Matcha Çayı ve Faydaları

 

 

Matcha çayı son dönemlerde adı sıkça duyulmaya başlayan ve popüleritesi gittikçe artan yeşil çayın bir çeşitidir. 

 

Yeşil çay gibi, matcha da “Camellia sinensis” bitkisinden gelir . Ancak, yetiştirme şeklinin farklılığı nedeniyle, benzersiz bir besin profili vardır.

 

Çiftçiler, doğrudan güneş ışığı görmemesi için hasattan 20-30 gün önce çay yapraklarını örterler.

 

Bu klorofil üretimini arttırarak amino asit içeriğini çoğaltır ve bitkiye daha koyu bir yeşil renk verir.

 

Çay yaprakları hasat edildikten sonra, saplar ve damarlar çıkarılır ve yapraklar, matcha olarak bilinen ince bir toz haline getirilir.

 

Matcha, genel olarak yeşil çayda bulunanlardan daha fazla miktarda kafein ve antioksidan ile sonuçlanan, tüm çay yapraklarının besinlerini içerir.

 

Matcha ve bileşenleri üzerinde yapılan çalışmalar, matcha’nın karaciğeri korumasına, kalp sağlığını geliştirmesine ve hatta kilo vermeye yardımcı olabileceğini gösteren çeşitli faydalar sağlamıştır.

 

Bu yazı, matcha çayın kanıta dayalı faydalarını anlatmaktadır.

 

 

 

Yüksek Antioksidanlar

 

Matcha, çayda bulunan ve doğal bir antioksidan görevi gören bir tür bitki bileşiği olan kateşinler bakımından zengindir.

 

Antioksidanlar, hücrelere zarar verebilecek ve kronik hastalığa neden olabilecek bileşikler olan zararlı serbest radikalleri dengelemeye yardımcı olur.

 

Çay yapmak için matcha tozunu sıcak suya eklediğinizde çay, yaprağın tüm besinlerini içerir. 

 

Tahminlere göre, matcha’daki bazı kateşinler, diğer yeşil çay türlerinden 137 kat daha fazladır.

 

Bir çalışma, farelere ilave ilaçlar verildiğinde, serbest radikallere ve artan antioksidan aktiviteye bağlı hasarın azaldığını gösterdi.

 

Matcha çayı tüketmek, hücre hasarını önlemeye yardımcı olan ve hatta birkaç kronik hastalığa yakalanma riskinizi düşürecek antioksidan alımını artırabilir.

 

 

 

 

Karaciğerin Korunmasına Yardımcı Olabilir

 

Karaciğer, sağlık için hayati önem taşır ve toksinleri boşaltmada, ilaçları metabolize ederken ve besin maddelerini işlerken merkezi bir rol oynamaktadır.

 

Bazı çalışmalar, matcha’nın karaciğerinizin sağlığının korumasına yardımcı olabileceğini bulmuştur. 

 

Bir çalışma, diyabetik sıçanlara 16 hafta boyunca matcha çayı verildiğinde, böbrekler ve karaciğerde hasarın önlenmesine yardımcı olduğunu bulmuştur.

 

Bir başka çalışmada alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı olan 80 kişiye 90 günde bir plasebo(etkisiz ilaç) veya 500 mg yeşil çay özütü verildi.

 

12 hafta sonra, yeşil çay özütü karaciğer enzim düzeylerini önemli ölçüde düşürdü. Bu enzimlerin yükselmiş seviyeleri karaciğer hasarının bir göstergesidir.

 

Ayrıca, 15 çalışmanın analizi, yeşil çay içmenin karaciğer hastalığının azalması ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Ancak, bu ilişkide başka faktörlerin de bulunduğunu unutmamak önemlidir.

 

Çoğu araştırma hayvan ve belirli sağlık koşullarına sahip insanlar üzerinde yeşil çay özütüne bakan çalışmalarla sınırlı olduğundan, matcha’nın genel popülasyon üzerindeki etkilerine bakmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

 

 

Bilişsel Performansı Artırabilir

 

Bazı araştırmalar, matcha’daki bazı bileşenlerin bilişsel işlevleri geliştirmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

23 kişiden oluşan bir çalışma, insanların bilişsel performansı ölçmek için tasarlanmış bir dizi görevde nasıl performans gösterdiğine baktı.

 

Kontrol grubundan olan katılımcılar bir plasebo çay tüketirken, diğer katılımcılar 4 gramlık matcha içeren bir matcha çayı tüketmişlerdir.

 

Araştırmacılar, matcha’nın dikkat, reaksiyon zamanı ve hafızada plaseboya kıyasla iyileşme sağladığını bulmuşlardır.

 

Bir başka küçük çalışma, iki ay boyunca günlük 2 gram yeşil çay tozunun tüketilmesinin yaşlı insanlarda bilişsel işlevin iyileşmesine yardımcı olduğunu gösterdi.

 

Buna ek olarak, matcha, yarım çay kaşığı (yaklaşık 1 gram) matcha toz başına 35 mg kafein içeren, yeşil çaydan daha yoğun miktarda kafeini içerir.

 

Birden fazla çalışma kafein tüketimini daha hızlı tepki süreleri, dikkat artışı ve bellek artırımını gerekçe göstererek bilişsel performansdaki gelişmelere bağlamaktadır.

 

Matcha, aynı zamanda, kafein etkilerini değiştiren, uyanıklığı artıran ve kafein tüketimini takip edebilen enerji düzeyindeki düşüşlerin önlenmesine yardımcı olan, L-theanine adı verilen bir bileşim de içerir.

 

L-theanine’in beynin alfa dalgası aktivitesini arttırdığı gösterimektedir ve bu durum gevşemeye ve stres düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir.

 

 

 

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilir

 

Matcha, test tüpü ve hayvan çalışmalarında kanser önlemeyle bağlantılı olanları da içeren sağlık teşvik eden bileşiklerle doludur.

 

Bir çalışmada, yeşil çay özütü tümör boyutunu azalttı ve sıçanlarda meme kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlattı.

 

Matcha, özellikle güçlü anti-kanser özelliklerine sahip olduğu gösterilen bir tür katekin epigallocatechin-3-gallate (EGCG) bakımından yüksektir.

 

Bir test tüpü çalışması, matcha’daki EGCG’nin prostat kanseri hücrelerini öldürmesine yardımcı olduğunu bulmuştur.

 

Diğer test tüpleri çalışmaları EGCG’nin cilt, akciğer ve karaciğer kanserine karşı etkili olduğunu göstermiştir.

 

Bunların matcha’da bulunan spesifik bileşiklere bakan test tüpü ve hayvan çalışmaları olduğunu unutmayın. Bu sonuçların insanlara nasıl dönüşebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

 

 

Kalp Hastalıkları Riskini Azaltabilir

 

Kalp hastalığı dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir ve 35 yaş üzerindeki tüm ölümlerin yaklaşık üçte birini oluşturur.

 

Bazı çalışmalar, matcha’ya benzer bir besin profili olan yeşil çay içmenin kalp rahatsızlığına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini ve bazı risk faktörlerini düşürebileceğini göstermiştir.

 

Yeşil çayın total ve “kötü” LDL kolesterol düzeylerini ve trigliseridlerin kan düzeylerini azalttığı gösterilmiştir.

 

Ayrıca, kalp hastalığı riskini artırabilecek bir başka faktör olan LDL kolestrolünün oksidasyonunu önlemeye yardımcı olabilir.

 

Gözlemsel çalışmalar yeşil çay içmenin kalp rahatsızlığı ve inme riskinde azalma ile ilişkili olduğunu da göstermiştir.

 

Çok yönlü bir beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzıyla birleştiğinde, içecekler, kalbinizin sağlıklı kalmasına ve hastalıklara karşı korunmanıza yardımcı olabilir.

 

 

 

Kilo Kaybını Arttırabilir mi?

 

Herhangi bir kilo kaybı desteğine bir göz atın ve maddelerde listelenen “yeşil çay özütü” nü görebilirsiniz.

 

Yeşil çay, zayıflatma özelliği ile iyi bilinir . Aslında, çalışmalar, enerji tüketimini artırmak ve yağ yakmayı artırmak için metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

Küçük bir çalışma, ılımlı egzersiz sırasında yeşil çay özütünün alınmasının yağ yakmayı % 17 oranında artırdığını gösterdi.

 

14 kişide yapılan bir başka çalışmada, yeşil çay özü içeren bir takviyenin alınmasının, plaseboya kıyasla, 24 saatlik enerji harcamalarını önemli ölçüde artırdığını buldu.

 

11 çalışmanın gözden geçirilmesi ayrıca yeşil çayın vücut ağırlığını azalttığını ve kilo kaybının devam etmesine yardımcı olduğunu gösterdi.

 

Bu çalışmaların çoğunun, matcha yerine yeşil çay özütü üzerinde yoğunlaşmasına rağmen, yeşil çay ve matcha aynı bitkiden üretilir ve karşılaştırılabilir bir besin profili içerir.

 

Tabii ki, kilo kaybını en iyi duruma getirmek için matcha’yı besleyici bir diyet ve aktif yaşam tarzıyla birleştirmeyi unutmayın.

 

 

 

Hazırlaması Çok Kolay

 

Matcha’nın birçok sağlık avantajından faydalanmak basittir ayrıca lezzetli bir çaydır. 1-2 çay kaşığı (2-4 gram) matcha tozu bardağınıza koyup, 60 ml kadar sıcak su ekleyerek ve küçük  bir çırpıcı ile karıştırarak matcha çayınızı hazırlayabilirsiniz.

 

Tercih ettiğiniz kıvama bağlı olarak, su oranını ayarlayabilirsiniz. Yoğunluğu daha az bir çay için, yarım çay kaşığı (1 gram) matcha tozuna 90-120 ml sıcak su ekleyerek karıştırın.

 

Daha yoğun bir versiyonunu tercih ederseniz, 2 çay kaşığı (4 gram) matcha’ya sadece 30 ml su ekleyin. Her zaman ılımlı miktarda olduğu tüketmek önemlidir. Her ne kadar matcha sağlıklı olsa da, daha fazlası mutlaka daha iyi değildir.

 

Aslında, her gün altı bardak yeşil çay içen bazı insanlar karaciğer problemleri bildirilmiştir. Matcha yeşil çaydan daha yoğun olduğu için, günde iki fincan matcha çayı yeterlidir.

 

Daha fazlası böcek ilacı, kimyasal madde ve hatta çay bitkilerinin yetiştiği topraktaki arsenik gibi bulaşıcı maddelere maruz kalma oranınızı artırabilir.

 

En iyisi günde bir veya iki bardak içmek ve yan etkilerine maruz kalmadan matcha’nın birçok sağlık yararlarından yararlanmak için sertifikalı organik çeşitleri almaya çalışın.

 

Sonuç olarak;

Matcha, yeşil çayla aynı bitkiden gelir ancak yapraktan yapıldığı için, daha konsantre antioksidanlar ve faydalı bitki bileşikleri içerir.

 

Çalışmalar, kilo kaybını arttırmaktan kalp rahatsızlığı riskini azaltmaya kadar çeşitli matcha ve bileşenleri ile ilişkili çeşitli sağlık yararları ortaya koymuştur.

 

Hepsinden iyisi, çayın hazırlanması kolaydır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: