Melek Otu Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

  Melek Otu Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

  Angelica bitkisi, Türkçe’deki adıyla melek otu, özellikle Asya ülkelerinde geleneksel tıpta sıklıkla kullanılan bir bitki ve bitki cinsidir. Pek çok Angelica türünün kökleri bitkisel ilaç yapımında kullanılır.

  Bununla birlikte, angelica kökü tipik olarak Angelica archangelica ( A. archangelica ) türünü ifade eder. Angelica sinensis’e ( A. sinensis ) olarak belirtilir.

  Bu bitkilerin her ikisinin de kökleri ve diğer kısımları, geleneksel ve bitkisel tıpta uzun bir kullanım geçmişine sahiptir, ancak A. sinensis daha ayrıntılı olarak araştırılmıştır.

  A.sinensis, geleneksel Çin tıbbında hormonal denge, sindirim desteği ve karaciğer detoksifikasyonu dahil olmak üzere çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır.

  Öte yandan, A. archangelica geleneksel olarak Avrupa ülkelerinde sindirim sorunları, dolaşım sorunları ve anksiyete için kullanılmaktadır.

  Yazıda angelica kökünün ne olduğu, A. archangelica ve A. sinensis arasındaki farklar, bunların nasıl kullanıldığı, faydaları ve olumsuz yanları anlatılmaktadır.

  Melek Otu Kökü Nedir?

  Angelica cinsindeki bitkiler 3 metre uzunluğa kadar büyür ve küçük sarı meyvelere dönüşen küre benzeri yeşil veya sarı çiçek kümelerine sahiptir.

  Ayrıca içerdikleri aromatik bileşikler nedeniyle güçlü, benzersiz bir kokuya sahiptirler. Kokusu genellikle miskli, topraksı veya otsu olarak tanımlanır.

  A.sinensis, dong quai ve dişi ginseng gibi çeşitli isimlerle bilinir. Çin’e ve Doğu Asya’daki diğer ülkelere özgüdür ve burada kadın hormonal sorunlarını tedavi etmek için öncelikle geleneksel tıpta kullanılmaktadır.

  Öte yandan, A. archangelica genellikle yabani kereviz veya Norveç angelica olarak bilinir. Bu tür, esas olarak belirli mutfak uygulamalarında veya bitkisel bir ilaç olarak kullanıldığı Avrupa ülkelerinde yetişir.

  Melek Otu Nasıl Kullanılır?

  Melek otu kökü, özellikle A. archangelica, bazı mutfak kullanımlarına sahiptir. Bazen cin ve diğer alkollü içeceklerin yapımında kullanılır ve yapraklar garnitür veya dekorasyon olarak kullanılmak üzere şekerlenebilir.

  Ancak, öncelikle bitkisel bir ilaç olarak kullanılır. Vahşileştiği Avrupa ve Rusya’da geleneksel bir ilaç olarak uzun bir kullanım geçmişine sahiptir.

  Benzer şekilde, A. sinensis kökü, geleneksel Çin tıbbında, öncelikle kadınların sağlığı için kullanılır.

  Melek Otu Yararları Nelerdir?

  Genel olarak, melek otunun faydaları hakkında çok az bilimsel kanıt vardır – A. sinensis veya A. archangelica.

  A. sinensis’in faydaları

  A.sinensis’in potansiyel faydalarının çoğunun, bitkinin yaklaşık % 1’ini oluşturan ve güçlü kokusunun çoğunu sağlayan güçlü bir bileşik olan ligustilide’den geldiği düşünülmektedir.

  Antikanser özellikleri

  Hayvan ve test tüpü çalışmalarında, A. sinensis özütü, agresif beyin kanseri türü olan glioblastoma hücrelerini öldürür.

  Bununla birlikte, bu, bir angelica kökü takviyesi almanın insanlarda beyin kanserini öldürebileceği anlamına gelmez. Aslında, bu olası değildir ve A. sinensis’in potansiyel bir kanser tedavisi olarak kabul edilebilmesi için insanlarda çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Bu bulgular gelecekteki araştırmalar için umut verici bir başlangıç ​​noktasıdır.

  Yara iyileşmesi

  A.sinensis, anjiyogenezi teşvik ederek veya yeni kan damarları oluşturarak yara iyileşmesini destekleyebilir.

  Ayrıca, özellikle diyabetik ayak yaralarının iyileşmesini destekleyebileceğine dair bazı erken kanıtlar var. Bunlar, yüksek kan şekeri seviyelerinin neden olduğu kan damarı ve doku hasarı nedeniyle diğer yaralara göre daha şiddetli ve iyileşmesi daha yavaştır.

  Menopozal sıcak basmaların rahatlaması

  A.sinensis’in özellikle geleneksel Çin tıbbında en yaygın kullanımlarından biri, menopoz semptomlarının ve diğer kadın hormonal sorunlarının yönetimidir.

  Daha fazla insan sıcak basmaları veya gece terlemeleri gibi menopoz semptomları için doğal seçenekler aradıkça, tamamlayıcı tedaviler de popülerlik kazanmaktadır.

  Bazı kanıtlar, vücuttaki azalan serotonin seviyelerinin menopozal sıcak basmalarına katkıda bulunabileceğini ve angelica kökünün dolaşımdaki serotonin seviyelerini korumaya veya artırmaya yardımcı olabileceğini ve böylece sıcak basmaların şiddetini ve sıklığını azaltabileceğini göstermektedir.

  Yine de, menopoz semptomları için A. sinensis’in kullanımını destekleyen çok az yüksek kaliteli kanıt veya menopozdaki kadınlarda güvenliğine ilişkin uzun vadeli herhangi bir kanıt vardır.

  Artrit tedavisi

  A.sinensis, eklemlerin iltihaplı, otoimmün bir durumu olan romatoid artritin (RA) yanı sıra hem osteoartrite, hem de eklem “aşınma ve yıpranmasına” karşı koruma sağlayabilir.

  A.sinensis ile takviye etmek iltihabı azaltabilir, eklem hasarını önleyebilir ve osteoartritte kıkırdak onarımını destekleyebilir.

  Romatoid artrit ile ilgili olarak A. sinensis, inflamatuar yanıtı azaltabilir, ağrıyı azaltabilir ve diğer semptomlarından bazılarını iyileştirebilir.

  Bununla birlikte, bu çalışmalar tüp ve hayvan modellerinde yapıldı, bu nedenle daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  A. archangelica’nın faydaları

  A.archangelica da bazı faydalar sağlayabilir, ancak bu bitki üzerinde çok az araştırma yapılmıştır. Ek olarak, mevcut araştırmaların çoğu, gelecekteki insan çalışmaları için yalnızca umut verici başlangıç ​​noktaları olarak hizmet edebilecek test tüpü ve hayvan çalışmalarında gerçekleştirildi.

  Antikanser özellikleri

  Test tüpü ve hayvan çalışmalarında, A. archangelicaA. sinensis gibi – bazı ümit verici antikanser ve anti-tümör etkileri göstermektedir.

  Örneğin, test tüplerinde meme kanseri hücrelerini öldürdüğü ve farelerde tümör büyümesini engellediği bulunmuştur. Rahim ağzı kanseri, gırtlak kanseri ve rabdomyosarkom hücreleri üzerinde benzer etkilere sahip olabilir.

  Bu etkilerin, A. archangelica’da bulunan iki güçlü fitokimyasal olan angelicin ve imperatorin’den geldiği düşünülmektedir.

  Bununla birlikte, bu araştırma, A. archangelica’nın insanlarda antikanser veya anti-tümör faydaları sağlayabileceğini kanıtlamak için yetersizdir. Daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. 

  Antimikrobiyal etkiler

  A.archangelica ayrıca zararlı bakterileri, virüsleri ve mantarları da öldürebilir.

  Test tüpü çalışmalarında, A. archangelica esansiyel yağı, Staphylococcus aureus ve Escherichia coli gibi hastalığa neden olan bakterileri öldürebilir.

  A.archangelica özütü ve imperatorin de dahil olmak üzere ondan izole edilen bazı bileşikler, sindirim hastalığına neden olan herpes simplex (soğuk algınlığı) virüsüne ve coxsackie virüsüne karşı da antiviral aktivite sergiler.

  A.archangelica esansiyel yağı, cevizde yetişen küfü öldürebildiğinden küf oluşumunu engellemek için gıda açısından güvenli potansiyel bir koruyucu olarak da umut vaat ediyor.

  Anti-anksiyete etkileri

  Son olarak, hayvan çalışmalarından A. archangelica’nın kaygıyı azaltmaya yardımcı olabileceğine dair bazı ikna edici kanıtlar var.

  Üç sıçan çalışması, A. archangelica özütünün hayvanlarda gevşemeye neden olduğunu ve endişeli davranışları azalttığını belirtti.

  Bununla birlikte, bu çalışmalar insanlarda tekrarlanmamıştır, bu nedenle aynı etkileri insanlarda da yaratıp yaratmayacağını bilmek zor. Bu etkileri doğrulamak için insan çalışmalarına da ihtiyaç vardır.

  Melek Otunun Zararları Nelerdir?

  Melek otu ya da Angelica kökü, özellikle A. sinensis, bilinen bazı yan etkilere sahiptir ve bazı ilaç etkileşimlerine neden olabilir. A. archangelica‘nın da bazı potansiyel yan etkileri olsa da, A. sinensis kadar çalışılmamıştır.

  Yüksek dozda A. sinensis takviyelerinin kalp sorunlarına neden olduğundan şüphelenilmiştir . A. sinensis ayrıca kan basıncını artırabilir.

  A.sinensis ayrıca warfarin gibi kan sulandırıcılarla etkileşime girebilir ve bazı durumlarda muhtemelen tehlikeli ve potansiyel olarak ölümcül kanamaya neden olabilir. Kan inceltici kullanıyorsanız, A. sinensis’i önce sağlık uzmanına danışmadan kullanmayın.

  Ek olarak, Angelica cinsinin üyeleri, greyfurttaki aynı bileşikler olan ve bazı kolesterol ve nöbet önleyici ilaçlar da dahil olmak üzere birçok ilaçla etkileşime girebilen furanokumarinler içerir.

  Greyfurt uyarısı taşıyan reçeteli ilaçlar alıyorsanız, herhangi bir melek otu takviyesi kullanmadan önce sağlık uzmanıyla konuşun.

  Ayrıca, ultraviyole (UV) ışınlarına karşı anormal bir cilt tepkisi olan fotodermatit ve kontakt dermatitin de angelica bitkisini kullanırken bir endişe kaynağı olduğunu bilin.

  Son olarak, hamile ve emziren kadınlarda güvenliklerine ilişkin kanıt bulunmadığından, hamile olanlar, hamile kalmaya çalışanlar veya emzirenler A. archangelica ve A. sinensis kullanmaktan kaçınmalıdır.

  Melek Otu ile İlgili Dozaj ve Önlemler

  Angelica kökü takviyeleri kapsül ve sıvı özüt formunda satılmasının yanı sıra bitki çay yapmak için kurutulur.

  Standart bir dozaj belirlenmemiştir ve komplikasyonlardan ve potansiyel yan etkilerden kaçınmak için güvenli bir dozun ne olacağı belirgin değildir.

  Çoğu angelica kökü takviyesi, porsiyon başına 500-2,000 mg toz halindeki angelica kökü veya angelica kökü ekstresi içerir.

  Kan inceltici alıyorsanız veya önceden mevcut kalp problemleriniz veya yüksek tansiyonunuz varsa, doktor size tavsiye etmedikçe A. sinensis’ten kaçınmalısınız.

  Dahası, tıbbi bir durumu Angelica bazlı bir takviye ile kendi kendine tedavi etmekten kaçının çünkü bunu yapmak profesyonel bakımı geciktirebilir ve ciddi sonuçlar doğurabilir.

  Herhangi bir sağlık amacı için kullanmadan önce mutlaka doktora danışın.

  Sonuç olarak;

  Angelica kökü ya da melek otu kökü, tarihsel olarak Avrupa ve Doğu Asya’nın bazı bölgelerinde kullanılan popüler bir bitkisel ilaçtır. Angelica kökü, A. archangelica veya A. sinensis’e olarak iki farklı şekilde bulunur.

  Her birinin çok sayıda bildirilmiş kullanımı olmasına rağmen, bu kullanımları destekleyecek çok az kanıt vardır ve mevcut kanıtların çoğu hayvan ve test tüpü çalışmalarından gelmektedir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ