınabilir.

 

Tarihsel olarak papatya gaz, hazımsızlık, ishal, mide bulantısı ve kusma gibi çeşitli bağırsak sorunları için kullanılmıştır.

 

Ancak yaygın kullanımlarına rağmen, sınırlı sayıda çalışma sindirim şikayetleri için etkinliğini desteklemektedir.

 

Küçük bir çalışma, papatya takviyesinin kemoterapi tedavileri sonrasında kusmanın şiddetini azalttığını, ancak diğer kusma türlerinde aynı etkiyi gösterip göstermeyeceğini belirsiz bulmuştur.

 

Bir hayvan çalışması, papatya özlerinin, bağırsak spazmlarını azaltarak ve dışkıya salgılanan su miktarını azaltarak farelerde ishali rahatlattığını, ancak bunun insanlarda geçerli olup olmadığını görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyduğunu söylemiştir.

 

Papatya aynı zamanda, bebeklerde sindirim, gaz, şişkinlik ve ishali rahatlatan bitkisel takviyelerde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Bununla birlikte, papatya bu formüllerde diğer pek çok bitki ile birleştirildiği için, faydalı etkilerin papatyadan mı yoksa diğer bitkilerin birleşiminden mi kaynaklandığını bilmek zordur.

 

 

 

Nane, İrritabl Bağırsak Sendromu Semptomlarını Rahatlatır

Bazı insanlar için mide rahatsızlığı, irritabl bağırsak sendromu, IBS’den kaynaklanır. IBS, mide ağrısına, şişkinliğe, kabızlığa ve ishale neden olabilen kronik bir bağırsak bozukluğudur.

 

IBS’nin yönetilmesi zor olsa da, çalışmalar nanenin bu rahatsız edici semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

En az iki hafta boyunca her gün nane yağı kapsüllerinin alınması IBS’li erişkinlerde mide ağrısını, gazı ve ishali önemli ölçüde azaltır.

 

Araştırmacılar, nane yağının sindirim sistemindeki kasları gevşeterek, ağrı ve ishale neden olabilen bağırsak spazmlarının şiddetini azalttığını düşünmektedir.

 

Nane, çoğu insan için güvenlidir, ancak bu koşulları kötüleştireceğinden, şiddetli reflü, böbrek taşı veya karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıkları olanlar için dikkatli olunmalıdır.

 

 

 

Meyan Sindirimi Geliştirir ve Mide Ülserini Önler

Meyan, hazımsızlık için popüler bir ilaçtır ve ağrılı mide ülserini önleyebilir. Geleneksel olarak meyan kökü bütün tüketilir. Günümüzde, en sık olarak bir takviye olarak alınır.

 

Hayvan ve test tüpü çalışmaları, meyan kökü estraktının mide asidinin iltihaplanmasını azaltarak ve mide asidinden dokuları korumak için mukus üretimini artırarak mide ağrısını ve rahatsızlığını yatıştırdığını göstermektedir.

 

Bu özellikle aşırı mide asidi veya asit reflü nedeniyle oluşan mide rahatsızlığı olan kişiler için yararlıdır.

 

Meyan kökü takviyeleri ayrıca, H. pylori olarak bilinen bakterilerin aşırı büyümesinin neden olduğu mide ülserinin mide ağrısını ve hazımsızlıklarını gidermeye yardımcı olur.

 

Bazı çalışmalar meyan kökü takviyelerinin H. pylorinin aşırı büyümesini ortadan kaldırabileceğini, semptomları azalttığını ve hatta mide ülserinin iyileşmesini desteklediğini göstermiştir.

 

Genel olarak, meyan bağırsak yolu için yatıştırıcı bir bitkidir ve rahatsız bir mideye katkıda bulunabilecek inflamasyonu ve enfeksiyonları azaltmaya yardımcı olur.

 

 

 

Keten Tohumu Kabızlık ve Mide Ağrısını Hafifletir

Keten tohumu, bağırsak hareketlerini düzenleyen, kabızlık ve karın ağrısını hafifleten küçük, lifli bir tohumdur.

 

Kronik kabızlık haftada üçten az bağırsak hareketi olarak tanımlanır ve sıklıkla karın ağrısı ve rahatsızlığı ile ilişkilidir.

 

Keten tohumu ya da keten tohumu yağının kabızlığın semptomlarını rahatlattığı gösterilmiştir.

 

İki hafta boyunca günde yaklaşık 4 ml keten tohumu yağı alan kabız yetişkinler, daha öncekilere göre daha fazla bağırsak hareketine ve daha iyi dışkı tutarlılığına sahipti.

 

Hayvan çalışmaları, mide ülserinin önlenmesi ve bağırsak spazmlarının azaltılması dahil olmak üzere keten tohumu takviyesinin yararlarını bulmuştur ancak bu etkiler insanlarda henüz belirsizdir.

 

 

Papaya Sindirimi İyileştirir, Ülser ve Parazitler için Etkilidir.

Papaya, kimi zaman hazımsızlık için doğal bir ilaç olarak kullanılan, tatlı, turuncu renkli bir tropikal meyvedir.

 

Papaya, yediğiniz yiyeceklerdeki proteinleri parçalayan ve onları sindirip emen güçlü bir enzim olan papain içerir.

 

Bazı insanlar besinlerini tamamen sindirmek için yeterli doğal enzim üretmezler, bu nedenle papain gibi ek enzimleri tüketmek, hazımsızlık belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

Papaininn faydaları üzerine çok araştırma yapılmamıştır ancak en az bir çalışmada düzenli olarak papaya konsantrasyonu almanın yetişkinlerde kabızlık ve şişkinliği azalttığı bulunmuştur.

 

Papaya, bazı Batı Afrika ülkelerinde mide ülseri için geleneksel bir ilaç olarak da kullanılmaktadır. Sınırlı sayıda hayvan çalışmaları bu iddiaları desteklemektedir ancak daha fazla insan araştırması gerekmektedir.

 

 

 

Yeşil Muz İshali Rahatlatır

Enfeksiyon veya gıda zehirlenmesinin neden olduğu mide bulantılarına genellikle ishal eşlik eder.

 

İlginç bir şekilde, birçok çalışma ishali olan çocuklara pişmiş yeşil muz vermenin, sıklığı, şiddetini ve süresini azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

 

Bir çalışmada, pişmiş yeşil muzun, ishalin elimine edilmesinde, sadece pirinç bazlı bir yiyeceğe kıyasla yaklaşık dört kat daha etkili olduğu bulunmuştur.

 

Yeşil muzun güçlü anti-ishal etkileri, dirençli nişasta olarak bilinen, içerdikleri özel bir lif türüne bağlıdır. Dirençli nişasta insanlar tarafından sindirilemez, bu yüzden bağırsakların son kısmı olan kolonda sindirim sistemi boyunca devam eder.

 

Kolonda bir kez, bağırsak bakterileriniz tarafından kısa zincirli yağ asitleri üretmek için yavaşça fermente edilir, bu da bağırsakları daha fazla su emmesi ve dışkıları sıkılaştırmak için uyarır.

 

Buna ek olarak, dirençli nişasta muz olgunlaştığında şekere dönüştürüldüklerinden, olgun muzun aynı etkilere sahip olacak kadar dirençli nişasta içerip içermediği belli değildir.

 

 

 

Düşük FODMAP Gıdalar Gazı, Şişkinliği ve İshali Azaltır

Bazı insanlar FODMAP olarak bilinen karbonhidratları sindirmekte zorlanıyor: fermente olabilen oligosakkaritler, disakkaritler, monosakkaritler ve polioller.

 

Sindirilmemiş FODMAP‘ler kolon içine girdiğinde, bunlar aşırı gaz ve şişkinlik oluşturan gut bakterileri tarafından hızla fermente edilir. Ayrıca ishali tetikleyen suyu çekerler.

 

Sindirim sıkıntısı çeken birçok insan, özellikle de IBS’si olan kişiler, yüksek FODMAP seviyelerine sahip gıdalardan kaçınmanın, gaz, şişkinlik ve ishali rahatlatmaya yardımcı olabileceğini düşünmektedir.

 

Randomize kontrollü 10 çalışmanın gözden geçirilmesi, düşük FODMAP diyetlerinin bu semptomları IBS’li kişilerin % 50-80’inde azalttığını göstermiştir.

 

 

 

Probiyotik Bakımından Zengin Gıdalar Bağırsak Hareketlerini Düzenler

Disbiyozis denilen bağırsaklarınızdaki bakteri türü ya da sayılarındaki dengesizlik nedeniyle oluşan bir rahatsızlık mide bozulmasına neden olabilir.

 

Probiyotiklerle beslenen besinleri yiyerek, bağırsaklarınız için iyi olan bakteriler, bu dengesizliğin düzeltilmesine yardımcı olabilir ve gaz, şişkinlik veya düzensiz bağırsak hareketlerinin semptomlarını azaltabilir.

 

Bağırsak sağlığı için yararlı probiyotik içeren yiyecekler şunlardır:

 

Yoğurt: Bazı çalışmalar canlı, aktif bakteri kültürlerini içeren yoğurt yemeğinin hem kabızlığı hem de ishali azaltabileceğini göstermiştir.

 

Ayran: Ayran, antibiyotik ilişkili ishali hafifletmeye yardımcı olabilir ve kabızlığı rahatlatmaya da yardımcı olur.

 

Kefir: Bir ay boyunca günde 2 bardak (500 ml) kefir içilmesi, kronik kabızlığı olan kişilerin daha düzenli bağırsak hareketlerine sahip olmasına yardımcı olur.

 

 

 

Elektrolitlerle Sıvıları Temizlemek, Dehidrasyonu Önleyebilir

Rahatsız edici kusma veya ishal ile birlikte olduğunda, dehidrasyon yani susuzluk oluşabilir.

 

Kusma ve ishal, vücudunuzun sıvı dengesini koruyan ve sinir sisteminizin doğru çalışmasını sağlayan mineralleri ve elektrolitleri kaybetmesine neden olur.

 

Hafif dehidratasyon ve elektrolit kayıpları, berrak sıvılar ve doğal olarak sodyum ve potasyum gibi elektrolitler içeren gıdalar yiyerek geri kazanılabilir.

 

Su, meyve suyu, spor içecekleri, hafif dehidratasyonla ilişkili sıvı kaybını ve elektrolit dengesizliklerini düzeltmek için etkilidir.

 

Dehidratasyon şiddetli ise, ideal bir su, şeker ve elektrolit oranı içeren bir rehidrasyon solüsyonu içilmesi gerekli olabilir.

 

 

 

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için binlerce abonenin arasına sen de katıl!

Delivered by FeedBurner

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


%d blogcu bunu beğendi: