Mango Yaprağının Faydaları Nelerdir? | diyetz

  Mango Yaprağının Faydaları Nelerdir?

   

  Mango ağacından elde edilen tatlı, tropikal meyveye aşinayız ancak mango ağacının yapraklarının da yenilebilir olduğu hakkında pek bilgiye sahip değiliz.

  Taze yeşil mango yaprakları çok hassastır, bu nedenle bazı kültürlerde pişirilir ve yenir. Yapraklar çok besleyici olduğu için çay ve takviye yapmak için de kullanılırlar.

  Bir mango türü olan Mangifera indica bitkisinin yaprakları, Ayurveda ve geleneksel Çin tıbbı gibi iyileştirici uygulamalarda binlerce yıldır kullanılmaktadır.

  Kök, ağaç kabuğu, yapraklar ve meyvesi geleneksel tıpta benzer şekilde kullanılsa da, özellikle yaprakların diyabet ve diğer sağlık durumlarının tedavisinde yardımcı olduğu düşünülmektedir. İşte “mango ağacı yaprağının faydaları ve kullanım alanları”

  Mango Yaprağının Yararları Nelerdir?

  Mango yaprağı, yumuşak ve tazeyken kırmızımsı veya morumsu olup daha sonra koyu yeşil bir renge dönüşür ve alt kısımları soluktur. Bu yapraklar, C vitamini, B ve A vitamini bakımından zengindir. Diğer çeşitli besinler bakımından da zengindirler. Mango yaprağı yüksek oranda flavonoid ve fenol içerdiğinden güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.

   

   

  Bitki bileşikleri bakımından zengindir

  Mango yaprağı, polifenoller ve terpenoidler gibi bitki bileşikleri içerir. Terpenoidler genel görüş ve bağışıklık sağlığı için önemlidir. Ayrıca, hücreleri serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı moleküllerden koruyan antioksidanlardır.

  Polifenoller antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bazı araştırmalar bağırsak bakterilerini geliştirdiklerini ve obezite, diyabet, kalp hastalığı ve kanser gibi durumların tedavi edilmesine veya önlenmesine yardımcı olduklarını göstermektedir.

  Birçok bitkide bulunan ancak özellikle mango ve mango yapraklarında yüksek miktarlarda bulunan bir polifenol olan mangiferin, çok sayıda fayda sağlamaktadır.

   

   

  Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

  Mango yaprağının potansiyel faydalarının çoğu, mangiferinin anti-inflamatuar özelliklerinden kaynaklanır.

  İnflamasyon vücudumuzun normal bağışıklık yanıtının bir parçası olsa da, kronik inflamasyon çeşitli hastalıkların riskini artırabilir.

  Hayvan çalışmaları, mango yaprağının anti-inflamatuar özelliklerinin beyni Alzheimer veya Parkinson gibi koşullardan koruyabileceğini göstermektedir.

  Bir çalışmada, sıçanlara vücut ağırlığının kilogramı başına başına 5 mg olarak verilen mango yaprağı ekstresi, beyindeki yapay olarak indüklenen oksidatif ve inflamatuar biyobelirteçlere karşı koymaya yardımcı oldu.

   

   

   

   

  Yağın depolanmasını önler

  Mango yaprağı ekstresi, yağ metabolizmasına müdahale ederek obezite, diyabet ve metabolik sendromun yönetilmesine yardımcı olabilir.

  Birçok hayvan çalışması, mango yaprağı ekstraktının doku hücrelerinde yağ birikimini önlediğini bulmuştur. Farelerde yapılan bir başka çalışma, bir mango yaprağı ekstraktı ile tedavi edilen hücrelerin daha düşük yağ birikintilerine ve daha yüksek adiponektin seviyelerine sahip olduğunu göstermektedir.

  Adiponektin, vücudumuzdaki yağ metabolizmasında ve şeker düzenlemesinde rol oynayan bir hücre sinyal proteinidir. Yüksek seviyeler obezite ve obezite ile ilişkili kronik hastalıklara karşı koruma sağlayabilir.

  Obezite olan sıçanlarda yapılan bir çalışmada, yüksek yağlı bir diyete ek olarak mango yaprağı çayı ile beslenenler, sadece yüksek yağlı diyet verilenlerden daha az karın yağı kazanmıştır.

  Aşırı kilolu 97 yetişkinde yapılan 12 haftalık bir çalışmada, günde 150 mg mangiferin verilenlerin kanlarında daha düşük yağ seviyeleri vardı ve bir insülin direnci endeksinde plasebo verilenlerden daha iyi puan aldılar.

  Daha düşük insülin direnci, diyabet yönetiminin iyileştiğini gösterir.

   

  İlginizi Çekebilir  Bit için Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?

   

  Diyabetle mücadeleye yardımcı olabilir

  Mango yaprağı, şeker hastalığını tedavi etmek için çok  faydalıdır. Mango ağacının yumuşak yaprakları, erken diyabet tedavisinde yardımcı olan antosiyanidin adı verilen tanenler içerir.

  Mango yaprağı, yağ metabolizması üzerindeki etkileri nedeniyle diyabetin yönetilmesine yardımcı olabilir. Yüksek trigliserit seviyeleri genellikle insülin direnci ve tip 2 diyabet ile ilişkilidir.

  Bir çalışmada farelere mango yaprağı ekstresi verildi. 2 hafta sonra fareler, önemli ölçüde daha düşük trigliserit ve kan şekeri seviyeleri gösterdiler.

  Sıçanlarda yapılan bir araştırma, vücut ağırlığının kilogramı başına 100 mg mango yaprağı özütünün uygulanmasının, alışılmadık derecede yüksek trigliserit ve kolesterol seviyeleri ile işaretlenmiş bir durum olan hiperlipidemiyi azalttığını buldu.

  Diyabetli sıçanlarda mango yaprağı ekstraktı ile oral diyabet ilacı glibenklamidini karşılaştıran bir çalışmada, ekstrakt verilenlerin 2 hafta sonra glibenklamid grubuna göre önemli ölçüde daha düşük kan şekeri seviyeleri vardı.

   

   

  Antikanser özelliklerine sahiptir

  Birden fazla inceleme, mango yaprağındaki mangiferinin, oksidatif stresle mücadele ettiği ve iltihapla savaştığı için antikanser potansiyeline sahip olabileceğini göstermektedir.

  Test tüpü çalışmaları, lösemi ve akciğer, beyin, meme, serviks ve prostat kanserlerine karşı spesifik etkiler önermektedir. Dahası, mango kabuğu, başka bir polifenol türü olan lignanlar nedeniyle güçlü antikanser potansiyeli sergiler.

  Bu sonuçların öncül olduğunu ve mango yaprağının kanser tedavisi olarak görülmemesi gerektiğini unutmayın.

   

   

  Mide ülserlerini tedavi edebilir

  Mango yaprağı ve bitkinin diğer kısımları geçmişte mide ülserlerine ve diğer sindirim koşullarına yardımcı olmak için kullanılmıştır.

  Kemirgenlerde yapılan bir araştırma, mango yaprağı ekstraktının kilo başına 250-1.000 mg ağızdan uygulanmasının mide lezyonlarının sayısını azalttığını bulmuştur.

  Başka bir kemirgen çalışması da benzer sonuçlar buldu, mangiferin sindirim hasarını önemli ölçüde iyileştirdi.

   

   

  Anksiyeteye iyi gelir

  Anksiyete nedeniyle huzursuzluk yaşayan insanlar için mango yaprağı iyi bir tedavi sağlar. Banyo suyuna iki ila üç bardak mango yaprağı çayı eklemek, tedirginliği gidermeye yardımcı olur ve vücudu ferahlatır.

   

   

  Safra ve böbrek taşlarının dışarı atılmasına yardımcı olur

  Mango yaprağı böbrek taşı ve safra taşlarının tedavisine yardımcı olur. Gölgede kurutulmuş ince öğütülmüş mango yaprağı tozunun gece boyunca bir bardakta bekletilen su ile günlük olarak alınması, taşların kırılmasına ve dışarı atılmasına yardımcı olur.

   

   

  Solunum problemlerini giderir

  Mango yaprağı her türlü solunum problemine iyi gelir. Özellikle soğuk algınlığı, bronşit ve astım hastaları için faydalıdır. Mango yapraklarının suda biraz balla kaynatılmasıyla yapılan suyun içilmesi, öksürüğü etkili bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca ses kaybını iyileştirmeye de yardımcı olur.

   

  İlginizi Çekebilir  İştahsızlık Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

   

  Yanıkları iyileştirir

  Derideki yanıkları iyileştirmek için bir avuç mango yaprağını kül haline getirin. Bu külü etkilenen bölgeye uygulayın. Anında rahatlama sağlar.

   

   

  Mango yaprağının cilde faydaları

  Mango yaprağı ekstresi, antioksidan içeriği nedeniyle cilt yaşlanma belirtilerini azaltabilir.

  Farelerde yapılan bir çalışmada, vücut ağırlığı kg başına 100 mg ağızdan verilen mango özütü, kolajen üretimini arttırdı ve cilt kırışıklıklarının uzunluğunu önemli ölçüde kısalttı.

  Bu ekstraktın mango yapraklarına özgü değil, genel bir mango ekstresi olduğunu unutmayın.

  Bu arada, bir test tüpü çalışması, mango yaprağı özütünün, staph enfeksiyonlarına neden olabilen bir bakteri olan Staphylococcus aureus’a karşı antibakteriyel etkilere sahip olabileceğini belirledi.

  Mangiferin ayrıca kaşıntılı, kuru lekelere neden olan bir cilt rahatsızlığı olan sedef hastalığı için de çalışılmıştır. İnsan derisini kullanan bir test tüpü çalışması, bu polifenolün yara iyileşmesini teşvik ettiğini doğruladı.

   

   

  Mango yaprağının saça faydaları

  Mango yaprağının saç büyümesini desteklediği belirtilmektedir ve bu nedenle bazı saç ürünlerinde mango yaprağı ekstresi kullanılabilir. Ancak, bu iddiaları destekleyecek çok az bilimsel kanıt vardır.

  Yine de, mango yaprağı saç foliküllerini hasara karşı koruyabilen antioksidanlar açısından zengindir.

   

   

  Mango yaprağı nasıl kullanılır?

  Mango yaprağı taze yenilebilirken, onları tüketmenin en yaygın yollarından biri çay olarak içmektir.

  Evde mango yaprağı çayı hazırlamak için, 150 mL suda 10-15 taze mango yaprağını kaynatın.

  Mango yaprağı toz, ekstrakt ve takviye olarak da mevcuttur. Toz su ile seyreltilebilir ve içilebilir, cilt merhemlerinde kullanılabilir veya banyo suyuna serpilebilir.

   

   

  Mango yaprağının herhangi bir yan etkisi var mı?

  Mango yaprağı tozu ve çayı insan tüketimi için güvenli kabul edilir. Hayvanlarda yapılan sınırlı çalışmalar, insan güvenliği çalışmaları yapılmamasına rağmen hiçbir yan etki olmadığını düşündürmektedir.

  Yine de, herhangi bir mango yaprağı almadan önce dozu ve diğer ilaçlarla olası etkileşimleri hakkında bilgi almak için sağlık uzmanına danışmak gerekir.

   

  Sonuç olarak;

  Mango yaprağı, bazı önemli antioksidan ve bitki bileşikleri ile doludur. Araştırmalar başlangıç aşamasında ​​olmasına rağmen, bu tropikal meyvenin yaprağının cilt sağlığı, sindirim ve obezite için faydalı olduğu düşünülmektedir.

  Bazı yerlerde, pişmiş mango yaprağı yenir. Dünyanın diğer bölgelerinde çoğunlukla çay veya takviye olarak tüketilir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ