Meyve ve Sebzeleri Soyar mısınız? | diyetz

Meyve ve Sebzeleri Soyar mısınız?

 • 1.131 kez görüntülendi.

 

 

Meyve ve sebzeleri soyarak mı yersiniz?

 

Meyve ve sebzelerin kabuklu mu kabuksuz mu tüketilmesi gerektiği tartışmaya açık bir konudur.

 

Soyarak tüketmek genellikle pestisitleri azaltmak için bir tercihtir. Ancak, kabukların çıkarılması, bitkinin besin açısından zengin kısımlarından birinin alınmasına neden olur.

 

Bu yazı, meyve ve sebzelerin soyarak mı soymadan mı tüketilmesi gerektiğini anlatmaktadır.

 

 

 

Meyve ve Sebze Kabukları Besleyicidir

 

Kabuklar, yararlı besinler ile doludur.

 

İçerdikleri besin maddelerinin miktarı meyve veya sebze türüne göre değişir. Ancak, kabuğu soyulmamış gıdalar, soyulmuş eşdeğerlerine kıyasla daha yüksek miktarda vitamin, mineral ve diğer yararlı bitki bileşikleri içerir.

 

Kabuklu bir çiğ elma, % 332 daha fazla K vitamini, % 142 daha fazla A vitamini, % 115 daha fazla C vitamini, % 20 daha fazla kalsiyum ve% 19’a varan daha fazla potasyum içermektedir.

 

Benzer şekilde, kabuklu haşlanmış bir patates soyulmuş olana göre % 175 daha fazla C vitamini, % 115 daha fazla potasyum, % 111 daha fazla folat ve % 110 daha fazla magnezyum ve fosfor içerebilir.

 

Meyve ve sebzelerin kabukları, lif ve antioksidanları çok daha fazla miktarda içerir. Örneğin, bir sebzede toplam lif miktarının % 31’ine kadarını kabuğunda bulabilirsiniz. Dahası, antioksidan seviyeleri, meyve kabuğunda etinden 328 kat daha yüksek olabilir.

 

Bu sebeple, meyve ve sebzeleri soymadan yemek, besin alımını gerçekten artırabilir.

 

 

 

 

Kabuklarıyla yemek daha uzun süre tok tutuyor

 

Meyve ve sebzelerin kabukları açlığı azaltır ve daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur.

 

Bu büyük oranda yüksek lif içeriğinden kaynaklanmaktadır. Lifin kesin miktarı değişirken, taze meyveler ve sebzeler, kabuğu çıkartılmadan önce üçte birine kadar lif ihtiva edebilir.

 

Birçok çalışma, lifin daha uzun süre tok hissettirdiğini gösteriyor. Lif, fiziksel olarak mideyi gererek, boşaltım süresini yavaşlatarak veya tokluk hormonlarının vücudunuzda serbest bırakılma hızını etkileyerek bunu yapabilir.

 

Araştırmalar, meyve ve sebzelerde bulunan viskoz lif olarak bilinen bir tür lifin iştah azaltmada etkili olduğunu gösteriyor.

 

Lif aynı zamanda bağırsakta yaşayan bakteriler için de yiyecek olarak kullanılır. Bu bakteriler lif ile beslediğinde kısa zincirli yağ asitleri üretirler ve tokluk duygularını artırırlar.

 

38 araştırmanın 32’sinden yapılan bir derlemede, katılımcıların artan lif tüketimini takiben toklukta bir artış yaşadığı bildirildi.

 

Ayrıca, birkaç çalışma, liften zengin diyetlerin açlığı ve dolayısıyla günde tüketilen kalorileri sayısını azaltma eğiliminde olduğunu ve bunun da kilo kaybına neden olduğunu gözlemledi.

 

Bu nedenle, kabuklu meyveler ve sebzeler açlığınızı azaltmanıza ve hatta kilo vermenize yardımcı olabilir.

 

 

 

Kabuklu Gıdalar Bazı Hastalıkları Önlemeye Yardım edebilir

 

Meyve ve sebzeler, birkaç hastalık riskini azaltabilecek yararlı bitki bileşikleri olan antioksidanlar içerir.

 

Basitçe söylemek gerekirse, antioksidanların ana işlevi, serbest radikaller olarak bilinen dengesiz moleküllerle savaşmaktır.

 

Serbest radikal seviyeleri çok yüksek olduğunda, sonuçta hücrelere zarar verebilecek oksidatif strese neden olabilir ve potansiyel olarak hastalık riskini artırabilir.

 

Aslında araştırmacılar, antioksidanların kalp rahatsızlığı ve bazı kanser türlerinin riskini azaltabileceğine inanıyorlar.

 

Meyvelerde ve sebzelerde bulunan belirli antioksidanlar Alzheimer gibi nörolojik hastalık riski düşüklüğü ile bağlantılıdır.

 

Meyve ve sebzeler, doğal olarak antioksidanlarda yüksektir, ancak araştırmaya göre, dış tabakada daha yoğunlaşmış gibi gözükmektedir.

 

Bir çalışmada, bir şeftali kabuğunun alınması, antioksidanların % 13-48 oranında azalmasına neden oldu.

 

Bir başka çalışmada, antioksidan düzeyleri, meyve ve sebze kabuklarında, etlerine göre 328 kat daha yüksekti.

 

Bu nedenle, meyve ve sebzelerden antioksidan alımını en üst düzeye çıkarmak isterseniz onları kabuklu yemelisiniz.

 

 

 

Bazı meyve ve sebzelerin kabukları yenmez

 

Bazı meyve ve sebzeleri soyarak tüketmek zor olabilir.

 

Örneğin, avokado ve kabağın kabukları, pişmiş veya çiğ tüketilip tüketilmediğine bakılmaksızın yenmez.

 

Ananas, kavun, muz, soğan ve kereviz gibi diğer meyve ve sebzeleri kabuklarıyla yemek sindirilmesi zorlu bir dokuya sahip olabilir. Bu kabuklar genellikle çıkarılır ve yenmez.

 

Ayrıca, turunçgil meyveleri çiğ tüketmesi zor olabilecek sert ve acı kabuğa sahiptir. Bunlar genellikle tüketilmez ve atılır.

 

 

 

Kabuklar pestisit barındırabilir

 

Pestisitler yaygın olarak ürün hasarını azaltmak ve verimi artırmak için kullanılır.

 

Geleneksel inancın aksine, böcek ilacı hem organik olarak hem de konvansiyonel olarak yetiştirilen meyve ve sebzelerde bulunur.

 

Bazı zirai ilaçlar meyve ve sebze etine girse de, birçoğu dış kabukta kalır.

 

Yıkama, kabuğun yüzeyine gevşek biçimde bağlanan pestisit artıklarından kurtulmanın iyi bir yoludur. Ancak soyma, meyve ve sebze derisine sızan zehirli maddeleri kaldırmanın en iyi yoludur.

 

Örneğin, yakın tarihli bir inceleme, meyvelerde bulunan pestisit kalıntılarının yaklaşık % 41’inin suyla yıkanarak uzaklaştırıldığını ve soyulma ile iki katına kadar çıkarıldığını bildiriyor.

 

Zehirli maddelere maruz kalma konusunda endişe duyan birçok kişi için , bu yalnızca tüm meyve ve sebzelerin etini yiyebilecek kadar iyi bir neden olabilir.

 

Bu yüzden biraz daha fazla pestisit tüketme riski, ciltteki besleyici maddelerin çoğundan daha fazla yarar sağlayamaz.

 

Taze gıdalara izin verilen böcek ilacı miktarının sıkı bir şekilde düzenlendiğini akılda tutmak gerekir. İzin verilen üst limitler çok muhafazakar ve insanlarda herhangi bir zarara neden olabilecek en düşük dozdan çok daha düşüktür.

 

Dahası, böcek ilacı seviyeleri vakaların % 4’ünden azında izin verilen üst sınırları aşıyor ve araştırmalar bunun nadiren insanlara zarar verdiğini gösteriyor.

 

Bu sebeple, sebzelerin kabuğunu soyunca yıkamaya nazaran biraz daha fazla pestisitten kurtulabilirsiniz ancak fark muhtemelen çok da endişe verici olamaz.

 

 

 

Hangi Meyveler Kabuklarıyla Yenir?

 

Bazı kabuklar yemek için güvenlidir ancak bazıları olmayabilir.

 

Aşağıda, soyularak veya soyulmadan tüketilebilecek meyve ve sebzelerin listesi bulunmaktadır:

 

Soyularak tüketilecekler

 

 • Avokado
 • Narenciye (greyfurt, limon,portakal vs.)
 • Tropikal meyveler (muz, ananas, papaya, mango, vb.)
 • Sarımsak
 • Kış kabağı
 • Kavun, karpuz
 • Soğan

 

Kabuklarıyla yenilebilenler

 • Elma
 • Kayısı
 • Kuşkonmaz
 • Dutsu meyveler
 • Havuç
 • Kiraz
 • Salatalık
 • Patlıcan
 • Üzüm
 • Kivi
 • Mantar
 • Şeftali
 • Armut
 • Biber
 • Erik
 • Kabak

 

Sonuç olarak;

Meyve ve sebzelerin kabukları lif, vitaminler, mineraller ve antioksidan bakımından zengindir ve bu da onları bir bitkinin en besleyici kısımlarından yapar.

 

Doğal olarak, bazı meyve ve sebzeler temizlenmesi zor, sert olduğundan sindirimi zor, acı tada ya da yenmez sert kabuklara sahiptir. Bu kabuklar çıkarılır ve yenmezler.

 

Ancak, çoğu meyve ve sebze kabuğuyla yenilebilir. Bu sebeple mümkün olduğunca meyvelerinizi ve sebzelerinizi soymadan yemek en iyi yöntem olabilir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ