Manolya Kabuğu Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri | diyetz

  Manolya Kabuğu Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri

   

  Dünya çapında 200’den fazla manolya ağacı türü bulunmaktadır.

  Bir tip – Manolya officinalis – yaygın olarak houpo manolya veya bazen sadece “manolya kabuğu” olarak adlandırılır.

  Houpo manolya ağacı, binlerce yıldır geleneksel Çin tıbbında kullanılır ve Çin’e özgüdür.

  Manolya kabuğu nedir?

  Tipik olarak, manolya kabuğu, dallarından çıkarılmış ve takviye yapmak için kullanılan houpo manolya ağacının kabuğudur.

  Bazen ağaçtan elde edilen yapraklar ve çiçekler de kullanılır.

  Kabuk, tıbbi özelliklerinden sorumlu olduğu düşünülen iki neolignans açısından zengindir – magnolol ve honokiol.

  Neolignans, bitkilerde bulunan bir tür polifenol mikrobesinidir. Polifenoller antioksidan düzeyleri için oldukça değerlidir ve birçok sağlık yararı sunduğu bilinmektedir.

  Manolya kabuğunun geleneksel olarak tedavi etmek için kullanıldığı bazı durumlar arasında astım, anksiyete, depresyon, mide bozuklukları ve iltihaplanma bulunur.

   

   

  manolya kabuğu özü

   

   

  Manolya Kabuğu Yararları

  Neolignans dışında, 200’den fazla kimyasal bileşik, ağaçtan izole edilmiştir.

  Magnolol ve honokiol dahil olmak üzere bu bileşikler, anti-enflamatuar, antikanser, antimikrobiyal ve antioksidan yararları nedeniyle son yıllarda kapsamlı bir şekilde incelenmiştir.

   

   

  Oksidatif stres ve inflamasyonun etkilerine karşı koruma sağlar

  Oksidatif stres ve onu takip eden inflamasyon, diyabet, kanser, kalp hastalığı ve Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkların kronik nedenlerinden biridir.

  Oksidatif stres, yaşlanmaya eşlik eden vücut ve zihindeki birçok değişiklikte de önemli bir rol oynamaktadır.

  Manolya kabuğunda bulunanlar gibi polifenollerin, oksidatif stres ve inflamasyonun yan etkileri ile mücadele etmek için potansiyel bir tedavi olduğu belirtilmektedir.

  Farelerdeki araştırmalara dayanarak, bazı bilim insanları honokiol’ün antioksidan enzimleri artırarak ve metan dikarboksilik aldehit seviyelerini düşürerek yaşlanmayla mücadeleye yardımcı olabileceğine inanmaktadır.

  Araştırmada, metan dikarboksilik aldehit seviyelerindeki değişiklikler genellikle antioksidan aktivitenin bir işareti olarak yorumlanır.

  Honokiol üzerine yapılan araştırmalar, kısmen kan-beyin bariyerini geçme kabiliyeti nedeniyle özellikle beyin ve omurilikteki iltihabı azaltabildiğini bulmuştur.

  Bu, Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklar için terapötik bir ajan olarak potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.

  Ayrıca, oksidatif stresin diyabet ve bununla ilgili komplikasyonlarına katkıda bulunduğuna inanılmaktadır. 2016 yılında yapılan bir incelemede, manolya kabuğunun hayvanlarda yüksek kan şekeri seviyelerini ve diyabetik komplikasyonları iyileştirdiği bulunmuştur.

   

   

  Antikanser özelliklere sahiptir

  Honokiol üzerine yapılan çeşitli çalışmalar, bu polifenolün manolya kabuğunda kanser tedavisi ve önlenmesi için bir terapi olarak kullanılmasını desteklemektedir.

  Honokiol’ün kanserle savaşabilmesinin bir yolu, hücre sinyal yollarının düzenlenmesine yardımcı olmasıdır. Kanserin anormal hücre bölünmesi ve büyümesi ile karakterize bir hastalık olduğu göz önüne alındığında, hücresel yolları düzenleme yeteneği yararlıdır.

  2019 yılında yapılan bir inceleme çalışması, honokiol’ün diğer organların yanı sıra beyin, göğüs, kolon, karaciğer ve deride tümör büyümesini önleme potansiyeli gösterdiğini ortaya koydu.

  Dahası, honokiol sadece antikanser özelliklerine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer antikanser ve radyasyon ilaç tedavilerinin etkinliğini artırmaya da yardımcı olabilir.

  Magnolol da benzer şekilde antikanser özelliklere sahiptir.

  Honokiol’e benzer şekilde, hayvanlardaki çalışmalar magnololün çeşitli organlarda tümör büyümesini kontrol etmeye ve baskılamaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ek olarak, bir test tüpü çalışması, magnololün akciğer kanseri hücrelerinin büyümesini engellediğini bulmuştur.

   

  İlginizi Çekebilir  K1 ve K2 Vitamini Arasındaki Fark Nedir?

   

  Stres ve kaygıyı hafifletir

  Belirtildiği gibi, manolya kabuğu ekstresinin birçok nörolojik duruma karşı koruyucu etkileri olduğu görülmektedir.

  Bu sadece Alzheimer hastalığı gibi beyin bozukluklarını değil aynı zamanda stres, anksiyete, duygudurum bozuklukları ve depresyon gibi durumları da içerir.

  20-50 yaş arası 40 kadında yapılan bir araştırma, günde 3 kez 250 mg manolya ve fellodendron kabuğu özü almanın, plaseboya göre daha kısa sürede anksiyete konusunda daha fazla rahatlama sağladığını bulmuştur.

  56 yetişkinde aynı manolya ve fellodendron kabuğu ekstresinin ikinci bir çalışması, günde 500 mg ekstrakt tüketmenin önemli ölçüde daha düşük kortizol seviyeleri ve iyileşmiş ruh hali ile sonuçlandığını gözlemledi.

  Kortizol, vücudumuzdaki birincil stres hormonudur. Ne zaman kortizol seviyeleri azalırsa, genel stres de azalır.

  Son olarak, kemirgenlerde yapılan bir çalışma, honokiol ve magnolol karışımının, beyindeki serotonin düzeylerindeki iyileşmeler ve kandaki kortikosteron düzeylerindeki düşüşler de dahil olmak üzere antidepresan benzeri etkilere neden olduğunu belirtti.

  Kortikosteron ve serotonin, kaygı, ruh hali ve depresyonun düzenlenmesinde rol oynar.

   

   

  Uykuyu iyileştirir

  Manolya kabuğundaki polifenollerin – honokiol ve magnolol – uykuyu iyileştirmeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

  Bu nedenle, manolya kabuğu uykusuzluk için bir çare olarak veya genel olarak daha iyi uykuyu teşvik etmek için kullanılabilir.

  Farelerde yapılan bir çalışmada, vücut ağırlığının kilogramı başına 5-25 mg magnolol dozu, uyku gecikmesini veya uykuya dalma süresini önemli ölçüde azalttı.

  Aynı çalışma, aynı dozun REM’i (hızlı göz hareketi) ve REM dışı uykuyu arttırdığını gözlemledi.

  Ek olarak, magnololun farelerin uyku sırasında uyanma sayısını artırdığı, ancak uyanık oldukları süreyi azalttığı görülmüştür.

  Farelerde yapılan ikinci bir çalışma, honokiol uygulandıktan sonra benzer sonuçlar gözlemledi, bu da farelerin uykuya dalması ve REM olmayan uykuya geçmesi için geçen süreyi azalttı.

  Manolya kabuğunun uyku üzerindeki etkileri, merkezi sinir sistemindeki GABA (A) reseptörlerinin aktivitesi ile yakından bağlantılıdır. GABA (A) reseptör aktivitesinin uyku ile yakından ilişkili olduğu bilinmektedir.

   

   

  Menopoz semptomlarını iyileştirir

  Uyku düzeni sağlaması ve ruh halini iyileştirmesi gibi faydalarının yanı sıra manolya kabuğu özü, menopoz sırasında kadınlar için özellikle yararlı olabilir.

  Uyku ve duygudurum değişiklikleri semptomları yaşayan 89 menopoz dönemindeki kadınla yapılan 24 haftalık bir çalışmada, günde 60 mg manolya kabuğu ekstresi ve 50 mg magnezyum içeren bir destek verildi.

  Kadınlar uykusuzluk, kaygı, ruh hali ve sinirlilik konusunda önemli gelişmeler yaşadı.

  600’den fazla menopozal kadınla yapılan benzer bir çalışma, 12 hafta boyunca günlük bir manolya kabuğu takviyesi tüketmenin uykusuzluk, sinirlilik ve anksiyete semptomlarını hafiflettiğini bulmuştur.

  180 menopozal kadın üzerinde yapılan bir başka çalışmada, manolya kabuğu, soya izoflavonları ve laktobasillerin bulunduğu bir takviyenin, sıcak basmalarının şiddetini ve sıklığını, sadece soya izoflavonlarını içeren bir takviyeden daha etkili bir şekilde azalttığı belirlendi.

   

  İlginizi Çekebilir  Çinko İçeren Yiyecekler Nelerdir? Çinko Hangi Besinlerde Var?

   

  Manolya kabuğu nasıl alınır?

  Geleneksel Çin tıbbında, manolya kabuğu genellikle soyularak veya ağaçtan kesilerek elde edilir. Kabuk daha sonra oral tüketim için bir tentür haline gelmeden önce kurutma ve kaynatma işlemine tabi tutulur.

  Bugün, manolya kabuğu ekstresi hap formunda mevcuttur. İnternet yoluyla sanal olarak temin edilebilir.

  Şu anda, manolya kabuğu dozu için resmi bir tavsiye yoktur. Manolya kabuğu için üreticinin talimatlarını dikkatlice okuyun.

  Ayrıca, özellikle şu anda başka besin takviyeleri veya ilaçlar kullanıyorsanız, manolya kabuğunu almadan önce doktorunuza danışın.

   

   

  Manolya kabuğunun yan etkileri var mı?

  Manolya kabuğundaki honokiol ve magnolol bileşiklerinin güvenliği ve toksisitesi hakkındaki 44 makalenin 2018 yılında yapılan incelemesi, maddelerin insan tüketimi için güvenli olduğunu belirledi.

  Bazı çalışmalar, herhangi bir yan etki gözlemlemeden 1 yıla kadar konsantre manolya kabuğu özü kullanmıştır.

  Dahası, hem test tüplerinde hem de canlı organizmalarda yapılan çalışmalar, manolya kabuğu ekstresinin mutajenik veya genotoksik özelliklere sahip olmadığını göstermiştir, yani manolya kabuğunun genetik mutasyonlara neden olma riski düşüktür.

  Bu nedenle, manolya kabuğu sorumlu bir şekilde kullanıldığı sürece, kullanımıyla ilişkili risk görünmemektedir.

  Olası bir endişe, diğer takviyeler veya ilaçlarla etkileşime girme potansiyelidir.

  Örneğin, manolya kabuğu takviyeleri bazı kişilerde uykuyu artırabileceğinden, muhtemelen diğer herhangi bir sakinleştirici veya uyku hapı ile birlikte almamak gerekir.

   

  Sonuç olarak;

  Manolya kabuğu, houpo manolya ağacının kabuğundan, yapraklarından ve çiçeklerinden hazırlanan güçlü bir takviyedir.

  Binlerce yıldır geleneksel Çin tıbbında kullanılmaktadır ve mevcut araştırmalar, insanlar için birçok potansiyel faydası olduğunu doğrulamıştır.

  Besin takviyesi olarak almak, sadece uyku, stres, anksiyete ve menopoz semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda antikanser ve antioksidan özelliklere de sahiptir.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ