Manganez ile İlgili Bilmeniz Gerekenler | diyetz

Manganez ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

 

 

Manganez, vücudunuzun küçük miktarlarda ihtiyaç duyduğu bir iz mineralidir. Beyin, sinir sistemi ve vücudun enzim sistemlerinin çoğunun normal çalışması için gereklidir.

 

Vücudunuz böbreklerde, karaciğerde, pankreasta ve kemiklerde yaklaşık 20 mg manganez depolayabilirken, besinlerden de almanız gerekir.

 

Manganez önemli bir besindir ve özellikle tohumlar ve tam tahıllarda, ayrıca baklagiller, kuruyemişler, yeşil yapraklı sebzeler ve çaylarda daha az miktarda bulunur.

 

İşte manganezin bilimsel kanıta dayalı faydaları…

 

 

 

Diğer besinlerle birlikte kemik sağlığını geliştirir

 

Kemik gelişimi ve bakımı dahil olmak üzere, manganez kemik sağlığı için gereklidir. Kalsiyum, çinko ve bakır ile birleştirildiğinde manganez, kemik mineral yoğunluğunu destekler. Bu yaşlı yetişkinlerde özellikle önemlidir.

 

Çalışmalar, menopoz sonrası kadınların yaklaşık % 50’sinin ve 50 yaşın üzerindeki erkeklerin % 25’inin osteoporozla ilişkili bir kemik kırılmasından muzdarip olduğunu göstermiştir.

 

Araştırmalar, manganezin kalsiyum, çinko ve bakır ile alınmasının yaşlı kadınlarda spinal kemik kaybını azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 

Ayrıca, zayıf kemikli kadınlarda yapılan bir yıllık bir çalışma, bu besin maddelerinin yanı sıra D vitamini, magnezyum ve bor ile takviye almanın kemik kütlesini artırabildiğini ortaya koymuştur.

 

 

 

 

Güçlü antioksidan özelliği hastalık riskini azaltır

 

Manganez, vücudunuzdaki en önemli antioksidanlardan biri olan antioksidan enzim süperoksit dismutazın (SOD) bir parçasıdır.

 

Antioksidanlar, vücudunuzdaki hücrelere zarar verebilecek moleküller olan serbest radikallere karşı korunmaya yardımcı olur. Serbest radikallerin yaşlanma, kalp hastalığı ve bazı kanserlere katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

 

SOD, serbest radikallerin, en tehlikeli serbest radikallerden biri olan süperoksidi hücrelere zarar vermeyen daha küçük moleküllere dönüştürerek olumsuz etkileriyle mücadeleye yardımcı olur.

 

42 erkekte yapılan bir çalışmada, araştırmacılar düşük SOD düzeylerinin ve zayıf total antioksidan durumlarının kalp hastalığı riskinde total kolesterol veya trigliserit düzeylerine göre daha fazla rol oynayabileceği sonucuna varmışlardır.

 

Başka bir çalışma, SOD’un romatoid artritli kişilerde, bu rahatsızlığı olmayan bireylerle karşılaştırıldığında daha az aktif olduğunu göstermiştir.

 

İlginizi Çekebilir  Folat - Folik Asit İçeren Besinler

Bu nedenle araştırmacılar, antioksidan besin maddelerinin doğru bir şekilde alınmasının, serbest radikal oluşumunu azaltabileceğini ve hastalığa sahip kişilerde antioksidan durumunu iyileştirilebileceğini öne sürmüşlerdir.

 

Manganez SOD aktivitesinde rol oynadığından, bu minerali tüketmek hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

 

 

İnflamasyonun azaltılmasına yardımcı olur

 

Güçlü antioksidan süperoksit dismutazın (SOD) bir parçası olarak rol oynadığı için manganez inflamasyonu azaltabilir. Araştırma, SOD’un inflamatuar bozukluklar için tedavi edici ve potansiyel olarak yararlı olduğunu düşündürmektedir.

 

Kanıtlar, manganezin glukozamin ve kondroitin ile birleştirilmesinin osteoartrit ağrısını azaltabileceğini desteklemektedir.

 

Osteoartrit kıkırdak ve eklem ağrısı kaybına yol açan aşınma ve yıpranma hastalığı olarak kabul edilir. Eklemlerin içindeki zarın iltihaplanması olan sinovit, osteoartritin kritik bir etkenidir.

 

Osteoartritli 93 kişide yapılan bir çalışmada,% 52’si manganez, glukozamin ve kondroitin takviyesi alarak 4 ve 6 ay sonra semptom gelişimini bildirmiştir. Sadece minör osteoartriti olanların takviyelerden yarar sağladığı görülmektedir. Şiddetli durumdakiler aynı iyileşmeyi rapor etmedi.

 

Kronik ağrı ve dejeneratif eklem hastalığı olan erkeklerde yapılan bir diğer 16 haftalık çalışmada, manganez takviyesi alınmasının özellikle dizlerde inflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğu bulunmuştur.

 

 

 

Kan şekerinin düzenlenmesini sağlar

 

Manganez, kan şekerini düzenleyici bir rol oynamaktadır. Bazı hayvan türlerinde, manganez eksikliği diyabete benzer glikoz intoleransına yol açabilir. Bununla birlikte, insan çalışmalarının sonuçları karışıktır.

 

Birçok çalışma diyabetli kişilerin manganez kan düzeylerinin daha düşük olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar hala düşük manganez düzeylerinin diyabet gelişmesine katkıda bulunup bulunmadığını veya diyabetik durumun manganez düzeylerinin düşmesine neden olup olmadığını belirlemeye çalışmaktadırlar.

 

Manganez pankreasta yoğunlaşır. Kandan şekeri kaldıran insülin üretimine dahil olur. Bu nedenle, manganez insülinin uygun sekresyonuna katkıda bulunabilir ve kan şekerini stabilize etmeye yardımcı olabilir.

 

Diğer araştırmalar diyabetli bireylerin kan şekeri sorunları ile düşük manganez düzeylerini daha da bağlayan antioksidan enzim manganez süperoksit dismutazın (MnSOD) daha düşük seviyelerine sahip olduğunu göstermiştir.

 

 

 

Epileptik nöbetler

 

İnme, 35 yaş üstü yetişkinlerde epilepsinin önde gelen nedenidir. Beyninize azalmış kan akışı neden olur.

 

Manganez bilinen bir vazodilatatördür, yani damarları beyin gibi dokulara etkili bir şekilde taşımak için damarları büyütmeye yardımcı olur. Vücudunuzdaki yeterli manganez seviyeleri, kan akışını artırmaya ve felç gibi bazı sağlık durumları riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Sağlıklı Kemikler Oluşturmanın Doğal Yolları

Ayrıca vücudunuzun manganez içeriğinin bir kısmı beyinde bulunur. Bazı çalışmalar, manganez düzeylerinin nöbet bozukluğu olan bireylerde daha düşük olabileceğini düşündürmektedir.

 

Ancak, nöbetlerin vücudunuzdaki manganez düzeylerini azaltıp azaltmadığı veya düşük seviyelerin bireylerin konvülziyonlara daha duyarlı olmasına neden olduğu belli değildir.

 

 

 

Besin maddelerinin metabolizmasında rol oynar

 

Manganez metabolizmada birçok enzimi harekete geçirir ve vücudunuzdaki çeşitli kimyasal süreçlerde rol oynar. Protein ve amino asit sindirim ve kullanımının yanı sıra kolesterol ve karbonhidrat metabolizmasına yardımcı olur.

 

Manganez, vücudunuzun kolin, tiamin, C ve E vitaminleri gibi çeşitli vitaminleri kullanmasına yardımcı olur ve uygun karaciğer işlevini sağlar. Ek olarak, gelişim, üreme, enerji üretimi, bağışıklık tepkisi ve beyin aktivitesinin düzenlenmesi için bir kofaktör veya yardımcı olarak çalışır .

 

 

 

Kalsiyum ile kombinasyonunda PMS belirtilerini azaltır

 

Birçok kadın, adet döngüsünde belirli zamanlarda çeşitli semptomlardan muzdariptir. Bunlar anksiyete, kramp, ağrı, ruh hali değişiklikleri ve hatta depresyon olabilir.

 

Erken araştırmalar, manganez ve kalsiyumun kombinasyon halinde alınmasının, adet öncesi (PMS) semptomların iyileşmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

10 kadınla yapılan küçük bir çalışma, kan düzeylerinde düşük manganez olanların, kalsiyum ne kadar sağlanmış olursa olsun, menstruasyon sırasında daha fazla ağrı ve duygudurum belirtileri yaşadıklarını göstermiştir.

 

Ancak, bu etkinin manganezden mi, kalsiyumdan mı yoksa ikisinin kombinasyonundan mı kaynaklandığı konusunda sonuçlar yetersizdir.

 

 

 

Beyin fonksiyonunu iyileştirir

 

Manganez, sağlıklı beyin fonksiyonu için gereklidir ve sıklıkla belirli sinirsel rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olmak için kullanılır.

 

Bunu yapmanın bir yolu, antioksidan özellikleri, özellikle de güçlü antioksidan süperoksit dismutazın (SOD) fonksiyonundaki rolüyle, nöral yoldaki beyin hücrelerine zarar verebilecek serbest radikallere karşı korunmasına yardımcı olabilmesidir.

 

Ayrıca, manganez nörotransmitterlere bağlanabilir ve vücudunuzdaki elektriksel impulsların daha hızlı veya daha etkili hareketini uyarır. Sonuç olarak, beyin fonksiyonunu geliştirir.

 

Beyninizin işleyişi için yeterli manganez seviyeleri gerekli olsa da, mineralin çok fazla kısmının beyin üzerinde olumsuz etkileri olabileceğine dikkat etmek gerekir.

 

Takviyelerden veya çevreden aşırı soluyarak daha fazla manganez alabilirsiniz. Bu, Parkinson hastalığı benzeri semptomlarla, örneğin titreme ile sonuçlanabilir.

 

 

 

Tiroid sağlığına katkı sağlar

 

Manganez çeşitli enzimler için gerekli bir kofaktördür, yani bu enzimlere yardımcı olur ve vücudunuzda düzgün çalışır. Ayrıca tiroksin üretiminde de rol oynar.

 

İlginizi Çekebilir  Pegan Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Tiroksin, tiroid bezinin normal işlevi için önemli olan ve iştah, metabolizma, kilo ve organ veriminizi koruyabilmeniz için önemli olan hayati bir hormondur. Sonuç olarak, bir manganez eksikliği , kilo artışı ve hormon dengesizliklerine katkıda bulunabilecek bir hipotiroid rahatsızlığına neden olabilir veya katkıda bulunabilir.

 

 

 

Yaraların iyileşmesine yardımcı olur

 

Manganez gibi eser mineraller, yaraların iyileşme sürecinde önemlidir. Yara iyileşmesi için kolajen üretiminin artması gerekir. İnsan derisi hücrelerinde kollajen oluşumu ve yara iyileşmesi için gerekli olan amino asit prolinini üretmek için manganez gereklidir.

 

İlk araştırmalar 12 hafta boyunca manganez, kalsiyum ve çinkonun kronik yaralara uygulanmasının iyileşmeyi hızlandırdığını göstermektedir.

 

 

 

Dozaj ve Kaynaklar

 

Manganez için Tavsiye Edilen Diyet Alımı (RDA) bulunmamakla birlikte, Yeterli Alım (AI) önerisi günde 1.8–2.3 mg’dır. Çocuklar için AI, yaşa bağlı olarak değişir.

 

Toleranslı Üst Emiş Seviyesi (UL), 19 yaş ve üstü yetişkinler için günde 11 mg’dır. Çinko, bakır, selenyum ve demir gibi, manganez ağır bir metal olarak kabul edilir ve çok fazla tüketmek tehlikeli olabilir.

 

Manganez, eksikliklerini gidermek ve çinko ve bakırın dengelenmesi için terapötik olarak kullanılır. Oral olarak alınır ancak yetersiz olanlarda intravenöz olarak (IV) verilebilir.

 

Birçok gıda manganezde yüksektir. Baklagiller, çekirdekler, kabuklu yemişler, yeşil yapraklı sebzeler ve çayda daha küçük miktarlarda olduğu kadar, tohumlarda ve tam tahıllarda en yüksek konsantrasyonlarda bulunabilir.

 

 

 

Yan Etkiler ve Tehlikeler

 

Yetişkinlerin günde 11 mg manganez tüketmesi güvenli görünmektedir. 19 veya daha genç ergenler için güvenli miktar günde 9 mg veya daha azdır.

 

İşleyen karaciğer ve böbrekleri olan sağlıklı bir insan, aşırı diyet manganezini aktarabilmelidir. Ancak, karaciğer veya böbrek hastalığı olanların temkinli olması gerekir.

 

Dahası, araştırmalar demir eksikliği anemisi olanların daha fazla manganezi emebileceğini bulmuştur. Bu nedenle, bu durumdaki bireyler mineral tüketimini izlemelidir.

 

Ayrıca, fazla manganez tüketmek, sağlık risklerine neden olabilir. Bu durumda manganez, vücudun normal savunma mekanizmalarını atlar. Bir birikim akciğerlere, karaciğere, böbreklere ve merkezi sinir sistemine zarar verebilir.

 

Uzun süreli maruz kalma Parkinson hastalığına benzer belirtilere neden olabilir, örneğin titreme, hareket yavaşlığı, kas sertliği ve zayıf denge gibi – buna manganizm denir.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ