Meyve Suları Zayıflatır mı? | diyetz

  Meyve Suları Zayıflatır mı?

   

   

  Meyve suları, meyve ve sebzeleri bütün olarak yemeye gerek kalmadan fazla miktarda besin tüketmenin kolay yoludur. Birçok kişi bunun etkili bir şekilde kilo verdirdiğini söylüyor.

   

  Meyve suları ile yapılan diyetler yıllar içinde popülaritesini artırdı ancak kilo verme konusundaki başarısı tartışmalıdır.Bu yazı meyve sularının gerçekten zayıflamanıza yardımcı olup olmadığını keşfetmenizi sağlayacaktır.

   

   

   

  Meyve suyu nedir?

   

  Meyve sıkmak, katıları çıkartırken meyve ve sebzelerden sıvı çekme işlemidir. Bu el ile veya bir meyve sıkacağı yardımı ile yapılabilir.

   

  Meyve ve sebzelerin suyunda, kabuklar, tohum ve posa bulunmamaktadır. Bazı besin maddeleri ve antioksidanlar içerir ancak meyve ve sebzelerin tüm yararlı lifleri yoktur.

   

  Bazıları meyve sularını detoks olarak kullanıyor. Vücudunuz karaciğer ve böbrekler yoluyla tek başına toksinlerden kurtulabilir, bu nedenle meyve sularını detoks olarak kullanmanın bir gereği yok gibi duruyor.

   

  Genel olarak meyve suyu tariflerinde meyve ve sebzeler bulunur.Bazılarına zencefil ve zerdeçal gibi baharatlar da eklenebilir.

   

   

   

   

  Meyve suyu diyetleri

   

  Meyve sularının etkin bir şekilde kullanıldığı çeşitli diyet türleri vardır. En yaygın olanı, meyve sularının yemek yerine kullanıldığı hızlı kilo verme yöntemleridir.

   

  Bu diyetlerdeki amaç gıda almadan,vücut için gerekli besin maddelerini meyve sularından karşılamak suretiyle kilo vermektir. Genellikle düşük kalorili diyetlerdir.

   

  Birçok kişi bu diyetlerle kilo verdiğini iddia etse de meyve suyu diyetleri yağ yerine su kaybına neden olur.

   

   

   

  Meyve suları kalori alımını önemli ölçüde azaltır

   

  Kilo vermek için harcadığınız kaloriden daha azını alarak kalori açığı yaratmanız gerekir.

   

  Meyve suyu diyetlerinin çoğu katı gıdaları yadsıdığı için günde yaklaşık 600 ila 1000 kalori arasında değişir. Bu, birçok kişi için büyük bir kalori açığına neden olur.

   

  Bu nedenle meyve suyu diyetleri en azından kısa vadede bile olsa kilo verdirir. Meyve suyu diyeti yaparken ne kadar az kalori alırsanız o kadar hızlı kilo verirsiniz.

   

  Bununla birlikte meyve suyu diyetinden sonra kalori alımı normale döndüğünde hepsi olmasa da kilonuzun bir kısmı geri gelir.

   

   

   

  Meyve Suyu Diyetleri ve Doygunluk

   

  Meyve suyu ile yapılan diyetlerde katı gıdalar bulunmadığından bu tür diyetleri uygularken kendinizi her zamankinden aç ve yorgun hissedebilirsiniz.

   

  Bunun nedeni sıvıların katılardan daha az yer kaplaması özellikle de karbonhidrat oranının yüksek olmasıdır.Bu etki birçok çalışma ile doğrulanmıştır.

   

  Bir çalışmada normal ağırlıklı 20 yetişkin ve aşırı kilolu 20 yetişkine her biri 300 kalori değerinde elma, elma sosu veya elma suyu verildi.

   

  Elma suyu içenler katı yiyecekleri yiyenlerden daha az doygunluk hissetti. Ayrıca diğerlerinden daha çabuk acıktılar.

   

  Katı gıdalar hem iştahı azaltan özelliklere sahip hem de önemli besinler olan lif ve protein içerdikleri için daha tok hissetmenizi sağlar.

   

  Lif, iştah azaltma özelliğine sahiptir,çünkü midenin boşaltılmasını yavaşlatır ve sindirim süresini uzatır. Protein de doygunluğu sağlayan hormonları değiştirir, bu da iştahın düzenlenmesi için gereklidir.

   

  Yeterli miktarda lif ve protein tüketen kişiler az yer ve daha az tartılmaya ihtiyaç hisseder.

   

  Meyvelerin sıkılma işlemi lifi elimine eder.Meyve ve sebzeler protein bakımından doğal olarak düşüktür. Bu nedenle meyve suyu diyetleri sizi tok tutmaz ve sürdürmek zordur.

   

   

   

  Meyve suyu metabolizmayı etkiler

   

  Meyve suyu diyetlerinin neden olduğu kalori açığı metabolizma üzerinde tahrip edici bir etkiye sahip olabilir. Bu diyetlerde aldığınız protein miktarı sınırlı olduğu için kas kütlesinin azalmasına neden olur.

   

  Kaslar metabolik olarak aktiftir, bu nedenle daha düşük kas kütlesi olan bireylerin dinlenme anında harcadıkları enerji daha düşüktür. Bu, istirahat halindeyken daha fazla kas içerenlerden daha az kalori yaktıkları anlamına gelir.

   

  Kalori alımını önemli ölçüde düşürdüğünüzde, vücudunuz açlık hisseder ve kalorilerin daha azını yakar. Bir çalışmada aşırı kilolu ve obez kadınlara üç ay boyunca kalori kısıtlaması uygulandı.

   

  O dönemde vücutları dinlenme sırasında harcadığı kaloriyi önemli ölçüde düşürdü. Katılımcıların günde 1114 veya 1462 kalori tükettiği başka bir çalışmada da aynı etki gerçekleşti.

   

  Kilo kaybı için kalori açığı gerekliyken meyve suyu diyetleri de dahil olmak üzere düşük kalorili diyetlerin metabolizma üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle ters etki yarattığı gözleniyor.

   

   

   

   

  Meyve suları sağlık için zararlı olabilir

   

  Günde birkaç kere sıkılmış meyve sularını tüketmek genellikle sağlıklı kabul edilir. Uzun süre meyve sularıyla beslenmek bazı riskler ortaya çıkmasına neden olabilir.

   

   

   

  Yetersiz lif

   

  Bütün meyve ve sebzeler mükemmel lif kaynaklarıdır ancak bu lifler sıkma işlemi sırasında kaybolur, yani çıkarılır.

   

  Lif, diyetlerin vazgeçilmez bir parçasıdır.Lif ile yeterli derecede beslenme sindirim için önemlidir çünkü bağırsağınızdaki yararlı bakterilerin sağlığını korur ve kabızlığı azaltır.

   

  Buna ek olarak kalp hastalığı,şeker hastalığı ve obezite riskini düşürür.Meyvelerin sıkılarak tüketilmesi sonucunda lif alımı azalır ve bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

   

   

   

  Beslenme bozuklukları

   

  Uzun süre sıvı gıdalarla beslenmenin bazı sakıncaları vardır.

   

  Meyve suyu diyetleri, hayvansal gıdalardan yoksun oldukları için kalsiyum, D vitamini, demir B12 vitamini ve çinko gibi bazı temel besin maddeleri bakımından düşüktür.

   

  Bu besinlerin tümü vücutta önemli işlevlere sahiptir. Yetersiz tüketim olduğunda osteoporoz ve anemi gibi ciddi durumlara neden olabilir.

   

  Bu diyetler, belirli besin maddelerince düşük olmasının yanında besin maddelerinin emilimini de etkiler.

   

  Bunun sebeplerinden biri yağda çözünen A, D, E ve K vitamini emilimi için gerekli olan yağın meyve sularında düşük olmasıdır.

   

  Sık sık sıkılarak tüketilen çiğ sebze ve meyveler vücuttaki minerallere bağlanabilen ve emilmelerini önleyen oksalat denilen bir madde içerir.

   

  Genellikle meyve sıkma işleminde kullanılan oksalat içeren sebzeler arasında ıspanak, pancar, lahana, pazı ve şalgam gibi sebzeler vardır.

   

   

   

  Enfeksiyon riskinin artması

   

  Meyve suyu diyetlerinde protein ve bazı besin maddelerinin az olması ve bu diyetlerin uzun süre uygulanması bağışıklık sistemini etkiler ve enfeksiyon riskini artırır.

   

  Çalışmalar demir ve çinko gibi bağışıklığı güçlendirici besin maddelerinin az tüketilmesinin bile bağışıklık sistemini bozabileceğini gösteriyor.

   

  Bağışıklık sisteminiz tehlikeye girdiğinde soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara daha kolay yakalanırsınız. Ayrıca vücudunuzda oluşan yaraların iyileşmesi de uzun sürer.

   

   

   

  Yorgunluk ve halsizlik

   

  Yorgunluk ve halsizlik meyve suyu diyeti yapmanın yan etkisidir. Bu belirtiler diyetin az miktarda kalori içermesinden kaynaklanmaktadır.

   

  Vücudunuzu yüksek oranda kaloriden yoksun bırakırsanız aslında enerjiden yoksun bırakırsınız ve bu istenmeyen etkilere neden olabilir.

   

   

   

  Yalın kas kütlesinin azalması

   

  Meyve suyunda yeterli protein olmaması sağlık üzerinde olumsuz etkisi olabilecek yağsız kas kütlesinde azalmaya yol açabilir.

   

  Kas kütleniz zayıfladıkça metabolizma hızınız düşer. Bu da daha az kalori yakacağınız ve zamanla kilo vermenizin azalacağı anlamına gelir.

   

   

   

  Meyve suları kilo kaybetmeye yardımcı mı?

   

  Meyve sularının kiloya etkisi konusunda net bir araştırma yok. Ancak diyet sırasında çok düşük kalori ile besleneceğiniz için ilk etapta kilo vereceğiniz kesin.

   

  Bununla birlikte bir seferde uzun süre diyeti yaparsanız ciddi kalori kısıtlamasının olumsuz etkileriyle karşılaşabilirsiniz.

   

  Ayrıca böyle kısıtlayıcı diyetleri sürdürmesi zordur.Çoğu kişi bu tür diyetleri uygulamakta zorlanır ve sonuç olarak başlangıç kilolarına geri dönerler.

   

  Meyve suları kilo vermenin hızlı bir yolu olabilir ancak “potansiyel sağlık sorunlarını göze almaya değer mi?” diye düşünmek gerekir.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ