Maydanoz Kökü Nedir, Ne İşe Yarar?

   

  Maydanoz kökü deyince aklınıza bahçede yetiştirilen veya bir bitki olarak kullandığımız yeşil yapraklı maydanoz gelmesin.

  Maydanoz kökü, bilimsel olarak “Petroselinum crispum Tuberosum” olarak bilinir ve bahçe maydanozunun alt türlerinden biridir.

  Yaprakları yenilebilir olmasına rağmen, genellikle kalın, yumru kökleri için yetiştirilir. Görünümü havuç ile yabani havuca benzemektedir.

   

  maydanoz kökü neye iyi gelir

   

  Maydanoz kökü besin değeri

  Bu kök sebze, zengin bir besin içeriğine sahiptir. 100 gramlık kök aşağıdaki besin öğelerini sağlar.

   

  Kalori: 55

  Karbonhidrat: 12 gram

  Lif: 4 gram

  Protein: 2 gram

  Yağ: 0.6 gram

  C Vitamini: Günlük Değerin % 55’i (DV)

  B9 Vitamini (folat): DV’nin % 45’i

  Potasyum: DV’nin % 12’si

  Magnezyum: DV’nin % 11’i

  Çinko: DV’nin % 13’ü

  Fosfor: DV’nin % 10’u

  Demir: DV’nin % 7’si

   

  Maydanoz kökü, temel vitamin ve minerallerle birlikte, yüksek oranda C vitamini, folat ve çinko içerir. Aynı zamanda magnezyum da sağlar.

   

   

  Maydanoz Kökü Faydaları

   

  Güçlü antioksidanlar sağlar

  Maydanoz kökü, antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar stresi azaltır ve hücrelere zarar veren serbest radikallerle savaşır.

  Bu kök sebzedeki başlıca antioksidanlardan ikisi olan miristisin ve apiol, antioksidan aktivitesinin çoğundan sorumludur. Ayrıca antioksidan olarak işlev gören önemli miktarda C vitamini içerir.

   

   

  İltihapla mücadele eder

  Maydanoz kökü çeşitli anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. İnflamasyon vücudun strese verdiği doğal tepki olsa da, aşırı inflamasyon hastalık riskini artırır.

  Maydanoz kökü, hem antioksidan hem de anti-inflamatuar etkilere sahip olduğu bilinen miristisin, apiol ve furanokumarinler gibi birkaç bileşik içerir. C vitamini, çinko ve magnezyum gibi birçok vitamin ve mineral vücudunuzun inflamatuar tepkisini düzenler.

   

   

  Detoks etkisi vardır

  Karaciğerdeki çeşitli enzimler; ilaçlar, yiyecek veya kirletici maddeler yoluyla maruz kalabileceğimiz toksinlerin yok edilmesine yardımcı olur.  Karaciğer tarafından üretilen bir antioksidan olan “glutatyon” bu detoksifikasyon sürecinde önemli bir rol oynar.

  Bir çalışma, maydanoz kökü suyunun, toksik bir ilaç tedavisi verilen farelerin karaciğer dokularındaki glutatyon ve diğer detoksifikasyon enzimlerinin miktarını önemli ölçüde arttırdığını buldu. Bu sonuç maydanoz kökü suyunun zararlı bileşiklere maruz kalmaya karşı koruyabileceğini göstermektedir.

   

   

  Bağışıklığı güçlendirir

  Maydanoz kökü sağlıklı bir bağışıklık sistemi için hayati öneme sahip iki besin maddesi olan C vitamini için harika bir kaynaktır.

  C vitamini, yabancı bakteri, stres ve iltihaplanma ile mücadele ettiği için güçlü bir bağışıklık sistemi için gereklidir. Cilt dokusu ve sindirim sistemindeki bakterilere ve diğer zararlı maddelere karşı güçlü bir engel oluşturmasına yardımcı olur.

  Bu arada, lif sindirim sistemindeki sağlıklı bakterilerin üremesini destekler. Araştırmalar, sağlıklı bir bağırsak bakteri topluluğunun enfeksiyona karşı koruduğunu göstermektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Uçuk Nasıl Geçer? Dudak Uçuğuna Ne İyi Gelir?

   

  Antikanser özellikleri vardır

  Bazı araştırmalar maydanoz kökünün bazı kanser türleriyle savaşabileceğini öne sürüyor. Bu sebze, kolon, yumurtalık, baş ve boyun kanserleri riskinin azalmasıyla ilişkili bol miktarda lif içerir.

   

   

  Maydanoz kökü nasıl kullanılır?

  Bu kök sebze çok yönlüdür, çiğ veya pişmiş yenebilir. Salatalarda kullanabileceğiniz gibi sandviçlere de ekleyebilirsiniz.

  Maydanoz kökü, buğulama, kavurma yapılabilir veya sote edilebilir. Diğer kök sebzelerle birlikte kullanılabilir.

   

  Sonuç olarak;

  Maydanoz kökü faydalı bir kök sebzedir fakat yeşil yapraklı maydanoz bitkisiyle alakası yoktur.

  İnflamasyonu azaltan, bağışıklığı güçlendiren ve karaciğer fonksiyonlarını destekleyen besin ve bitki bileşikleri içerir.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ