Mavi Lotus Çiçeği Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Neler?

  Mavi Lotus Çiçeği Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Neler?

  Mavi lotus çiçeği ( Nymphaea caerulea ), mavi nilüfer çiçeği olarak da bilinen psikoaktif bir bitkidir. Geleneksel tıpta binlerce yıldır doğal afrodizyak, uyku yardımcısı ve anksiyete giderici olarak kullanılmaktadır. 

  Yazıda mavi lotus çiçeği ile ilgili bilinmesi gerekenler anlatılmaktadır.

  Mavi Lotus Çiçeği Nedir?

  Mavi nilüfer çiçeği, ağırlıklı olarak Mısır’da ve Asya’nın belirli bölgelerinde yetişen bir nilüferdir.

  Fiziksel olarak, göllerin veya diğer su kütlelerinin üzerinde yüzen küçük, yuvarlak, mavi, çiçekli bir türdür. Çiçek tomurcukları iki ila üç günlük bir süre içinde yüzeye çıkar. Hazır olduklarında, sabah 9:30 civarında açarlar ve öğleden sonra saat 15:00 civarında kapanırlar.

  Bitki kuzeydoğu, doğu ve güney Afrika’ya özgüdür (yani Mısır, Eritre, kuzey Etiyopya, Somali, Sudan, Kenya, Tanzanya, Uganda, Zaire, Angola, Malawi, Mozambik, Zambiya, Zimbabve, Botsvana, Namibya ve Güney Afrika ) ve güneybatı Asya’nın bazı kısımları.

  Bitki bugün dünyanın diğer bölgelerinde de yetişiyor, Hindistan’da ve Asya’nın diğer bazı bölgelerinde bulunabilir. Mavi Lotus bazen Hindistan ve Vietnam’ın ulusal çiçeği olan Kutsal Lotus (Nelumbo nucifera) ile karıştırılır.

  Bitkinin kültürel önemi vardır ve çiçeğin görüntüleri eski papirüslerde ve mezarların duvarlarında bulunmuştur. Tarihçiler, bir zamanlar Mısır’da anksiyete ve uykusuzluk gibi bir dizi durumu ve bozukluğu tedavi etmek için geleneksel bir ilaç olarak kullanıldığını düşünüyor.

  Ruhsal veya dini bir şekilde kişinin bilincini değiştirdiğine inanılan zihin değiştiren bir madde olan enteojenik bir ilaç olarak bilinir. Bu terim genellikle “halüsinojenik” veya “psikedelik” yerine kullanılır.

  Çiçeğin psikoaktif ve tıbbi etkilerinden sorumlu iki ana bileşik, apomorfin ve nuciferindir:

  Apomorfin

  Dopamin agonisti gibi davranan, mutlu ve öforik bir his uyandıran psikoaktif bir bileşik. Parkinson hastalığı ve erektil disfonksiyon gibi rahatsızlıkları olanlarda kas kontrolüne de yardımcı olabilir.

  Nuciferine

  Henüz tam olarak anlaşılmayan mekanizmalar yoluyla sakinlik duyguları uyandıran antipsikotik bir ilaç görevi gördüğü düşünülen bir bileşik. Ayrıca erektil disfonksiyon semptomlarını iyileştirdiği de gösterilmiştir.

  Mavi nilüfer çiçeği tüketmek enerjik hissetmeye ve hafif bir coşkuya neden olabilir. 

  Çiçeğin en yaygın biçimleri arasında çay, demlenmiş şarap, alkollü içecekler ve tütsüleme ürünleri bulunur. 

  Mavi Lotus Çiçeği Yararları Nelerdir?

  Mavi nilüfer çiçeğinin sağlık yararlarına dair birçok iddiaya rağmen, bitki üzerinde yalnızca sınırlı araştırma vardır.

  Tarihsel olarak, uykuyu iyileştirebileceği, anksiyeteyi azaltabileceği, erektil disfonksiyona yardımcı olabileceği ve doğal bir afrodizyak görevi görebileceği iddia edilmiş ve bu konularda tıbbi olarak kullanılmıştır.

  Hiçbir doğrudan araştırma bu iddiaları desteklemese de, birçok kişi bu etkilerin çiçekteki iki bileşikten (apomorfin ve nuciferinden) geldiğini düşünüyor ve genellikle sakinliği teşvik ettiği ve kas kontrolüne yardımcı olduğu biliniyor.

  Ayrıca mavi lotus çiçeği, flavonoidler, kuersetin, kaempferol ve mirisetin gibi antioksidanlar içerir.

  Antioksidanlar, vücudun hücrelerine zarar verebilecek serbest radikallerle savaşarak sağlığı geliştirir. Antioksidan bakımından yüksek bir beslenme, kalp hastalığı, diyabet, obezite ve belirli kanser türleri gibi daha düşük kronik hastalık riski ile ilişkilidir.

  Depresyonu tedavi eder

  Artan stresli yaşamla birlikte, ruhsal bozukluklar hızla artmaktadır. Bu faydalı çiçeğin kökü, anksiyete, stres, hafıza kaybı, depresyon vb. zihinle ilgili çeşitli bozuklukları bitkisel bir şekilde tedavi eder. Hafıza gücünü geliştirmeye yardımcı olur.

  Hafızayı keskinleştirir

  Mavi nilüfer bitkisi, daha sağlıklı bir dolaşım sistemini teşvik etmeye yardımcı olur, bu da kanın vücutta daha kolay akması anlamına gelir. Daha keskin zihin ve hafıza, beyindeki artan dolaşımın bir sonucudur.

  Gastrointestinal sorunları tedavi eder

  İshal ve dizanteri gibi mide rahatsızlıkları, bu güzel nehir çiçeğinin rizomu kullanılarak tedavi edilebilir. Köksapı, dispepsi tedavi etme yeteneğine sahiptir.

  Bu çiçek aynı zamanda sarılık ve diğer iç gastrointestinal rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılır. Bu sağlıklı bitkiyi içeren karışımların tüketilmesinin de hasarlı karaciğeri tedavi etmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

  Adet kramplarını hafifletir

  Adet sorunları mavi nilüfer kullanılarak tedavi edilebilir ve doğal olarak iyileştirilebilir. Bu çiçeğin veya özlerinin kullanılması, düzensiz dönemleri normalleştirmeye ve adet kramplarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

  Kronik ağrı tedavisinde kullanılabilir

  Eski Mısırlılar onun ağrı kesici özelliklerini keşfetti ve bu nedenle mavi lotus ilacı o zamandan beri çeşitli rahatsızlıkların semptomlarını yönetmeye yardımcı olmak için kullanıldı.

  Modern zamanlarda, artrit ve kanser gibi ciddi hastalıklarla ilişkili ağrıyı hafifletmek için kullanılmıştır. Çay ve tozların yanı sıra mavi lotus tentür formunda da bulunur. 

  Cildin yağlılığını dengeler

  Mavi lotus çiçeği ciltteki yağ içeriğini dengelemeye yardımcı olur ve sorunsuz güzel bir cilt sağlar.

  İdrar hastalıklarını tedavi eder

  İdrarla ilgili rahatsızlıklar için, mavi lotus çiçeği yardımcı olacaktır. Bu çiçeğin tohumları, üriner sistemi düzenleme ve rahatsızlığı uygun şekilde iyileştirme potansiyeline sahiptir.

  Kabızlığı önler

  Mavi lotus tüketimi, kabızlıktan doğal ve hızlı bir şekilde kurtulmayı sağlar. Mide rahatsızlıklarını tedavi etmek için mavi lotus özleri ile yapılan çeşitli ilaçlar vardır. Bağırsak hareketini kolaylaştırmaya yardımcı olur.

  Doğal afrodizyaktır

  Mavi lotus çiçeği, Kleopatra zamanında olduğu gibi bugün de işe yarayan oldukça etkili bir doğal uyarıcıdır. Hem erkekler hem de kadınlar için etkilidir. 

  Stresi azaltır

  Mavi lotus çiçeğinin, farklı stres ve kaygı türlerinden kurtulma sağladığı bulunmuştur. Bu bitkinin köklerinin gevşemeye yardımcı olduğu ve bir coşku hissi verdiği gösterilmiştir.

  Kullanıcılar, bir fincan mavi nilüfer çayının onları daha az endişelendirdiğini ve dinlendirici bir uyku sağladığını bildirdi.

  Manevi farkındalığı geliştirir

  Mavi nilüfer takviyeleri (tohumlar, uçucu yağ, çay, toz ve öz hapları şeklinde mevcuttur) alan kişiler, düzenli olarak yüksek bir farkındalık duygusu hissettiklerini bildirir.

  Bu çiçekten elde edilen takviye, insanların duygularının daha fazla farkına varmasını ve ruhsal yönleriyle daha fazla ilgilenmesini sağlar.

  Doğal nemlendiricidir

  Bazı ülkelerde, mavi nilüfer tohumundan elde edilen özler, cilt bakım ürününün hazırlanmasında kullanılmaktadır. Bu nedenle, kuru, pul pul cilt için, doğal nemlendiricidir.

  Karaciğer bozukluklarına çaredir

  Bu çiçeğin rizomu, dispepsiyi iyileştirmek için sihirli bir yeteneğe sahiptir. Araştırmalar ayrıca sarılık ve diğer çeşitli gastrointestinal rahatsızlıkların iyileşmesinde çok etkili olduğunu gösteriyor. Bu bitki kullanılarak yapılan içecek, zarar görmüş karaciğeri etkili bir şekilde tedavi eder.

  Sinir bozukluklarını tedavi eder

  Mavi nilüfer çiçeği, beyin hücrelerini, dokuları ve kasları gevşeten ve onlara rahatlatıcı bir dokunuş sağlayan, yaygın olarak kullanılan bir sinir toniğidir.

  Ayrıca merkezi sinir sistemindeki dengesizliklerin ve bu dengesizliklerden kaynaklanan rahatsızlıkların iyileştirilmesine yardımcı olur.

  Vücut masajında ​​kullanılır

  Bu kutsal çiçeğin yapraklarından elde edilen yağ, vücut için masaj yağı olarak kullanılır. Bu yağ tamamen saftır ve vücudun her bir hücresini yatıştırmaya yardımcı olur. Vücut kaslarını gevşetir ve gençleşmesini sağlar. 

  Mavi Lotus Çiçeğinin Zararları

  Mavi lotus çiçeğinin tıbbi faydalarından bahsedilse de, çok sınırlı araştırma bu iddiaları destekliyor. Ayrıca, madde hakkında hiçbir güvenlik verisi ve genel olarak kabul edilen bir dozaj yoktur.

  Bu nedenle, mavi nilüfer çiçeğini denemeyi düşünüyorsanız, bir doktora danışmakta fayda vardır.

  Ayrıca, hamile veya emziren kişilerin, bu popülasyonlarda güvenliği konusunda araştırma yapılmaması nedeniyle mavi lotus çiçeğinden kaçınmaları gerekir.

  Son olarak, psikoaktif özellikleri nedeniyle herkes için uygun olmayabilir ve esrar veya alkol gibi diğer maddelerle karıştırılmamalıdır.

  Mavi lotus çiçeğini tüketirken araba sürmeyin veya başka faaliyetlerde bulunmayın.

  Mavi Lotus Çiçeği Nasıl Kullanılır?

  Mavi nilüfer çiçeği birçok farklı biçimde kullanılabilir ancak güvenliği, maksimum dozu ve gücü hakkında herhangi bir veri bulunmamaktadır.

  Mavi lotus çiçeği çayı

  Mavi lotus çiçeği çayı yapmak için, 1-2 bardak (250-500 mL) sıcak suya önceden hazırlanmış bir çay poşeti veya 3-5 gram kuru çiçek ekleyin. 5–10 dakika demlenmeye bırakın.

  Masaj ve uçucu yağ

  Vücuda deri veya burun yolu ile girebilen mavi lotus çiçeği masaj yağı veya uçucu yağ olarak satın alınabilir. 

  Bu kullanımlara rağmen, mavi nilüfer çiçeğinin toksisitesinin veya ilaç etkileşimlerinin olup olmayacağı bilinmemektedir.

  Ürün ambalajında ​​önerilen dozaj talimatlarını aşmayın. Bu ürünleri güvenilir bir kaynaktan satın almak ve sizin için doğru olduğundan emin olmak için bir sağlık uzmanıyla konuşmak da önemlidir.

  Sonuç olarak;

  Mavi nilüfer çiçeği, eski Mısır’da binlerce yıldır geleneksel bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

  Günümüzde genellikle çay olarak veya uçucu bir yağ olarak solunarak tüketilmektedir. Pek çok anekdot iddiasına rağmen, kaygıyı azaltmaya, uykuyu iyileştirmeye, cinsel uyarılmayı artırmaya veya erektil disfonksiyonu yönetmeye yardımcı olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

  Çoğu ülkede yasal olmasına rağmen, madde psikoaktif etkilere neden olabilir ve yalnızca sağlık uzmanıyla konuştuktan sonra kullanılmalıdır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ