Mercanköşk Nedir, Nelere İyi Gelir? Faydaları ve Zararları | diyetz

  Mercanköşk Nedir, Nelere İyi Gelir? Faydaları ve Zararları

   

  Mercanköşk bitkisi, birçok Akdeniz yemeğinde popüler kullanılan bir bitkidir. Uzun bir süredir bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır ve sağlık yararları sağlayabilecek çeşitli bileşikler içermektedir.

  Yazıda “mercanköşk ne işe yarar”, “mercanköşk bitkisinin faydaları”, “mercanköşk nasıl yetiştirilir”, “mercanköşk hangi yemeklerde kullanılır” konularına değinilecektir.

  Mercanköşk ne demek? 

  Tatlı mercanköşk olarak da bilinir, binlerce yıldır Akdeniz, Kuzey Afrika ve Batı Asya’da yetişen nane ailesinden aromalı bir bitkidir.

  Kekik ile benzer olsa da, daha hafif bir tada sahiptir ve genellikle salata, çorba ve et yemeklerini süslemek için kullanılır. Kuruduğunda özellikle etkilidir ancak taze olarak da kullanılabilir.

  Bu bitkinin, çeşitli anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu belirtilmektedir. Sindirim sorunları, enfeksiyonlar ve ağrılı menstrüasyon gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde tıbbi olarak kullanılmıştır.

  Taze veya kuru yaprakları, çay veya ekstre haline getirilebilir.

   

   

  Mercanköşkün Faydaları

   

   

  mercanköşkün faydaları nelerdir

   

   

  Antioksidan ve anti-inflamatuar özellikler

  Antioksidanlar, serbest radikal adı verilen potansiyel olarak zararlı moleküllerin neden olduğu hücre hasarını önlemeye yardımcı olur.

  Bu bitkideki carvacrol gibi bazı bileşiklerin antioksidan etkilere sahip olduğu belirtilmektedir. Özellikle vücudumuzdaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

  Enflamasyon, normal bir bedensel tepki olsa da, kronik inflamasyon diyabet, kanser ve otoimmün hastalıklar dahil olmak üzere bazı hastalıkların riskini artırabilir. Bu nedenle, iltihabı azaltmak riski düşürür.

   

   

  Antimikrobiyal aktiviteye sahiptir

  Mercanköşkün ayrıca antimikrobiyal özellikleri vardır. Yaygın kullanımları arasında mantar enfeksiyonları için seyreltilmiş esansiyel yağının cilde uygulanması ve bağırsak bakterilerinin aşırı büyümesini tedavi etmek için takviyeler alınması yer alır.

   

   

  Sindirim sorunlarını hafifletir

  Mercanköşk, mide ülseri ve bazı gıda kaynaklı hastalıklar gibi sindirim sorunlarını önlemek için önceden beri kullanılmıştır.

  Altı bitki ile yapılan bir çalışma, bu bitkinin, yaygın bir gıda kaynaklı patojen olan Clostridium perfringens’e karşı savaştığını gösterdi. Ek olarak, bir sıçan çalışması ekstraktının mide ülserlerine karşı koruduğunu belirtmiştir.

   

   

  Adet döngüsü ve hormonların düzenlenmesine yardımcı olabilir

  Mercanköşk menstrüel akışı uyarır. Ekstresi veya çayı, menstrüel siklusu düzenlemenin yanı sıra düzensiz siklustaki gebe olmayan kadınlarda hormon dengesini geri kazanmaya yardımcı olabilir.

  Ayrıca düzensiz dönemler ve akne gibi semptomlara sahip hormonal bir hastalık olan polikistik over sendromunun (PKOS) tedavisine de yardımcı olabilir. PKOS’lu 25 kadında yapılan bir çalışmada mercanköşk çayının kadınların, hormonal profillerini ve insülin duyarlılığını artırdığı tespit edildi.

   

  İlginizi Çekebilir  İdrardan Kan Gelmesi (Hematüri) Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

   

  Mercanköşk Zararları

  Mercanköşkün çeşitli yan etkileri olabilir. Bu nedenle, takviyesini kullanırken dikkatli olmalısınız.

   

   

  Mercanköşk hamilelere zararları

  Hamile veya emziren kadınlar bu bitkinin ekstre veya ekstraktlarından uzak durmalıdır.

  Çeşitli üreme hormonları ve adet görme üzerindeki etkisi nedeniyle, bu bitki hamilelik sırasında olumsuz yan etkileri tetikleyebilir.

   

   

  Kanın pıhtılaşmasını etkileyebilir

  Mercanköşk takviyeleri kanın pıhtılaşmasını engelleyebilir.

  20 bitkiyi analiz eden bir çalışmada, mercanköşkün kan pıhtılaşmasında kilit bir faktör olan trombosit oluşumunu engellediği belirlenmiştir. Bu, özellikle kan inceltici kullananlarda önemlidir.

   

   

  Bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir

  Mercanköşk, kanama riskini artıran kan sulandırıcılar ve antikoagülanlar gibi bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir.

  Ayrıca bazı diyabet ilaçlarıyla etkileşime girerek, potansiyel olarak kan şekerini tehlikeli seviyelere düşürebilir. Şeker hastasıysanız, mercanköşk almadan önce doktora danışın.

   

   

  Mercanköşk bitkisi nasıl kullanılır?

  Bu bitki genellikle az miktarda garnitür veya baharat olarak kullanılır. Bitkinin çayı da demlenir.

  1 çay kaşığı mercanköşk ile 1 yemek kaşığı (15 ml) yemeklik yağını karıştırarak pişirme amacıyla kullanabilirsiniz. Bu karışımı günlük pişirme için veya sebzeleri ve etleri marine etmek için de kullanabilirsiniz.

  Yemek yaparken elinizde mercanköşk yoksa kekik ve adaçayı da bu bitkinin yerine kullanılabilir. 

   

  Sonuç olarak;

  Mercanköşk uzun sürelerdir geleneksel tıpta kullanılan aromatik bir bitkidir. İnflamasyonu azaltmak, sindirim sorunlarını hafifletmek ve adet döngüsünü düzenlemek de dahil olmak üzere çeşitli potansiyel faydaları vardır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ