Mercan Kalsiyumu Nedir, Nasıl Kullanılır? Fayda ve Zararları

  Mercan Kalsiyumu Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

  Mercan kalsiyumu ya da koral kalsiyum genellikle mercan kumu birikintilerinden elde edilen bir takviyedir. Bir zamanlar bir mercan resifinin parçası olan bu kum birikintileri, tipik olarak doğrudan kıyı arazilerinden veya onu çevreleyen sığ sulardan toplanır.

  Mercan kalsiyumu üretmek için, mercan kumu birikintileri önce kirleticileri veya diğer istenmeyen maddeleri gidermek için rafine edilir, ardından bir toz haline getirilir. Bu toz olduğu gibi satılır veya kapsüller halinde paketlenir.

  Mercan kalsiyum takviyeleri büyük ölçüde kalsiyum karbonattan oluşur, ancak aynı zamanda az miktarda magnezyum ve diğer eser mineralleri de içerebilir.

  Mercan kalsiyumunun bileşimi insan kemiğine benzerdir ve 30 yılı aşkın süredir kemik grefti malzemesi olarak kullanılmaktadır.

  Günümüzde, çoğunlukla sadece besinler yoluyla bu minerali yeterince alamayanlar arasında düşük kalsiyum seviyelerini önlemek veya tedavi etmek için kullanılmaktadır.

  Mercan kalsiyumun pek çok sağlık yararı olduğu belirtilse de, bunların çoğu şu anda bilim tarafından desteklenmemektedir.

  Mercan Kalsiyumu Faydalar ve Kullanımı

  Mercan kalsiyumunun toz formları, önemli eser vitamin ve minerallerin hızlı emilimi için kritik öneme sahiptir. Mercan kalsiyum tozunda bulunan tüm doğal hayvan yapıları fayda sağlar çünkü vücut onu geleneksel kalsiyum takviyelerinden daha kolay emer.

  Gerçek bir mercan kalsiyum takviyesi tabletinde, kalsiyum, magnezyum ve kalsiyum sitrat dahil olmak üzere 70’in üzerinde mineral bulunur.

  Mercan kalsiyumunda şunlar bulunur:

  – C vitamini

  – D3 vitamini

  – Kalsiyum

  – Magnezyum

  – Malik asit

  – Betain HCI

  – Bor

  – Krom

  – Bakır

  – İyot

  – Demir

  – Lityum

  – Manganez

  – Molibden

  – Fosfor

  – Potasyum

  – Selenyum

  – Silikon

  – Sodyum

  – Kükürt

  – Vandyum

  – Çinko

  Kemik sağlığını iyileştirebilir

  Kalsiyum vücudumuzda önemli roller oynar ve kemikleri güçlü ve sağlıklı tutmanın yanı sıra kas kasılması için de kritik öneme sahip bir mineraldir.

  Çok az kalsiyum içeren bir beslenme, bu mineralin kemiklerden süzülmesine ve zamanla onları zayıflatmasına neden olabilir. Tersine, kalsiyum açısından zengin bir beslenme sürekli olarak daha güçlü, daha sağlıklı kemiklerle ilişkilendirilmiştir.

  Besinlerden yeterince kalsiyum alanların kemikleri daha güçlüdür ancak takviyeler, beslenmelerinden yeterince kalsiyum alamayan kişilere yardımcı olabilir.

  Diğer kalsiyum takviyelerinin aksine, mercan kalsiyumu doğal olarak magnezyum ve az miktarda eser mineral içerir. Bazı uzmanlar, bu kombinasyonun kemik sağlığına tek başına kalsiyumdan daha faydalı olabileceğini öne sürüyor.

  Küçük, eski bir insan çalışması, mercan kalsiyumunun emilmesinin çoğu kalsiyum takviyesinde bulunan türden daha kolay olduğunu ileri sürmektedir.

  Ayrıca, bir hayvan çalışması, mercan kalsiyumu verilen farelerin, normal kalsiyum takviyesi verilenlere göre uyluk kemiğinde biraz daha fazla kemik mineral içeriğine (BMC) ve kemik mineral yoğunluğuna (BMD) sahip olduğunu bildirmektedir. 

  Kan basıncını düşürebilir

  Birkaç çalışma, yüksek kalsiyum alımını, bir kan basıncı ölçümündeki üst sayı olan biraz daha düşük sistolik kan basıncına bağlamaktadır.

  Bununla birlikte, bu fayda yalnızca halihazırda yüksek tansiyonu olan kişiler için geçerli görünmektedir.

  Benzer şekilde, bazı araştırmalar, hamilelik sırasında yüksek kalsiyum alımının, anne ve bebek hastalıkları ve ölümlerinin önde gelen nedenlerinden biri olan preeklampsi riskini azaltabileceğini ileri sürmektedir.

  Preeklampsi, hamilelik sırasında yüksek tansiyon seviyeleri ile kendini gösteren ciddi bir komplikasyondur. Genellikle 20 haftalık gebeliğin ardından gelişir ve dünya çapındaki gebeliklerin % 14’ünü etkiler.

  Ayrıca, sıçan çalışmaları, mercan kumunun doğal magnezyum ve silika içeriğinin kan basıncı etkilerine katkıda bulunabileceğini göstermektedir. Yine de, güçlü sonuçlar çıkarılmadan önce ek araştırmalara ihtiyaç vardır.

  Diğer potansiyel faydalar

  Mercan kalsiyumu ayrıca başka ek faydalar da sağlayabilir:

  Çürükleri önleyebilir

  Test tüpü araştırması, mercan kalsiyumunun diş minesini remineralize ederek diş boşluklarına karşı koruyabileceğini göstermektedir.

  Beyin sağlığını destekleyebilir

  Fare çalışmaları, mercan kalsiyumunun yaşa bağlı beyin fonksiyonlarının yavaşlamasına yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

  Yine de, daha fazla araştırma gereklidir.

  Yan Etkiler ve Önlemler

  Mercan kalsiyumu genellikle güvenli kabul edilir. Yine de, bazı olumsuz yanlarını da göz önünde bulundurmak gerekir.

  Bulaşma

  Mercan resifleri cıva veya kurşun gibi ağır metallerle kirlenmiş olabilir. Bu nedenle, çok kirli sulardan gelen mercan kalsiyumundan kaçınmak en iyisidir.

  Aşırı alımın riskleri

  Yüksek miktarda mercan kalsiyumu yutmak, kanda aşırı yüksek kalsiyum seviyeleri ile karakterize edilen hiperkalsemiye neden olabilir. Bu durum, özellikle kalp ve böbreklerde sağlık sorunlarına neden olabilir.

  Yüksek kalsiyum alımı, kalp hastalığı ve prostat kanseri riskinin artmasına da neden olabilir.

  Sindirim ve emilim

  Mercan kalsiyum takviyeleri ayrıca gaz, şişkinlik ve kabızlık gibi sindirim sorunlarına neden olabilir.

  Ek olarak, mercan kalsiyumunu yiyeceklerle birlikte almak vücudun demir ve çinko gibi besinleri emme yeteneğini azaltabilir.

  Alerji

  Mercan kalsiyumuna ciddi alerjik reaksiyonlar nadir görünmektedir.

  Bununla birlikte, mercan kalsiyumu tükettikten sonra kızarıklık, kurdeşen, şiddetli baş dönmesi, nefes almada güçlük veya ağız, dudak, dil, boğaz veya yüzde şişlik yaşarsanız derhal doktora başvurun.

  Mercan Kalsiyumu Dozaj ve Nasıl Alınır?

  Sınırlı araştırma nedeniyle, mercan kalsiyumu için önerilen bir dozaj yoktur.

  Diğer kalsiyum takviyesi formlarından elde edilen bilgilere dayanarak, dozajlar günde 600-2.000 mg arasında değişebilir.

  Bu takviye yemeklerle birlikte veya öğün aralarında alınabilir. Yemeklerle birlikte almak, mide rahatsızlığı olasılığını azaltabilir ancak vücudun demir ve çinko gibi besinleri emme yeteneğini de azaltabilir.

  Mercan kalsiyumunu D vitamini ile almak, kalsiyum emilimini artırabilir.

  Araştırmalar, diğer minerallerle birlikte değil, tek başına daha küçük, daha sık kalsiyum dozlarının emilimi maksimize edip etmediği konusunda karışıktır.

  Aşırı doz

  Mercan kalsiyumunun aşırı dozda kullanılması, aşırı yüksek kalsiyum seviyelerine veya kalp ve böbrek sorunlarına neden olabilecek hiperkalsemiye neden olabilir.

  Kalsiyum için güvenli günlük üst alım seviyesi (UL), 50 yaşın altındaki yetişkinler için günde 2.500 mg ve 50 yaş ve üstü için günde 2.000 mg’dır. Yaşa bağlı olarak, hamile olanlar veya emzirenler günlük üst alım seviyesi günde 2.500-3.000 mg’a kadar çıkar.

  Besinlerden alınan kalsiyumdan ziyade, takviyelerden aşırı kalsiyum alımının daha sorunludur.

  Hiperkalseminin semptomları arasında iştahsızlık, sık idrara çıkma, açıklanamayan kilo kaybı, yorgunluk ve düzensiz kalp atışı bulunur.

  Etkileşimler

  Mercan kalsiyumu da dahil olmak üzere kalsiyum takviyeleri, antibiyotikler, diüretikler, nöbet önleyici ilaçlar ve kemik veya Paget hastalığını tedavi etmek için ilaçlar gibi çeşitli ilaçlarla etkileşime girebilir.

  İlaca bağlı olarak, mercan kalsiyumu takviyesi kullanmadan önce, ilaç aldıktan sonra belirli bir süre beklemek gerekebilir.

  Halen herhangi bir tür ilaç kullananlar, mercan kalsiyum takviyesi almaya başlamadan önce sağlık uzmanına danışmalıdır.

  Saklama ve Kullanma

  Mercan kalsiyumunu dsaklamanın ve kullanmanın en iyi yolu hakkında çok az araştırma mevcuttur.

  Yine de, üreticiler tipik olarak oda sıcaklığında, kuru bir yerde ve doğrudan güneş ışığından uzak tutulmasını önermektedir.

  Hamilelik ve emzirme döneminde kullanımı

  Hamilelik veya emzirme sırasında mercan kalsiyumunun güvenliğini inceleyen hiçbir çalışma yapılmamıştır.

  Böbrek taşı riski normalde hamilelik sırasında yükselir ve aşırı kalsiyum alımı bu riski daha da artırabilir. Benzer şekilde, emzirirken aşırı kalsiyum alımı kalp ve böbrek sorunları ile ilişkilidir ve hiperkalsemi riskini artırabilir.

  Hamile olanlar veya emzirenler, halihazırda beslenmelerinden bu mineralden yeterince alıyorsa, mercan kalsiyumu da dahil olmak üzere kalsiyum takviyelerinin etkili olabileceğini gösteren hiçbir kanıt yoktur.

  Dahası, mercan kalsiyum takviyeleri bazen cıva ve kurşun gibi kirleticilerle kontamine olur ve bu da bebeğe geçebilir.

  Bu gibi durumlarda, mercan kalsiyumu faydadan daha fazla risk taşır.

  Belirli popülasyonlarda kullanım

  Sınırlı araştırma nedeniyle, belirli popülasyonlarda mercan kalsiyum takviyelerinin güvenliğine ilişkin güçlü öneriler mevcut değildir.

  Daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, yüksek kalsiyum alımı kalp hastalığı ve prostat kanseri riskinin artmasıyla bağlantılı olabilir.

  Takviyelerden aşırı kalsiyum alımının neden olduğu hiperkalsemi ayrıca kalp problemlerine, böbrek taşlarına ve bozulmuş böbrek fonksiyonuna neden olabilir.

  Bu nedenle, önceden kalp veya böbrek sorunları olan kişiler, mercan kalsiyumu da dahil olmak üzere tüm kalsiyum takviyelerinden kaçınmalıdır.

  Mercan kalsiyumunun bazen belirli kanserlere karşı koruma sağladığı belirtilir ancak araştırmalar karışıktır – hatta bazı çalışmalar daha yüksek bir kanser riski önermektedir.

  Daha ileri araştırmalar, mercan kalsiyumunun artrit ve Parkinson hastalığıyla mücadele edebileceğini göstermektedir.

  Yine de, bu faydalar, mercan kalsiyum takviyeleri yapmak için kullanılan sert mercanlardan farklı olan yumuşak mercanlardaki belirli bileşiklerle bağlantılı görünmektedir. 

  Alternatifler

  Mercan kalsiyumunun en yaygın iki alternatifi kalsiyum karbonat ve kalsiyum sitrattır.

  Kalsiyum karbonat takviyeleri, mercan kalsiyumunda bulunan aynı tür kalsiyum içerir ancak tipik olarak ek magnezyum ve eser minerallerden yoksundur. En ucuz ve en kolay bulunabilen formdur..

  Kalsiyum sitrat, yiyecekle birlikte veya öğün aralarında alındığında eşit derecede iyi emilir. Tipik olarak düşük seviyelerde mide asidi, iltihaplı bağırsak hastalığı (IBD) veya diğer bağırsak bozuklukları olan kişilere reçete edilir.

  Takviyeler veya gıdalarda kullanılan diğer kalsiyum türleri arasında kalsiyum glukonat, kalsiyum laktat ve kalsiyum fosfat bulunur.

  Hangi kalsiyum türünün en iyisi olduğu konusunda tavsiye almak için doktorla konuşun.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ