Menopozda Kullanılan Bitkiler ve Bitkisel İlaçlar | diyetz

  Menopozda Kullanılan Bitkiler ve Bitkisel İlaçlar

   

  Menopoz, kadın üreme hormonu üretiminin doğal düşüşü ve kadının adet döngüsünün sonucu meydana gelen bir dönemdir. Genellikle 40’lı veya 50’li yaşlarda başlar.

  Yaygın menopoz semptomları arasında sıcak basması, vajinal kuruluk, titreme, gece terlemeleri, kilo alımı, düzensiz dönemler, değişken ruh hali, cinsel dürtünün azalması, uykusuzluk, kemik kaybı, baş ağrıları, anksiyete ve depresyon yer alır.

  Tamamen doğal bir süreç olduğu için tedavisi öncelikle semptomları kontrol etmeye odaklanır. Çeşitli farmasötik ilaçlar mevcuttur ancak yan etki riski, birçok kadının geleneksel tedavilerin yanında alternatif tedaviler kullanmasına neden olmaktadır.

  Bu tip tedavi yöntemlerine başvurmadan önce mutlaka doktora danışın. İşte menopoz tedavisinde yaygın olarak kullanılan bitkisel takviyeler

   

   

   

   

  Karayılan otu

  Karayılan otu ( Actaea racemosa ), Kuzey Amerika’nın doğu bölgelerine özgü çiçekli bir bitkidir.

  Bitkisel ilaçlarda uzun süredir çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır, şu anda en çok menopozla ilişkili gece terlemelerini ve sıcak basmalarını hafifletmek için kullanılmaktadır.

  8.000’den fazla perimenopozal, menopozal ve postmenopozal kadına ilişkin verileri içeren iki inceleme, karayılan otunun menopoz semptomlarının tedavisinde plasebodan daha etkili olup olmadığını belirlemek için yetersiz kanıt olduğu sonucuna varmıştır.

  Karaciğer hastalığı öykünüz varsa karayılan otu tavsiye edilmez ve bazı raporlar kontamine takviyelerden kaynaklanan yan etkileri olduğunu da göstermektedir. Bundan dolayı dikkatli kullanılmalıdır.

  Yan etkileri nispeten nadir görülür ancak en çok bildirilenler hafif bulantı, mide bulantısı ve deri döküntüleridir.

   

   

  Kırmızı yonca

  Kırmızı yonca ( Trifolium pratense ), baklagil ailesindeki otsu bir çiçekli bitkidir.

  Zengin bir izoflavon kaynağıdır. Bu bileşikler, östrojen hormonuna benzer şekilde işlev görür ve menopozla ortaya çıkan östrojen üretimindeki düşüşle ilişkili semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

  Kırmızı yonca, sıcak basmaları, gece terlemeleri ve kemik kaybı gibi çeşitli menopoz semptomlarını tedavi etmek veya önlemek için sıklıkla kullanılır.

  Menopoz dönemindeki kadınlarda yapılan 11 çalışmanın gözden geçirilmesi, kırmızı yoncanın sıcak basmalarını hafifletmede bir plaseboya göre daha etkili olduğunu buldu.

  İki küçük eski çalışma, tamamlayıcı dozlarda kırmızı yonca izoflavonlarının, menopozdaki kadınlarda, plaseboya kıyasla kemik kaybını yavaşlattığını göstermiştir.

  Ciddi bir yan etkisi bildirilmemiştir ancak baş ağrısı ve mide bulantısı gibi hafif semptomlar mümkündür. Sağlam güvenlik verilerinin bulunmaması nedeniyle kırmızı yoncayı 1 yıldan uzun süre kullanmamalısınız.

  Bu çiçekli bitkinin çocuklar, hamile veya emziren kadınlar, meme kanseri veya diğer hormona duyarlı kanserleri olan kadınlar için güvenli olmayabileceğini unutmayın.

   

   

  Çin Melekotu

  Dong quai olarak da bilinen Çin melekotu( Angelica sinensis ), kereviz, havuç ve maydanozla yakından ilişkili bir Asya bitkisidir. Çin, Kore ve Japonya’nın daha soğuk bölgelerinde yetişir.

  Çin melekotu, geleneksel Çin tıbbında adet öncesi sendrom (PMS) ve menopoz gibi dönemlerde kadın sağlığını desteklemek için kullanılmıştır.

  Popülerliğine rağmen, Çin melekotunun menopoz semptomları için etkinliğini destekleyen çok az insan araştırması var. Çin melekotu ve bir plaseboyu karşılaştıran 71 kadında yapılan bir çalışma, sıcak basmaları veya vajinal kurulukta önemli bir farklılık belirtmedi.

  Bununla birlikte, kırmızı yonca, karayılan otu ve papatya dahil olmak üzere diğer bitkilerle birlikte Çin melekotu kullanan iki ayrı çalışma, sıcak basmaların ve gece terlemelerinin önemli ölçüde azaldığını buldu.

  Yine de daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Çin melekotu çoğu yetişkin için genellikle güvenlidir ancak cildin güneşe olan duyarlılığını artırabilir. Kan inceltici etkisi de olabilir, bu nedenle kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde kullanılması önerilmez.

   

  İlginizi Çekebilir  Şekere Alternatif Sağlıklı ve Lezzetli Yiyecekler

   

  Çuha Çiçeği Yağı

  Çuha çiçeği tohumları ( Oenothera biennis ), çuha çiçeği yağı (EPO) yapmak için kullanılır. Bu çiçekli bitki, orta ve doğu Kuzey Amerika’ya özgüdür ve tohum yağı, sıcak basmaları ve kemik kaybı gibi menopoz semptomlarını tedavi etmek için sıklıkla kullanılır.

  Yine de çalışma sonuçları karışıktır. Daha eski bir çalışma, çuha çiçeği yağının sıcak basmalarını azaltmada bir plasebodan daha etkili olmadığı sonucuna varmıştır. Daha yeni bir çalışma ise, çuha çiçeği yağının sıcak basma şiddetini azaltmada bir plaseboya göre yaklaşık % 10 daha etkili olduğunu belirtti.

  Başka bir eski çalışma, menopoz öncesi ve sonrası kadınlarda kemik kaybını durdurmak için bir kalsiyum takviyesi ile kombine çuha çiçeği yağı, kalsiyum ve omega 3 takviyesini karşılaştırdı. Her iki grup da kemik mineral yoğunluğunu korudu ancak çuha çiçeği yağı takviyesi kalsiyumdan daha etkili değildi.

  Çuha çiçeği yağının kısa süreli kullanımı çoğu yetişkin için genellikle güvenlidir. Bildirilen yan etkiler hafiftir ancak mide bulantısı ve mide ağrısına neden olabilir.

  Çuha çiçeği yağı, belirli HIV ilaçlarıyla olumsuz etkileşime girebilir. Bunu kullanmadan önce, özellikle başka takviyeler veya ilaçlar kullanıyorsanız, mutlaka bir doktordan tavsiye almalısınız.

   

   

  Maca

  Maca ( Lepidium meyenii ), brokoli, lahana ve Brüksel lahanasının yanı sıra Brassica ailesinden bir Peru sebzesidir.

  Geleneksel halk tıbbında yüzyıllardır anemi, kısırlık, hormonal dengesizlikler gibi fiziksel rahatsızlıkları ve cinsel istek azalması, karamsarlık ve vajinal kuruluk gibi bazı menopoz semptomlarını tedavi etmek için kullanılmıştır.

  Macanın menopoz için etkinliğine dair kanıtlar çok sınırlıdır. Birkaç küçük çalışma, cinsel dürtüyü artırmak, anksiyete ve depresyon gibi psikolojik semptomları azaltmak için plasebodan önemli ölçüde daha etkili olduğunu göstermektedir.

  Hiçbir önemli yan etki belgelenmemiştir ancak çok az güvenlik verisi mevcuttur. Macanın ilaçlara müdahale edip etmediği bilinmemektedir, bu yüzden almadan önce doktora danışmanız en iyisidir.

   

   

  Soya

  Soya fasulyesi, yapısal olarak östrojen hormonuna benzeyen ve vücutta zayıf östrojenik etkiler gösterebilen zengin bir izoflavon kaynağına sahiptir.

  Pek çok yaygın menopoz semptomu, östrojen üretimindeki düşüşle ilgilidir. Bu nedenle soyanın östrojen benzeri özelliklerinden dolayı semptomları hafifletmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

  Yine de mevcut kanıtlar belirgin değildir. Nüfus çalışmaları, yüksek soya alımını düşük sıcak basması sıklığı ile ilişkilendirir ancak çok az sayıda büyük ölçekli klinik çalışma herhangi bir önemli fayda görememiştir.

  Menopoz dönemindeki kadınlarda yapılan 95 çalışmanın yakın tarihli bir incelemesi, soya izoflavonlarının desteklenmesinin kemik sağlığının yanı sıra sıcak basmaların sıklığı ve süresini olumlu yönde etkileyebileceğini buldu. Ancak, hiçbir özel sonuç garanti edilemez.

  Soya alerjiniz olmadığı sürece soya gıdaları güvenlidir ve faydalıdır.

  Yine de, yüksek doz soya izoflavonları ile uzun vadeli takviyenin güvenliği kesin değildir. Yaygın yan etkileri arasında mide ağrısı ve ishal bulunur. 

   

  İlginizi Çekebilir  Hindistan Cevizi Yağının Farklı Kullanım Alanları

   

  Keten tohumu

  Keten tohumu ( Linum usitatissimum ), doğal olarak zengin bir lignan kaynağıdır. Bu bitki bileşikleri, östrojen hormonununkine benzer kimyasal yapılara ve işlevlere sahiptir. Keten bazen östrojen benzeri aktivitesinden dolayı sıcak basmaları ve kemik kaybı gibi menopoz semptomlarını hafifletmek için kullanılır.

  11 çalışmanın gözden geçirilmesi, keten tohumlarının sıcak basma sıklığını ve süresini azalttığını ancak kontrol gruplarından daha fazla olmadığını belirledi.

  Menopoz dönemindeki 140 kadınla yapılan 3 aylık küçük bir çalışmada, keten tohumu alanlar, çeşitli menopoz semptomlarında ve genel yaşam kalitesinde önemli iyileşmeler bildirdiler.

  Mevcut veriler umut verici olsa da, daha fazla kanıta ihtiyaç vardır. Yine de keten tohumu besleyicidir ve çok güvenli kabul edilir. Menopoz semptomları üzerindeki etkilerine bakılmaksızın lif ve sağlıklı yağ alımını artırmanın harika bir yoludur.

   

   

  Ginseng

  Ginseng, dünya çapında en popüler kullanılan bitkisel ilaçlardan biridir. Geleneksel Çin tıbbında yüzyıllardır kullanılır ve bağışıklık fonksiyonunu, kalp sağlığını ve enerji seviyelerini artırdığı söylenir.

  Birkaç türü vardır ancak Kore kırmızı ginsengi en sık menopozla ilişkili olarak incelenen türüdür. 10 çalışmanın 2016 yılında yapılan gözden geçirme çalışması, Kore kırmızı ginsenginin menopoz dönemindeki kadınlarda cinsel dürtüyü, ruh halini ve genel refah duygusunu iyileştirebileceğini öne sürdü.

  Bununla birlikte, kanıt zayıf ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

  Kore kırmızı ginsenginin kısa süreli kullanımı çoğu yetişkin için güvenli görünmektedir. Yine de deri döküntüsü, ishal, baş dönmesi, uyku güçlüğü ve baş ağrısı en sık görülen yan etkiler arasındadır. Kan şekeri kontrolünü de bozabilir, bu nedenle şeker hastalığınız varsa kullanımı uygun olmayabilir.

  Ginseng, belirli kan basıncı, kolesterol ve kan inceltici ilaçlarla olumsuz etkileşime girebilir. Ginsengi denemeden önce, özellikle bu tür ilaçları kullanıyorsanız, doktora danışın.

   

   

  Kediotu

  Kediotu ( Valeriana officinalis ), kökleri çeşitli bitkisel ilaç uygulamalarında gevşeme ve sakinlik duygusu uyandırmak için kullanılan çiçekli bir bitkidir.

  Uykusuzluk ve sıcak basması gibi menopoz semptomlarını tedavi etmek için kullanılır. Etkinliğine dair güçlü kanıt eksikliği bulunmaktadır ancak ön bilgiler umut vericidir.

  68 menopozlu kadında yapılan küçük bir çalışma, kediotu takviyelerinin sübjektif sıcak basması şiddetini azaltmada plaseboya göre önemli ölçüde daha etkili olduğunu belirledi. Menopozdaki 60 kadınla yapılan bir başka küçük çalışma da benzer sonuçlar buldu.

  100 menopozlu kadında yapılan başka bir çalışmada, kedi otu ve limon balsamı kombinasyonu, uyku kalitesini iyileştirmede plaseboya göre önemli ölçüde daha etkiliydi.

  Kediotu iyi bir güvenlik siciline sahiptir ancak sindirim bozukluğu, baş ağrısı, uyuşukluk ve baş dönmesi gibi hafif yan etkilere neden olabilir.

  Uyku, ağrı veya anksiyete için herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, bileşik etkisi olabileceğinden kediotu almanız önerilmez. Ayrıca kava, melatonin gibi takviyelerle olumsuz etkileşime girebilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Limonlu Su Zayıflatır mı? Limonlu Suyun Faydaları ve Zararları

   

  Hayıt Otu

  Chasteberry ( Vitex agnus-castus ) olarak da bilinen hayıt otu Asya ve Akdeniz’e özgü şifalı bir bitkidir. Kısırlık, adet bozuklukları, PMS ve menopoz semptomları için uzun süredir kullanılmaktadır.

  Diğer birçok bitki gibi, menopoz semptomlarını hafifletme kabiliyetine ilişkin araştırma bulguları net değildir.

  Bir plasebo ile hayıt otu ve St.John’s wort kombinasyonunu karşılaştıran 92 kadında yapılan bir çalışmada, menopoz semptomlarında herhangi bir farklılık bulunmadı.

  Bununla birlikte, hayıt otu kullanan 52 kadında yapılan daha yeni bir çalışma, anksiyete ve sıcak basmalarında önemli azalmalar gösterdi – ancak depresyon veya cinsel işlev bozukluğunda anlamlı bir değişiklik olmadı.

  Hayıt otu genellikle güvenli kabul edilir ancak mide bulantısı, cilt kaşıntısı, baş ağrısı ve sindirim sıkıntısı gibi hafif yan etkiler olması mümkündür. Parkinson hastalığı için antipsikotik gibi ilaçlar kullanıyorsanız hayıt otunu denememelisiniz.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ