Matcha Çayı Nedir?Faydaları,Zararları ve Nasıl Yapılır? | diyetz

Matcha Çayı Nedir? Faydaları, Zararları ve Nasıl Yapılır?

 

Matcha çayı yeşil çayın bir çeşididir. Yeşil çay gibi, “Camellia sinensis” bitkisinden gelir. Ancak, yetiştirme şeklinin farklılığı nedeniyle, besin profili de farklılık gösterir.

 

Çiftçiler, doğrudan güneş ışığı görmemesi için hasattan 20-30 gün önce çay yapraklarını örterler. Bu, klorofil üretimini arttırarak amino asit içeriğini çoğaltır ve bitkiye daha koyu yeşil bir renk verir. Çay yaprakları hasat edildikten sonra, saplar ve damarlar çıkarılır ve yapraklar, matcha olarak bilinen ince bir toz haline getirilir.

 

Matcha çayı, işte bu çay yapraklarının besinlerini barındırır ki; genel olarak yeşil çayda bulunanlardan daha fazla miktarda kafein ve antioksidan içerir. Bu çay ve bileşenleri üzerinde yapılan çalışmalar, karaciğeri koruduğunu, kalp sağlığına faydalı olduğunu ve hatta kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Bu yazıda, “matcha çayı nedir”, “matcha çayı yararları”,  “matcha çayı yan etkileri”, “matcha çayı kullanımı ve özellikleri” ile ilgili detaylı bilgiler verilecektir.

 

matcha çayı içenler

 

Matcha yeşil çayı nedir?

Matcha ve yeşil çay, Çin’e özgü Camellia sinensis bitkisinden gelir. Ancak maça çayı yeşil çaydan farklı şekilde yetiştirilir.

 

Bu çay, kafein ve antioksidanlar gibi bazı maddeleri yeşil çaydan daha yüksek oranda içerir. 4 çay kaşığı tozdan yapılan bir fincan (237 ml) standart matcha, yaklaşık 280 mg kafein içerir. Bu, 35 mg kafein sağlayan bir bardak (237 ml) normal bir yeşil çaydan çok daha yüksektir.

 

Çoğu insan, yüksek kafein içeriği nedeniyle bir seferde tam bir bardak (237 ml) matcha çayı içmez. Kafein içeriği ayrıca eklediğiniz toz miktarına bağlı olarak değişir. Matcha çayının tadı acı olduğundan, genellikle bir tatlandırıcı veya süt ile servis edilir.

 

İlginizi Çekebilir  Susam Yağı Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

 

 

Matcha Çayı Faydaları

 

 

Yüksek oranda antioksidan içerir

Matcha çayı, çayda bulunan ve doğal bir antioksidan görevi gören bir tür bitki bileşiği olan kateşinler bakımından zengindir. Antioksidanlar, hücrelere zarar verebilecek ve kronik hastalığa neden olabilecek bileşikler olan zararlı serbest radikalleri dengelemeye yardımcı olur.

 

Tahminlere göre, bu çaydaki bazı kateşin türleri, diğer yeşil çay türlerinden 137 kat daha fazladır.

 

Matcha çayı kullananlar, hücre hasarını önlemeye yardımcı olan ve hatta bazı kronik hastalıklara yakalanma riskini düşürecek antioksidan alımını artırır.

 

 

Karaciğer sağlığına faydalıdır

Karaciğer, sağlık için hayati önem taşır ve toksinleri boşaltmada, ilaçları metabolize etmede ve besin maddelerini işlemede önemli bir rol oynamaktadır. Bazı çalışmalar, bu çayın karaciğer sağlığının korumasına yardımcı olabileceğini söylemektedir.

 

Bir çalışma, diyabetik sıçanlara 16 hafta boyunca matcha çayı verildiğinde, böbrekler ve karaciğerde hasarın önlenmesine yardımcı olduğunu bulmuştur.

 

Bu çay türü ile ilgili çalışmalar sınırlıdır. Araştırmalar daha çok yeşil çaya odaklanmıştır.

 

 

Bilişsel performansı artırır

Bazı araştırmalar, bu çaydaki bazı bileşenlerin bilişsel işlevleri geliştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. 23 kişiden oluşan bir çalışma, insanların bilişsel performansını ölçmek için tasarlanmış bir dizi görevde nasıl performans gösterdiğine baktı.

 

Kontrol grubunda olan katılımcılar bir plasebo çay tüketirken, diğer katılımcılar 4 gramlık matcha tozu içeren bir matcha çayı tüketmişlerdir. Araştırmacılar, matcha’nın dikkat, reaksiyon zamanı ve hafızada plaseboya kıyasla iyileşme sağladığını bulmuşlardır.

 

Bir başka küçük çalışma, iki ay boyunca günlük 2 gram yeşil çay tozunun tüketilmesinin yaşlı insanlarda bilişsel işlevin iyileşmesine yardımcı olduğunu gösterdi.

 

Bu çay türü yeşil çaydan daha fazla kafein içermektedir. Birden fazla çalışma kafein tüketimini bilişsel performanstaki artışa bağlamaktadır.

 

Matcha çayı içeriği, aynı zamanda, kafeinin etkilerini değiştiren, uyanıklığı artıran ve enerji düzeyindeki düşüşlerin önlenmesine yardımcı olan, L-theanine adı verilen bir bileşim içerir. L-theanine beynin alfa dalgası aktivitesini artırır ve bu durum gevşemeye ve stres düzeylerini düşürmeye yardımcı olur.

 

İlginizi Çekebilir  Tiamin - B1 Vitamini Eksikliği Belirtileri

 

Kanseri önlemede etkilidir

Matcha çayının, test tüpü ve hayvan çalışmalarında kanser önlemeyle bağlantılı bileşikler içerdiği tespit edildi. Özellikle güçlü anti-kanser özelliklerine sahip olduğu belirtilen epigallocatechin-3-gallate (EGCG) bakımından yüksektir.

 

Bir test tüpü çalışması, matcha’daki EGCG’nin prostat kanseri hücrelerini öldürmesine yardımcı olduğunu bulmuştur. Diğer test tüpleri çalışmaları EGCG’nin cilt, akciğer ve karaciğer kanserine karşı etkili olduğunu göstermiştir.

 

 

Kalp hastalıkları riskini azaltır

Kalp hastalığı dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir ve 35 yaş üzerindeki tüm ölümlerin yaklaşık üçte birini oluşturur. Bazı çalışmalar, matcha çayına benzer bir besin profili olan yeşil çay içmenin kalp rahatsızlığına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini ve bazı risk faktörlerini düşürebileceğini göstermiştir.

 

Yeşil çayın total ve “kötü” LDL kolesterol düzeylerini ve trigliseridlerin kan düzeylerini azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca, kalp hastalığı riskini artırabilecek bir başka faktör olan LDL kolestrolünün oksidasyonunu önlemeye de yardımcı olur.

 

Gözlemsel çalışmalar yeşil çay içmenin kalp rahatsızlığı ve inme riskinde azalma ile ilişkili olduğunu da göstermiştir.

 

 

Matcha çayı zayıflatır mı?

Zayıflama hapı olarak satılan kilo kaybı desteklerinin bileşenlerine göz attığınızda maddelerde listelenen “yeşil çay özütü” nü görebilirsiniz.

 

Yeşil çayın zayıflamaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Çalışmalar, enerji tüketimi ve yağ yakmayı artırmak için metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

Yeşil çay ve matcha aynı bitkiden üretilir ve karşılaştırılabilir bir besin profili içerir. Bu yüzden matcha çayı ile zayıflamak mümkündür. Ancak matcha çayı ile zayıflayanlar bunu sağlıklı bir diyetin parçası olarak tüketmelidir.

 

 

 

Matcha Çayı Zararları

Matcha çayı, hem faydalı hem de zararlı maddelere yoğunlaştığı için, genellikle günde 2 bardaktan (474 ​​ml) fazla içilmesi önerilmez.

 

İlginizi Çekebilir  Goji Berry'nin Etkileyici Sağlık Faydaları

 

Kirleticiler

Matcha çayı tozu tüketerek, üretildiği çay yaprağındaki her türlü besin ve kirletici maddeyi alırsınız. Matcha yaprakları, bitkinin büyüdüğü topraktan aldığı ( ağır metaller, böcek ilaçları ve florür dahil) kirleticileri bünyesinde barındırır.

 

Buna pestisit da dahildir. Bu yüzden organik olanları kullanmak önemlidir. Yine de organik olarak satılanlarda az da olsa kirletici madde bulunması riski vardır.

 

 

Karaciğer ve böbrek toksisitesi

Matcha çayı, yeşil çaydan üç kat daha fazla antioksidan içerir. Kişilere göre değişse de, bu çayda bulunan bitki bileşiklerinin yüksek seviyeleri mide bulantısına ve karaciğer veya böbrek toksisitesinin belirtilerine neden olabilir.

 

Bazı kişiler 4 ay boyunca günlük 6 bardak yeşil çay tükettikten sonra karaciğer toksisitesi belirtileri göstermişlerdir – bu değer günlük yaklaşık 2 bardak matcha çayına eşdeğerdir.

 

matcha çayı özellikleri

 

Matcha çayı nasıl yapılır?

Bu çay geleneksel Japon tarzında hazırlanır. Çay bir bambu kaşıkla veya özel bir bambu çırpma teli ile çırpılır.

 

Matcha çayı yapımı basittir.

  • 1-2 çay kaşığı (2-4 gram) matcha tozunu bardağa koyup, 60 ml kadar sıcak su ekleyerek ve küçük  bir çırpıcı ile karıştırarak matcha çayını hazırlayabilirsiniz.
  • Tercih ettiğiniz kıvama bağlı olarak, su oranını ayarlayabilirsiniz. Yoğunluğu daha az bir çay için, yarım çay kaşığı (1 gram) matcha tozuna 90-120 ml sıcak su ekleyerek karıştırın.
  • Daha yoğun bir versiyonunu tercih ederseniz, 2 çay kaşığı (4 gram) matcha’ya sadece 30 ml su ekleyin.

 

Sonuç olarak;

Matcha çayı, yeşil çayla aynı bitkiden gelir ancak yapraktan yapıldığı için, daha konsantre antioksidanlar ve faydalı bitki bileşikleri içerir.

 

Çalışmalar, kilo kaybını arttırmaktan kalp rahatsızlığı riskini azaltmaya kadar çeşitli sağlık yararları olduğunu ortaya koymuştur. Çayın hazırlanması ise kolaydır.

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ