Menopozda Neden Kilo Alınır?

 

 

Menopoz döneminde kilo alma çok yaygın görülen bir durumdur. Hormonlar, yaşlanma, yaşam tarzı ve genetik gibi birçok faktör vardır.

 

Ancak menopoz döneminde yaşanan deneyimler bireyseldir ve kadından kadına değişir. Bu yazı, menopoz sırasında ve sonrasında bazı kadınların neden kilo aldığını anlatmaktadır.

 

 

 

Kadınların Yaşam Döngüsü

 

Bir kadının yaşamı boyunca ortaya çıkan dört hormonal değişim periyodu vardır. Bunlar, premenopoz, perimenopoz, menopoz ve postmenopozu kapsar.

 

 

 

Premenopoz

 

Premenopoz bir kadının üreme dönemidir. Ergenlik döneminde başlar – ilk menstrüasyon döneminin başlangıcından sonlanmasına kadar süren dönemdir.

 

Bu evre yaklaşık 30-40 yıl sürer.

 

 

 

 

Perimenopoz

 

Perimenopoz anlamıyla “menopoz civarında” anlamına gelir. Bu süre zarfında, östrojen seviyeleri düzensizleşir ve progesteron seviyeleri düşer.

 

Bir kadın 30’lu yaşların ortalarından 50’lerin başlarına kadar her an perimenopoz dönemine başlayabilir ancak bu geçiş genellikle 40’lı yaşlarında görülür ve 4-11 yıl sürer.

 

Perimenopoz belirtileri şunlardır:

 

  • Sıcak basması ve ısıya tahammülsüzlük.

 

 

  • Adet döngüsünün değişmesi

 

  • Baş ağrısı.

 

 

  • Kilo almak.

 

 

Menopoz

 

Menopoz, bir kadının 12 ay boyunca menstrüel periyodu olmadığında ortaya çıkar. Ortalama menapoz yaşı 51’dir. O zamana kadar perimenopozal olarak kabul edilir.

 

Çoğu kadın perimenopoz sırasında en kötü belirtileri yaşar ancak bazılarının menopozdan sonraki ilk veya iki yılda semptomları şiddetlenir.

 

 

Postmenopoz

 

Postmenopoz, bir kadının menstruel dönemi olmadan 12 ay geçtikten hemen sonra başlar. Menopoz ve postmenopoz terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır.

 

Bununla birlikte, menopozdan sonra ortaya çıkmaya devam edebilecek bazı hormonal ve fiziksel değişimler vardır.

 

 

 

Hormonlardaki Değişikliklerin Metabolizma Üzerindeki Etkileri

 

Perimenopoz döneminde, progesteron seviyeleri yavaş yavaş ve istikrarlı bir şekilde azalırken, östrojen seviyeleri günden güne hatta aynı gün içinde bile dalgalanıyor.

 

Perimenopozun başında, yumurtalıklar sıklıkla aşırı miktarda östrojen üretir. Bunun nedeni, yumurtalıklar, hipotalamus ve hipofiz bezi arasındaki geri besleme sinyallerinin bozulmasıdır.

 

Daha sonra perimenopozda adet döngüsü düzensizleştiğinde yumurtalıklar çok az östrojen üretir. Menopoz sırasında daha da az üretirler.

 

Bunun yerine, östrojen androjenlerden, örneğin testosterondan yapılır. Bu, göğüs ve beyin dokuları gibi diğer dokularda görülür. Bununla birlikte, kanda dolaşan östrojen miktarı çok düşüktür.

 

Bazı çalışmalar, yüksek östrojen düzeylerinin yağ kazanımını artıracağını belirtmektedir. Bunun nedeni, yüksek östrojen düzeylerinin üreme yıllarında kilo alma ve yüksek vücut yağıyla ilişkili olmasıdır.

 

Ergenlik çağından perimenopoza kadar kadınlar kalçalarına yağ koyma eğilimi gösterirler. Kaybetmek zor olsa da, bu tür yağlar hastalık riskini fazla arttırmaz.

 

Bununla birlikte, menopoz döneminde, östrojen seviyesinin düşük olması, karın bölgesinde, insülin direnci, tip 2 diyabet, kalp rahatsızlığı ve diğer sağlık sorunları ile bağlantılı olarak visseral yağ olarak yağ depolamasını sağlamaktadır.

 

 

 

Perimenopoz sırasında kilo değişimi

 

Perimenopozal geçiş sırasında kadınların ortalama 1-2 kg aldığı tahmin edilmektedir.

 

Bununla birlikte, bazıları çok daha fazla kilo alır. Maalesef, bu zaten aşırı kilolu veya obez olan kadınlar için geçerlidir.

 

Kilo alma, hormon değişikliklerine bakılmaksızın yaşlanmanın bir parçası olarak da ortaya çıkabilir.

 

Araştırmacılar, 3 yıllık bir süre boyunca 42-50 yaşlarındaki kadınlarda ağırlık ve hormon değişikliklerine baktıklarında normal döngüye devam edenlerle menopoza girenler arasında ortalama kilo artışında fark bulamadı.

 

Perimenopozda kilo artışına katkıda bulunan bir başka faktör, hormonal değişikliklere yanıt olarak ortaya çıkan iştah ve kalori alımının artması olabilir.

 

Bir çalışmada, “açlık hormonu” ghrelinin düzeyleri perimenopozal kadınlarda premenopozal ve menopoz sonrası kadınlarla karşılaştırıldığında belirgin olarak daha yüksek bulundu.

 

Menopozun geç evrelerinde düşük östrojen seviyeleri, dolgunluğu ve iştahı kontrol eden hormon olan leptin ve nöropeptid Y’nin işlevini de bozabilir.

 

Bu nedenle, düşük östrojen seviyesine sahip perimenopozun geç evrelerinde daha fazla kalori tüketip yağ depolamaya yönlendirilen kadınlar olabilir.

 

Menopoz geçişinde progesteronun kilo üzerindeki etkileri kadar çalışma yapılmamıştır.

 

Bununla birlikte, bazı araştırmacılar, düşük östrojen ve progesteron kombinasyonunun obezite riskini daha da artıracağına inanıyorlar.

 

 

 

Menopoz sırasında ve sonrasında kilo değişiklikleri

 

Kadınlar perimenopozdan ayrılıp menopoza girdikçe hormonal değişiklikler ve kilo artışı devam edebilir.

 

Kilo almanın bir göstergesi menopoz yaşı olabilir.

 

1.900 kadın üzerinde yapılan bir araştırma, 51 yaşın üzerinde olarak menopoza girenlerin vücut yağlarının daha az olduğunu tespit ettiler.

 

Ayrıca, menopozdan sonra kilo artışına katkıda bulunabilen birkaç faktör vardır.

 

Postmenopozal kadınlar genellikle yaşlı olduklarından daha az aktiftir, bu da enerji tüketimini düşürür ve kas kütlesi kaybına yol açar.

 

Menopoza giren kadınlarda sıklıkla açlık insülin değerleri ve insülin direnci daha yüksektir ve kilo alımı ve kalp hastalığı riskini artırır.

 

 

 

Menopozdaki Kilo Kazancını Nasıl Engellenir?

 

İşte size menopozda kilo almayı önlemek için uygulayabileceğiniz ipuçları:

 

Karbonhidratları azaltın:

Metabolik sorunları yönlendiren göbek yağındaki artışı azaltmak için karbonhidratları kesin.

 

Lif tüketin:

İnsülin duyarlılığını artırabilecek keten tohumu içeren yüksek lifli bir diyet yapın.

 

Egzersiz yapın:

Vücut kompozisyonu geliştirmek, güç arttırmak ve yağsız kas inşa etmek ve sürdürmek için mukavemet eğitimine katılın.

 

Dinlenin ve rahatlayın:

Uygun zamanlarda dinlenmeye çalışın ve hormonlarınızı ve iştahınızı kontrol altında tutmak için yeterli uyuyun.

 

Bu adımları izlerseniz, bu süre zarfında kilo vermek mümkün olabilir.

 

Sonuç olarak;

Menopoz hem fiziksel hem de duygusal olarak zorlu bir dönemdir.

 

Bununla birlikte, dengeli ve düzenli beslenme, yeterli egzersiz ve dinlenme kilo almayı önleme ve hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Zor olmasına rağmen, vücudunuzda yaşla birlikte kaçınılmaz olarak meydana gelecek değişiklikleri kabul etmelisiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: