Mavi Renkli Meyveler ve İlginç Faydaları | diyetz

  Mavi Renkli Meyveler ve İlginç Faydaları

   

  Mavi renkli meyveler canlı renklerini polifenol adı verilen faydalı bitki bileşiklerinden alır. Özellikle kendilerine mavi rengi veren bir polifenol grubu olan antosiyaninler bakımından yüksektir. Bu bileşikler renkten daha fazlasını sağlar.

  Araştırmalar antosiyaninlerle beslenmenin, kalp sağlığını güçlendirdiğini, obezite riskini, tip 2 diyabet, bazı kanserler ve diğer hastalıkları azaltabileceğini göstermektedir.

  İşte “mavi meyve var mı?” sorusunun cevabı ile birlikte “mavi meyve isimleri ve faydaları”

   

   

  mavi renkli yaban mersini

   

   

  Yaban mersini

  Yaban mersini, lezzetli ve besinlerle doludur. Kalorisi düşük olmakla birlikte yüksek oranda lif, manganez, C ve K vitamini gibi temel mikrobesinler içerir.

  Bu lezzetli meyveler, hücreleri serbest radikal denilen dengesiz moleküllerin zararlarına karşı korumaya yardımcı, güçlü antioksidanlar olan antosiyaninler bakımından yüksektir.

   

   

  Böğürtlen

  Böğürtlen çeşitli sağlık yararları sunan tatlı ve besleyici koyu mavi renkli meyvedir. 144 gram böğürtlen, yaklaşık 8 gram lif içerir aynı zamanda manganez için önerilen Günlük Değerin (DV) % 40’ını ve C vitamini için DV’nin % 34’ünü içerir. Aynı miktar porsiyon, K vitamini için DV’nin % 24’ünü sağlar.

  K vitamini kanın pıhtılaşması için gereklidir ve kemik sağlığında önemli bir rol oynar. En yüksek K vitamini yeşil yapraklı sebzelerde bulunurken, böğürtlen, yaban mersini ve kuru erik gibi birkaç meyve de, bol miktarda bulunur.

   

   

  Mürver

   

   

  Mürver, dünyadaki en popüler bitki ilaçlarından biridir. Bu mavi-mor renkli meyve, bağışıklık sistemini güçlendirerek, soğuk algınlığına ve gribe karşı savunma sağlar. İnsanların bu hastalıklardan daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

  Araştırmalar, mürverdeki faydalı bitki bileşiklerinin, soğuk algınlığı ve grip virüsleriyle savaşmaya yardımcı olan, sağlıklı bağışıklık hücrelerini aktive edebileceğini göstermektedir.

  Mürver meyvesi sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklediği bilinen iki besin olan C ve B6 vitaminlerinde de yüksektir. Sadece 1 kase (145 gram) mürver, sırasıyla C ve B6 vitaminleri için DV’nin % 58’ini ve % 20’sini sağlar.

   

   

  Konkord Üzümü (Siyah Üzüm)

  Konkord üzümü, taze yenebilen veya şarap, meyve suyu ve reçel yapmak için kullanılabilen sağlıklı, mor-mavi bir meyvedir.

  Antioksidan görevi gören faydalı bitki bileşikleri içerir. Konkord üzümünün bu bileşik seviyeleri mor, yeşil veya kırmızı üzümden daha yüksektir.

  Konkord üzümü ve suyu bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca hafızayı, ruh halini ve beyin sağlığını güçlendirir.

   

   

  Siyah Frenk Üzümü

  Siyah Frenk üzümü, mavimsi-mor bir renk tonu olan meyvedir. Taze, kuru veya reçel ve meyve sularında kullanılır.

  Siyah Frenk üzümü, iyi bilinen ve güçlü bir antioksidan olan C vitamini bakımından özellikle yüksektir. Tek bir bardak (112 gram) taze frenk üzümü bu vitamin için DV’nin iki katından fazlasını sağlar.

  Bir antioksidan olarak, C vitamini hücresel hasara ve kronik hastalıklara karşı koruma sağlar, bunlardan biri de kalp hastalıklarıdır.

  Ek olarak, C vitamini yara iyileşmesinde, bağışıklık sisteminde ve cildin, kemiklerin ve dişlerin bakımında önemli bir rol oynar.

   

  İlginizi Çekebilir  Tarhunun Şaşırtıcı Faydaları ve Kullanım Alanları

   

  Damson eriği

  Damson eriği reçel yapmak için kullanılır veya kurutularak yenir. Kuru erik, kabızlık gibi sindirim sorunları için popüler bir seçimdir.

  Lif miktarı yüksektir, 1/2 su bardağı (82 gram) 6 gram lif içerir. Erik ayrıca bağırsak hareketi sağlayan bazı bitki bileşikleri ve sorbitol adı verilen bir tür şeker alkolü içerir.

   

   

  Mavi domates

   

  mavi renkli domates

   

  Mavi domates, antosiyaninlerde yüksektir. Yüksek antosiyanin içeriği mor-mavi bir ton verir. Ayrıca güçlü bir antioksidan bileşik olan likopen sağlar.

  Gözlemsel çalışmalar, likopen tüketenlerin, kalp hastalığı, felç ve prostat kanseri riskinin az olduğunu söylemektedir.

   

  Sonuç olarak;

  Lezzetli olmalarının yanı sıra mavi meyveler çok çeşitli sağlık yararları sağlar. Bunlar, C vitamini ve antosiyaninler adı verilen faydalı bitki bileşikleri dahil olmak üzere, besin yoğunluğu yüksek güçlü antioksidan kaynaklarıdır.

  Yüksek antioksidan içeriği nedeniyle, bu meyveler iltihabı azaltır, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi kronik durumlardan uzak tutar.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ