Mango Nasıl Yenir? Faydaları ve Besin Değeri | diyetz

Mango Nasıl Yenir? Faydaları ve Besin Değeri

  • 1.237 kez görüntülendi.

 

Mango meyvesi ( Mangifera indica ) dünyanın bazı bölgelerinde “meyve kralı” olarak adlandırılır.

Mango ağacı, Hindistan ve Güneydoğu Asya’ya özgüdür ve 4000 yıldan fazla bir süredir yetiştirilmektedir. Her biri kendine özgü bir tadı, şekli, boyutu ve rengi olan yüzlerce çeşidi vardır.

Bu meyve sadece lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda etkileyici bir besin profiline de sahiptir.

Çalışmalar, mango meyvesinde bulunan besin maddelerinin, bağışıklık sisteminin iyileştirilmesi, sindirim sağlığı ve görme gibi sağlık yararlarına bağlamıştır ve bazı kanserlerin oluşum riskini de azalttığını belirtmektedir.

Bu yazıda “mango nedir”, “mango meyvesi faydaları”, “mango nasıl yenir” gibi mango meyvesi hakkında bilgi verilecektir.

Mango Besin Değeri

Mango kalorisi düşük bir meyve olmasına rağmen önemli besin maddeleri içerir. Bir kase (165 gram) dilimlenmiş mango şu besin öğelerine sahiptir:

 

Kalori: 99

Protein: 1.4 gram

Karbonhidrat: 24.7 gram

Yağ: 0.6 gram

Diyet lifi: 2.6 gram

C Vitamini: Referans Günlük Alımın % 67’si (RDI)

Bakır: RDI’nın % 20’si

Folat: RDI’nın % 18’i

B6 Vitamini: RDI’nın % 11.6’sı

A vitamini: RDI’nın % 10’u

E Vitamini: RDI’nın % 9.7’si

B5 Vitamini: RDI’nın % 6,5’i

K vitamini: RDI’nın % 6’sı

Niasin: RDI’nın % 7’si

Potasyum: RDI’nın % 6’sı

Riboflavin: RDI’nın % 5’i

Manganez: RDI’nın % 4,5’i

Tiamin: RDI’nın % 4’ü

Magnezyum: RDI’nın % 4’ü

 

Ayrıca az miktarda fosfor, pantotenik asit, kalsiyum, selenyum ve demir içerir.

Bir kase (165 gram) mango meyvesi, C vitamini için günlük ihtiyacın yaklaşık % 70’ini sağlar – bu vitamin bağışıklık sistemini güçlendiren suda çözünen bir vitamindir, ayrıca vücudun demiri emmesine yardımcı olur, büyümeyi ve onarımı destekler.

 

 

Mango Faydaları

 

İlginizi Çekebilir  Cilt Sağlığı için Ne Yemeli?

mango besin değeri

 

Yüksek oranda antioksidan içerir

Mango meyvesi, polifenoller ile antioksidanlar olarak işlev gören bitki bileşikleri içerir. Mangiferin, kateşinler, antosiyaninler, kuersetin, kaempferol, rhamnetin, benzoik asit ve diğerleri de dahil olmak üzere bir düzine farklı türü vardır.

Antioksidanlar, hücreleri serbest radikal hasarına karşı koruduğu için önemlidir. Serbest radikaller, hücrelere bağlanabilen ve zarar veren yüksek oranda reaktif bileşiklerdir.

Araştırmalar, yaşlanma ve kronik hastalık belirtilerine serbest radikal hasarının neden olduğunu belirlemiştir.

Polifenoller arasında en çok ilgi gören mangiferin, özellikle güçlü olduğu için “süper antioksidan” olarak adlandırılmaktadır.

Test tüpü ve hayvan çalışmaları, mangiferinin kanserler, diyabet ve diğer hastalıklarla bağlantılı serbest radikal hasarına karşı koruyabileceğini bulmuştur.

 

 

Bağışıklığı güçlendirir

Mango meyvesinin yararlarından biri, bağışıklık sistemini güçlendirici besinlerin iyi bir kaynağı olmasıdır. Bir fincanlık (165 gram) porsiyon günlük A vitamini ihtiyacının % 10’unu sağlar.

Enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olduğu için A vitamini sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gereklidir. Yeterli A vitamini almamak, daha büyük bir enfeksiyon riskine neden olabilir.

Dahası aynı miktarda mango, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık dörtte üçünü sağlar.

Bu vitamin vücudun, hastalıkla savaşan beyaz kan hücreleri üretmesine yardımcı olur, bu hücrelerin daha etkili çalışmasına ve cildin savunmasını iyileştirmesine yardımcı olur.

Mango meyvesi ayrıca, bağışıklığı destekleyen folat, K vitamini, E vitamini ve çeşitli B vitaminleri içerir.

 

 

Kalp sağlığına faydalıdır

Mango meyvesi, sağlıklı bir kalbi destekleyen besinler içerir. Örneğin, nabız atışı sağlığına yardımcı olan magnezyum ve potasyum içerir ve kan damarlarını gevşetir ve düşük kan basıncı seviyelerini yükseltir.

Ayrıca mangiferin adı verilen eşsiz bir antioksidan içerir. Hayvan çalışmaları, mangiferinin kalp hücrelerini enflamasyona, oksidatif strese ve apoptoza (kontrollü hücre ölümü) karşı koruyabildiğini bulmuştur.

Ayrıca, kan kolesterolü, trigliserit ve serbest yağ asidi düzeylerini düşürür. Bu bulgular umut verici olsa da, insanlarda mangiferin ve kalp sağlığı üzerine yapılan araştırmalar halen eksiktir.

Bu nedenle tedavi olarak önerilebilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

İlginizi Çekebilir  Enerjinizi Düşüren Gıdalar

 

Sindirim sağlığına faydalıdır

Mango meyvesi, sindirim sağlığı için faydalı çeşitli özelliklere sahiptir. Öncelikle amilaz denilen bir grup sindirim enzimi içerir. Sindirim enzimleri, büyük gıda moleküllerini kolayca emilebilmek için parçalara ayırırlar.

Amilazlar kompleks karbonhidratları glikoz ve maltoz gibi şekerler halinde parçalara ayırırlar. Bu enzimler olgun mangoda daha aktiftir, bu yüzden olgun olanlar olgunlaşmamış olanlardan daha tatlıdır.

Ayrıca, mango meyvesi, bol miktarda su ve diyet lifi içerdiğinden, kabızlık ve ishal gibi sindirim problemlerinin çözülmesine yardımcı olur.

Kronik kabızlığı olan erişkinlerde dört haftalık bir çalışma, günlük mango meyvesi yemenin, durumun semptomlarının giderilmesinde, benzer miktarda çözünebilir lif içeren bir ek maddeden daha etkili olduğunu bulmuştur.

Bu, mangonun sindirim sağlığına yardımcı olan diyet lifinin dışında başka bileşenlere sahip olduğunu da gösterir.

 

 

Göz sağlığına faydalıdır

Mango sağlıklı gözlerin desteklenmesine yardımcı olan besinlerle doludur. Göz sağlığı konusunda iki anahtar antioksidan lutein ve zeaksantindir.

Bunlar, gözün retinasında, ışığı beyin sinyaline dönüştüren kısmı biriktirir, böylece beyniniz, özellikle çekirdeğinde, makulada gördüğünü yorumlayabilir.

Retina içinde, lutein ve zeaksantin, doğal bir güneş koruyucu olarak hareket ederek fazla ışığı emer. Ayrıca gözleri zararlı mavi ışığa karşı korur.

Mango meyvesi, aynı zamanda göz sağlığını destekleyen iyi bir A vitamini kaynağıdır.

 

 

Saç ve cilt sağlığına faydalıdır

Mango meyvesi, saç ve cilt sağlığını destekleyen yüksek oranda C vitamini içerir. Bu vitamin kolajen yapmak için gereklidir – cildinize ve saçınıza yapı veren bir protein. Kolajen cilde canlılık kazandırır, sarkma ve kırışıklıklarla savaşır.

Ayrıca mango meyvesi, saç büyümesini ve sebum üretimini teşvik eden iyi bir A vitamini kaynağıdır – saçınızı sağlıklı tutmak için saç derisini nemlendirmeye yardımcı olan bir sıvıdır.

A ve C vitaminleri dışında, mango meyvesi, antioksidanlar olarak işlev gören polifenollerde yüksektir. Bu antioksidanlar, saç foliküllerini oksidatif strese karşı korumaya yardımcı olur.

 

İlginizi Çekebilir  Birbirinden Lezzetli Diyet Kek Tarifleri

 

Bazı kanserlerin riskini düşürmeye yardımcı olur

Mango meyvesi, antikanser özelliklere sahip olabilen polifenollerde yüksektir. Polifenoller, birçok kanser türüyle bağlantılı olan oksidatif stresten korunmaya yardımcı olur.

Test tüpü ve hayvan çalışmaları, bu meyvenin polifenollerinin oksidatif stresi azalttığını ve büyümeyi durdurduğunu veya lösemi ve kolon, akciğer, prostat ve meme kanseri gibi çeşitli kanser hücrelerini yok ettiğini bulmuştur.

 

 

Mango Nasıl Yenir?

 

Mango, lezzetli ve çok yönlü bir yiyecektir.

 

Mango nasıl soyulur?

Sert kabuğunu çıkarması ve mango meyvesi çekirdeğini etinden ayırması zor olsa da bıçak yardımıyla dikey dilimler keserek kolayca dilimleyebilirsiniz.

 

mango nedir

 

İşte mango yemenin bazı yolları:

– Smoothielere ekleyin.

– Küp küp doğrayarak meyve salatalarına ekleyin.

– Dilimleyip, diğer tropikal meyvelerle birlikte servis edin.

– Dilimleyerek kinoa salatasına ekleyin.

 

Mangonun tatlı olduğunu ve diğer birçok meyveden daha fazla şeker içerdiğini unutmayın. Bu yüzden dikkatli tüketmek gerekir – günde iki kaseden (330 gram) daha fazla tüketmemeye çalışın.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ