Meşe Palamudu Nedir, Ne İşe Yarar, Yenir mi?

   

  Meşe palamudu, dünya genelinde bol miktarda yetişen meşe ağaçlarının meyveleridir. Bir zamanlar çeşitli toplumlar için temel bir gıda olmuştur ancak günümüzde o kadar sık ​​tüketilmemektedir.

  Bu yazıda “meşe palamudu nedir”, “meşe palamudu ne işe yarar”, “meşe palamudu nasıl tüketilir”, “meşe palamudu hangi hastalıklara iyi gelir” gibi “meşe palamudu hakkında bilgi” verilecektir.

  Meşe palamudu yenir mi?

  Meşe palamudu ağacının meyvesi kötü bir ün kazanmıştır çünkü yüksek miktarda tüketildiğinde zararlı olabilecek acı bir bitki bileşiği olan tanen içerir. Tanenler antinutrienttir yani vücudumuzun gerekli besinleri emme yeteneğini azaltan bileşiklerdir.

  Fazla miktarda tanen tüketmek, ciddi karaciğer hasarı ve kanser gibi olumsuz sağlık etkilerine neden olabilir. Ancak meşe palamudu meyvesindeki tanenlerin çoğu tüketilmeden önce genellikle ıslatılarak veya kaynatılarak yok edilir.

  Çiğ şekilde yendiğinde insanlarda toksisiteye sebep olduğu ile ilgili hiçbir çalışma bulunmamakla birlikte, bunlar nadiren çiğ olarak tüketilmektedir. İnsanlar binlerce yıldır güvenle meşe palamudu tüketmişlerdir.

   

  meşe palamudu meyvesi

   

  Meşe palamudu besin değeri

  Her ne kadar tam besin profili türüne bağlı olsa da, bütün çeşitleri temel besinler içerir. Özellikle potasyum, demir, A ve E vitaminleri ve diğer bazı önemli minerallerde yüksektir.

  Ayrıca, meşe palamudunun kalorisi de azdır. Kalorilerin çoğu sağlıklı doymamış yağlar şeklindedir. 28 gram kuru meşe palamudu meyvesi aşağıdaki besinleri içerir:

   

  Kalori: 144

  Protein: 2 gram

  Yağ: 9 gram

  Karbonhidrat: 15 gram

  Lif: 4 gram

  A Vitamini: Referans Günlük Alımın (RDI) % 44’ü

  E Vitamini: RDI’nın % 20’si

  Demir: RDI’nın % 19’u

  Manganez: RDI’nın % 19’u

  Potasyum: RDI’nın % 12’si

  B6 Vitamini: RDI’nın % 10’u

  Folat: RDI’nın % 8’i

   

  Bilim insanları, bu meyvede, hücrelerin zarar görmemesine yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlar “kateşinler, resveratrol, kuersetin ve gallik asit” gibi 60’ın üzerinde faydalı bitki bileşiği tanımlamışlardır. Bu antioksidanlar, düşük kalp hastalığı, diyabet ve kanser riski gibi sayısız sağlık yararına sahiptir.

   

   

  Meşe Palamudu Faydaları

  Meşe ağacı palamudu, düzgün şekilde hazırlandığı ve çiğ olarak tüketilmediği sürece, çeşitli sağlık yararlarına sahiptir.

   

   

  Bağırsak sağlığına faydalıdır

  Bağırsaklarımızdaki bakteriler genel sağlığımız üzerinde önemli bir rol oynar. Bu bakterilerin dengesizliği obezite, diyabet ve bağırsak hastalıklarına neden olabilir.

  Meşe palamudu, faydalı bağırsak bakterilerini besleyen mükemmel bir lif kaynağıdır. Ek olarak, mide ağrısı, şişkinlik, bulantı, ishal ve diğer yaygın sindirim şikayetlerini tedavi etmek için bitkisel bir ilaç olarak uzun zamandan beri kullanılmaktadır.

   

  İlginizi Çekebilir  Koşarak Zayıflamak Mümkün mü? Koşmanın Zayıflamaya Etkisi

   

  Antioksidanlar açısından zengindir

  Antioksidanlar, hücrelerimizi serbest radikal adı verilen potansiyel olarak zararlı moleküllerin neden olduğu zararlardan koruyan bileşiklerdir.

  Araştırmalar, antioksidanları yüksek oranda tüketenlerin kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanserler gibi kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Meşe palamudu, A ve E vitaminleri gibi antioksidanlar ve ayrıca birçok başka bitki bileşiği bakımından zengindir.

   

   

  Meşe Palamudu Zararları

  Çeşitli faydalar sağlasa da, potansiyel zararları da vardır.

   

   

  Çiğ olanlar güvensizdir

  Yukarıda bahsedildiği gibi, çiğ meşe palamudunun içindeki tanenler, antinutrientler olarak işlev görür ve bazı gıda bileşiklerinin emilimini azaltır.

  Ayrıca bazı kanser türleriyle de bağlantılıdır ve yüksek miktarda tüketildiğinde karaciğerde hasara neden olabilir.

  Araştırmalar tarafından onaylanmamış olmasına rağmen, çiğ yemek, mide bulantısı ve kabızlık yapabilir. Dahası, tanenler bu bunlara acı bir tat verir.

  Bu nedenle çiğ meşe palamudu yemek önerilmez. Bu ağacın meyvesini kaynatıp ıslatarak tanenleri kolayca çıkarabilirsiniz. Bu süreç onların acılığını ortadan kaldırır ve onları yemek için güvenli hale getirir.

   

   

  Alerjik reaksiyonlara neden olabilir

  Meşe palamudu, dünyadaki en yaygın alerjenlerden biri olan bir ağaç fındığıdır. Bazı insanların bu tür ağaç fındıklarına alerjisi vardır. Diğer ağaç fındıklarına alerjiniz varsa, meşe palamuduna da alerjiniz olabilir.

   

  meşe palamudu ne işe yarar

   

  Meşe palamudu nasıl yenir?

  Çiğ olanlar yüksek miktarda tanen içerir. Tanenleri yok etmek için bunları pişirmek gerekir. Meşe palamudu hazırlama işlemi şu şekildedir;

   

  – Tamamen olgun, kahverengi ve kabukları kapalı olanları kullanın. Tanenlerde daha yüksek olduğu için yeşil, olgunlaşmamış olanları tercih etmeyin.

  – Toz ve kirden arınması için iyice yıkayın ve çürük olanları ayırın.

  – Ceviz veya fındık kıracağı kullanarak sert kabukları çıkarın.

  – Çiğ meşe palamudunu bir tencerede 5 dakika veya su koyu kahverengiye dönene kadar kaynatın. Süzgeç yardımıyla süzün.

  – Su temizlenene kadar bu adımı tekrarlayın.

   

  Bu işlem ile tanenler yok olarak yemesi güvenli hale gelecektir. Hızlı ve besleyici bir atıştırmalık için fırında 190 ° C sıcaklıkta 15-20 dakika kızartabilirsiniz.

  Kuru meşe palamudu ekmeklerde ve hamur işlerinde kullanılmak üzere un haline de getirilebilir.

   

  Sonuç olarak;

  Çiğ meşe palamudu, tanen içeriğinden dolayı yenmemesi gerekir çünkü bunlar yüksek miktarda tüketildiği takdirde toksiktir.

  Ancak, tanenleri kaynatarak veya ıslatarak çıkarabilirsiniz. Düzgün bir şekilde hazırlanmış olanlar yenebilir, demir ve manganez gibi besinlerle doludur. Kavrulunca un haline de getirilebilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Köri Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ