Maltodekstrin Sağlığınız İçin Kötü Mü? | diyetz

Maltodekstrin Sağlığınız İçin Kötü Mü?

 

 

Sık sık yiyeceklerin etiketini okuyorsanız, maltodekstrin bileşeniyle defalarca karşılaşmış olabilirsiniz.Çok yaygın kullanılan bir katkı maddesidir ve araştırmalar, paketlenmiş gıdaların yaklaşık % 60’ının içeriğinde bu maddeyi tespit etmiştir.

 

Maltodekstrin nişastadan yapılır ve bir dolgu maddesidir.Gıdaların raf ömrünü uzatmak, koyulaştırıcı veya koruyucu olarak kullanılır.

 

FDA(Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi)  tarafından güvenli olarak kabul edilmiş olmasına rağmen, maltodekstrin çok tartışmalı. Bu yazı, sağlığınız için kötü olup olmadığını ve kaçınılması gerekip gerekmediğini anlatmaktadır.

 

 

 

 

Maltodekstrin Nedir?

 

Maltodekstrin nişasta ile yapılan yapay bir karbonattır. Bazı ülkelerde maltodekstrin mısır ya da patates nişastasından yapılır ancak bazı ülkeler pirinç ya da buğday nişastası da kullanmaktadır.

 

Tüketilen mısırın % 90’ı genetik olarak modifiye edildiğinden bu genellikle tartışmalara neden olmaktadır.

 

Nişasta, kısmi hidroliz adı verilen ve nişastayı kısmen sindirmek için su ve enzimlerin eklendiği bir süreç geçirmektedir. Daha sonra rafine edilir ve nötr veya hafif tatlı tadı olan ince bir beyaz toz üretmek için kurutulur.

 

Maltodekstrin, gıdaları kabartmak, dokuyu geliştirmek ve raf ömrünü uzatmak için birçok işlenmiş üründe bir gıda katkı maddesi olarak kullanılır.

 

Maltodekstrin içeren bazı ürünler şunlardır:

 

Şeker

Hazır pudingler

Az yağlı yoğurt

Sporcu içecekleri

Bebek ürünleri

Salata sosları

Tatlandırıcılar

Sabunlar

Makyaj malzemeleri

Çamaşır deterjanı

 

Bir başka maltodekstrin türü, dirençli maltodekstrindir. Normal maltodekstrinden farklı olarak, dirençli maltodekstrin yapay çözünür lif türüdür.

 

Bu yazıda, sadece gıda katkı maddesi olarak daha yaygın kullanıldığı için normal maltodextrin üzerinde durulacaktır.

 

 

 

 

Üreticiler Neden Maltodekstrin Kullanıyor?

 

Maltodekstrin çok yönlü ve ucuzdur, bu da üreticiler için onu cazip kılar.

 

Maltodekstrin için bazı kullanım alanları şunlardır:

 

Dolgu maddesi: Gıdalara bir bileşen olarak, tadını etkilemeden eklenir.

 

Kıvam artırıcı: Az yağlı yoğurt, hazır puding, soslar, salata sosu ve jöle gibi ürünlerde, maltodekstrin, nişastanın koyulaştırma özelliklerini korur.

 

Bağlayıcı madde: Genellikle ilaçları tablet ve hap formuna sokmak için kullanılır.

 

Koruyucu: Maltodekstrin özellikle birçok bebek mamalarında, raf ömrünü uzatmak için kullanılır. Ayrıca, topaklar oluşturmadan kolaylıkla çözünmesini sağlar.

 

Pürüzsüz bir doku oluşturma: Birçok losyon ve kremlerde bulunabilir.

 

 

 

Sporculara Faydası Olabilir

 

Birçok sporcu, performansı artırmanın yollarını arar. Sporcu içecekleri gibi takviyeler, sporcuların daha uzun süre eğitim seanslarına devam etmelerine yardımcı olan popüler seçeneklerdir.

 

Maltodekstrin, bu takviyede yaygın olarak kullanılan bir karbonhidrat kaynağıdır çünkü vücutta kolaylıkla sindirilir ve emilir.

 

Egzersiz sırasında vücut, glikojen adı verilen depolanmış enerji rezervlerini, şeker olarak da bilinen glikoz denilen kullanılabilir bir forma indirir.

 

Yoğun eğitim veya yarışmalar sırasında sporcuların  glikojen depoları tükenebilir, bu nedenle takviyeler bu depoları yeniler ve sporcunun daha uzun süre eğitilmesine yardımcı olur.

 

Araştırmalar, egzersiz sırasında ya da sonrasında maltodekstrin gibi bir karbonhidrat takviyesi almanın egzersiz performansını ve sporcuların dayanıklılıklarını iyileştirdiğini göstermektedir.

 

Örneğin, sekiz sağlıklı erkekle yapılan bir bisiklet çalışması, bir maltodekstrin takviyesine karşı bir plasebo(etkisiz ilaç) almanın, bisiklet performansı üzerindeki etkilerini karşılaştırdı.

 

Maltodekstrin takviyesi alan bisikletlilerin plaseboyla karşılaştırıldığında ortalama tur sürelerini 26 saniyede tamamladıklarını buldu.

 

Birkaç çalışma, antrenman sonrasında maltodekstrin gibi karbonhidrat tüketenlerin, egzersiz sırasında tüketilen glikojen depolarını yenilemesine yardımcı olabileceğini gösterdiğinden, maltodekstrin direnç eğitim atletlerinde de fayda sağlayabilir.

 

 

 

 

Besin Değeri Yoktur

 

Maltodekstrinin sporda kullanımı olmasına rağmen, zayıf bir besin kaynağıdır. Bir çay kaşığı maltodekstrin şekere benzer ve 12 kalori, 3.8 gram karbonhidrat ve neredeyse hiç vitamin veya mineral içermez.

 

Nişastalar besin maddeleri bakımından genellikle düşüktür ve maltodekstrin yapmak için gereken işlem, beslenme içeriğini daha da düşürür.

 

Sporcular performans üzerindeki etkisini görebilir ve dayanıklılığın artması onlar için zayıf besin içeriğinden daha ağır basar, ancak ortalama kişi için hiçbir fayda sağlamaz.

 

Ayrıca, yeterince egzersiz yapılmadan tüketildiğinde aşırı kilo alımına neden olabilir çünkü fazladan boş kalori alırsınız.

 

Maltodekstrin içeren gıdaların çoğu oldukça işlenmiştir, az miktarda besin sağlar ve daha yüksek hastalık riski ile bağlantılıdır.

 

 

 

Yüksek Glisemik İndeksi Var

 

Glisemik indeks, gıdaların ne kadar çabuk kan şekeri seviyelerini yükselttiğinin bir ölçüsüdür.

 

Düşük gilsemik indeks değerine sahip gıdalar 55 yaşın altında , orta glisemik indeksli gıdalar 51-69 arasında ve yüksek glisemik indeksli  gıdalar 70’in üzerinde bir değer sağlar.

 

Besinlerin glisemik indekslerini “Glisemik İndeks Tablosu” ndan öğrenebilirsiniz.

 

Yüksek glisemik indeksli gıdalar, bağırsak tarafından kolaylıkla emilen şekerler içerdiğinden kan şekerini hızla yükseltir.

 

Maltodekstrin, oldukça işlenmiş ve kolaylıkla sindirilebildiği için 85 ila 135 aralığında olağanüstü yüksek bir glisemik indekse sahiptir.

 

Sporcular egzersiz süresince maltodekstrin gibi yüksek glisemik indeksli gıda maddelerini tolere edebilirler çünkü egzersiz, vücudun aşırı miktardaki şekeri atması için daha etkili olmasını sağlar.

 

Bununla birlikte, ortalama bir kişi, genel sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olabilecek yüksek glisemik indeksli gıdalardaki şekerdeki artışları işleme koymak için mücadele eder.

 

Yüksek glisemik indeksli yiyecekleri sık tüketmek, obezite ve tip 2 diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere diğer birçok hastalıkla bağlantılıdır.

 

Yüksek glisemik indeksli yiyecekleri yediğinizde kan şekerinde meydana gelen büyük artış, daha sonra, açlığa ve iştah artışına yol açarak enerjide hızlı bir düşüşe neden olabilir.

 

 

 

 

Bağırsak Sağlığını Olumsuz Etkileyebilir

 

Alt bağırsağınızda 100 trilyonun üzerinde faydalı bakteri bulunduğunu biliyor muydunuz?

 

Bağırsak mikroorganizması olarak bilinirler, sağlığınız için inanılmaz derecede önemlidirler.Bağışıklık, kilo kontrolü, kan şekeri ve gıda metabolizması gibi süreçlerde vücudun birçok farklı bakteri türü rol oynamaktadır.

 

Bazı yiyecekler iyi bakterilerin büyümesini teşvik ederken diğerleri büyümesini engellediğinden beslenmenizin bağırsak mikroorganizması üzerinde büyük etkisi vardır.

 

Sindirim hastalıklarına sahip olan hayvanlar ve insanlar üzerine yapılmış bir çok çalışma, maltodekstrinden zengin bir beslenmenin bağırsak bakterilerinin bileşimini değiştirebileceğini ve vücudun enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı daha duyarlı olabileceğini keşfetti.

 

Bir araştırmada, araştırmacılar, insan bağırsak hücrelerinin maltodekstrine maruz bırakılmasının, E.coli gibi zararlı bakterilerin büyümesine ve bağırsak çevresine zarar veren özellikleri geliştirmesine neden olduğunu buldu.

 

Bir başka çalışma, farelerin bağırsak hücrelerinin maltodekstrine maruz bırakılmasının antibakteriyel yanıtı azalttığını ve Salmonella istilasına daha kolay bir hedef teşkil ettiğini buldu.

 

Birkaç çalışma maltodekstrin ile bakteriyel enfeksiyon riski arasında bir bağlantı olduğunu keşfetmiş olsa da, bu bağlantının ne denli önemli olduğunu daha iyi anlamak için sağlıklı bireylerde insan üzerinde yapılan çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

 

 

Bazı İnsanlar Yan Etkiler Yaşayabilir

 

Maltodekstrin ile ciddi sağlık üzerindeki olumsuz etkileri arasında yayınlanmış bir yayın bulunmamasına rağmen bazı insanlar yan etkileri olduğunu bildirmektedir.

 

Bunlar arasında şunlar bulunur:

 

Mide bulantısı

Şişkinlik

İshal

Kusma

Kaşıntı

Astım

 

Rapor edilen yan etkilerin çoğu, karbonhidrat intoleransı veya emilim sorunları gibi durumlardır, bu nedenle bunlardan herhangi birine sahipseniz, maltodekstrin tüketmemek en iyisidir.

 

Çoğu insan için, maltodekstrin güvenli kabul edilir ve FDA onaylıdır.

 

Maltodekstrin içeren besinler yiyip ya da takviyeleri aldıktan sonra herhangi bir alerjik reaksiyon veya yan etki görüyorsanız derhal alımını durdurmalısınız.

 

Sonuç olarak;

Gıdalardaki maltodekstrin muhtemelen herhangi bir olumsuz etkiye sahip olmayacaktır. Çokça kullanılıyor ve ciddi yan etkilerle bağlantılı yayınlanmış bir çalışma yok.

 

Sadece egzersiz performansı gösteren sporcular için yararlı gibi görünüyor. Ortalama bir kişiye faydası olmaz ve besin maddeleri bakımından düşüktür.

 

Tip 2 diyabet veya insülin direnci riski taşıyan kişiler maltodekstrinden uzak durmalıdır.

 

Son olarak, maltodekstrinin işlenmiş gıdalarda bulunduğu unutulmamalı ve sağlıklı gıdalardan zengin bir beslenme zaten maltodetrin alımını doğal olarak en aza indirecektir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ