Eşsiz Özelliklere Sahip Manuka Balının Faydaları | diyetz

  Eşsiz Özelliklere Sahip Manuka Balının Faydaları

  Manuka balı, Yeni Zelanda’ya özgü bir tür baldır.

   

  Manuka çalı olarak bilinen çiçeğindeki Leptospermum scoparium’u dölleyen arılar tarafından üretilir.

   

  Manuka balının anti-bakteriyel özellikleri onu klasik baldan ayıran özelliklerdir.

   

  Methylglyoxal aktif bileşenidir ve bu anti-bakteriyel etkilerden sorumludur.

   

  Ek olarak, manuka balının anti-viral, anti-inflamatuar ve antioksidan yararları vardır.

   

  Bu bal, geleneksel olarak yara iyileşmesi, diş çürümesinin önlenmesi ve sindirim sorunlarının önlenmesi, boğaz ağrılarının yatıştırılması için kullanılmıştır.

   

  İşte manuka balının bilimsel çalışmalara dayalı sağlık faydaları…

   

   

   

  Yara İyileşmesi Sağlar

  Eski zamanlardan beri bal, yaraları ve yanıkları tedavi etmek için kullanılmıştır.

   

  2007 yılında, manuka balı FDA tarafından yara tedavisi için bir seçenek olarak onaylanmıştır.

   

  Bal, anti-bakteriyel ve antioksidan özellikler sunar; bunların hepsi, yara içinde mikrobiyal enfeksiyonları önleyen nemli bir yara ortamı ve koruyucu bariyer sağlar.

   

  Birçok çalışma, manuka balının, yara iyileşmesini arttırabildiğini, doku rejenerasyonunu arttıracağını ve hatta yanıktan muzdarip olan hastalarda ağrıyı azaltabildiğini göstermiştir.

   

  Örneğin, iki haftalık bir çalışma, şifası olmayan yaralara sahip 40 kişiyle, manuka balı tedavisinin etkilerini araştırdı.

   

  Sonuçlar, yaraların % 88’inin küçüldüğünü gösterdi. Ayrıca yara iyileşmesini destekleyen asidik bir yara ortamı oluşturulmasına yardımcı olmuştur.

   

  Dahası, manuka balı diyabetik ülserin iyileşmesine yardımcı olabilir.

   

  Suudi Arabistan’da yapılan bir çalışmada, geleneksel yara tedavisi ile birlikte kullanıldığında, manuka balla yara örtülerinin, diyabetik ülseri, geleneksel tedaviden daha etkili bir şekilde iyileştirdiği bulunmuştur.

   

  Buna ek olarak, bir Yunan çalışması, diyabetik ayak ülseri olan hastalarda manuka bal yara pansumanlarının iyileşme süresini ve dezenfekte edilmiş yaraları azalttığını göstermiştir.

   

  Bir başka çalışmada, ameliyattan sonra göz kapağı yaralarının iyileşmesinde manuka balı etkinliğini gözlemlemiştir. Kesiklerin manuka balı veya vazelinle tedavi edilip edilmediğine bakılmaksızın, tüm göz kapağı yaralarının iyileştiğini bulmuşlardır.

   

  Ancak, hastalar, manuka balı ile tedavi edilen yara izlerinin vazelinle tedavi edilen yara izleriyle karşılaştırıldığında daha az sert ve anlamlı derecede daha az ağrılı olduğunu bildirmişlerdir.

   

  Son olarak, manuka balının Staphylococcus aureus (MRSA) gibi antibiyotiğe dirençli türlerin neden olduğu yara enfeksiyonlarını tedavi ettiği gösterilmiştir.

   

  İlginizi Çekebilir  Gymnema Sylvestre Bitkisinin Etkileyici Sağlık Faydaları

  Bu nedenle, manuka balının yaralar ve enfeksiyonlar üzerindeki düzenli topikal uygulaması MRSA’yı önlemeye yardımcı olabilir.

   

  Ağız Sağlığını Teşvik Eder

  Diş çürümelerini önlemek ve diş etlerini sağlıklı tutmak için plak oluşumuna neden olabilecek kötü ağız bakterilerini en aza indirmek önemlidir.

   

  Ağzınızı sağlıklı tutmanızdan sorumlu olan iyi oral bakterileri tamamen yok etmemek de önemlidir.

   

  Çalışmalar, manuka balının plak oluşumu, diş eti iltihabı ve diş çürümesi ile ilişkili zararlı oral bakterilere saldırdığını göstermiştir.

   

  Spesifik olarak, araştırmalar yüksek bir anti-bakteriyel etkinliğe sahip olan manuka balının, P. gingivalis ve A. actinomycetemcomitans gibi zararlı oral bakterilerin büyümesini inhibe etmede etkili olduğunu göstermiştir.

   

  Bir çalışmada çiğneme veya emme balın ve diş eti iltihabının azalmasına olan etkisi incelenmiştir. Üç günlük yemekten sonra, katılımcılara 10 dakika boyunca bal çiğnenmesi, bal emmesi veya şekersiz sakız çiğnemesi söylendi.

   

  Şekersiz sakız çiğnemeyenlere kıyasla bal-çiğneme grubu plak ve dişeti kanamasında belirgin bir azalma gösterdi.

   

  Ağız sağlığı için bal tüketme düşüncesi, muhtemelen çok fazla tatlı tüketmenin diş boşluklarına yol açabileceği söylendiği için mantıklı görünmeyebilir.

   

  Ancak, şeker ve rafine şekerden farklı olarak , manuka balının güçlü antibakteriyel etkileri, boşluklara veya diş çürümelerine katkıda bulunma olasılığını azaltmaktadır.

   

  Boğaz Ağrısını Yatıştırır

  Boğaz ağrılarında, manuka balı rahatlama sağlayabilir.

   

  Anti-viral ve anti-bakteriyel özellikleri, inflamasyonu azaltabilir ve ağrıya neden olan bakterilere saldırabilir.

   

  Manuka balına sadece zararlı bakteriler saldırmakla kalmaz, aynı zamanda rahatlatıcı bir etki için boğazın iç astarını da kaplar.

   

  Baş ve boyun kanserleri için kemoterapi tedavisi gören hastalarda yapılan yeni bir çalışma, boğaz ağrısından sorumlu bir bakteri türü olan Streptococcus mutans üzerinde manuka balı tüketiminin etkilerini gözlemlemiştir.

   

  İlginçtir ki araştırmacılar, manuka balı tüketildikten sonra Streptococcus mutans’ta önemli bir düşüş buldular.

   

  Ayrıca, manuka balı, radyasyon ve kemoterapinin ortak bir yan etkisi olan mukoza iltihabına neden olan zararlı oral bakterileri azaltır. Mukozit özofagus ve sindirim kanalını kaplayan mukoza zarının iltihaplanması ve ağrılı ülserle sonuçlanır.

   

  Oldukça uzun bir süre boyunca, çeşitli bal türleri doğal öksürük bastırıcıları olarak lanse edilmiştir.

   

  Bir çalışmada balın yaygın bir öksürük bastırıcı olarak etkili olduğu bulunmuştur.

   

  Bu çalışmada manuka balı kullanılmamasına rağmen, bal öksürüğü bastırmakta etkili olmuştur.

   

  Gastrik Ülserin Önlenmesi

  Mide ülseri , insanları etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir. Bunlar mide astarında oluşan, mide ağrısına, mide bulantısına ve şişmeye neden olan yaralardır.

   

  1. pylori , gastrik ülserin çoğundan sorumlu olan yaygın bir bakteri türüdür. Araştırma, manuka balının, H. pylori’nin neden olduğu mide ülserlerinin tedavisine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Evde Bit Nasıl Temizlenir? Bitlenmeye Karşı Bitkisel Çözümler

  Örneğin, bir test tüpü çalışması, H. pylori’nin neden olduğu mide ülserinin biyopsileri üzerindeki etkilerini inceledi . Sonuçlar pozitiftir ve manuka balının H. pylori’ye karşı yararlı bir anti-bakteriyel ajan olduğu kanaatine varılmıştır.

   

  Bununla birlikte, günde iki yemek kaşığı manuka balı kullanan 12 kişide yapılan iki haftalık küçük bir çalışma, H. pylori bakterisini azaltmadığını göstermiştir.

   

  Bu nedenle, H. pylori’nin neden olduğu mide ülserini tedavi etme kabiliyetini tam olarak değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

   

  Gastrik ülser, aşırı alkol tüketiminden de kaynaklanabilir.

   

  Sıçanlarda yapılan bir çalışmada, manuka balının alkol kaynaklı gastrik ülserlerin önlenmesine yardımcı olduğunu göstermiştir.

   

  Sindirimi Geliştirir

  İrritabl bağırsak sendromu (IBS) yaygın bir sindirim bozukluğudur.

   

  İlişkili semptomları kabızlık, ishal, karın ağrısı ve düzensiz bağırsak hareketlerini içerir.

   

  İlginçtir ki, araştırmacılar düzenli olarak manuka balı tüketmenin bu semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini keşfettiler.

   

  Manuka balı, hem IBS hem de irritabl bağırsak hastalığı tipi olan ülseratif kolit olan sıçanlarda antioksidan durumunu iyileştirdiği ve inflamasyonu azalttığı kanıtlanmıştır.

   

  Ayrıca Clostridium difficile’nin türlerine saldırdığı da gösterilmiştir. Genellikle C. diff olarak adlandırılan Clostridium difficile, ciddi ishal ve bağırsak iltihabına neden olan bir tür bakteriyel enfeksiyondur.

   

  1. diff yaygın olarak antibiyotiklerle tedavi edilir. Bununla birlikte, yakın zamanda yapılan bir çalışmada, manuka balığının C. diff türleri üzerindeki etkinliği gözlenmiştir.

   

  Manuka balı, C. diff hücrelerini öldürdü ve bu da muhtemelen etkili bir tedavi oldu.

   

  Yukarıdaki çalışmaların, manuka balının sıçan ve test tüpü çalışmalarında bakteriyel enfeksiyonlar üzerindeki etkisini gözlemlediğini belirtmek önemlidir.

   

  Bağırsakların bakteriyel enfeksiyonları üzerindeki etkisi konusunda tam bir sonuca varmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

   

  Kistik Fibrozun Belirtilerini Tedavi Edebilir

  Kistik fibroz, akciğerlere zarar veren ve ayrıca sindirim sistemini ve diğer organları da etkileyen kalıtsal bir hastalıktır.

   

  Mukus üreten ve mukusun anormal derecede kalın ve yapışkan olmasına neden olan hücreleri etkiler. Bu kalın mukus hava yollarını ve kanalları tıkar ve nefes almayı zorlaştırır.

   

  Ne yazık ki, üst solunum yolu enfeksiyonları kistik fibrozlu kişilerde oldukça yaygındır.

   

  Manuka balının üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan bakterilerle savaştığı gösterilmiştir.

   

  Pseudomonas aeruginosa ve Burkholderia spp. özellikle hassas popülasyonlarda ciddi üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilen iki yaygın bakteridir.

   

  İlginizi Çekebilir  Kemik Suyu Nedir? Faydaları ve Yapılışı

  Bir çalışmada, kistik fibrozlu insanlarda manuka balının bu bakterilere karşı etkinliğini gözlemlemiştir.

   

  Sonuçlar büyümelerini inhibe ettiğini ve antibiyotik tedavisi ile birlikte çalıştığını göstermiştir.

   

  Bu nedenle, araştırmacılar, manuka balının özellikle üst kistik fibrozlu hastalarda üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde önemli bir rol oynayabileceği sonucuna varmışlardır.

   

  Akne Tedavisi

  Akne genellikle hormonal değişikliklerden kaynaklanır fakat aynı zamanda tıkanmış gözeneklerdeki kötü beslenme, stres veya bakteri büyümesine bir tepki olabilir.

   

  Düşük pH’lı bir ürünle birlikte kullanıldığında manuka balının anti-mikrobiyal aktivitesi genellikle akne ile savaşmak için pazarlanmaktadır.

   

  Manuka balı cildinizi bakterilerden arındırarak, sivilce iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

   

  Ayrıca, anti-inflamatuar özellikleri göz önüne alındığında, manuka balının akne ile ilişkili iltihaplanmayı azalttığı belirtilir.

   

  Yine de, manuka balı ile sivilce tedavisi konusunda çok az araştırma bulunmaktadır.

   

  Ancak, bir çalışma, akne üzerinde, manuka balı ile karşılaştırılabilir özelliklere sahip olan kanuka balının etkilerini araştırmıştır. Kanuka balının aknenin iyileştirilmesinde anti-bakteriyel sabun kadar etkili olduğunu bulmuştur.

   

  Manuka Balı Güvenli mi?

  Çoğu insan için, manuka balı tüketmek güvenlidir.

   

  Ancak, bazı kişiler de dahil olmak üzere kullanmadan önce bir doktora danışmalıdır:

   

  Diyabetli insanlar: Her çeşit bal doğal şeker bakımından yüksektir. Bu nedenle, manuka balı tüketmek kan şekeri seviyelerini etkileyebilir.

   

  Bal ya da arılara alerjisi olanlar: Diğer bal veya arı türlerine alerjisi olanlar, manuka balı yedikten veya uyguladıktan sonra alerjik reaksiyon oluşabilir.

   

  Bebekler: Amerikan Pediatri Akademisi, bir tür gıda kaynaklı hastalık olan bebek botulizmi riski nedeniyle bebeklere bal vermeyi önermemektedir.

   

  Sonuç olarak;

  Manuka balı, eşsiz bir bal türüdür.

   

  En belirgin özelliği yara yönetimi ve iyileşmesi üzerindeki etkisidir.

   

  Manuka balı ayrıca irritabl bağırsak sendromu, mide ülseri, periodontal hastalık ve üst solunum yolu enfeksiyonları gibi birçok rahatsızlığı tedavi etmeye yardımcı olabilecek anti-bakteriyel, anti-viral ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

   

  Faydalı özelliklerini desteklemek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

   

  Dikkate alınması gereken şey, manuka balının muhtemelen daha geleneksel tedaviler ile birlikte kullanıldığında iyileşme sürecini hızlandıracak etkili bir tedavi stratejisi olduğudur.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ