Maltoz Nedir? Maltoz Şekeri Faydaları ve Zararları

Maltoz, birbirine bağlı iki glikoz molekülünden oluşan bir şekerdir. Tohumların ve bitkilerin diğer kısımlarında, depolanmış enerjilerini parçalayarak filizlenmeleri için yaratılır.

Tahıl, bazı meyveler ve tatlı patates gibi gıdalar doğal olarak bu şekeri yüksek miktarda içerir.

Maltoz, sofra şekeri ve fruktozdan daha az tatlı olsa da, sıcak ve soğuk eşsiz toleransı nedeniyle sert şekerli ve dondurulmuş tatlılarda uzun süredir kullanılmaktadır.

Yüksek fruktozlu mısır şurubu ve fruktoz içeren diğer tatlandırıcıların olumsuz sağlık etkileri hakkında artan halk bilinci sayesinde birçok gıda şirketi, fruktoz içermeyen maltozlara geçiyor.

Maltoz Şurubu Nedir?

Çoğu şeker, yapı taşları olarak işlev gören küçük şeker moleküllerinden oluşan kısa zincirlerdir. Maltoz iki glikoz ünitesinden oluşur. Sükroz olarak da bilinen sofra şekeri, bir glikoz ve bir fruktozdan yapılır.

Maltoz kimyasal formülü C12H22O11’dir. Bu maltoz formülünden de görüleceği gibi, 12 karbon atomu, 22 hidrojen atomu ve 11 oksijen atomundan oluşur.

Maltoz, pek çok glikoz ünitesinin uzun zinciri olan nişastanın parçalanmasıyla hazırlanabilir. Bağırsaktaki enzimler bu glukoz zincirlerini maltoza indirir.

Bitki tohumları, nişastadan filizlenerek şeker salmak için enzimler üretir. İnsanlar bu doğal süreci gıda üretimi için uzun zamandır kullanıyor.

Örneğin, malt işlemi sırasında tahıllar suda filizlenir ve sonra kurutulur. Bu, maltoz ve diğer şekerleri ve proteinleri serbest bırakmak için tahıllardaki enzimleri aktive eder.

Malt içerisindeki şekerler ve proteinler mayada çok besleyici olduğundan, malt bira, viski ve malt sirkesi hazırlanırken önem kazanmıştır.

Maltlı tahıl, şekerlerde ve tatlılarda da tatlandırıcı olarak kullanılır. Maltoz şurubu genellikle mısır esaslıdır ancak yüksek fruktozlu mısır şurubu ile karıştırılmamalıdır.

Maltozu tariflerde diğer şekerler için 1: 1 yerine kullanabilirsiniz. Maltoz, sakkaroz veya fruktoz kadar tatlı değildir, bu nedenle bazı tariflerde istenen lezzeti sağlamak için biraz daha 1: 1’e ihtiyaç duyulabilir.

Maltoz karbonhidrat mı?

Maltoz, monosakkaridler, disakkaridler, oligosakkaridler ve polisakkaridler dahil olmak üzere alt tipler halinde sınıflandırılabilen temel makromoleküller olan karbonhidrat sınıfına girer. Şeker ve basit bir karbonhidrat olarak kabul edilir  (karbonhidratlar, basit veya kompleks formdaki şekerlerdir).

Maltoz Nelerde Var?

Bazı gıdalar doğal olarak maltoz içerir. Bunlar arasında, buğday, mısır unu, arpa ve birkaç tahıl bulunur. Birçok kahvaltılık tahılda da doğal tatlılık katmak için malt taneleri kullanılır.

Meyveler, maltozun diğer bir kaynağıdır, özellikle şeftali ve armut. Tatlı patates diğer gıdalardan daha fazla maltoz içerir ve tatlı lezzetini bu sayede kazanmıştır.

Çoğu şurup, tatlılığını maltozdan alır. Yüksek maltoz mısır şurubu, şekerin % 50 veya daha fazlasını maltoz şeklinde sağlar. Sert şekerlemelerde ve ucuz şekerleme yapımında yararlıdır.

Bazı meyveler konserve veya meyve suyu formunda olduğunda maltoz içeriği önemli ölçüde artar.

Maltoz içeren içecekler, bazı bira ve elma şarabının yanı sıra alkolsüz malt içeceklerini içerir. Malt şeker oranı yüksek işlenmiş yiyecekler arasında maltoz şekerleri (genellikle jöleli şekerlemeler), bazı çikolatalar ve yemeye hazır tahılların yanı sıra karamel sosu bulunur.

Yüksek maltozlu mısır şurubu, arpa malt şurubu, esmer pirinç şurubu ve mısır şurubu da malt şekerinde yüksektir.

En iyi kaynaklar şunlardır:

– Pişmiş tatlı patates

– Pişmiş pizza

– Pişmiş buğday kreması

– Konserve armut

– Guava nektarı

– Konserve şeftali

– Konserve elma püresi

– Şeker kamışı

– Bazı tahıllar ve enerji çubukları

– Malt içecekleri

Maltoz Sofra Şekerinden Daha mı Sağlıklı?

İnsanlar, genellikle gıdaları pişirmek ve tatlandırmak için sofra şekeri olarak da bilinen sukroz kullanır.

Bir fruktoz molekülüyle bağlantılı bir glikoz molekülünden oluşan başka bir kısa, iki şekerli zincirdir.

Sakaroz, bu iki şekeri de sağladığından sağlık etkileri muhtemelen glikoz ve fruktoz arasında bir yerde bulunur. Ancak, fruktoz daha sağlıklı etkilere sahiptir ve glikozdan farklı metabolize edilmektedir.

Yüksek fruktoz tüketimi, obezite, insülin direnci ve diyabetin daha hızlı başlamasına neden olabilir.

Maltoz, fruktozdan ziyade sadece glikozdan oluştuğundan, şekerden biraz daha sağlıklı olabilir. Bununla birlikte, fruktozun maltoz ile yer değiştirme etkilerini araştıran hiçbir araştırma yapılmamıştır ve daha fazla araştırılması gerekmektedir.

Yüksek Maltozlu Mısır Şurubu ve Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu

Bazı insanlar, sofra şekerinin, yüksek fruktozlu mısır şurubundan daha sağlıklı olduğunu düşünüyor. Aslında fruktoz içeriği çok benzer.

Yüksek fruktozlu mısır şurubu yaklaşık % 55 fruktoz ve % 45 glikoz iken sofra şekeri tam % 50 glikoz ve % 50 fruktozdur.

Bu küçük fark, sofra şekerini yüksek fruktozlu mısır şurubundan daha sağlıklı yapmaz.

Gıda firmaları, yüksek fruktoz mısır şurubu yerine yüksek maltoz mısır şurubu kullanarak fruktozun gittikçe artan negatif algılanmasını önlemeye çalışmaktadırlar.

Belki bunu yaparken haklı olabilirler. Maltoz aynı miktarda fruktoz yerine kullanılırsa biraz daha sağlıklı bir seçenek olabilir.

Genellikle, yüksek maltoz ve yüksek fruktozlu mısır şurubu 1: 1 oranında birbirinin yerine kullanılabilir ancak tek tek ürünlerde değişebilir.

Fruktozun biraz daha kötü olmasının maltozun sağlıklı olmasını sağlamadığını söylemek gerekir. Maltozun halen şeker olduğunu ve denetlenerek kullanılması gerektiğini unutmayın.

Maltoz Tüketimi Sağlıksız mı?

Beslenmede maltozun sağlığa etkileri üzerine neredeyse hiç araştırma bulunmamaktadır. Çoğu maltoz, sindirildiğinde glukoza ayrıldığından, sağlık etkileri muhtemelen diğer glikoz kaynakları ile benzerdir.

Beslenme açısından, maltoz, nişasta ve diğer şekerlerle aynı kaloriyi sağlar. Kaslar, karaciğer ve beyin glikozu enerjiye dönüştürebilir. Aslında beyin enerjisini neredeyse tamamen glikozdan alır.

Bu enerji ihtiyaçları karşılandığında, kan dolaşımındaki kalan glikoz lipidlere dönüştürülür ve yağ olarak depolanır.

Diğer şekerlerde olduğu gibi maltozu hafiflettiğinizde, vücudunuz bunu enerji için kullanır ve zarar vermez.

Bununla birlikte fazla maltoz tüketirseniz, diğer şekerler gibi obezite, diyabet, kalp ve böbrek hastalığına yol açabilir.

Maltoz için, çoğu besinde olduğu gibi, zehirli yapan dozudur.

Maltoz ile Beslenme Önerileri

Bir gıdada (pişmiş tatlı patates gibi) doğal olarak oluştuğunda malt şekerini tüketmek en iyisidir ancak onu içeren işlenmiş gıdalardan kaçınmak gerekir.

Maltoz bir şekerdir, bu nedenle tüm şekerlerde olduğu gibi tüketimi sınırlandırılmalıdır. Şu anda maltoz alımı için özel bir öneri bulunmamaktadır.

Maltoz veya malt şekeri, yiyeceklerde “ilave şeker” olarak kabul edilen bir bileşendir. 

Tüm şekerlerde olduğu gibi, vücut malt şekerini bir enerji kaynağı olarak kullanabilir ancak ilave şeker olarak, olumsuz sağlık etkilerinden kaçınmak için ölçülü tüketilmelidir.

Malt şekere tahammülsüzlük olması mümkündür. Maltoz intoleransı, ince bağırsak zarının düşük maltaz enzim aktivitesi nedeniyle bağırsağın gıdalardaki maltoz şeker moleküllerini düzgün bir şekilde parçalayamamasıyla karakterize edilen bir vücut enzim yetmezliğidir. Hoşgörüsüzlük ishal ve diğer gastrointestinal semptomlara neden olabilir.

Ek şeker içeren çok fazla yiyecek yemek yetersiz beslenmeye, kilo almaya, diş çürümesine ve trigliserid seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. 

Sonuç olarak;

Maltoz, sofra şekerinden daha az tatlı bir şekerdir. Fruktoz içermez ve yüksek fruktozlu mısır şurubunun yerine geçer.

Herhangi bir şeker gibi maltoz fazla tüketildiğinde zararlı olabilir, bu da obezite, diyabet ve kalp hastalığına neden olur.

Bazı gıdalara özellikle de meyvelere lezzet katmak için tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz. Bu, beslenmemizdeki şeker miktarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Ayrıca, meyveler az miktarda şeker içerdikleri halde, lif, vitaminler ve antioksidanlar gibi ek besin maddeleri de sağlarlar.

Maltoz, fruktoz içeren şekerlerden daha fazla tercih edilebilir. Ancak, yine de şekerdir, bu yüzden fazla tüketmemek gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ