Metil Sülfonil Metan(MSM): Faydaları ve Zararları

 

Yaygın olarak MSM olarak bilinen metilsülfonilmetan, geniş bir semptom ve durum dizisini tedavi etmek için kullanılan popüler bir besin takviyesidir.

 

Bitkilerde, hayvanlarda ve insanlarda doğal olarak bulunan sülfür içeren bir bileşiktir. Ayrıca, toz veya kapsül şeklinde bir takviyeleri oluşturmak için bir laboratuvarda üretilebilir.

 

MSM, alternatif tıp alanında; eklem ağrısını hafifletmek, iltihabı azaltmak ve bağışıklığı artırmak için doğal bir yol arayan kişiler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Ayrıca, araştırmalar artritten rosacea’ya kadar pek çok durumu tedavi etmede kullanımını desteklemektedir.

 

İşte MSM’nin bilim destekli sağlık faydaları…

 

 

Eklem Ağrısını Azaltarak Yaşam Kalitenizi İyileştirir

MSM’nin en popüler kullanımlarından biri eklem veya kas ağrısını azaltmaktır.

 

Dizlerde, sırtta, ellerde ve kalçada yaygın bir ağrı nedeni olan eklem dejenerasyonu olanlara yarar sağladığı belirtilmektedir.

 

 

Eklem ağrısı, hareketliliğinizi sınırlayarak yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkileyebilir.

 

Çalışmalar MSM’nin vücudunuzdaki inflamasyonu önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Aynı zamanda eklemlerinizdeki kemiklerin uçlarını koruyan esnek bir doku olan kıkırdağın parçalanmasını da engeller.

 

50 yaşın üzerindeki 100 kişide yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca 1200 mg MSM içeren bir takviye ile yapılan tedavinin, bir plaseboya kıyasla, eklemlerde ağrı, sertlik ve şişmeyi azalttığı bulunmuştur.

 

Takviyeyi alan grup ayrıca, genel yaşam kalitesini iyileştirdiğini ve yürüme ile yataktan kalkmada daha az zorluk yaşadığını bildirmiştir.

 

Alt sırt ağrısı olan 32 kişide yapılan bir başka çalışmada, MSM içeren bir glukozamin takviyesi alınmasının, hareket sırasında bel sertliği ve ağrıyı önemli ölçüde azalttığı ve ayrıca yaşam kalitesinin büyük ölçüde artmış olduğu bulunmuştur.

 

 

Glutatyon Seviyelerinin Artırılması gibi Anti-inflamatuar Etkileri vardır

MSM’nin anti-inflamatuar özellikleri bilimsel araştırmalarla belgelenmiştir.

 

MSM’nin vücudunuzdaki inflamatuar yanıtlarda yer alan bir protein kompleksi olan NF-kB’yi inhibe ettiği düşünülmektedir.

 

Ayrıca sistemik inflamasyona bağlı sinyal proteinleri olan tümör nekroz faktörü alfa (TNF-ɑ) ve interlökin 6 (IL-6) gibi sitokinlerin üretimini de azaltır.

 

Ek olarak, MSM vücudunuzun ürettiği güçlü bir antioksidan olan glutatyon düzeylerini artırabilir.

 

Örneğin, MSM ile takviye, TNF-ɑ ve IL-6 dahil olmak üzere inflamatuar sitokinlerin salımını ve ayrıca glutatyon düzeylerini arttırmak suretiyle mide ülserleri olan farelerde inflamasyonu önemli ölçüde azaltmıştır.

 

Fiziksel olarak aktif 40 kişide yapılan bir başka çalışmada, ayrıntılı egzersizden önce 3 gram MSM’nin inflamatuar sitokinlerin salınımını azalttığı ve bir plaseboya kıyasla bağışıklık hücrelerinin aşırı stresini önlediği gösterilmiştir.

 

 

Kas Hasarı ve Stresi Azaltarak Egzersiz Sonrası İyileşmeyi Hızlandırır

Kapsamlı egzersiz sırasında kas hasarı oluşur ve oksidatif stres artar. Bu, atletlerin atletik performans ve antrenmanı engelleyebilecek kas ağrılarını yaşamalarına neden olur.

 

MSM, inflamasyonu ve oksidatif stresi azaltarak, yoğun egzersiz sonrası kas iyileşmesini doğal olarak hızlandırır.

 

18 erkekte yapılan bir çalışmada, 10 gün boyunca vücut ağırlığının kilogramı başına 50 mg MSM tozu almanın, egzersize bağlı kas hasarını ve 14 km’lik bir koşuyu takiben antioksidan aktivitesini önemli ölçüde artırdığını gösterdi.

 

Uzun süreli egzersiz sonrası ağrının azaltılmasında da yararlı olabilir. Bir çalışmada 22 sağlıklı kadın, üç hafta boyunca günde bir maratona kadar 3 gram MSM veya plasebo aldı. MSM grubu, plasebo grubundan daha az kas ağrısı ve eklem ağrısı bildirdi.

 

Bir başka çalışmada, iki hafta boyunca günde 3 gram MSM alan atletik erkeklerin, yoğun direnç egzersizinden sonra daha düşük seviyede IL-6 ve daha az kas ağrısı olduğu bulunmuştur.

 

 

Ağrı ve sertliği azaltarak artrit belirtilerini hafifletir

Artrit, eklemlerinizde ağrı, sertlik ve azaltılmış hareket aralığına neden olan yaygın bir inflamatuar durumdur.

 

MSM güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğundan, artritle ilişkili semptomları iyileştirmek için sıklıkla ilaçlara doğal bir alternatif olarak kullanılır.

 

Diz osteoartriti olan 49 kişide yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca günde 3,4 gram MSM’nin, bir plaseboya kıyasla ağrı ve tutukluğu azalttığı ve fiziksel fonksiyonu iyileştirdiği bulunmuştur.

 

Ek olarak, glukozamin sülfat, kondroitin sülfat ve boswellik asit gibi artriti tedavi etmek için kullanılan diğer yaygın takviyelerin etkinliğini arttırabilir.

 

Bir çalışma, MSM’yi glukozamin ve kondroitin ile birleştirmenin, diz osteoartriti olan kişilerde ağrı ve sertliği azaltmada, glukosamin ve kondroitin’den daha etkili olduğunu bulmuştur.

 

Başka bir çalışma, 5 gram MSM ve 7 gram boswellik asit içeren günlük desteğin, diz osteoartriti olan kişilerde ağrıyı azaltmak ve işlevi iyileştirmek için glukozaminden daha etkili olduğunu göstermiştir.

 

Dahası, MSM ve boswellik asit takviyesi alan kişiler, glukozamin grubundan daha az anti-inflamatuar ilaçlara bağımlıydı.

 

 

İnflamasyonu Azaltarak Alerji Belirtilerini Rahatlatır

Alerjik rinit, göz sulanması,hapşırma, kaşıntı, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi belirtilere neden olan alerjik bir reaksiyondur.

 

Alerjik rinitin yaygın tetikleyicileri arasında hayvan kepeği, polen ve küfler bulunur.

 

Bir alerjene maruz kaldıktan sonra, hoş olmayan semptomlara yol açan prostaglandinler ve sitokinler gibi birçok inflamatuar madde salınır.

 

Çalışmalar, MSM’nin alerjik rinit semptomlarını azaltmada etkili olabileceğini göstermiştir. İnflamasyonu azaltarak ve sitokin ve prostaglandin salınımını inhibe ederek alerjik reaksiyonları azaltabilir.

 

Alerjik riniti olan 50 kişide yapılan bir çalışmada, 30 gün boyunca günde 2.600 mg MSM dozunun, kaşıntı, tıkanıklık, nefes darlığı, hapşırma ve öksürük gibi semptomları azalttığı bulunmuştur.

 

Ek olarak, katılımcılar 14 günde enerjide önemli bir artış yaşadılar.

 

 

Bağışıklığı Güçlendirerek, Sağlıklı Kalmanıza Yardımcı Olur

Bağışıklık sisteminiz vücudunuzu hastalıklara karşı koruyan özel bir doku, hücre ve organ ağıdır.

 

Stres, hastalık, kötü beslenme, yetersiz uyku veya aktivite eksikliği gibi şeylerle zayıflayabilir.

 

MSM gibi kükürt bileşikleri, bağışıklık sisteminizin sağlığında önemli rol oynar. Örneğin, MSM, bağışıklığı zayıflatabilecek oksidatif stres ve inflamasyonu azaltmada etkili olabilir. IL-6 ve TNF-like gibi inflamatuar bileşiklerin seviyelerinin azaltılmasında etkili olduğu için, MSM bağışıklık sisteminizdeki stresi azaltabilir.

 

Ek olarak, vücudunuzun ana antioksidanı olan glutatyonun yaratılmasında bir rol oynar. Aynı zamanda bu önemli bileşiğin seviyelerini arttırmaya da yardımcı olabilir.

 

Bağışıklık sisteminizin genel sağlığı ve işlevi için yeterli düzeyde glutatyon bulunması çok önemlidir.

 

Bir test tüpü çalışması, MSM’nin, HIV proteinleri ile zayıflatılmış fare hücrelerinde glutatyon düzeylerini ve azalmış inflamatuar belirleyicileri etkili bir şekilde geri kazandırdığını göstermiştir.

 

 

Keratin Sağlayarak Cilt Sağlığını Geliştirir

Keratin saç, cilt ve tırnaklarınızda ana yapısal bileşen olarak görev yapan bir proteindir.

 

Yüksek düzeyde sülfür içeren amino asit sistein içerir. Bu yüzden yanmış saçlar karakteristik sülfürlü bir koku verir.

 

MSM, keratine bir kükürt vericisi olarak davranarak cilt sağlığı için faydalıdır. Bu da, bu önemli proteinin güçlendirilmesine yardımcı olabilir.

 

MSM ayrıca cilt hücrelerine zarar verebilecek ve kırışıklıklar gibi erken yaşlanma belirtilerine neden olabilecek inflamasyonu azaltmaya da yardımcı olur.

 

Ciltte kızarıklığa, tahrişe ve iltihaplanmaya neden olabilen rosacea gibi sorunlu cilt rahatsızlıklarının semptomlarını azaltabilir.

 

Bir çalışma, deriye uygulandığında MSM’nin rosacea’lı kişilerde kızarıklık, kaşıntı, inflamasyon, hidrasyon ve cilt rengini önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermiştir.

 

 

Kanserle Mücadele Edebilir

MSM’yi içeren en yeni araştırma alanlarından biri kanser hücrelerine karşı mücadelede etkinliğini araştırmaktadır. Araştırma sınırlı olmasına rağmen, sonuçlar şimdiye kadar umut verici olmuştur.

 

Birçok test tüpü çalışması MSM’nin mide, özofageal, karaciğer, kolon, deri ve mesane kanseri hücrelerinin büyümesini engellediğini göstermiştir.

 

Bunu kanser hücresi DNA’sına zarar vererek ve kanser hücresi ölümünü uyararak yapar.

 

MSM ayrıca metastaz olarak da bilinen kanser hücrelerinin yayılmasını önlemektedir.

 

Karaciğer kanserli farelerde yapılan bir çalışmada, MSM ile enjekte edilenlerin, tedavi almayanlara göre daha az tümör, daha küçük tümör boyutu ve daha az karaciğer hasarı olduğu gösterilmiştir.

 

Bir başka fare çalışması, MSM’nin insan meme kanseri hücrelerinin büyümesini engellediğini göstermiştir.

 

Bu sonuçlar cesaret verici olsa da, kanser tedavisinde MSM kullanımının güvenliğini ve etkinliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

 

MSM Güvenliği ve Yan Etkileri

MSM güvenli kabul edilir ve genellikle minimal yan etkilerle iyi tolere edilir.

 

FDA gibi belli başlı düzenleyici kurumlar, “Genel Olarak Güvenli Olarak Tanımlandı (GRAS)” etiketi vermişlerdir.

 

MSM’nin güvenliğini değerlendirmek için çok sayıda toksisite çalışması yapılmıştır ve günde 4,8 gram mg’a kadar olan dozlar güvenli görünmektedir.

 

Ancak, bazı insanlar mide bulantısı, şişkinlik ve ishal gibi mide sorunları gibi MSM’ye duyarlı olmaları durumunda hafif reaksiyonlar yaşayabilirler. Cilde uygulandığında, ayrıca hafif cilt veya göz tahrişine de neden olabilir.

 

Ek olarak, diğer kükürt içeren ilaçlar alkollü içecekler ile karıştırıldığında yan etkilere neden olabileceğinden, MSM’nin alkolle karıştırılması konusunda endişeler vardır.

 

Sonuç olarak;

MSM, çok çeşitli kullanımlara sahip popüler bir destektir.

 

Araştırmalar eklem ağrılarının azaltılmasında, inflamasyonun azaltılmasında, cilt sağlığının iyileştirilmesinde, alerji belirtilerinin azaltılmasında ve egzersiz sonrası iyileşmenin hızlandırılmasında yararlı olabileceğini göstermektedir.

 

Ek olarak, bazı kanıtlar MSM’nin bağışıklık sistemini artırabileceğini ve kanserle mücadele özelliklerine sahip olabileceğini göstermektedir.

 

MSM güvenli görünüyor ve çalışmalar çok az yan etki bildiriyor.

 

MSM ile ilgili mevcut bulgular umut verici olsa da, olası tüm yan etkilerini ve olası yan etkilerini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

 

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için binlerce abonenin arasına sen de katıl!

Delivered by FeedBurner

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. oğuzhan dedi ki:

    Merhaba, MSM nerde bulabilirim. Hep karışımlı oluyor. Katkı maddesiz MSM türkiyede nerden alabilirim bilginiz var mı?

BİR YORUM YAZ


%d blogcu bunu beğendi: