Mango Nasıl Yenir? Faydaları ve Besin Değeri | diyetz

  Mango Nasıl Yenir? Faydaları ve Besin Değeri

   

  Mango meyvesi ( Mangifera indica ) dünyanın bazı bölgelerinde “meyve kralı” olarak adlandırılır.

  Mango ağacı, Hindistan ve Güneydoğu Asya’ya özgüdür ve 4000 yıldan fazla bir süredir yetiştirilmektedir. Her biri kendine özgü bir tadı, şekli, boyutu ve rengi olan yüzlerce çeşidi vardır.

  Bu meyve sadece lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda etkileyici bir besin profiline de sahiptir.

  Çalışmalar, mango meyvesinde bulunan besin maddelerinin, bağışıklık sisteminin iyileştirilmesi, sindirim sağlığı ve görme gibi sağlık yararlarına bağlamıştır ve bazı kanserlerin oluşum riskini de azalttığını belirtmektedir.

  Bu yazıda “mango nedir”, “mango meyvesi faydaları”, “mango nasıl yenir” gibi mango meyvesi hakkında bilgi verilecektir.

  Mango Besin Değeri

  Mango kalorisi düşük bir meyve olmasına rağmen önemli besin maddeleri içerir. Bir kase (165 gram) dilimlenmiş mango şu besin öğelerine sahiptir:

   

  Kalori: 99

  Protein: 1.4 gram

  Karbonhidrat: 24.7 gram

  Yağ: 0.6 gram

  Diyet lifi: 2.6 gram

  C Vitamini: Referans Günlük Alımın % 67’si (RDI)

  Bakır: RDI’nın % 20’si

  Folat: RDI’nın % 18’i

  B6 Vitamini: RDI’nın % 11.6’sı

  A vitamini: RDI’nın % 10’u

  E Vitamini: RDI’nın % 9.7’si

  B5 Vitamini: RDI’nın % 6,5’i

  K vitamini: RDI’nın % 6’sı

  Niasin: RDI’nın % 7’si

  Potasyum: RDI’nın % 6’sı

  Riboflavin: RDI’nın % 5’i

  Manganez: RDI’nın % 4,5’i

  Tiamin: RDI’nın % 4’ü

  Magnezyum: RDI’nın % 4’ü

   

  Ayrıca az miktarda fosfor, pantotenik asit, kalsiyum, selenyum ve demir içerir.

  Bir kase (165 gram) mango meyvesi, C vitamini için günlük ihtiyacın yaklaşık % 70’ini sağlar – bu vitamin bağışıklık sistemini güçlendiren suda çözünen bir vitamindir, ayrıca vücudun demiri emmesine yardımcı olur, büyümeyi ve onarımı destekler.

   

   

  Mangonun Yararları Nelerdir?

   

   

  mango besin değeri

   

   

  Yüksek oranda antioksidan içerir

  Mango meyvesi, polifenoller ile antioksidanlar olarak işlev gören bitki bileşikleri içerir. Mangiferin, kateşinler, antosiyaninler, kuersetin, kaempferol, rhamnetin, benzoik asit ve diğerleri de dahil olmak üzere bir düzine farklı türü vardır.

  Antioksidanlar, hücreleri serbest radikal hasarına karşı koruduğu için önemlidir. Serbest radikaller, hücrelere bağlanabilen ve zarar veren yüksek oranda reaktif bileşiklerdir.

  Araştırmalar, yaşlanma ve kronik hastalık belirtilerine serbest radikal hasarının neden olduğunu belirlemiştir.

  Polifenoller arasında en çok ilgi gören mangiferin, özellikle güçlü olduğu için “süper antioksidan” olarak adlandırılmaktadır.

  Test tüpü ve hayvan çalışmaları, mangiferinin kanserler, diyabet ve diğer hastalıklarla bağlantılı serbest radikal hasarına karşı koruyabileceğini bulmuştur.

   

   

  Bağışıklığı güçlendirir

  Mango meyvesinin yararlarından biri, bağışıklık sistemini güçlendirici besinlerin iyi bir kaynağı olmasıdır. Bir fincanlık (165 gram) porsiyon günlük A vitamini ihtiyacının % 10’unu sağlar.

  Enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olduğu için A vitamini sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gereklidir. Yeterli A vitamini almamak, daha büyük bir enfeksiyon riskine neden olabilir.

  Dahası aynı miktarda mango, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık dörtte üçünü sağlar.

  Bu vitamin vücudun, hastalıkla savaşan beyaz kan hücreleri üretmesine yardımcı olur, bu hücrelerin daha etkili çalışmasına ve cildin savunmasını iyileştirmesine yardımcı olur.

  Mango meyvesi ayrıca, bağışıklığı destekleyen folat, K vitamini, E vitamini ve çeşitli B vitaminleri içerir.

   

   

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Mango meyvesi, sağlıklı bir kalbi destekleyen besinler içerir. Örneğin, nabız atışı sağlığına yardımcı olan magnezyum ve potasyum içerir ve kan damarlarını gevşetir ve düşük kan basıncı seviyelerini yükseltir.

  Ayrıca mangiferin adı verilen eşsiz bir antioksidan içerir. Hayvan çalışmaları, mangiferinin kalp hücrelerini enflamasyona, oksidatif strese ve apoptoza (kontrollü hücre ölümü) karşı koruyabildiğini bulmuştur.

  Ayrıca, kan kolesterolü, trigliserit ve serbest yağ asidi düzeylerini düşürür. Bu bulgular umut verici olsa da, insanlarda mangiferin ve kalp sağlığı üzerine yapılan araştırmalar halen eksiktir.

  Bu nedenle tedavi olarak önerilebilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

   

   

  Sindirim sağlığına faydalıdır

  Mango meyvesi, sindirim sağlığı için faydalı çeşitli özelliklere sahiptir. Öncelikle amilaz denilen bir grup sindirim enzimi içerir. Sindirim enzimleri, büyük gıda moleküllerini kolayca emilebilmek için parçalara ayırırlar.

  Amilazlar kompleks karbonhidratları glikoz ve maltoz gibi şekerler halinde parçalara ayırırlar. Bu enzimler olgun mangoda daha aktiftir, bu yüzden olgun olanlar olgunlaşmamış olanlardan daha tatlıdır.

  Ayrıca, mango meyvesi, bol miktarda su ve diyet lifi içerdiğinden, kabızlık ve ishal gibi sindirim problemlerinin çözülmesine yardımcı olur.

  Kronik kabızlığı olan erişkinlerde dört haftalık bir çalışma, günlük mango meyvesi yemenin, durumun semptomlarının giderilmesinde, benzer miktarda çözünebilir lif içeren bir ek maddeden daha etkili olduğunu bulmuştur.

  Bu, mangonun sindirim sağlığına yardımcı olan diyet lifinin dışında başka bileşenlere sahip olduğunu da gösterir.

   

   

  Göz sağlığına faydalıdır

  Mango sağlıklı gözlerin desteklenmesine yardımcı olan besinlerle doludur. Göz sağlığı konusunda iki anahtar antioksidan lutein ve zeaksantindir.

  Bunlar, gözün retinasında, ışığı beyin sinyaline dönüştüren kısmı biriktirir, böylece beyniniz, özellikle çekirdeğinde, makulada gördüğünü yorumlayabilir.

  Retina içinde, lutein ve zeaksantin, doğal bir güneş koruyucu olarak hareket ederek fazla ışığı emer. Ayrıca gözleri zararlı mavi ışığa karşı korur.

  Mango meyvesi, aynı zamanda göz sağlığını destekleyen iyi bir A vitamini kaynağıdır.

   

   

  Mangonun cilde ve saça faydaları

  Mango meyvesi, saç ve cilt sağlığını destekleyen yüksek oranda C vitamini içerir. Bu vitamin kolajen yapmak için gereklidir – cildinize ve saçınıza yapı veren bir protein. Kolajen cilde canlılık kazandırır, sarkma ve kırışıklıklarla savaşır.

  Ayrıca mango meyvesi, saç büyümesini ve sebum üretimini teşvik eden iyi bir A vitamini kaynağıdır – saçınızı sağlıklı tutmak için saç derisini nemlendirmeye yardımcı olan bir sıvıdır.

  A ve C vitaminleri dışında, mango meyvesi, antioksidanlar olarak işlev gören polifenollerde yüksektir. Bu antioksidanlar, saç foliküllerini oksidatif strese karşı korumaya yardımcı olur.

   

   

  Bazı kanserlerin riskini düşürmeye yardımcı olur

  Mango meyvesi, antikanser özelliklere sahip olabilen polifenollerde yüksektir. Polifenoller, birçok kanser türüyle bağlantılı olan oksidatif stresten korunmaya yardımcı olur.

  Test tüpü ve hayvan çalışmaları, bu meyvenin polifenollerinin oksidatif stresi azalttığını ve büyümeyi durdurduğunu veya lösemi ve kolon, akciğer, prostat ve meme kanseri gibi çeşitli kanser hücrelerini yok ettiğini bulmuştur.

   

   

  mango nedir

   

   

  Mango Nasıl Yenir?

  Mango, lezzetli ve çok yönlü bir yiyecektir.

   

  Mango nasıl soyulur?

  Sert kabuğunu çıkarması ve mango meyvesi çekirdeğini etinden ayırması zor olsa da bıçak yardımıyla dikey dilimler keserek kolayca dilimleyebilirsiniz. İşte mango yemenin bazı yolları:

  – Smoothielere ekleyin.

  – Küp küp doğrayarak meyve salatalarına ekleyin.

  – Dilimleyip, diğer tropikal meyvelerle birlikte servis edin.

  – Dilimleyerek kinoa salatasına ekleyin.

   

  Mangonun tatlı olduğunu ve diğer birçok meyveden daha fazla şeker içerdiğini unutmayın. Bu yüzden dikkatli tüketmek gerekir – günde iki kaseden (330 gram) daha fazla tüketmemeye çalışın.

   

   

  Mango Kabuğu Yenir mi?

  Meyve ve sebzelerin dış kabuğu, içindeki yumuşak ve hassas etler için koruyucu bir örtü görevi görür. 

  Sık sık atılıyor olsa da, bu kabukların çoğunluğu yenilebilir ve lif, vitaminler, mineraller ve güçlü bitki bileşikleri gibi besinlerle doludur.

  Mango, kabuğu atılan meyvelerden biridir. Bazı insanlar çok besleyici olan kabuğunu atmak yerine tüketilmesi gerektiğini söylüyor. 

  Sizce mango kabuğu yenir mi?

   

   

  Besin maddeleri ve bitki bileşikleri çeşitli faydalar sunar

  Mango (Mangifera indica) tatlı lezzeti ve yüksek besin içeriği olan tropikal meyvedir. 

  Meyve tamamen olgunlaşıncaya kadar, dış kabuğu yeşildir. Olgunlaştığı zaman, kabuğu tipine bağlı olarak sarı, kırmızı veya turuncu tonlarına döner.

  Mangonun birçok besinsel faydası vardır. Mükemmel bir lif kaynağı olan A, C, E ve B6 vitaminlerinin yanı sıra potasyum ve bakır mineralleri sağlar. 

  Ayrıca polifenol ve karotenoid antioksidanlar da dahil olmak üzere çeşitli bitki bileşikleri içerir. Bu meyvenin eti gibi kabuğu da çok besleyicidir.

  Araştırmalar, kabuğun polifenoller, karotenoidler, diyet lifi, C vitamini, E vitamini ve çeşitli faydalı bitki bileşikleri ile yüklü olduğunu göstermektedir.

  C vitamini, polifenoller ve karotenoidler gibi bileşiklerini besinlerden alan insanların kalp hastalığı, bazı kanserler ve bilişsel düşüş riskleri daha düşüktür.

  Bir test tüpü çalışması, mango kabuğu özünün, mango eti ekstresinden daha güçlü bir antioksidan ve antikanser özellikleri sergilediğini bulmuştur.

  Ek olarak, bu tatlı meyvenin kabuğu, triterpenler ve triterpenoidlerde yüksektir – antikanser ve antidiyabetik özellikler gösteren bileşikler.

  Mango kabuğu ayrıca sindirim sağlığı ve açlığı düzenlemekte önemli olan lifle doludur. Aslında, lif kabuğunun toplam ağırlığının % 45-78’ini oluşturur.

   

  mango kabuğu soyma

   

   

  Mango Kabuğu Yemenin Zararları

  Mango kabuğu önemli sayıda besin maddesi içermesine rağmen, aynı zamanda da risk taşır.

   

  Alerjik bir reaksiyona neden olabilir

  Mango kabuğunda urushiol, zehirli sarmaşık ve zehirli meşelerde bulunan organik kimyasallar bulunur. 

  Urushiol, bazı kişilerde, özellikle de sarmaşığa karşı duyarlılıkları olanlarda alerjik bir yanıta neden olabilir. 

  Bu meyvenin kabuğunu tüketmenin cildinizde kaşıntılı bir döküntü ve şişmeye neden olabileceğini unutmayın.

   

  Pestisit kalıntısı içerebilir

  Pek çok meyve ve sebzeye, bakteri enfeksiyonu ve mahsullere zarar verebilecek böceklerle savaşmak için böcek ilacı uygulanmaktadır. 

  Mango kabuğunun soyulması, bu zararlı kimyasalların tüketimini azaltırken, kabuğun tüketilmesi kimyasal alımını artırır.

  Araştırma, endokrin sistem bozukluğu, üreme problemleri ve belirli kanser riskleri gibi olumsuz sağlık etkileri ile pestisit maruziyetini ilişkilendirir. 

  Bu etkilerin esas olarak meyve kabuğundan alınan küçük miktarlarda değil, yüksek, rutin pestisit maruziyeti ile ilişkili olduğunu unutmayın.

   

  Hoş olmayan bir doku ve tada sahiptir

  Mango meyvesi tatlı, yumuşak ve yemesi hoş olsa da, kabuğunun dokusu ve tadı kötüdür. Kalın bir kabuğu vardır, çiğnemesi zor ve tadı hafif acıdır. 

  Beslenme yararlarına rağmen, kabuğunun lifli dokusu ve hoş olmayan tadı sizi rahatsız edebilir.

   

   

  Mangonun Kabuğunu Yemeli misiniz?

  Mango kabuğu yenilebilirdir ve önemli besinlerle doludur ve güçlü bitki bileşikleri içerir. 

  Yine de, potansiyel faydaların, sert doku, acı tat ve potansiyel pestisit kalıntıları veya alerjik reaksiyonlar gibi yukarıda belirtilen dezavantajları da göz önünde bulundurun.

  Mango kabuğundaki aynı besinler diğer pek çok meyve ve sebzede mevcuttur, bu yüzden potansiyel sağlık faydalarını elde etmek için kabuğun hoş olmayan tadına tahammül etmek gerekli değildir.

   

  Sonuç olarak;

  Mango meyvesi; vitaminler, mineral ve antioksidanlar açısından zengindir ve potansiyel anti-kanser etkilerinin yanı sıra bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, sindirim, göz, cilt ve saç sağlığı gibi birçok yararı vardır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ