Maydanoz Çayı Faydaları ve Nasıl Yapılır? | diyetz

  Maydanoz Çayı Faydaları ve Nasıl Yapılır?

   

  Maydanoz çayının, birçok etkileyici faydası vardır. Taze veya kuru maydanozu bir bardak sıcak suda demlemek suretiyle yapılır, sağlık için gerekli olan çeşitli besinleri ve antioksidanları sağlar.

  Ayrıca, maydanoz çayı yapımı kolay, uygun maliyetli ve lezzetlidir. Bu yazıda “maydanoz çayının faydaları”, “maydanoz çayı zararları”, “maydanoz çayı neye iyi gelir”, “maydanoz çayı nasıl demlenir” konuları ele alınacaktır.

  Maydanoz Çayı Faydaları

   

   

  Zengin antioksidan kaynağıdır

  Maydanoz mükemmel bir antioksidan kaynağıdır (serbest radikal olarak bilinen potansiyel olarak zararlı moleküller tarafından hücrelere zarar gelmesini önleyen güçlü bileşiklerdir.)

  Antioksidanlar sağlık ve hastalıkta merkezi bir rol oynar. Bazı araştırmalar kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi kronik durumlara karşı koruma sağladığını belirtmektedir.

  Bir test tüpü çalışmasına göre, maydanoz ekstresi, DNA hasarını önleyebilmiş ve kanser hücrelerinin yayılmasını engelleyebilmiştir – çoğunlukla antioksidan içeriğinden dolayı.

  Bir başka çalışma ise, farelerin yoğun miktarda maydanoz ile tedavi edilmesinin, toplam antioksidan durumunu arttırdığını ve birkaç oksidatif stres markörünün azaldığını göstermiştir.

  Özellikle maydanoz iyi bir flavonoid, karotenoid, askorbik asit ve tokoferol kaynağıdır.

   

   

  Böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olur

  Böbrek taşları, böbreklerde oluşan, sırt ve yan bölgede, keskin bir ağrıya neden olan sert mineral birikintileridir. Bazı araştırmalar maydanoz çayının böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Maydanoz ayrıca doğal idrar söktürücü gibi davranır, idrara çıkmayı artıracağı için böbrek taşı oluşumunu önleyebileceği belirtilmiştir.

   

   

  İyi bir C vitamini kaynağıdır

  Maydanoz, C vitamini bakımından zengindir. 15 gramlık porsiyon yaklaşık 20 mg C vitamini sağlar. C vitamini, aynı zamanda bir antioksidan olarak da işlev gören ve hastalıkların önlenmesinde rol oynayan, suda çözünebilen önemli bir vitamindir.

  Bazı araştırmalar, zatürre ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlara karşı koruduğunu göstermektedir. Ayrıca, cilt, kemikler, kaslar, eklemler, tendonlar ve vücudun diğer kısımlarında bulunan bir protein olan kolajen sentezinde rol oynar.

  Ayrıca C vitamini yara iyileşmesi, besin emilimi ve kemik oluşumu için gereklidir. Bu nedenle maydanoz çayı içerek alacağınız C vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır.

   

  maydanoz çayı hazırlanışı

   

  Kanserle mücadele özelliklerine sahiptir

  Maydanoz çayı, antioksidanlar ve kanserle savaşan bileşikler içerir. Örneğin maydanozda bulunan bir flavonoid olan apigenin, tüp araştırmalarında kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellemiştir.

  Bazı tüp araştırmalarına göre, “Luteolin” maydanozda tümör büyümesini baskılayabilen ve böylece kanserin önlenmesine yardımcı olabilecek başka bir flavonoiddir.

  Dahası, bir test tüpü çalışması maydanoz ekstraktının DNA hasarını önleyebildiğini ve meme kanseri hücrelerinin yayılımını % 41 azalttığını buldu.

   

   

  Maydanoz çayı adetin düzenlenmesine yardımcı olur

  Maydanoz çayı, menstrüasyon ve hormon düzeyleri ile ilgili sorunları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan doğal bir ilaçtır.

  Özellikle, hormonları dengelemeye yardımcı olmak için östrojen üretimini etkileyebilen “miristisin” ve “apiole” bileşiklerini içerir.

  Aynı zamanda, adet kanamasını harekete geçiren madde olan bir “emmenagogue” gibi davrandığı düşünülmektedir.

  Bu nedenle maydanoz çayı çoğunlukla, sağlıklı adet görmeyi desteklemek ve emziren anneler için sütün aşırı üretimini önlemek için tasarlanan formülasyonlarda bulunur.

   

   

  Kan şekeri kontrolü sağlar

  Türkiye gibi dünyanın birçok yerinde maydanoz, kan şekeri seviyesini düşürmek için doğal bir yol olarak kullanılır.

  Bazı yeni çalışmalar da maydanoz çayının antidiyabetik özelliklere sahip olabileceğini ve kan şekeri kontrolünün desteklenmesine yardımcı olabileceğini doğrulamıştır.

  Örneğin, bir çalışma, diyabetli sıçanların maydanozla tedavi edilmesinin karaciğer sağlığını iyileştirmeye yardımcı olduğunu ve aynı zamanda kan şekeri seviyelerini düşürdüğünü göstermiştir.

  Benzer şekilde, diyabetli sıçanlarda yapılan bir başka çalışmada, maydanozun kan şekeri ve vücut ağırlığında anlamlı düşüşler sağladığını tespit etmiştir.

   

   

  Maydanoz çayı nasıl yapılır?

  Bu çay yatıştırıcı ve lezzetlidir sadece birkaç malzemeyle hazırlanır. Maydanoz çayı tarifi şöyledir;

   

   

  Maydanoz çayı nasıl hazırlanır?

  – Küçük bir demlik veya tencerede bir bardak (250 ml) suyu kaynatın.

  – Daha sonra, 1/4 bardak (15 gram) taze maydanozu iyice yıkayın. Alternatif olarak, iki çorba kaşığı (1 gram) kuru maydanoz da kullanabilirsiniz.

  – Kuru veya taze maydanozu bardağın dibine ekleyin ve üzerine su dökerek 5-10 dakika kadar demlenmesini sağlayın.

  – Son olarak, maydanoz yapraklarını almak için bir süzgeç kullanın.

  – Maydanoz çayı bu şekilde tüketilebilir veya bir miktar bal, limon suyu veya şekerle tatlandırılabilir.

   

   

  Maydanoz çayı zayıflatır mı?

  Maydanoz çayı kilo verdirir mi?

   

  Diyet yapanlar için maydanoz çayı zayıflama sürecinde vazgeçilmez bir içecektir. Egzersiz ve dengeli bir diyet planı ile tüketildiğinde vücudun su ağırlığının azaltılmasına yardımcı olur.

  Çünkü maydanoz diüretiktir ve vücuttan fazla suyun atılmasını sağlar. Ancak Bu çayı akşamları içmeniz tavsiye edilmez. Gece boyunca tuvalete gitmek zorunda kalabilirsiniz.

   

   

  Maydanoz Çayının Zararları

  Yukarıda sayılan faydalarının yanında maydanoz çayının yan etkilerini de, göz önünde bulundurmalısınız.

  Özellikle hamile kadınların uterus kasılmalarına neden olabileceği için çok miktarda maydanoz ve maydanoz çayı tüketmekten kaçınmaları önerilmektedir.

  Ayrıca maydanoz, kan pıhtılaşmasında rol oynayan, yağda çözünen önemli bir vitamin olan K vitamini bakımından da yüksektir.

  Varfarin (Coumadin) gibi bir kan inceltici kullanıyorsanız, yüksek miktarda K vitamini bu ilaçlarla etkileşime girebileceğinden, maydanoz çayını aşırı içmemek gerekir.

  Aşırı su kaybına neden olabileceği için diüretik kullananlar için bu çay önerilmez.

   

  Sonuç olarak;

  Maydanoz çayı önemli besinler ve antioksidanlar bakımından zengindir. Her ne kadar çoğu araştırma tüp ve hayvan çalışmaları ile sınırlı olsa da, maydanoz çayı çeşitli faydalarla ilişkilendirilmiştir.

  Örneğin, adet düzenlenmesine, böbrek taşı oluşumuyla mücadeleye ve kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesine yardımcı olur.

  Hepsinden önemlisi, mutfağınızda sahip olabileceğiniz birkaç basit malzemeyi kullanarak hazırlayabilirsiniz.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ