Melatoninin Yan Etkileri Var mıdır?

 

 

Melatonin, uyku yardımcısı olarak yaygın olarak kullanılan bir hormon ve diyet takviyesidir. Olağanüstü bir güvenlik profiline sahip olmasına rağmen, melatoninin artan popülaritesi bazı endişeleri de beraberinde getirmektedir.

 

Bu endişeler başlıca uzun dönem etkileri üzerine bir araştırmanın eksikliğinin yanı sıra hormon olarak geniş kapsamlı etkilerinden kaynaklanıyor. Bu yazı, melatonin takviyelerinin potansiyel yan etkilerini belirlemektedir.

 

 

 

Melatonin Nedir?

 

Melatonin beyindeki epifiz bezi tarafından, özellikle geceleri üretilen bir nörohormondur. Vücut uyku için hazırlanır ve bazen “uyku hormonu” veya “karanlık hormonu” olarak da adlandırılır.

 

Melatonin takviyeleri genellikle uykuya yardımcı olması açısından kullanılır. Uykuya dalmanıza, uyku kalitesini artırmanıza ve uyku süresini artırmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte, diğer birçok uyku ilacı kadar etkili olmadığı görülmektedir.

 

Melatonin tarafından etkilenen tek vücut fonksiyonu uyku değildir. Bu hormon vücudun antioksidan savunmasında da rol oynar ve kan basıncını, vücut ısısını ve kortizol düzeylerini, ayrıca cinsel ve bağışıklık fonksiyonlarını düzenler.

 

Melatonin kullanımı artmakta ve muhtemel yan etkileri konusunda de endişeler artmaktadır.

 

 

 

 

Melatoninin Yan Etkileri Var mı?

 

Birkaç çalışma melatoninin emniyetini araştırmış ancak hiçbiri ciddi yan etki göstermemiştir. Ayrıca herhangi bir bağımlılığa ya da geri çekilme belirtilerine neden olmadığı görülüyor.

 

Bununla birlikte, bazı tıp uygulayıcıları, vücuttaki melatoninin doğal üretimini azaltabileceğinden endişe duyuyorlar, ancak kısa süreli çalışmalar böyle bir etkinin olmadığını göstermektedir.

 

Baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı veya ajitasyon gibi genel semptomlar gösteren bazı çalışmalar vardır. Bununla birlikte, bunlar tedavi ve plasebo gruplarında eşit derecede yaygındı ve melatonine atfedilemedi.

 

Melatonin takviyeleri, çok yüksek dozlarda bile kısa vadede genellikle güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, özellikle çocuklarda, uzun vadeli emniyet üzerine daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Birkaç hafif yan etki ve ilaç etkileşimi aşağıdaki bölümlerde ele alınmaktadır.

 

 

 

Çocuklarda Kullanım

 

Ebeveynler bazen uykuya dalmakta sorun yaşayan çocuklara melatonin takviyeleri verir. Bununla birlikte, FDA, çocuklarda kullanımını onaylamadı ne de güvenliğini değerlendirdi.

 

Avrupa’da, melatonin takviyeleri, yetişkinler için tasarlanmış reçeteli bir ilaçtır. Yine de, bir Norveçli araştırma, çocuklarda onaylanmamış kullanımların arttığını tespit etmiştir.

 

Belirli bir endişe nedeni bulunmamakla birlikte, pek çok uzman bu ilave maddeyi çocuklar için önermek konusunda isteksizdir.

 

Bu isteksizlik kısmen, tamamen anlaşılmayan geniş kapsamlı etkilerden kaynaklanmaktadır. Çocuklar hala büyümekte ve gelişmekte olduğundan, hassas bir grup olarak düşünülmektedir.

 

Melatonin çocuklarda mutlak güvenlikle kullanılmadan önce uzun süreli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

 

 

 

Gündüz uykusuzluk

 

Bir uyku yardımı olarak, akşam melatonin takviyeleri alınmalıdır. Günün diğer zamanlarında alındığında, istenmeyen uyku haline neden olabilirler.

 

Uykunun teknik olarak yan etkisi olmadığını, aksine amaçlanan fonksiyonlarını aklınızda bulundurun.

 

Bununla birlikte, uyuşukluk, bir ilacın vücuttan çıkarıldığı oranı olan indirgenmiş melatonin temizleme oranlarına sahip kişilerde olası bir sorundur.

 

Boşaltma oranının bozulması, takviyeleri aldıktan sonra melatonin düzeylerinin yüksek kaldığı süreyi uzatır.

 

Bu, çoğu sağlıklı erişkinde bir sorun olmayabilirken, yaşlı erişkinlerde ve bebeklerde azaltılmış melatonin klerensi bildirilmiştir. Bu takviyeleri aldıktan sonra sabah melatonin düzeyleri üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığı bilinmemektedir.

 

Ancak, gündüz melatonin takviyeleri veya enjeksiyonlar verildiğinde bile, odağı koruma becerisini etkilemediği görülüyor.

 

10 veya 100 mg melatonin ile enjekte edilen veya ağız yoluyla 5 mg verilen sağlıklı kişilerde yapılan çalışmalar, plaseboya kıyasla reaksiyon süreleri, dikkat, konsantrasyon veya sürüş performansı üzerinde herhangi bir etki bulamamıştır.

 

Bilim insanları, melatonin takviyelerinin gündüz uykusuzluğa etkilerini tam olarak anlayabilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

 

 

 

Diğer Endişeler

 

Birkaç diğer endişe de meydana geldi ancak çoğu iyice araştırılmadı.

 

Uyku haplarıyla etkileşim:  Bir çalışma uyku ilacı zolpidemi melatonin ile birlikte almanın zolpidemin bellek ve kas performansı üzerindeki olumsuz etkilerini artırdığını bulmuştur.

 

Vücut sıcaklığının azalması: Melatonin vücut ısısında hafif bir düşüşe neden olur.  Bu genellikle bir sorun değil iken, sıcak tutmakta güçlük çeken insanlarda fark yaratabilir.

 

Kan inceltme: Melatonin aynı zamanda kan pıhtılaşmasını azaltabilir. Sonuç olarak, warfarin veya diğer kan incelticileriyle kullanmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız.

 

 

 

Melatonin Takviyeleri Nasıl Kullanılır?

 

Uykuya yardımcı olmak için standart dozaj günde 1 ila 10 miligram arasında değişir. Bununla birlikte, optimal doz resmi olarak belirlenmemiştir.

 

Tüm melatonin takviyeleri aynı olmadığından, etiket üzerindeki talimatları okuduğunuzdan emin olun.

 

Ayrıca, tezgah üstü takviyelerin kalitesinin sağlık yetkilileri tarafından izlenmediğini unutmayın. Güvenilirliği bilinen markalar seçmeye özen gösterin.

 

Birçok uzman çocuk ve ergenlerde bu gruplardaki güvenliğini teyit edinceye kadar kullanımları tavsiye edilmemektedir.

 

Emziren anneler, melatonin anne sütüyle aktarıldığından emzirilen bebeklerinde aşırı gündüz uykusuzluğuna neden olabileceğini aklınızda bulundurun.

 

 

 

Doğal olarak Melatonin Seviyelerini Artırma

 

Neyse ki, takviye olmadan da melatonin seviyenizi artırabilirsiniz.

 

Yatmadan birkaç saat önce evinizdeki tüm ışıkları kapatın ve TV izlemeyin, bilgisayarınızı veya akıllı telefonunuzu kullanmayın. Çok fazla yapay ışık beyindeki melatonin üretimini azaltabilir, bu da uykuya dalmanızı zorlaştırır.

 

Ayrıca, sabah, özellikle sabahları kendinizi bol miktarda doğal ışığa maruz bırakarak uyku-uyanış döngüsünü güçlendirebilirsiniz. Düşük doğal melatonin seviyeleri ile ilişkili olan diğer faktörler, stres ve vardiya çalışmasını içerir.

 

Sonuç olarak;

 

Melatonin takviyeleri çok yüksek dozlarda bile ciddi yan etkilere neden olmamıştır. Bununla birlikte, uzmanların çoğu, uzun vadeli emniyet konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu kabul etmektedir.

 

Bu nedenle, çocuklar, hamilelik veya emziren kadınlar gibi hassas bireyler melatonin takviyelerini kullanmadan önce doktorlarıyla görüşmelidir.

 

Buna rağmen, melatonin mükemmel bir güvenlik profiline sahiptir ve etkili bir uyku yardımcısı gibi görünmektedir. Uyumakta zorlanıyorsanız, denemeye değer olabilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: