Meyve Suyu Konsantresi Nedir, Konsantre Meyve Suyu Nasıl Yapılır?

   

  Meyve suyu konsantresi, meyvenin suyunun çoğunun alındığı meyve suyu çeşididir. Türüne bağlı olarak, vitaminler ve mineraller de dahil olmak üzere bazı temel besinleri sağlar.

   

  Meyve suyu konsantresi ne demek?

  Su, meyve suyunun % 90 kadarını içerir. Bu sıvının çoğu uzaklaştırıldığında, sonuç meyve suyu konsantresi olarak bilinen kalın, şuruplu bir üründür.

  Suyu çıkarmak, bakteri üremesini azaltır, yani konsantre olanlar konsantre olmayan meyve suları kadar kolay bozulmaz. Bu süreç aynı şekilde paketleme, depolama ve nakliye maliyetlerini de azaltır.

  Yine de, işleme yöntemleri farklıdır. Konsantrelerin çoğu filtrelenir, buharlaştırılır ve pastörize edilir, ancak bazıları katkı maddeleri de içerebilir.

   

   

   

   

  Konsantre Meyve Suyu Yapımı ve Üretimi

  Meyve suyu konsantresi yapmak için meyveler iyice yıkanır, temizlenir ve ezilir veya bir hamur haline getirilmek üzere karıştırılır. Su içeriğinin çoğu daha sonra özütlenir ve buharlaştırılır.

  Meyvenin doğal tadı seyretildiğinden, birçok şirket meyve yan ürünlerinden yapılan yapay bileşikler ekler.

  Dahası, yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) gibi tatlandırıcılar, meyve suyu konsantrelerine sıklıkla eklenirken, bitkisel meyve suyu karışımlarına sodyum ilave edilebilir. Yapay renkler ve aromalar da eklenebilir.

  Bazı konsantreler ayrıca zararlı mikropları gidermek ve raf ömrünü artırmak için de işlem görür.

   

   

  Meyve suyu konsantresi çeşitleri

  Bazıları diğerlerinden daha sağlıklı olan birkaç çeşit konsantre meyve suyu vardır.

   

  % 100 meyve konsantresi

  % 100 meyvelerden elde edilen konsantreler, en fazla besin maddesi içermesi ve sadece doğal meyve şekerleriyle tatlandırılması nedeniyle en sağlıklı seçenektir. Ancak yine de katkı maddeleri içerebilir.

   

  Konsantre meyve kokteyli

  Konsantre meyve kokteyli olarak satılan ürünler, meyve suyu karışımından yapılır. Bunlar genellikle meyve tadını vermek etmek için ilave tatlar veya tatlandırıcılar içerir.

   

  Toz meyve suyu konsantreleri

  Toz meyve suyu konsantreleri, spreyleme ve dondurarak kurutma gibi yöntemlerle dehidre edilir. Bu, tüm su içeriğini ortadan kaldırır ve bu ürünlerin daha az yer kaplamasını sağlar.

   

  Birçok çalışma, karışık meyve ve sebzelerin konsantre tozlarının, inflamasyon belirteçlerinin azalması ve antioksidan seviyelerinin artması ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Diyet Sebze Çorbası Nasıl Yapılır? Farklı Tarifler

   

  Konsantre Meyve Suyu Faydaları

   

   

  Önemli besinler açısından zengindir

  Meyve ve sebze suyu konsantreleri, ilave şeker veya tuz gibi katkı maddeleri olmadan,% 100 meyve veya sebzeden yapıldığında daha sağlıklıdır.

  Örneğin, konsantreden hazırlanan 120 ml bir bardak portakal suyu, C vitamini Günlük Değerinin (DV)% 280’ini sağlar. Bu besin, bağışıklık ve yara iyileşmesinde önemli bir rol oynar.

  % 100 sebze konsantresinden elde edilen havuç suyu, zengin bir provitamin A kaynağıdır ve 240 ml porsiyonda DV’nin % 400’ünü sağlar.

   

   

  Faydalı bitki bileşikleri içerir

  Meyve suyu konsantresi, karotenoidler, antosiyaninler ve flavonoidler gibi faydalı bitki bileşikleri içerir. Bunlar kalp sağlığı ve inflamasyonu azaltma gibi yararlar sağlar.

  Portakal suyundaki flavonoidler, obezite ilişkili kronik iltihaplarla mücadeleye yardımcı olur. 

  Obezite olan 56 erişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, karışık meyve ve sebze suyu konsantresinin 8 hafta boyunca içilmesinin, yağsız vücut kitlesini arttırırken, inflamasyonu ve LDL (kötü) kolesterolü düşürdüğü tespit edildi.

   

   

  Cilt sağlığına faydalıdır

  Birçok meyve suyu konsantresi cilt sağlığını koruyan ve cildin yaşlanmasını yavaşlatan C vitamini gibi antioksidanlar sağlar.

  Örneğin, havuç ve domates suyunda bulunan beta karoteninin, cilt iltihabını azalttığı belirtilmektedir.

   

   

  Raf ömrü uzundur

  Meyve suyu konsantresi, taze sıkılmış meyve suyuna uygun bir alternatiftir. Donmuş çeşitleri kolayca bozulmaz. Bu nedenle, taze meyve veya sebzelere erişimi olmayanlar için uygundurlar.

   

   

  Konsantre Meyve Suyu Zararları

   

   

  Bazılarına şeker ve koruyucu madde eklenir

  Özellikle, birçok meyve suyu konsantresine sağlıksız koruyucuların yanı sıra şeker de eklenmektedir. Bu nedenle, mümkün olduğunda ek şeker içermeyen konsantreleri tercih etmelisiniz.

   

   

  Lif yoktur

  Konsantre meyve suyu, meyvenin kendisinin sağladığı lifi içermez. Bu nedenle, bu ürünler kan şekeri seviyesinde, meyvenin kendisinden daha fazla yükselmeye neden olur, çünkü lif kan şekeri seviyesini dengede tutar.

  Ayrıca, konsantreler sıklıkla porsiyon başına meyvenin kendisinden daha fazla karbonhidrat ve kalori içerir.

  Örneğin, bir orta portakal (131 gram) 62 kaloriye ve 15 gram karbonhidrata sahipken, % 100 konsantreden yapılan 240 ml bir bardak portakal suyu 110 kaloriye ve 24 gram karbonhidrata sahiptir.

  Bunun sebebi, meyve suyunun normalde tüketilenden daha fazla meyve içermesidir. Tatlandırıcılar gibi katkı maddeleri de kalorilerin artmasına neden olur.

  En sağlıklı konsantreler bile ölçülü olarak tüketilmelidir.

   

  Sonuç olarak;

  Meyve suyu konsantresi kolay bozulmayan ve bazı vitaminler ve antioksidanlar sağlayabilen meyve sularının alternatifleridir. Ancak sağlıksız bir şekilde işlenir ve sıklıkla tatlandırıcılar ve diğer katkı maddeleri eklenir.

  Konsantre meyve suyu satın alırsanız, % 100 meyve suyundan yapılanları tercih edin. Ancak, meyvenin kendisi her zaman daha sağlıklı bir seçenektir.

   

  İlginizi Çekebilir  Paleo Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Paleo Diyeti Örnek Menü

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ