Metiyonin Vücudunuzu Nasıl Etkiler? | diyetz

  Metiyonin Vücudunuzu Nasıl Etkiler?

   

  Amino asitler vücudunuzun doku ve organlarını oluşturan proteinlerin yapımına yardımcı olur.

   

  Bu kritik işleve ek olarak, bazı amino asitlerin başka özel rolleri de vardır.

   

  Metiyonin, vücudunuzda birkaç önemli molekül üreten bir amino asittir. Bu moleküller, hücrelerinizin düzgün çalışması için gereklidir.

   

  Ürettiği önemli moleküller nedeniyle, bazı uzmanlar metiyonin alımını artırmayı önerir. Ancak bazıları, olası olumsuz yan etkiler nedeniyle sınırlandırmanız gerektiğini belirtmektedir.

   

  Bu yazıda metiyoninin önemi ve beslenmenizdeki miktarı konusu ele alınacaktır. Kaynaklar ve potansiyel yan etkileri de anlatılmaktadır.

   

  Metiyonin Nedir?

  Metiyonin, gıdalardaki proteinler ve vücudunuzun dokularında ve organlarında bulunan proteinler dahil olmak üzere birçok proteinde bulunan bir amino asittir.

   

  Proteinler için bir yapı bloğu olmasının yanı sıra, birçok başka benzersiz özelliğe de sahiptir.

   

  Bunlardan biri, sülfür içeren moleküller haline dönüşme kabiliyetidir.

   

   

   

   

  Sülfür içeren moleküller, dokularınızın korunması, DNA’nızı modifiye etmek ve hücrelerinizin düzgün çalışmasını sağlamak gibi çeşitli işlevlere sahiptir.

   

  Bu önemli moleküller sülfür içeren amino asitlerden yapılmalıdır. Proteinleri vücutta yapmak için kullanılan amino asitlerden sadece metiyonin ve sistein sülfür içerir.

   

  Vücudunuz kendi başına amino asit sisteinini üretse de, metiyonin besinlerden alınmalıdır.

   

  Ek olarak, metiyonin hücrelerinizde yeni proteinler oluşturma sürecini başlatmada kritik bir rol oynar, eski proteinler yıkılırken sürekli olarak yenileri meydana gelir.

   

  Örneğin bu amino asit, kaslarınıza zarar veren bir egzersiz seansından sonra kaslarınızda yeni proteinler üretme sürecini başlatır.

   

  Normal Hücre Fonksiyonu İçin Kritik Molekülleri Üretir

  Vücutta metiyoninin başlıca rollerinden biri, diğer önemli molekülleri üretmek için kullanılabilmesidir.

   

  Vücutta protein oluşturmak için kullanılan diğer kükürt içeren amino asit olan sistein üretiminde rol oynar.

   

  Sistein, proteinler, glutatyon ve taurin de dahil olmak üzere çeşitli moleküller oluşturabilir.

   

  Glutatyon, vücudunuzun savunmasında kritik rolü nedeniyle “ana antioksidan” olarak adlandırılır.

   

  Ayrıca vücuttaki besin maddelerinin metabolizmasında ve DNA ve proteinlerin üretiminde de rol oynar.

   

  Taurinin, hücrelerinizin sağlığını ve düzgün çalışmasını sağlamaya yardımcı olan birçok işlevi vardır.

   

  İlginizi Çekebilir  Cilt Sağlığı için Ne Yemeli?

  En önemli moleküllerden biri olan metiyonin, S-adenosilmetiyonin veya “SAM” ‘e dönüştürülebilir.

   

  SAM, bir kısmını DNA ve proteinler dahil olmak üzere diğer moleküllere transfer ederek birçok farklı kimyasal reaksiyona katılır.

   

  SAM ayrıca , hücresel enerji için önemli bir molekül olan kreatin üretiminde de kullanılmaktadır.

   

  Genel olarak, metiyonin, molekül olabileceği için vücuttaki birçok önemli sürece doğrudan veya dolaylı olarak dahil olur.

   

  DNA Methilasyonunda Rol Oynar

  DNA’nız, kim olduğunuzu gösteren bilgileri içerir. Bu bilgilerin çoğu hayatınız boyunca aynı kalsa da, çevresel faktörler, DNA’nızın bazı yönlerini değiştirebilir.

   

  Bu, metiyoninin en ilginç rollerinden biridir – SAM denilen bir moleküle dönüşebilir. SAM, DNA’nızı bir metil grubu (bir karbon atomu ve ona bağlı hidrojen atomları) ekleyerek değiştirebilir.

   

  Besinlerden aldığınız metiyonin miktarı, bu sürecin ne kadarını etkilediğini belirler, ancak bunun hakkında birçok cevaplanmamış soru vardır.

   

  Ek olarak, eğer bu değişiklikler meydana gelirse, bazı durumlarda yararlı ancak bazılarında da zararlı olabilir.

   

  Örneğin, bazı araştırmalar, DNA’nıza metil grupları ekleyen besin maddelerinin yüksek alımının, kolorektal kanser riskini azaltabileceğini göstermiştir.

   

  Bununla birlikte, diğer araştırmalar, metiyonin alımının daha yüksek olmasının, şizofreni gibi durumları daha da kötüleştirdiğini, belki de DNA’ya daha fazla metil grubunun eklenmesine bağlı olduğunu göstermiştir.

   

  Düşük metiyonin alımı hayvanlarda yaşam süresini uzatır

  Metiyoninin vücutta önemli rolleri olmasına rağmen, bazı araştırmalar bu amino asitin besinler yoluyla az miktarda alınmasının yararlarını göstermektedir.

   

  Bazı kanser hücreleri büyümek için besinlerden alınan metiyonine bağımlıdır. Bu durumlarda, alımınızı sınırlandırmak, kanserli hücrelerin çoğalmasını önlemek için yararlı olabilir.

   

  Bitkisel proteinler hayvansal proteinlerden daha az metiyonin seviyesine sahip olduğundan, bazı araştırmacılar bitki bazlı diyetlerin bazı kanser türleriyle mücadele etmek için bir araç olabileceğine inanırlar.

   

  Ek olarak, hayvanlarda yapılan birkaç çalışma, metiyoninin azaltılmasının yaşam süresini uzatabileceğini ve sağlığı iyileştirebileceğini göstermektedir.

   

  Bir çalışmada, düşük metiyonin diyetiyle beslenen farelerde yaşam süresinin % 40’ın üzerinde olduğu bulundu.

   

  Bu uzun ömür, strese karşı direnç ve metabolizmanın yanı sıra vücudun üreme kabiliyetini muhafaza etmesinden kaynaklanabilir.

   

  Bazı araştırmacılar, düşük metiyonin içeriğinin farelerde yaşlanma oranını fiilen yavaşlattığı sonucuna varmışlardır.

   

  Bu faydaların insanları kapsayıp kapsamadığı henüz belli değildir ancak bazı test tüpü çalışmaları insan hücrelerindeki düşük metiyonin içeriğinin yararlarını göstermiştir.

   

  Ancak, herhangi bir sonuç çıkarılmadan önce insan araştırmalarına ihtiyaç vardır.

   

  İlginizi Çekebilir  İdrardan Kan Gelmesi (Hematüri) Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

  Metiyonin Gıda Kaynakları

  Hemen hemen tüm protein içeren gıdalar biraz metiyonine sahip olsa da, miktarı değişir. Yumurta, balık ve bazı etler bu amino asitin yüksek miktarlarını içerir.

   

  Yumurta akındaki amino asitlerin yaklaşık % 8’inin sülfür içeren amino asitler (metiyonin ve sistein) olduğu tahmin edilmektedir.

   

  Bu değer tavuk ve sığır etinde % 5, süt ürünlerinde ise % 4’dür. Bitki proteinleri genellikle bu amino asitğn daha düşük miktarlarına sahiptir.

   

  Bazı araştırmalar, farklı diyet türlerinde sülfür içeren amino asitlerin (metionin ve sistein) toplam miktarını da incelemiştir.

   

  Yüksek proteinli diyetlerde en yüksek içerik (günde 6.8 gram) bildirilirken vejeteryanlar (günde 3.0 gram) ve veganlar (günde 2.3 gram) için düşük alımlar mevcuttu.

   

  Vejetaryenler arasındaki düşük tüketime rağmen, diğer araştırmalar, et ve balık yiyenlere göre daha yüksek kan metiyonin konsantrasyonlarına sahip olduklarını göstermiştir.

   

  Bu bulgu araştırmacıları, diyetin içeriğinin ve metiyonin kan konsantrasyonlarının her zaman doğrudan ilişkili olmadığı sonucuna götürmesine neden olmuştur.

   

  Toksisite ve yan etkiler

  Araştırmacılar, sülfür içeren amino asitlerin (metionin ve sistein) günlük alımını tavsiye etmişlerdir ancak çalışmalar daha yüksek dozların yan etkilerini de incelemiştir.

   

  Tavsiye edilen alım

  Metiyonin artı sisteinin günlük alımı, yetişkinler için günde 19 mg / kg’dır ve bu, 68 kilogram ağırlığında biri için yaklaşık 1.3 gramdır.

   

  Bununla birlikte, bazı araştırmacılar önerilen miktarı belirlemek için kullanılan çalışmaların sınırlamalarına dayanarak bu miktarı iki kat fazla tüketmeyi önermişlerdir.

   

  Yaşlılar genellikle düşük metiyonin alımına sahiptir ve çalışmalar günde 2 ila 3 gram daha yüksek alımlara ihtiyaç duyabileceklerini belirtmişlerdir.

   

  Bazı grupların, metiyonin alımını arttırmaktan fayda görmesine rağmen, birçok diyet günde 2 gramdan daha fazla metiyonin artı sisteini aşmaktadır.

   

  Homosistein üzerindeki etkiler

  Belki de yüksek metiyonin alımı ile ilişkili en büyük endişe, bu amino asidin üretebileceği moleküllerden birisidir.

   

  Metiyonin, kalp hastalığının çeşitli yönleriyle ilişkili bir amino asit olan homosisteine ​​dönüştürülebilir.

   

  Bazı bireyler bu sürece diğerlerine göre daha duyarlı olsa da, yüksek düzeyde metionin alımı homosistein artışına yol açabilir.

   

  İlginçtir ki, araştırmalar yüksek metiyonin alımının potansiyel tehlikelerinin, metiyoninin kendisinden ziyade homosisteine ​​bağlı olabileceğini göstermektedir.

   

  Yan etkiler

  Vücudun metiyonine tepkilerini değerlendirmek için, araştırmacılar bu amino asidin tek bir büyük dozunu verdi ve etkilerini gözlemledi.

   

  Bu tip test, özellikle küçük yan etkiler olmak üzere 6.000 kez gerçekleştirilmiştir. Bu yan etkiler arasında baş dönmesi, uykusuzluk ve tansiyon değişimleri sayılabilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Berberin ve Faydaları Nedir?

  Bu testlerden biri sırasında meydana gelen önemli bir yan etki, yüksek tansiyonu olan bir kişinin ölümüyle sonuçlanmasıdır ve bunun dışında başka bir sağlık sorunu yaşanmadı.

   

  Bununla birlikte, önerilen dozun yaklaşık 70 katının yanlışlıkla aşırı dozda kullanılması komplikasyonlara neden olabilir.

   

  Genel olarak, metiyonin, sağlıklı insanlarda, besinler yoluyla elde edilmesi neredeyse imkansız olan aşırı yüksek dozlar dışında, özellikle toksik değildir.

   

  Metiyonin homosistein üretimine dahil olsa da, tipik bir aralıktaki alımın kalp sağlığı açısından tehlikeli olduğuna dair kanıt yoktur.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ