Metilkobalamin ve Siyanokobalamin Arasındaki Fark Nedir?

 

 

Kobalamin olarak da bilinen B12 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin, beyin sağlığının ve DNA sentezinin üretiminde yer alan suda çözünen önemli bir vitamindir.

 

Bu önemli vitaminin eksikliği, yorgunluk, sinir hasarı, sindirim problemleri, depresyon ve hafıza kaybı gibi nörolojik sorunları içeren şiddetli semptomlara neden olabilir.

 

Bu nedenle, birçok insan ihtiyaçlarını karşılamak ve bir eksikliği önlemek için B12 vitamini takviyeleri almaktadır.

 

Bu yazıda, takviyelerde bulunan en yaygın B12 vitamini kaynaklarından ikisi olan metilkobalamin ve siyanokobalamin arasındaki temel farklılıklar anlatılmaktadır.

 

 

Sentetik ve Doğal

 

B12 vitamini takviyeleri genellikle iki kaynaktan elde edilir: siyanokobalamin veya metilkobalamin.

 

Her ikisi de hemen hemen aynıdır ve bir corrin halkası ile çevrelenmiş bir kobalt iyonunu içerir.

 

Bununla birlikte, her birinin kobalt iyonuna bağlı farklı bir molekülü vardır. Metilkobalamin bir metil grubu içerirken, siyanokobalamin bir siyanür molekülü içerir.

 

Siyanokobalamin doğada bulunmayan B12 vitamininin sentetik bir şeklidir.

 

B12 vitamininin diğer formlarından daha kararlı ve uygun maliyetli olduğu için, takviyelerde daha sık kullanılır.

 

Siyanokobalamin vücudunuza girdiğinde, insanlarda B12 vitamininin iki aktif formu olan metilkobalamin veya adenosylkobalamin’e dönüşür.

 

Siyanokobalaminin aksine, metilkobalamin, takviyenin yanı sıra balık, et, yumurta ve süt gibi gıda kaynaklarından elde edilebilen doğal bir B12 vitamini formudur.

 

 

 

Farklı şekilde emilebilir ve muhafaza edilebilir

 

Metilkobalamin ve siyanokobalamin arasındaki bir başka önemli fark, vücudunuzda emilme ve korunma şeklidir.

 

Bazı çalışmalar vücudunuzun siyanokobalamini metilkobalamine göre daha iyi emebileceğini düşündürmektedir.

 

Bir çalışma, insanların vücutlarının 1 mcg siyanokobalamin dozunun yaklaşık % 49’unu, aynı dozdaki metilkobalaminin % 44’ünü karşıladığını bulmuştur.

 

İlginizi Çekebilir  Migreni Tetikleyen Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

Aksine, iki formu karşılaştıran bir başka çalışma, idrarla yaklaşık üç kat fazla siyanokobalaminin atıldığını bildirmiştir, bu da metilkobalaminin vücudunuzda en iyi şekilde saklanabileceğini göstermektedir.

 

Bununla birlikte, bazı araştırmalar, iki form arasındaki biyoyararlanımdaki farklılıkların önemsiz olabileceğini ve emilimin yaş ve genetik gibi faktörlerden etkilenebileceğini düşündürmektedir.

 

Ne yazık ki, bu iki B12 vitamini çeşidini doğrudan karşılaştıran araştırmalar sınırlıdır.

 

Sağlıklı erişkinlerde metilkobalamin ve siyanokobalaminin emilimini ve tutulmasını ölçmek için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

 

Siyanokobalamin B12 vitamininin diğer formlarına dönüştürülebilir

 

Siyanokobalamin aldığınızda, B12 vitamini, metilkobalamin ve adenosilkobalamin iki aktif formuna dönüştürebilirsiniz.

 

Metilkobalamin gibi, adenosilkobalamin sağlığınızın birçok yönü için gereklidir.

 

Yağların ve amino asitlerin metabolizmasında ve sinir hücrelerinin etrafında koruyucu bir örtü oluşturan miyelin oluşumunda rol oynar.

 

B12 vitamininin her iki formundaki eksiklikler nörolojik problemler ve yan etki riskinizi artırabilir.

 

Ancak, siyanokobalamin takviyesi, B12 vitamininin aktif formlarının seviyesini artırabilirken, metilkobalamin, adenosilkobalamin seviyelerini arttırmaz.

 

Bu nedenle, vücudunuzun ihtiyaçlarının karşılanması için B12 vitamininin eksikliklerinin siyanokobalamin veya metilkobalamin ve adenosilkobalamin kombinasyonu ile tedavi edilmesi önerilir.

 

 

Her iki formun da sağlık yararları var

 

Metilkobalamin ve siyanokobalamin arasında belirgin farklar bulunmasına rağmen, her ikisinin de sağlık için yararlı etkileri vardır ve B12 vitamini eksikliğini önleyebilir.

 

Bir çalışma, yedi B12 eksikliği olan kişiyi sadece iki ay içinde kanında oral metilkobalamin normalize edilmiş B12 vitamini seviyeleri ile tedavi ettiğini buldu.

 

Benzer şekilde, bir başka çalışmada, üç ay boyunca siyanocobalamin kapsülleri almanın, B12 emilim bozukluğunun neden olduğu bir durum olan pernisiyöz anemi olan 10 kişide B12 vitamini düzeylerini artırdığı gösterilmiştir.

 

İlginizi Çekebilir  Pembe Himalaya Tuzu Sofra Tuzundan Daha mı İyi?

Her iki tür vitamin de başka sağlık yararları sağlayabilir.

 

Yedi çalışmanın bir gözden geçirmesi, hem metilkobalamin hem de bir siyanokobalamin içeren bir B-kompleksinin, diyabetik nöropatinin semptomlarını azaltmada etkili olduğunu göstermiştir.

 

Ek olarak, çeşitli hayvan çalışmaları, her formun sinir koruyucu etkilere sahip olabileceğini ve sinir sistemini etkileyen rahatsızlıkların tedavisinde yararlı olabileceğini bulmuştur.

 

Sonuç olarak;

 

B12 vitamini eksikliğinizin olabileceğini düşünüyorsanız, en iyi tedavi yöntemini belirlemek için doktorunuzla konuşun.

 

Bununla birlikte, yalnızca beslenmeden kaynaklanan boşlukları doldurmaya çalışıyorsanız, B12 vitamini takviyesi size yardımcı olabilir.

 

Siyanokobalamin, doğal formlara metilkobalamin ve adenosilkobalamine dönüştürülebilen B12 vitaminin sentetik bir şeklidir.

 

Vücut, siyanokobalamini daha iyi absorbe ederken, metilkobalamin daha yüksek bir tutulma oranına sahiptir.

 

Her ikisi de B12 eksikliğini önleyebilir, ancak en iyi sonuçları elde etmek için metilkobalamin adenosilkobalamin ile birleştirilmelidir.

 

Seçtiğiniz B12 vitamini biçimi ne olursa olsun, beslenme gereksinimlerinizi karşılamak için onu sağlıklı ve dengeli bir beslenmeyle birlikte yürütmelisiniz.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: