Meyve ve Sebze Arasındaki Farklar

 

 

Çoğu kimse, meyve ve sebzelerin kendisi için iyi olduğunu biliyor ancak aralarındaki farklılıkları bilen pek yok gibi. Yapı, lezzet ve beslenme açısından, meyve ve sebzeler arasında çok sayıda fark vardır.

 

Bu yazı, meyveler ve sebzeler arasındaki farklılıkları ve sağladıkları sağlık yararlarını daha yakından incelemek için yazılmıştır.

 

 

 

Meyve ve Sebze Arasındaki Fark

 

Meyve ve sebzeler hem botanik hem de mutfak açısından sınıflandırılır. Bitkisel olarak, meyve ve sebzeler bitkinin nereden geldiğine bağlı olarak sınıflandırılır.

 

Bir bitki çiçekten gelirse meyve, bitkinin diğer kısımları sebze olarak sınıflandırılır. Meyveler tohumları içerirken, sebzeler kök, sap ve yapraklardan oluşur.

 

Mutfak açısından, meyve ve sebzeler lezzetlerine göre sınıflandırılır. Meyveler genellikle tatlı bir lezzete sahiptir ve tatlılarda, atıştırmalıklarda veya meyve sularında kullanılabilir.

 

Sebzeler daha yumuşak veya lezzetli bir tada sahiptirler ve genellikle bir garnitür veya ana yemek olarak yenilirler.

 

 

 

 

 

Meyveler Sıklıkla Sebzelerle Karıştırılır

 

Muhtemelen bazı gıdalar meyve olarak kabul edildiği halde, mutfakta sebze olduğu düşünülür ve bu şekilde işlem görür.

 

Bununla birlikte, teknik açıdan meyve olan birkaç bitki vardır ancak tatlarından dolayı genellikle sebze olarak sınıflandırılırlar. Domates, bunun en iyi bilinen ve tartışılan örneğidir.

 

1893’te ABD Yüksek Mahkemesi, domateslerin ABD gümrük mevzuatı uyarınca meyve yerine sebze olarak sınıflandırılmasına karar vermiştir.

 

Botanik anlamda, domates, bir meyvenin tanımına uyar. Bununla birlikte, lezzet profillerinden dolayı hala yaygın olarak sebze olarak adlandırılıyor.

 

Sebzelerle karıştırılan diğer yaygın meyve örnekleri şunlardır:

 

  • Kış kabağı

 

  • Avokado

 

  • Salatalık

 

  • Biber

 

  • Patlıcan

 

  • Mısır

 

  • Zeytin

 

  • Balkabağı

 

  • Bezelye

 

  • Yeşil kabak

 

 

 

Tatlı Lezzet Veren Sebzeler

 

Sebzelerle karıştırılan çok sayıda meyve olmasına rağmen, meyve olarak kabul edilen çok az sebze vardır.

 

Bununla birlikte, bazı sebze çeşitlerinin çoğu, diğer sebzelere göre doğal olarak tatlı bir lezzete sahiptirler ve tatlılarda, turta ve pişmiş ürünlerde meyvelere benzer biçimde kullanılırlar.

 

Tatlı patates meyve gibi tatlı gıdalarda kullanılabilen bir sebzedir. Tatlı lezzetine rağmen, tatlı patates aslında bir kök sebze türüdür, meyve değildir.

 

Aynı şekilde, yer elması, başka bir tür yenilebilir şekerli lezzete sahip yumrudur ve sebzedir. Doğal olarak daha tatlı olan diğer sebzeler pancar, havuç ve şalgamdır.

 

 

 

Meyve ve Sebzeler Beslenme Durumunu Nasıl Karşılar?

 

Meyve ve sebzeler beslenme açısından çok fazla benzerliğe sahiptir. Hem lif bakımından hem de vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve bitki bileşikleri yüksektir.

 

Meyve ve sebzelerin doğal olarak sodyum ve yağ oranı düşüktür. Tatlı lezzetleri göz önüne alındığında beklediğiniz gibi, meyveler sebze çeşitlerine kıyasla yüksek miktarda doğal şeker ve kalori içerir.

 

Örneğin bir fincan elma, 65 kalori ve 13 gram şeker içerirken, bir bardak brokoli sadece 31 kaloriye ve 2 gram şekere sahiptir.

 

Sebzelere kıyasla, bazı meyve türleri gram başına daha fazla lif içerebilir. Meyve için 100 gram başına lif içeriği 2-15 gram arasında değişirken, yapraklı sebzeler aynı ağırlıkta 1.2-4 gram lif sağlarlar.

 

Su içeriği de oldukça değişkendir. Yapraklı sebzeler % 84-95 sudan oluşur, meyveler ise biraz daha az, % 61-89 arasında olabilir.

 

Farklı meyve ve sebze kategorileri arasında da bazı besin öğeleri farklılıkları vardır. İşte birkaç beslenme durumu:

 

Yumrular: Lif açısından zengin, ayrıca iyi bir C vitamini, beta-karoten, potasyum ve B vitaminleri kaynağıdır.

Narenciye: Dejeneratif hastalıklara karşı koruma sağlayabilecek C vitamini, beta-karoten, folik asit ve antioksidanlar bakımından yüksektir.

Turpgiller: Glikozinolatlar, kanserin önlenmesiyle bağlantılı olan bir grup bileşik içerir.

Berry: Çilek,yaban mersini gibi meyvelerin ortak adı olan berry meyveleri,oksidatif stresin azaltılması ve kalp sağlığının geliştirilmesi için incelenen antosiyaninler, antienflamatuvar bileşiklerle doludur.

 

Yapraklı yeşiller: Kalp hastalığı, felç ve kanser riskini azalttığı gösterilen lutein gibi iyi bir karotenoid kaynağıdır.

 

Beslenmenize iyi bir meyve ve sebze karışımı dahil etmeniz, çeşitli besin öğeleri elde etmenizi sağlar.

 

 

 

 

Meyve ve Sebzelerin Sağlık Faydaları

 

Sağlık üzerinde meyve ve sebze alımının birçok faydasını belgeleyen iyi araştırmalar var.

 

Birçok çalışma, daha fazla meyve ve sebze yemenin azalmış kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğunu bulmuştur.Bir çalışma günde üçten fazla porsiyon yemenin % 70 oranında kalp rahatsızlığı riskini azalttığını tespit etmiştir.

 

Meyve ve sebzelerin kalorisi düşük olduğu ve lif bakımından yüksek olduğu için kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilirler.

 

Bir çalışma, 24 yıllık sürede 133.000 kişiyi takip etti. İnsanlar meyve ve nişastasız sebzelerin alımını arttırdığında ağırlıkları azalma eğiliminde olduğunu gösterdi.

 

Meyve ve sebzeler yoluyla lif alımını arttırmak, kanser riskinizi azaltabilir. Birden fazla çalışma, daha yüksek meyve ve sebze tüketiminin, kolorektal kanser riski düşüklüğü ile bağlantılı olduğunu bulmuştur.

 

Son olarak, meyve ve sebze alımının kan şekerinize yararı olu. Bu gıdalardan elde edilen lif, kan şekeri düzeylerini sabit tutabilen şeker emilimini yavaşlatır.

 

Bir çalışma, meyve ve sebze alımındaki artışın aslında diyabet gelişiminde bir azalmaya neden olabileceğini gösterdi.

 

Bu sonuçların meyve ve sebzeler için geçerli olduğunu ancak meyve ve sebze suları için geçerli olmadığını unutmayın.

 

Meyve suyu meyvede bulunan vitaminler, mineraller ve şekerler bakımından yoğun bir doz sağlar ancak lif ve bununla birlikte gelen sağlık yararları olmadan.

 

Sonuç olarak;

 

Botanik olarak, meyve ve sebzeler arasında belirgin bir fark vardır.

 

Mevcut yönergeler, 3 fincan sebze ve 2 bardak meyve ile günlük en az beş porsiyon meyve ve sebze tüketmenizi önerir.

 

Nihayetinde, meyve ve sebzelerin sınıflandırılması, sağladıkları çeşitli besin maddelerinden yararlanmak kadar önemli bir olgu değildir.

 

Adı ister meyve,ister sebze olsun sağlık için muhteşem yararları vardır ve beslenmenizde yer almaları gerekir.

 

 

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için binlerce abonenin arasına sen de katıl!

Delivered by FeedBurner

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ


%d blogcu bunu beğendi: