Metil Sülfonil Metan(MSM) Nedir, Ne İşe Yarar? | diyetz

Metil Sülfonil Metan(MSM) Nedir, Ne İşe Yarar?

  • 8.133 kez görüntülendi.

 

MSM olarak bilinen metil sülfonil metan, geniş bir semptom ve durum dizisini tedavi etmek için kullanılan bir besin takviyesidir. Bitkilerde, hayvanlarda ve insanlarda doğal olarak bulunur ve sülfür içeren bir bileşiktir. Ayrıca, toz veya kapsül şeklinde laboratuvarda da üretilebilir.

MSM metilsülfonilmetan, alternatif tıp alanında; eklem ağrısını hafifletmek, iltihabı azaltmak ve bağışıklığı güçlendirmek için doğal bir yol arayan kişiler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Araştırmalar ise artritten, rosacea’ya kadar pek çok rahatsızlığı tedavi etmedeki kullanımını desteklemektedir.

Bu yazıda “msm ne demek”, “msm nedir faydaları”, “msm ne işe yarar” hakkında bilgi verilecektir.

MSM Faydaları

 

 

Eklem ağrısını azaltır

En popüler kullanımlarından biri eklem veya kas ağrısını azaltmaktır. Diz, sırt, eller ve kalçada yaygın bir ağrı nedeni olan eklem dejenerasyonu olanlara yarar sağlar.

Eklem ağrısı, hareketliliği sınırlayarak yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Çalışmalar MSM‘nin inflamasyonu önemli ölçüde azalttığını söylemektedir. Aynı zamanda kıkırdağın parçalanmasını da engeller.

50 yaşın üzerindeki 100 kişi ile yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca 1200 mg MSM hapı ile yapılan tedavinin, bir plaseboya kıyasla, eklemlerde ağrı, sertlik ve şişmeyi azalttığı bulunmuştur.

Alt sırt ağrısı olan 32 kişide yapılan bir başka çalışmada, MSM içeren bir glukozamin takviyesi alınmasının, hareket sırasında bel sertliği ve ağrıyı önemli ölçüde azalttığı ve ayrıca yaşam kalitesini büyük ölçüde artırdığı bulunmuştur.

 

 

Glutatyon seviyelerini yükseltir

MSM‘nin anti-inflamatuar özellikleri bilimsel araştırmalarla belgelenmiştir. Vücudumuzdaki inflamatuar yanıtlarda yer alan bir protein kompleksi olan NF-kB’yi inhibe ettiği düşünülmektedir.

Ayrıca sistemik inflamasyona bağlı sinyal proteinleri olan tümör nekroz faktörü alfa (TNF-ɑ) ve interlökin 6 (IL-6) gibi sitokinlerin üretimini de azaltır.

Bunlara ek olarak, metil sülfonil metan vücudumuzun ürettiği güçlü bir antioksidan olan glutatyon düzeylerini yükseltir.

Örneğin, MSM kullanımı, TNF-ɑ ve IL-6 dahil olmak üzere inflamatuar sitokinlerin salımını ve ayrıca glutatyon düzeylerini artırmak suretiyle mide ülseri olan farelerde inflamasyonu önemli ölçüde azalmıştır.

Fiziksel olarak aktif 40 kişide yapılan bir başka çalışmada, ayrıntılı egzersizden önce 3 gram MSM‘nin inflamatuar sitokinlerin salınımını azalttığı ve bir plaseboya kıyasla bağışıklık hücrelerinin aşırı stresini önlediği belirtilmiştir.

 

İlginizi Çekebilir  8 Saat Diyeti ile Zayıflamanın Formülü

 

Kas hasarı ve stresi azaltarak egzersiz sonrası iyileşme sağlar

Kapsamlı egzersiz sırasında kas hasarı oluşur ve oksidatif stres artar. Bu, atletlerin atletik performans ve antrenmanı engelleyebilecek kas ağrılarını yaşamalarına neden olur.

MSM, inflamasyonu ve oksidatif stresi azaltarak, yoğun egzersiz sonrası kas iyileşmesini doğal olarak hızlandırır. 18 erkekte yapılan bir çalışmada, 10 gün boyunca vücut ağırlığının kilogramı başına 50 mg MSM tozu almanın, egzersize bağlı kas hasarını ve 14 km’lik bir koşuyu takiben antioksidan aktivitesini önemli ölçüde artırdığını gösterdi.

Uzun süreli egzersiz sonrası ağrının azaltılmasında da yararlıdır. Bir çalışmada 22 sağlıklı kadın, üç hafta boyunca günde bir maratona kadar 3 gram MSM hapı veya plasebo aldı. MSM grubu, plasebo grubundan daha az kas ağrısı ve eklem ağrısı bildirdi.

 

metil sülfonil metan nedir

 

Ağrı ve sertliği azaltarak artrit belirtilerini hafifletir

Artrit, eklemlerde oluşan ağrı ve sertliktir, hareket alanının daralmasına neden olan yaygın bir inflamatuar durumdur.

MSM güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğundan, artritle ilişkili semptomları iyileştirmek için ilaçlara, doğal bir alternatif olarak kullanılır. Diz osteoartriti olan 49 kişide yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca günde 3,4 gram metil sülfonil metan tabletin, bir plaseboya kıyasla ağrı ve tutukluğu azalttığı ve fiziksel fonksiyonu iyileştirdiği bulunmuştur.

 

 

Alerji belirtilerini rahatlatır

Alerjik rinit; göz sulanması, hapşırma, kaşıntı, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi belirtilere neden olan alerjik bir reaksiyondur. Alerjik rinitin yaygın tetikleyicileri arasında hayvan tüyü, polen ve küfler bulunur.

Bir alerjene maruz kaldıktan sonra, hoş olmayan semptomlara yol açan prostaglandinler ve sitokinler gibi birçok inflamatuar madde salınır.

Çalışmalar, MSM‘nin alerjik rinit semptomlarını azaltmada etkili olabileceğini göstermiştir. İnflamasyonu azaltarak, sitokin ve prostaglandin salınımını inhibe ederek alerjik reaksiyonları azaltır.

Alerjik riniti olan 50 kişide yapılan bir çalışmada, 30 gün boyunca günde 2.600 mg metil sülfonil metan dozunun, kaşıntı, tıkanıklık, nefes darlığı, hapşırma ve öksürük gibi semptomları azalttığı bulunmuştur.

 

İlginizi Çekebilir  Cıva İçeriğinden Dolayı Balık Yememeli misiniz?

 

Bağışıklığı güçlendirir

Bağışıklık sistemi vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan özel bir doku, hücre ve organ ağıdır. Stres, hastalık, kötü beslenme, yetersiz uyku veya aktivite eksikliği gibi şeylerle zayıflayabilir.

MSM gibi sülfür bileşikleri, bağışıklık sisteminin sağlığında önemli rol oynar. Örneğin, bağışıklığı zayıflatabilecek oksidatif stres ve inflamasyonu azaltmada etkilidir.

Ek olarak, vücudumuzun ana antioksidanı olan glutatyonun üretilmesinde rol oynar. Aynı zamanda bu önemli bileşiğin seviyelerini arttırmaya da yardımcı olur. Bağışıklık sistemi genel sağlığı ve işlevi için yeterli düzeyde glutatyon bulunması çok önemlidir.

 

 

Keratin sağlayarak cilt sağlığını geliştirir

Keratin; saç, cilt ve tırnaklarımızda ana yapısal bileşen olarak görev yapan bir proteindir. Yüksek düzeyde sülfür bulunan amino asit sistein içerir. Bu yüzden yanan saçlar karakteristik sülfürlü bir koku verir.

MSM, keratine bir kükürt vericisi olarak davranır, bu nedenle cilt sağlığı için faydalıdır. Bu da, bu önemli proteinin güçlendirilmesine yardımcı olur.

Ayrıca cilt hücrelerine zarar verebilecek ve kırışıklıklar gibi erken yaşlanma belirtilerine neden olabilecek inflamasyonunun azalmasında da etkilidir.

Ciltte kızarıklığına, tahrişe ve iltihaplanmaya neden olabilen rosacea gibi sorunlu cilt rahatsızlıklarının semptomlarını azaltır.

 

 

Kanserle mücadele eder

MSM‘yi içeren en yeni araştırma alanlarından biri kanser hücrelerine karşı mücadelede etkinliğidir. Araştırmalar sınırlı olmasına rağmen, sonuçlar şimdiye kadar umut vericidir.

Birçok test tüpü çalışması MSM‘nin mide, özofageal, karaciğer, kolon, deri ve mesane kanseri hücrelerinin büyümesini engellediğini göstermiştir. Bunu kanser hücresi DNA’sına zarar vererek ve kanser hücresi ölümünü uyararak yapar.

MSM ayrıca metastaz olarak da bilinen kanser hücrelerinin yayılmasını önler. Karaciğer kanserli farelerde yapılan bir çalışmada, MSM enjekte edilenlerin, tedavi edilmeyenlere göre daha az tümör, daha küçük tümör boyutu ve daha az karaciğer hasarı olduğu belirtilmiştir.

Bir başka fare çalışması, MSM‘nin insan meme kanseri hücrelerinin büyümesini engellediğini göstermiştir. Bu sonuçlar cesaret verici olsa da, kanser tedavisinde kullanımını, güvenliğini ve etkinliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

İlginizi Çekebilir  Göz Otu Bitkisi Nedir, Neye İyi Gelir?

 

Metil Sülfonil Metan Yan Etkileri

MSM güvenli kabul edilir ve genellikle minimal yan etkilere sahiptir. FDA gibi belli başlı düzenleyici kurumlar, “Genel Olarak Güvenli (GRAS)” etiketi vermişlerdir.

Bu besin takviyesinin güvenliğini değerlendirmek için çok sayıda toksisite çalışması yapılmıştır ve günde 4,8 grama kadar olan dozlar güvenli görünmektedir.

Ancak, bazı insanlar buna duyarlı olmaları durumunda; mide bulantısı, şişkinlik ve ishal gibi mide sorunlarına benzer hafif reaksiyonlar yaşayabilir. Cilde uygulandığında, ayrıca hafif cilt veya göz tahrişine de neden olabilir.

Ek olarak, diğer kükürt içeren ilaçlar alkollü içecekler ile karıştırıldığında yan etkilere neden olabileceğinden, MSM‘nin alkolle karıştırılması konusunda endişeler vardır.

 

Sonuç olarak;

MSM, çok çeşitli kullanımlara sahip bir besin takviyesidir. Araştırmalar eklem ağrıları ve inflamasyonun azaltılmasında, cilt sağlığının iyileştirilmesinde, alerji belirtilerinin azaltılmasında ve egzersiz sonrası iyileşmenin hızlandırılmasında yararlı olabileceğini göstermektedir.

Ek olarak, bağışıklık sistemini güçlendirebileceği ve kanserle mücadele özelliklerine sahip olabileceği belirtilmektedir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. oğuzhan dedi ki:

    Merhaba, MSM nerde bulabilirim. Hep karışımlı oluyor. Katkı maddesiz MSM türkiyede nerden alabilirim bilginiz var mı?

    1. GOKCEM dedi ki:

      Gokcemcaglin3@gmail.com bana bu email adresinden ulasabilirsiniz yurtdisinda yasiyorum isterseniz size buradan alip yollatabilrim insallh bir yardimim dokunabilit size insallah ilacin faydasini gorursunuz

BİR YORUM YAZ