Meksika Turpu(Jicama) Faydaları | diyetz

  Meksika Turpu(Jicama) Faydaları

   

   

  Başka ülkelerde jicama olarak bilinen, Türkçe’ye Meksika turpu veya Meksika patatesi olarak girmiş sebze, altın-kahverengi derisi ve nişastalı beyaz iç kısmı ile küre şeklinde bir kök sebzedir. Lima fasulyesine benzer ve fasulye üreten bir bitkinin köküdür.

   

  Aslen Meksika’da yetiştirilen bu bitki, Filipinler ve Asya’ya yayılmıştır. Buzlanma olmadan uzun bir büyüme mevsimi gerektirir, bu nedenle yıl boyunca sıcak olan yerlerde yetişir.

   

  Eti tatlı ve besleyicidir. Bazıları tadını patates ile armut arasında bir lezzet olarak tanımlar. Bazıları bunu bir su kestanesiyle karşılaştırır.

   

  İşte Meksika turpunun sağlık ve beslenme faydaları…

   

   

  Besin Yüklüdür

  Meksika turpu etkileyici bir besin profiline sahiptir.

   

  Kalorilerinin çoğu karbonhidratlardan gelir. Geri kalanlar çok az miktarda protein ve yağ içerir. Meksika turpu birçok önemli vitamin ve mineralin yanı sıra önemli miktarda lif içerir.

   

   

  Bir fincan (130 gram) Meksika turpu aşağıdaki besinleri içerir:

   

  • Kalori: 49

   

  • Karbonhidrat: 12 gram

   

  • Protein: 1 gram

   

  • Yağ: 0.1 gram

   

  • Lif: 6.4 gram

   

  • C Vitamini: RDI’nın % 44’ü

   

  • Folat: RDI’nın % 4’ü

   

  • Demir: RDI’nın % 4’ü

   

  • Magnezyum: RDI’nın % 4’ü

   

  • Potasyum: RDI’nın % 6’sı

   

  • Manganez: RDI’nın% 4’ü

   

  Meksika turpu ayrıca az miktarda E vitamini, tiamin, riboflavin, B6 vitamini, pantotenik asit, kalsiyum, fosfor, çinko ve bakır içerir.

   

  Bu kök sebze kalori bakımından düşüktür, lif ve su bakımından yüksek olup, kilo vermeye dost bir besindir. Sadece bir fincanı (130 gram) erkekler için lif oranı RDI’nin % 17’sini ve kadınlar için RDI’nın % 23’ünü içerir.

   

  Meksika turpu, vücudunuzda bir antioksidan görevi gören ve birçok enzim reaksiyonu için gerekli olan, suda eriyen önemli bir vitamin olan C vitamini için de mükemmel bir kaynaktır.

   

   

  Antioksidanlar Bakımından Yüksektir

  Meksika turpu, hücre hasarını önlemeye yardımcı, yararlı bitki bileşikleri olan birkaç antioksidan içerir.

   

  Bir fincan (130 gram) Meksika turpu, C vitamini antioksidanı için RDI’nın yaklaşık yarısını içerir. Aynı zamanda antioksidanlar vitamin E, selenyum ve beta-karoten içerir.

   

  Antioksidanlar, serbest radikalleri, oksidatif strese neden olan zararlı moleküllere karşı koymak suretiyle hücre hasarına karşı korumaya yardımcı olur.

   

  İlginizi Çekebilir  Zerdeçal Çayı Faydaları ve Nasıl Yapılır?

  Oksidatif stres, kanser, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve bilişsel gerileme gibi kronik hastalıklarla ilişkilendirilmiştir.

   

  Meksika turpu gibi antioksidan bakımından zengin besinleri tüketmek, oksidatif strese karşı savaşmaya yardımcı olabilir ve kronik hastalık geliştirme riskini azaltabilir.

   

   

  Kalp Sağlığını Geliştirir

  Meksika turpu, kalp sağlığı için yararlı çok sayıda besin maddesine sahiptir.

   

  Safraların bağırsaklarda geri emilmesinin önüne geçerek, karaciğerin daha fazla kolesterol üretmesini önleyerek, kolesterol düzeylerinin düşmesine yardımcı olabilecek önemli miktarda diyet lifi içerir.

   

  23 çalışmanın gözden geçirilmesi, artan lif alımının total kolesterol ve “kötü” LDL kolesterolü önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

   

  Meksika turpu ayrıca kan damarlarını gevşeterek daha düşük kan basıncına yardımcı olan potasyum içerir.

   

  Örneğin, bir çalışma potasyumun kan basıncını düşürdüğünü ve kalp hastalığı ve felce karşı koruduğunu göstermiştir.

   

  Buna ek olarak, Meksika turpu, her ikisi de sağlıklı kırmızı kan hücreleri için gerekli olan demir ve bakır içerdiğinden dolaşımı iyileştirebilir. Bir fincan 0.78 mg demir ve 0.62 mg bakır içerir.

   

  Meksika turpu doğal bir nitrat kaynağıdır. Çalışmalar sebzelerden nitrat tüketimini, dolaşımda artışa ve daha iyi egzersiz performansına bağlamıştır.

   

  Ayrıca, sağlıklı yetişkinlerde yapılan bir çalışmada, 16.6 gram (500 mL) Meksika turpu suyunun tüketilmesinin kan pıhtılaşması riskini azalttığı gösterilmiştir.

   

   

  Sindirimi Destekler

  Diyet lifleri, dışkı miktarını artırmaya yardımcı olur. Bu lifler, sindirim sisteminizle daha rahat hareket eder.

   

  Bir fincan (130 gram) Meksika turpu, günlük ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilecek 6.4 gram lif içerir.

   

  Ek olarak, Meksika turbu, inülin adı verilen bir tür lif içerir. Çalışmalar, inülinin kabızlığı olanlarda bağırsak hareketlerinin sıklığını % 31’e kadar arttırabileceğini göstermektedir.

   

   

  Gut Bakterilerinin Sağlığını Destekler

  Meksika turpu prebiyotik lif olan inülin bakımından yüksektir.

   

  Prebiyotik, vücudunuzdaki bakteriler tarafından kullanılabilecek, sağlık açısından fayda sağlayan bir maddedir.

   

  Sindirim sisteminiz inülin gibi prebiyotikleri sindiremez veya ememez ancak bağırsaklarınızdaki bakteriler onları fermente edebilir.

   

  Prebiyotikler bakımından yüksek bir beslenme, bağırsaklarınızdaki “iyi” bakterilerin popülasyonunu arttırır ve sağlıksız bakterilerin sayısını azaltır.

   

  Çalışmalar, bağırsaklarınızdaki bakteri türlerinin kilonuzu, bağışıklık sisteminizi ve hatta ruh halinizi etkileyebileceğini göstermiştir.

   

  Prebiyotik yiyecekler yemek, kalp hastalığı, diyabet, obezite ve böbrek hastalığı gibi kronik hastalık riskini azaltabilecek bakteri türlerinin büyümesini teşvik eder.

   

   

  Kanser Riskini Azaltır

  Meksika turpu, antioksidan vitaminler C ve E, selenyum ve beta-karoten içerir. Antioksidanlar, hücre hasarına ve kansere yol açabilecek serbest radikalleri nötralize eder.

   

  İlginizi Çekebilir  Sağlıklı Yiyecekler ve Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

  Ayrıca, Meksika turpu iyi bir diyet lifi kaynağıdır. Bir fincan (130 gram) 6 gramdan fazla lif içerir.

   

  Diyet lifi, kolon kanserine karşı koruyucu etkileri ile bilinmektedir. Bir çalışmada, günde 27 gramdan fazla diyet lifini tüketenlerin, 11 gramdan az yiyenlere kıyasla, kolon kanseri geliştirme riskinin % 50 daha düşük olduğunu göstermiştir.

   

  Ayrıca, Meksika turpu inülin adı verilen bir prebiyotik lif içerir. Prebiyotikler bağırsaktaki sağlıklı bakterilerin sayısını artırarak, koruyucu kısa zincirli yağ asitlerinin üretimini artırarak ve bağışıklık yanıtını arttırarak kanser riskini azaltabilir.

   

  Farelerdeki çalışmalar, inülin lifi tüketmenin kolon kanserine karşı koruyabildiğini göstermiştir.

   

  Faydalı bir lif türü olmasının yanı sıra, inülinin bağırsak astarını koruyan bir antioksidan görevi gördüğü belirtilmiştir.

   

   

  Kilo kaybına yardımcı olur

  Meksika turpu besleyiciliği yoğun bir besindir. Az miktarda kaloriye rağmen çok sayıda besin içerir.

   

  Meksika turpu hem su hem de lifte yüksektir, bu da tokluk hissi salgılamaya yardımcı olur.

   

  Ek olarak, Meksika turpundaki lif kan şekerinizi sabit tutmaya yardımcı olabilir. Lif, sindirimi yavaşlatır, bu da yemekten sonra kan şekeri seviyelerinin çok hızlı yükselmesini önlemeye yardımcı olur.

   

  İnsülin direnci obeziteye önemli derecede katkıda bulunur. Hücreleriniz insüline daha az duyarlı hale geldiğinde, glikozun enerji için kullanılabilecek şekilde hücrelere girmesini zorlaştırır.

   

  Bunun yerine, kan şekerinizi yükselterek kan şekerinizde glukoz kalır.

   

  Meksika turpu ayrıca, kilo kaybına bağlı olan ve açlığı ve tokluğu belirleyen hormonları etkilediği gösterilen prebiyotik lif inülin içerir.

   

  Bu nedenle, Meksika turpu yemek sadece kilo kaybına yardımcı olan bağırsak bakterilerinin türünü arttırmakla kalmaz, aynı zamanda bir yemekten sonra daha fazla tok hissetmenize yardımcı olur.

   

  Çok Yönlüdür

  Meksika turpu çiğ veya pişmiş olarak yenebilir ve çok çeşitli yemeklerde kullanılabilir.

   

  Sert, kahverengimsi kabuğunu çıkardıktan sonra, beyaz et dilimleri veya küpler halinde kesilebilir.

   

  Sonuç olarak;

  Meksika turpu sağlıklı bir besindir.

   

  Geliştirilmiş sindirim, kilo kaybı ve hastalık riskinin azaltılması dahil olmak üzere sağlık yararları sağlayabilecek çeşitli besin, lif ve antioksidanlar bakımından yüksektir.

   

  Ayrıca, Meksika turpu lezzetlidir ve kendi başına yenebilir veya başka birçok gıda ile eşleştirilebilir.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ