Metilkobalamin ve Siyanokobalamin Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir? | diyetz

  Metilkobalamin ve Siyanokobalamin Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

   

  Metilkobalamin ve siyanokobalamin B12 vitamini yapımında kullanılan iki kaynaktır.

  Kobalamin olarak da bilinen B12 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin, beyin sağlığının ve DNA sentezinin üretiminde yer alan suda çözünen önemli bir vitamindir.

  Bu vitamininin eksikliği, yorgunluk, sinir hasarı, sindirim problemleri, depresyon ve hafıza kaybı gibi nörolojik sorunları içeren şiddetli semptomlara neden olur. Bu nedenle, birçok insan ihtiyaçlarını karşılamak ve eksikliği gidermek için B12 vitamini takviyeleri almaktadır.

  Takviyelerde bulunan en yaygın B12 vitamini kaynaklarından ikisi metilkobalamin ve siyanokobalamindir. Bu yazıda “metilkobalamin nedir?”, “siyanokobalamin nedir?”, “siyanokobalamin ve metilkobalamin farkı nedir?” konularına değinilecektir.

   

   

  Sentetik ve Doğal

  B12 vitamini takviyeleri genellikle iki kaynaktan elde edilir: siyanokobalamin veya metilkobalamin. Her ikisi de hemen hemen aynıdır ve bir corrin halkası ile çevrelenmiş bir kobalt iyonunu içerir.

  Ancak her birinin kobalt iyonuna bağlı farklı bir molekülü vardır. Metilkobalamin bir metil grubu içerirken, siyanokobalamin bir siyanür molekülü içerir.

  Siyanokobalamin doğada bulunmayan B12 vitamininin sentetik bir şeklidir. B12 vitamininin diğer formlarından daha kararlı ve uygun maliyetli olduğu için, takviyelerde daha yaygın kullanılır.

  Siyanokobalamin vücuda girdiğinde, insanlarda B12 vitamininin iki aktif formu olan metilkobalamin veya adenosylkobalamin’e dönüşür.

  Metilkobalamin; siyanokobalaminin aksine, takviyelerinnin yanı sıra balık, et, yumurta ve süt gibi gıda kaynaklarından elde edilebilen doğal bir B12 vitamini formudur.

   

   

  Farklı şekilde emilir ve muhafaza edilir

  Metilkobalamin ve siyanokobalamin arasındaki bir başka önemli fark, vücutta emilme ve korunma şeklidir.

  Bazı çalışmalar vücudumuzun siyanokobalamini, metilkobalamine göre daha iyi emebileceğini düşündürmektedir. Bir çalışma, insanların vücutlarının 1 mcg siyanokobalamin dozunun yaklaşık % 49’unu, aynı dozdaki metilkobalaminin % 44’ünü karşıladığını bulmuştur.

  Aksine, iki formu karşılaştıran bir başka çalışma, idrarla yaklaşık üç kat fazla siyanokobalaminin atıldığını bildirmiştir, bu da metilkobalaminin vücutta daha iyi saklanabileceğini göstermektedir.

  Ancak bazı araştırmalar, iki form arasındaki biyoyararlanımdaki farklılıkların önemsiz olabileceğini ve emilimin yaş ve genetik gibi faktörlerden etkilenebileceğini düşündürmektedir.

  Ne yazık ki, bu iki B12 vitamini çeşidini doğrudan karşılaştıran araştırmalar sınırlıdır.

   

   

  Siyanokobalamin B12 vitamininin diğer formlarına dönüştürülebilir

  Siyanokobalamin; adenosilkobalamin ve metilkobalamin B12 vitamininin iki aktif formuna dönüştürülebilir.

  Metilkobalamin gibi, adenosilkobalamin de sağlığın birçok yönü için gereklidir. Yağların ve amino asitlerin metabolizmasında ve sinir hücrelerinin etrafında koruyucu bir örtü oluşturan miyelin oluşumunda rol oynar.

  B12 vitamininin her iki formundaki eksiklikler nörolojik problemler ve yan etki riskini artırır. Ancak, siyanokobalamin takviyesi, B12 vitamininin aktif formlarının seviyesini artırabilirken, metilkobalamin, adenosilkobalamin seviyelerini artırmaz.

  Bu nedenle, vücudun ihtiyaçlarının karşılanması için B12 vitamini eksikliklerinin bu üç formun  kombinasyonu ile tedavi edilmesi önerilir.

   

   

  Her iki formun da sağlık yararları var

  Metilkobalamin ve siyanokobalamin arasında belirgin farklar bulunmasına rağmen, her ikisinin de sağlık için yararlı etkileri vardır ve B12 vitamini eksikliğini önlerler.

  Bir çalışma, yedi B12 vitamini eksikliği olan kişiyi sadece iki ay içinde kanında oral metilkobalamin normalize edilmiş B12 vitamini seviyeleri ile tedavi ettiğini buldu.

  Benzer şekilde, bir başka çalışmada, üç ay boyunca siyanokobalamin kapsülleri almanın, B12 emilim bozukluğunun neden olduğu pernisiyöz anemi olan 10 kişide B12 vitamini düzeylerini artırdığı belirtildi.

  Her iki tür vitaminin de başka sağlık yararları vardır. Yedi çalışmanın gözden geçirilmesi, hem metilkobalamin hem de siyanokobalamin içeren bir B kompleksinin, diyabetik nöropatinin semptomlarını azaltmada etkili olduğunu göstermiştir.

  Ek olarak, çeşitli hayvan çalışmaları, her iki formun da sinir koruyucu etkilere sahip olabileceğini ve sinir sistemini etkileyen rahatsızlıkların tedavisinde yararlı olabileceğini bulmuştur.

   

  Sonuç olarak;

  B12 vitamini eksikliğiniz olabileceğini düşünüyorsanız, en iyi tedavi yöntemini belirlemek için doktorunuzla konuşun.

  Ancak, yalnızca beslenmeden kaynaklanan boşlukları doldurmaya çalışıyorsanız, B12 vitamini takviyesi alabilirsiniz.

  Siyanokobalamin, doğal formlara metilkobalamin ve adenosilkobalamine dönüştürülebilen B12 vitaminin sentetik bir şeklidir.

  Vücut, siyanokobalamini daha iyi absorbe ederken, metilkobalamin daha yüksek bir tutulma oranına sahiptir. Her ikisi de B12 eksikliğini önler ancak en iyi sonuçları elde etmek için üç formun birlikte kullanılması idealdir.

  Seçtiğiniz B12 vitamini biçimi ne olursa olsun, gereksinimlerinizi karşılamak için onu sağlıklı ve dengeli bir beslenme programına dahil etmelisiniz.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ