Mavi Renkli Meyveler ve Faydaları Nelerdir?

  Mavi renkli meyveler canlı renklerini polifenol adı verilen faydalı bitki bileşiklerinden alır. Özellikle kendilerine mavi rengi veren bir polifenol grubu olan antosiyaninler bakımından yüksektir. Bu bileşikler renkten daha fazlasını sağlar.

  Araştırmalar antosiyaninlerle beslenmenin, kalp sağlığını güçlendirdiğini, obezite riskini, tip 2 diyabet, bazı kanserler ve diğer hastalıkları azaltabileceğini göstermektedir.

  İşte “mavi meyve var mı?” sorusunun cevabı ile birlikte “mavi meyve isimleri ve faydaları”

  Mavi Renkli Meyveler Nelerdir?

  mavi renkli yaban mersini

  Yaban mersini

  Yaban mersini, lezzetli ve besinlerle doludur. Kalorisi düşük olmakla birlikte yüksek oranda lif, manganez, C ve K vitamini gibi temel mikro besinler içerir.

  Bu lezzetli meyveler, hücreleri serbest radikal denilen dengesiz moleküllerin zararlarına karşı korumaya yardımcı, güçlü antioksidanlar olan antosiyaninler bakımından yüksektir.

  10 sağlıklı erkekte yapılan bir araştırmaya göre, yaklaşık 2 bardak (300 gram) yaban mersininde bulunan antioksidanlar, DNA’yı serbest radikal hasarına karşı anında koruyabilir.

  Ek olarak, araştırmalar yaban mersini ve diğer meyve ve sebzelerde bulunan antosiyanin bakımından yüksek beslenen kişilerin kalp hastalığı, tip 2 diyabet, kanser ve Alzheimer gibi beyin rahatsızlıkları ve kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Böğürtlen

  Böğürtlen çeşitli sağlık yararları sunan tatlı ve besleyici koyu mavi renkli meyvedir. 144 gram böğürtlen, yaklaşık 8 gram lif içerir aynı zamanda manganez için önerilen Günlük Değerin (DV) % 40’ını ve C vitamini için DV’nin % 34’ünü içerir. Aynı miktar porsiyon, K vitamini için DV’nin % 24’ünü sağlar.

  K vitamini kanın pıhtılaşması için gereklidir ve kemik sağlığında önemli bir rol oynar.

  K vitamini ile kemik sağlığı arasındaki ilişki hala araştırılıyor olsa da, bilim insanları K vitamini eksikliğinin, kemiklerin zayıf ve kırılgan hale geldiği bir durum olan osteoporoza katkıda bulunabileceğine inanıyor.

  Yeşil yapraklı sebzeler K vitamini bakımından en yüksek seviyedeyken, böğürtlen, yaban mersini ve kuru erik gibi birkaç meyve, günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olacak bol miktarda içerir.

  Böğürtlen, lif, manganez ve C vitamini ile yüklüdür. Ayrıca, kanın pıhtılaşmasında ve kemik sağlığında önemli bir rol oynayan K vitamini bakımından yüksek birkaç meyveden biridir.

  mürver neye yarar

  Mürver

  Mürver, dünyadaki en popüler bitki ilaçlarından biridir. Bu mavi-mor renkli meyve, bağışıklık sistemini güçlendirerek, soğuk algınlığına ve gribe karşı savunma sağlar. İnsanların bu hastalıklardan daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

  Araştırmalar, mürverdeki faydalı bitki bileşiklerinin, soğuk algınlığı ve grip virüsleriyle savaşmaya yardımcı olan, sağlıklı bağışıklık hücrelerini aktive edebileceğini göstermektedir.

  Test tüpü çalışmaları, konsantre mürver özlerinin grip virüsüyle savaşabileceğini ve hücrelere bulaşmasını önleyebileceğini gösteriyor, ancak bu hala araştırılıyor.

  5 günlük bir çalışmada, günde 4 yemek kaşığı (60 ml) konsantre mürver şurubu almak, grip olan kişilerin takviye almayanlara göre ortalama 4 gün daha hızlı iyileşmesine yardımcı oldu.

  Mürver meyvesi sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklediği bilinen iki besin olan C ve B6 vitaminlerinde de yüksektir. Sadece 1 kase (145 gram) mürver, sırasıyla C ve B6 vitaminleri için DV’nin % 58’ini ve % 20’sini sağlar.

  Bu meyveleri pişirmenin en iyisi olabileceğini unutmayın. Çiğ mürver, özellikle olgunlaşmamış olarak yenildiğinde mide rahatsızlığına neden olabilir. 

  Mürver, soğuk algınlığı ve grip semptomları için doğal bir çare olarak yaygın olarak kullanılan besleyici mor-mavi bir meyvedir.

  Konkord Üzümü (Siyah Üzüm)

  Konkord üzümü, taze yenebilen veya şarap, meyve suyu ve reçel yapmak için kullanılabilen sağlıklı, mor-mavi bir meyvedir.

  Antioksidan görevi gören faydalı bitki bileşikleri içerir. Konkord üzümünün bu bileşik seviyeleri mor, yeşil veya kırmızı üzümden daha yüksektir.

  Örneğin, insanların günde 1,5 bardak (360 ml) konkord üzüm suyu içtikleri 9 haftalık bir çalışmada, plasebo grubuna kıyasla faydalı bağışıklık hücre sayılarında ve kan antioksidan seviyelerinde artışlar gözlemlendi.

  Ek olarak, birkaç küçük çalışma, konkord üzüm suyu içmenin hafızayı, ruh halini ve beyin sağlığını artırabileceğini göstermektedir.

  Mor-mavi konkord üzümü bağışıklığı, ruh halini ve beyin sağlığını artırabilir, ancak bunu doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

  Siyah Frenk Üzümü

  Siyah Frenk üzümü, mavimsi-mor bir renk tonu olan meyvedir. Taze, kuru veya reçel ve meyve sularında kullanılır.

  Siyah Frenk üzümü, iyi bilinen ve güçlü bir antioksidan olan C vitamini bakımından özellikle yüksektir. Tek bir bardak (112 gram) taze frenk üzümü bu vitamin için DV’nin iki katından fazlasını sağlar.

  Bir antioksidan olarak, C vitamini hücresel hasara ve kronik hastalıklara karşı koruma sağlar, bunlardan biri de kalp hastalıklarıdır.

  Ek olarak, C vitamini yara iyileşmesinde, bağışıklık sisteminde ve cildin, kemiklerin ve dişlerin bakımında önemli bir rol oynar.

  Damson Eriği

  Damson eriği reçel yapmak için kullanılır veya kurutularak yenir. Kuru erik, kabızlık gibi sindirim sorunları için popüler bir seçimdir.

  Lif miktarı yüksektir, 1/2 su bardağı (82 gram) 6 gram lif içerir. Erik ayrıca bağırsak hareketi sağlayan bazı bitki bileşikleri ve sorbitol adı verilen bir tür şeker alkolü içerir.

  Mavi Domates

  Mavi domates, antosiyaninlerde yüksektir. Yüksek antosiyanin içeriği mor-mavi bir ton verir. Ayrıca güçlü bir antioksidan bileşik olan likopen sağlar.

  Birkaç çalışma, antosiyanin açısından zengin gıdalarla beslenmenin, iltihabı azaltabileceğini, kalp hastalıklarına karşı koruyabileceğini, göz ve beyin sağlığını geliştirebileceğini göstermektedir.

  Gözlemsel çalışmalar, likopen bakımından zengin beslenenleri kalp hastalığı, felç ve prostat kanseri riskinin azalmasıyla ilişkilendirir.

  Mavi domates, kalp hastalığı, felç ve prostat kanseri riskinin azalmasıyla ilişkili yüksek miktarlarda diğer faydalı bitki bileşiklerini korurken antosiyaninler bakımından zengin bileşikler sağlar.

  Mavi Yiyeceklerin Faydaları Nelerdir?

  Mavi yiyecekler antosiyaninler ve resveratrol açısından zengindir. Bunlar, antioksidanlarla yüklü sağlık artırıcı fitokimyasallardır. Antioksidanlar vücudumuzun bağışıklığı için harikadır.

  Yaban mersini ve diğer mavi gıdalardaki mavi pigment, doğal olarak oluşan polifenolleri içeren bir antioksidan olan antosiyaninlerden gelir.

  Meyve veya sebze ne kadar koyu olursa, içerdiği pigment o kadar fazladır. Örneğin yaban mersini 15 farklı antosiyanin içerir.

  Antosiyaninler, serbest radikallere vücuda zarar vermeden önce zararsız moleküller haline gelmelerine izin veren bir elektron vererek çalışırlar. 

  Serbest radikaller vücudun sürekli oksidatif stres altında kalmasına neden olur çünkü her zaman eşleşmek için serbest elektronları ararlar ve eşleşmelerini bulamadıklarında vücudun sistemlerine zarar verirler. Bu nedenle, antosiyaninler vücuttaki iltihabı doğrudan azaltır.

  Mavi yiyeceklerde bulunan resveratrol, kanser hücrelerini sonlandırabilir. Resveratrol, yaşlanmayı geciktirici ve hastalık önleyici özelliklere sahip bir antioksidandır.

  Ayrıca, kötü kolesterolün yanı sıra vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğu için kalp sağlığı için iyidir. Birkaç çalışma, bu antioksidanın Alzheimer’ı önlemeye de yardımcı olduğu sonucuna varmıştır.

  Mavi yiyeceklerin diğer faydaları şunlardır:

  – Genel sağlığa katkıda bulunur ve hastalığa neden olan serbest radikallerle mücadele eder.

  – Bağışıklık sağlığını destekler.

  – Beyin sağlığını destekler.

  – İyi kolesterol seviyelerini (HLD) artırır.

  – Kan basıncını düşürür.

  – Belirli kanser türlerine karşı korur.

  – Diyabete karşı korur.

  – Soğuk algınlığı ve gribi önler.

  Sonuç olarak;

  Lezzetli olmalarının yanı sıra mavi meyveler çok çeşitli sağlık yararları sağlar. Bunlar, C vitamini ve antosiyaninler adı verilen faydalı bitki bileşikleri dahil olmak üzere, besin yoğunluğu yüksek güçlü antioksidan kaynaklarıdır.

  Yüksek antioksidan içeriği nedeniyle, bu meyveler iltihabı azaltır, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi kronik durumlardan uzak tutar.

  İlginizi Çekebilir  Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir? Nedenleri ve Doğal Tedavisi
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ