Meditasyonun Bilimsel Faydaları | diyetz

  Meditasyonun Bilimsel Faydaları

   

   

  Meditasyonun popülerliği, daha fazla insanın yararlarını keşfetmesi sonucunda artmıştır. Meditasyon, düşüncelerinizi odaklamak ve yönlendirmek için zihninizi eğitmek için alışılmış bir süreçtir.

   

  Kendiniz ve çevrenizin farkındalığını artırmak için bunu kullanabilirsiniz. Birçok kişi bunu stres azaltmak ve konsantrasyon geliştirmek için bir yol olarak düşünüyor.

   

  İnsanlar, uygulamayı, olumlu bir ruh hali ve görünüm, öz disiplin, sağlıklı uyku düzenleri ve hatta artan ağrıları azaltma gibi diğer yararlı alışkanlıkları ve duyguları geliştirmek için kullanıyorlar. Bu yazı meditasyonun sağlık faydalarını incelemektedir.

   

   

   

  Stresi azaltılır

  Stres azaltma, insanların meditasyon yapmaya çalışmasının en yaygın nedenlerinden biridir. Normalde, zihinsel ve fiziksel stres, stres hormonu kortizol düzeylerinde artışa neden olur.

   

  Bu, sitokinler adı verilen iltihap arttırıcı kimyasalların salınması gibi stresin zararlı etkilerinin çoğunu üretir.Bu etkiler uykuyu bozabilir, depresyonu ve endişeyi teşvik edebilir, kan basıncını yükseltebilir ve yorgunluk ve karışık düşünceye katkıda bulunur.

   

  Sekiz haftalık bir araştırmada, “dikkatlilik meditasyonu” adlı bir meditasyon tarzı stresin neden olduğu iltihap tepkisini azalttı. Yaklaşık 1.300 erişkinde yapılan bir başka araştırmada, meditasyonun stresi azaltabileceği gösterildi. Özellikle, bu etki en yüksek stres seviyesine sahip bireylerde en güçlüdür.

   

  Araştırmalar, meditasyonun, aşırı duygusal bağırsak sendromu, travma sonrası stres bozukluğu ve fibromiyalji gibi stresle ilişkili durumların semptomlarını iyileştirebileceğini göstermiştir.

   

   

   

   

  Anksiyete kontrolü

  Daha az stres daha az endişeye dönüşür.Örneğin, dikkatlilik meditasyonu üzerine sekiz haftalık bir çalışma katılımcıların kaygılarını azaltmasına yardımcı oldu.

   

  Ayrıca fobiler, sosyal kaygı, paranoyak düşünceler, obsesif-kompulsif davranışlar ve panik ataklar gibi anksiyete bozukluklarının belirtilerini azalttı.

   

  Sekiz haftalık bir meditasyon programını tamamladıktan üç yıl sonra 18 gönüllü ile yapılan bir başka çalışmada, çoğu gönüllü, düzenli meditasyon uygulamaya devam etmiş ve uzun vadede daha düşük kaygı düzeylerini sürdürmüştür.

   

  2,466 katılımcının katıldığı daha geniş bir çalışma, çeşitli meditasyon stratejilerinin kaygı düzeylerini azaltabileceğini göstermiştir. 

   

  Meditasyon, aynı zamanda yüksek basınçlı çalışma ortamlarında işle ilgili endişeyi kontrol etmeye yardımcı olabilir. Bir çalışma, bir meditasyon programının bir hemşire grubunda kaygı düzeyini düşürdüğünü bulmuştur.

   

   

   

  Duygusal sağlığın teşvik edilmesi

  Bazı meditasyon biçimleri, kendine özgü imajın geliştirilmesine ve hayata daha olumlu bir bakış açısına neden olabilir.Dikkat çekme meditasyonu üzerine yapılan iki çalışma, 4.600 yetişkin üzerinde depresyonda azalma olduğunu buldu.

   

  Bir çalışma 18 gönüllüyü izledi ve üç yıl boyunca meditasyon yapıyorlardı. Çalışma, katılımcıların depresyonda uzun vadeli düşüşler yaşadıklarını bulmuştur.

   

  İlginizi Çekebilir  Prebiyotik Nedir, Ne İşe Yarar, Nelerde Var? Probiyotik ve Prebiyotik Farkı

  Strese tepki olarak serbest bırakılan sitokinler denilen iltihap kimyasalları ruh halini etkileyebilir ve depresyona neden olabilir.

   

  Çeşitli araştırmaların gözden geçirilmesi, meditasyonun bu iltihap kimyasallarını azaltarak depresyonu azaltabileceğini gösteriyor.

   

  Bir diğer kontrollü çalışma, dikkatlilik meditasyonunu uygulayan insanların beyinleri ile olmayan beyinlerin beyinleri arasındaki elektriksel aktiviteyi karşılaştırdı. 

   

  Meditasyon yapanlar pozitif düşünce ve iyimserlik ile ilgili alanlarda ölçülebilir değişiklikler gösterdiler.

   

   

   

  Kendini fark etmeyi geliştirir

  Bazı meditasyon biçimleri kendinizi daha güçlü bir şekilde anlamanıza yardım ederek en iyi benliğinize dönüşmenizi sağlar.

   

  Örneğin, kendi kendine sorgulama meditasyonu, kendiniz hakkında daha geniş bir anlayış geliştirmenize ve çevrenizdeki insanlarla nasıl ilişki kurduğunuzu amaçlar.

   

  Diğer formlar, zararlı veya kendi kendine yenen düşünceleri tanımlamayı öğretir. Fikir, düşünce alışkanlıklarınız hakkında daha fazla farkındalık kazandıkça, onları daha yapıcı modellere yönlendirebilirsiniz. 

   

  Göğüs kanseri ile mücadele eden 21 kadına ilişkin bir araştırma, bir “tai chi” programına katıldıklarında, benlik saygısı, sosyal destek oturumlarını alanlara göre daha fazla geliştiğini buldu.

   

  Başka bir araştırmada, dikkatle düşünen meditasyon programını alan 40 üst düzey erkek ve kadın, program için bir bekleme listesine yerleştirilen bir kontrol grubuna kıyasla, yalnızlık duygularını azalttı. Ayrıca, meditasyon deneyimi, daha yaratıcı problem çözme yeteneği geliştirebilir.

   

   

   

  Dikkat süresini uzatır

  Odaklanmış dikkat meditasyonu dikkat süreniz için etkilidir. Dikkat sürenizi artırmaya yardımcı olur. 

   

  Örneğin, bir çalışma, sekiz haftalık meditasyon kursunun etkilerine baktı ve katılımcıların dikkatlerini değiştirip dikkatlerini sürdürebilmelerini geliştirdiğini buldu.

   

  Benzer bir araştırma, dikkatle düşünme meditasyonunu düzenli olarak uygulayan insan kaynakları çalışanlarının daha uzun sürecek bir görev üzerinde durduklarını gösterdi. Bu işçiler, görevlerinin detaylarını meditasyon yapmayan akranlarından daha iyi hatırladılar.

   

  Dahası, bir gözden geçirme, meditasyonun, zihin dolaşımı, endişe verici ve zayıf dikkatin yaratılmasına katkıda bulunan beyindeki kalıpları tersine döndürebileceği sonucuna varmıştır. 

   

  Kısa bir süre meditasyon yapmak bile size fayda sağlayabilir. Bir çalışma, dört günlük pratik meditasyonun dikkat süresini uzatmak için yeterli olabileceğini buldu.

   

   

   

   

  Yaşla ilgili bellek kaybını azaltır

  Dikkat ve düşüncenin açıklığındaki iyileştirmeler, zihninizi genç tutmanıza yardımcı olabilir. “Kirtan Kriya” düşünceleri odaklamak için parmakların tekrarlayan hareketi ile bir mantra veya tınaz birleştiren bir meditasyon yöntemidir.

   

  Katılımcıların yaşla ilgili hafıza kaybı ile ilgili birçok çalışmada hafıza görevlerini yerine getirebilme becerilerini geliştirdi.

   

  Ayrıca, 12 çalışmanın gözden geçirilmesi, çoklu meditasyon stilinin daha yaşlı gönüllülerde dikkat, bellek ve zihinsel çabukluğu arttırdığını ortaya koymuştur. 

   

  İlginizi Çekebilir  Bakır Minerali Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur? 

  Normal yaşa bağlı hafıza kaybıyla mücadeleye ilaveten, meditasyon, demanslı hastalarda hafızayı en azından kısmen iyileştirebilir. Demansa sahip aile üyelerine bakanlarda stres kontrolü ve baş etmede iyileşmeye yardımcı olabilir.

   

   

   

  İyilik yaratır

  Bazı meditasyon türleri, özellikle kendinize ve başkalarına yönelik olumlu duygu ve davranışları artırır. Metta, aynı zamanda “sevecen-iyilik meditasyonu” olarak da bilinen bir tür meditasyondur.

   

  Uygulamayla, insanlar bu iyilik ve afları dışardan, ilk önce arkadaşlarına, daha sonra tanıdıklarına ve nihayetinde düşmanlarına kadar uzatmayı öğrenirler.

   

  Bu meditasyon şeklindeki 22 çalışma, insanların kendilerine ve başkalarına karşı merhametlerini arttırma becerisini göstermiştir.

   

  Sevecenlik-iyilik meditasyonunu içeren bir programa rastgele atanan 100 yetişkinin bir çalışması, bu faydaların doza bağımlı olduğunu bulmuştur. 

   

  Başka bir deyişle, insanlar Metta meditasyonuna ne kadar çok çaba harcarsa, o kadar olumlu duygular yaşarlar.

   

  Başka bir grup çalışmada, Metta meditasyonu yoluyla insanların gelişen olumlu duyguları, sosyal kaygı düzeyini artırabilir, evlilik çatışmasını azaltabilir ve öfke yönetimine yardımcı olabilir.

   

   

   

  Bağımlılıkla mücadelede yardımcı olur

  Meditasyon yoluyla geliştirebildiğiniz zihinsel disiplin, kendine hakimiyetinizi artırarak bağımlılıkları kırmanıza ve bağımlılık davranışları tetikleyen kişilerin farkına varmanıza yardımcı olur.

   

  Araştırmalar, meditasyonun kişilerin dikkatini yönlendirmesini, iradesini arttırmasını, duygularını ve dürtülerini kontrol etmesini ve bağımlılık davranışlarının ardındaki nedenleri anlamalarını sağlamasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

   

  Alkoliklerle meditasyon yapılması konusunda 19 kurtarmayı öğreten bir çalışma, eğitimi alan katılımcıların isteklerine ilişkin streslerini kontrol etmede daha başarılı olduklarını ortaya koydu.

   

   

   

  Kaliteli uyku sağlar

  Nüfusun neredeyse yarısı bir noktada uykusuzluk ile mücadele edecektir. Bir çalışma, katılımcıları rastgele iki grubun birine atayarak iki akılcılık tabanlı meditasyon programını karşılaştırdı.

   

  Bir grup meditasyon yaparken diğer grup meditasyon yapmadı. Meditasyona katılanlar daha önce uyurken meditasyon yapmayanlara kıyasla daha uzun uyudu.

   

  Meditasyon becerisine sahip olmak genellikle uykusuzluğa yol açan “kaçak” düşünceleri kontrol etmenize veya yönlendirmenize yardımcı olabilir.

   

  Ayrıca, vücudunuzu rahatlatmaya, gerginlik bırakmaya ve sizi uykuya yatma ihtimalinizin daha yüksek olduğu huzurlu bir ortama yerleştirebilir.

   

   

   

  Ağrı kontrolü sağlar

  Ağrının algılanışı zihin durumunuzla bağlantılıdır ve stresli durumlarda yükselebilir. Örneğin, bir çalışma katılımcıların ağrılı bir uyarıcı deneyimlediklerinde beyin aktivitesini gözlemlemek için fonksiyonel MRI teknikleri kullandı. Bazı katılımcılar dört günlük dikkatlilik meditasyon eğitimi almışken diğerleri olmayacaktı.

   

  Meditasyon yapan hastalar beyin merkezlerinde ağrıyı kontrol altına alacak aktivitelerin arttığını gösterdi. Ayrıca ağrıya karşı daha az duyarlılık bildirdiler.

   

  İlginizi Çekebilir  Daha Genç Görünmenin Doğal Yolları

  Daha büyük bir çalışmada, alışılagelmiş meditasyonun 3,500 katılımcının etkilerine bakıldı. Meditasyonun kronik veya aralıklı ağrı şikayetlerinde azalma ile ilişkili olduğunu tespit etmiştir.

   

   

   

  Kan basıncını düşürür

  Meditasyon, kalpteki gerilimi azaltarak fiziksel sağlığı da geliştirebilir.Zamanla yüksek kan basıncı, kan pompalamak için kalp çalışmasını zorlaştırır ve kalp işlevinin zayıflamasına neden olabilir.

   

  Yüksek tansiyon da kalp krizi ve felçlere yol açabilen ateroskleroza veya arterlerin daralmasına katkıda bulunur.

   

  996 gönüllü hakkında yapılan bir araştırma, “sessiz mantra” ya odaklanarak meditasyon yaptıklarında – tekrarlanan, sesli olmayan bir sözcük – kan basıncını yaklaşık beş puan düşürdüğünü buldu.

   

  Bu, daha yaşlı gönüllüler ve çalışmadan önce daha yüksek kan basıncına sahip olanlar arasında daha etkili olmuştur.Bir inceleme, çeşitli meditasyon tiplerinin kan basıncında benzer gelişmeler sağladığı sonucuna vardı.

   

   

   

  Her yerde meditasyon yapabilirsiniz

  İnsanlar, çoğu, özel ekipman veya alan gerektirmeyen birçok farklı meditasyon formunu uygularlar. Her gün birkaç dakika pratik yapabilirsiniz.

   

  Meditasyon yapmaya başlamak isterseniz, ondan ne elde etmek istediğinize bağlı olarak bir meditasyon biçimi seçin. İki büyük meditasyon stili vardır:

   

  Odaklanmış dikkat meditasyonu: Dikkati tek bir cisim, düşünce, ses veya görselleştirme üzerine yoğunlaştırır. Dikkat ve dikkat dağıtımı fikrinizi ortadan kaldırmayı vurgular. Meditasyon nefes alma, mantra veya sakinleştirici bir ses üzerine odaklanabilir.

   

  Açıkhava meditasyonu: Çevrenizin, düşünce treninin ve benlik duygusunun her yönü hakkında genişleyen bilinçliliği teşvik eder. Normal olarak bastırmaya çalıştığınız düşünce, duygu veya dürtülerin farkında olmayı içerir.

   

  Normal iş ve ev ortamlarınız tutarlı, sessiz yalnız zamana izin vermiyorsa, bir sınıfa katılmayı düşünün. Bu ayrıca destekleyici bir topluluk sağlayarak başarı şansınızı artırabilir.

   

  Alternatif olarak, sabaha karşı sessiz saatten yararlanmak için alarmınızı birkaç dakika erken ayarlamayı düşünün. Bu, tutarlı bir alışkanlık geliştirmenize ve güne pozitif olarak başlamanıza yardımcı olabilir.

   

  Sonuç olarak;

  Meditasyon herkesin zihinsel ve duygusal sağlığını iyileştirmek için yapabileceği bir şeydir.Özel ekipman veya üyelik olmaksızın her yerde yapabilirsiniz.

   

  Alternatif olarak, meditasyon kursları ve destek grupları yaygın olarak bulunur.

   

  Her biri farklı güçlü ve faydalara sahip çok çeşitli stiller vardır.Hedeflerinize uygun bir stili denemek, her gün yapmanız gerekse bile, yaşam kalitenizi yükseltmenin mükemmel bir yoludur.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ