Metabolizma Neden Yavaşlar? | diyetz

  Metabolizma Neden Yavaşlar?

   

  Metabolizmanın hızlı çalışması kilo vermek için çok önemlidir. Ancak bazı yanlış beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıkları metabolizma yavaşlamasına neden olabilir. Yavaş metabolizma belirtileri ise kilo vermeyi zorlaştırır, hatta ileride kilo almanıza bile neden olabilir.

  İşte “metabolizma neden yavaşlar nasıl hızlanır?” sorusunun cevabı…

   

  metabolizma yavaşlaması

   

  Metabolizma Neden Yavaş Çalışır?

   

   

  Çok az kalori almak

  Çok az kalori almak metabolizma yavaşlaması nedenlerindendir. Kilo kaybı için bir kalori açığı gerekli olmasına rağmen, kalori alımının çok düşük olması vücudu kıtlık moduna sokarak kalori yakma oranını düşürür.

  Zayıf ve aşırı kilolu kişilerde yapılan kontrollü çalışmalar, günde 1.000’den az kalori almanın metabolizma hızını önemli ölçüde etkileyebileceğini doğrulamaktadır.

   

  Yavaş çalışan metabolizma nasıl hızlandırılır?

  Kalori kısıtlaması daha ılımlı olsa bile, metabolizmayı yavaşlatabilir. Kalori kısıtlamasıyla kilo verecekseniz, kalori alımınızı çok fazla veya çok uzun süre kısıtlamayın.

   

   

  Proteini kısıtlamak

  Yeterince protein yemek, sağlıklı bir kiloya ulaşmak ve korumak için çok önemlidir. Tok hissetmeye yardımcı olmanın yanı sıra, yüksek protein alımı vücudun kalori yakma oranını önemli ölçüde artırır.

  Sindirimden sonra ortaya çıkan metabolizma artışına, yiyeceğin termik etkisi (TEF) denir. Proteinin ısıl etkisi karbonhidrat veya yağdan çok daha yüksektir.

  Her ne kadar metabolik hız kilo kaybı sırasında kaçınılmaz olarak yavaşlasa da ve kilo kontrolü sırasında daha yavaş olmaya devam etse de, kanıtlar yüksek protein alımının bu etkiyi en aza indirebileceğini göstermektedir.

   

   

  Hareketsiz bir yaşam tarzı

  Hareketsizlik, her gün yaktığınız kalori miktarında önemli bir azalmaya neden olur. Özellikle, birçok insan, masa başında çalıştığından, metabolik hız ve genel sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilecek yaşam biçimlerine sahiptir.

  Egzersiz veya spor yapmak, yaktığınız kalori üzerinde önemli bir etkiye sahip olsa da, gün içinde çeşitli hareket imkanları da yaratabilirsiniz; temizlik yapmak ve merdiven çıkmak gibi temel fiziksel aktiviteler kalori yakmaya yardımcı olur.

   

  yavaş çalışan metabolizma nasıl hızlandırılır

   

  Yeterince uyumamak

  Uyku, sağlıklı olmak için son derece önemlidir. İhtiyacınızdan daha az uyumak; kalp hastalığı, diyabet ve depresyon gibi bir dizi hastalık riskini artırabilir.

  Bazı çalışmalar yetersiz uykunun metabolik hızı düşürebileceğini ve kilo alma olasılığını artırabileceğini belirtmektedir.

  Uykusuzluk, gece yerine gündüz uyuyarak daha da kötüleşir. Bu uyku düzeni vücudunuzun sirkadiyen ritmini bozar. Beş haftalık bir çalışma, sirkadiyen ritim bozukluğu ile birlikte uzayan uyku kısıtlamasının istirahat metabolik oranını ortalama % 8 azalttığını ortaya koydu.

   

   

  Şekerli içecekler içmek

  Şekerli içecekler sağlığa zararlıdır. Yüksek tüketim; insülin direnci, diyabet ve obezite gibi çeşitli hastalıklarla ilişkilidir.

  Şekerli içeceklerin olumsuz etkilerinin çoğu, fruktoza bağlanabilir. Sofra şekeri % 50 fruktoz içerirken, yüksek fruktozlu mısır şurubu % 55 fruktoz içerir.

  Sık sık şekerli içecekler tüketmek yavaş metabolizmaya neden olur. 12 haftalık kontrollü bir çalışmada, kilolarını % 25 oranında fruktozla tatlandırılmış içecek olarak tüketen kilolu ve obez kişiler, metabolik oranda önemli bir düşüş yaşamıştır.

  Araştırmalar aşırı fruktoz tüketiminin karın ve karaciğerde yağ depolanmasını arttırdığını da göstermektedir.

   

   

  Kuvvet antrenmanı eksikliği

  Ağırlıklar ile çalışmak, metabolizma yavaşlamasını önlemek için harika bir stratejidir. Güçlendirme eğitiminin sağlıklı kişilerde olduğu kadar kalp hastalığı olan, fazla kilolu veya obez olanlarda da metabolik hızı arttırdığı gösterilmiştir.

  Vücuttaki yağsız kütlenin çoğunu oluşturan kasların kütlesi ağırlık kaldırarak artar. Daha yüksek miktarda yağsız kütleye sahip olmak dinlenme sırasında yaktığınız kalori miktarını önemli ölçüde artırır.

   

  Sonuç olarak;

  Metabolizma yavaşlaması belirtileri zamanla kilo alımına neden olabilir. Bunu mümkün olduğunca önlemek veya en aza indirmek gerekir.

  Metabolizma Hızlandırmanın Basit Yolları

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ