Magnezyum Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Tablet Kullanımı

  Magnezyum Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Tablet Kullanımı

  Magnezyum, insan vücudunda dördüncü en bol mineraldir.Vücudun ve beynin sağlığında önemli roller üstlenir. Bazen, sağlıklı ve yeterli beslenseniz de bazı hastalıklar ve emilim problemlerinden dolayı, yeterince alamayabilirsiniz.

  Bu yazıda, “magnezyum ne demek”, “magnezyum yararları ve zararları”, “magnezyum ne işe yarar”, “magnezyum takviyeleri ne zaman ve nasıl alınmalı” konularında bilgiler verilecektir.

  Magnezyum Nedir?

  Magnezyum minerali, DNA yapımından, kasların kasılmasına kadar 600’den fazla hücresel reaksiyonda rol oynayan bir mineraldir. Eksikliği;  halsizlik, depresyon, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı gibi birçok olumsuz sağlık sorununa neden olur.

  magnezyum ne işe yarar

  Magnezyum Ne İşe Yarar?

  Beyin ve beden arasındaki sinyalleri iletmede önemli bir rol oynar. Sinir hücrelerinde bulunan ve beyin gelişimi, hafıza ve öğrenmeye yardımcı olan N-metil-D-aspartat (NMDA) reseptörleri için kapı bekçisi olarak görev yapar.

  Ayrıca düzenli kalp atımında da rolü vardır. Doğal olarak kalp kasılmaları oluşturmak için gerekli olan kalsiyum minerali ile birlikte çalışır.

  Magnezyum seviyeleri düşük olduğunda, kalsiyum, kalp kası hücrelerini aşırı uyarabilir. Bunun yaygın bir belirtisi, hayatı tehdit edici olabilecek hızlı veya düzensiz bir kalp atışıdır.

  Magnezyumun görevleri arasında kas kasılmalarının düzenlemesi de vardır. Kasların gevşemesine yardımcı olmak için doğal bir kalsiyum engelleyici olarak işlev görür.

  Vücut kalsiyum ile rekabet edebilecek kadar magnezyum barındırmıyorsa, kaslar çok fazla büzülebilir, kramp veya spazmlara neden olabilir. Bu nedenle, bu mineral kas kramplarını tedavi etmek için sıklıkla önerilmektedir.

  Magnezyumun Yararları Nelerdir?

  Vücutta yüzlerce biyokimyasal reaksiyona katılır

  Magnezyum, denizde, bitkilerde, hayvanlarda ve insanlarda bulunan bir mineraldir. Vücuttaki mineralin, yaklaşık % 60’ı kemiklerde bulunurken geri kalanı kaslar, yumuşak dokular ve kan dahil olmak üzere sıvılarda bulunur. Aslında, vücuttaki her hücre onu barındırır.

  Ana görevlerinden biri, enzimler tarafından sürekli olarak uygulanan biyokimyasal reaksiyonlarda yardımcı faktör veya “yardımcı molekül” olarak görev yapmaktır. Bunlar:

  Enerji yaratma

  Yiyeceği enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur.

  Protein oluşumu

  Amino asitlerden yeni proteinler üretmeye yardımcı olur.

  Gen bakımı

  DNA ve RNA’nın oluşturulmasına ve onarılmasına yardımcı olur.

  Kas hareketleri

  Kasların kasılması ve gevşemesinin bir parçasıdır.

  Sinir sisteminin düzenlemesi

  Beyin ve sinir sistemi boyunca mesaj gönderen nörotransmitterleri düzenlemeye yardımcı olur.

  Egzersiz performansını artırır

  Bu mineral, egzersiz performansında da rol oynar. Egzersiz sırasında, dinlenme esnasında olduğundan % 10-20 daha fazla ihtiyaç olur.

  Magnezyum, kaslara kan şekeri taşımaya yardımcı olur ve egzersiz sırasında kaslarda biriken ve ağrıya neden olan laktik asitin atılmasını sağlar.

  Depresyonla mücadele eder

  Beyin fonksiyonlarında ve ruh hallerinde kritik bir rol oynamaktadır ve düşük seviyeler depresyon riskinde artışa neden olur.

  8,800’den fazla kişinin yaptığı bir analizde, en düşük alımı olan 65 yaşın altındaki kişilerin depresyon riskinin % 22 daha fazla olduğu bulundu.

  Tip 2 diyabete faydalıdır

  Bu mineralin, tip 2 diyabete yararlı etkileri vardır. Şeker hastalarının yaklaşık % 48’inin kanındaki magnezyum seviyeleri düşüktür. Bu, insülinin kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutma yeteneğini bozabilir.

  Kan basıncını düşürür

  Çalışmalar, mineralin kan basıncını düşürebileceğini gösteriyor. Bir çalışmada, günde 450 mg magnezyum alan insanlar sistolik ve diyastolik kan basıncında belirgin bir düşüş yaşadı. Ancak, bu faydalar yalnızca yüksek tansiyonlu kişilerde görüldü.

  Anti-inflamatuar etkilere sahiptir

  Düşük magnezyum alımı, yaşlanma, obezite ve kronik hastalığın süreçlerinden biri olan kronik inflamasyonla bağlantılıdır. Takviyeler, yaşlı erişkinlerde, fazla kilolu kişilerde ve prediyabetli kişilerde CRP’yi ve diğer inflamasyon belirteçlerini azaltır.

  Migreni önlemeye yardımcı olur

  Migren, sebebi bilinmeyen baş ağrısı olarak tanımlanır. Mide bulantısı, kusma, ışık ve gürültüye duyarlılıkla birlikte ortaya çıkar. Bazı araştırmacılar, migreni olan kişilerin, diğerlerinden daha fazla magnezyum eksikliği olduğuna inanmaktadır.

  Birkaç çalışma, bu mineralin migreni önleyebileceğini ve hatta migren tedavisine yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

  Bir çalışmada, bir gram magnezyum takviyesinin yaygın bir ilaçtan daha hızlı ve etkin bir biçimde migrenden kurtulmaya yardımcı olduğu bulundu.

  İnsülin direncini azaltır

  İnsülin direnci, metabolik sendrom ve tip 2 diyabetin önde gelen nedenlerinden biridir. Kas ve karaciğer hücrelerinin kan dolaşımından şekeri düzgün bir şekilde özümseme yeteneğinin bozukluğu ile karakterizedir.

  Magnezyum bu süreçte çok önemli bir rol oynamaktadır ve metabolik sendromu olan birçok insanda yetersizdir. Buna ek olarak, insülin direncine eşlik eden yüksek seviyedeki insülin, idrarda magnezyum kaybına yol açarak vücudun seviyelerini daha da düşürür. Minerali takviye etmek, durumu tersine çevirebilir.

  PMS semptomlarını iyileştirir

  Premenstrüel sendrom (PMS), çocuk sahibi olma yaşındaki kadınlar arasında en sık görülen hastalıklardan biridir. Belirtileri ödem, karın krampları, yorgunluk ve sinirliliktir. Bu mineral, PMS’li kadınlarda ruhsal durumu iyileştirebilir, ödem oranını ve diğer semptomları azaltabilir.

  magnezyum nedir

  Magnezyum Özellikleri Nelerdir?

  Sağlık için kesinlikle gerekli bir mineraldir. Tavsiye edilen günlük magnezyum kullanımı; erkekler için günde 400-420 mg ve kadınlar için 310-320 mg’dır. Bunu magnezyum içeren besinler yiyerek ve magnezyum hapları alarak tamamlayabilirsiniz.

  Magnezyum Takviyeleri

  Bir tıbbi durumunuz varsa, takviye almadan önce doktora danışın. Bu mineralin takviyeleri genellikle iyi tolere edilir ancak belirli diüretikler, kalp ilaçları veya antibiyotik alan kişiler için güvenli olmayabilir.

  Magnezyum tablet kullanılırken dikkat edilecekler

  Bu minerali, magnezyum kapsül veya magnezyum hapı gibi takviye şeklinde almak istiyorsanız dikkat etmeniz gerekenler var.

  – Ek magnezyum için üst sınır günde 350 mg’dır. Daha fazlası toksik olabilir.

  – Tabletler; antibiyotikler, kas gevşeticiler ve kan basıncı ilaçları gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.

  – Takviye alan çoğu kişi yan etki yaşamaz, ancak özellikle büyük dozlarda ishal, bulantı ve kusma gibi bağırsakla ilgili sorunlara neden olabilir.

  – Böbrek sorunları olan kişilerin, bu takviyelerle ilgili olumsuz etkileri yaşama riskinin daha yüksek olduğunu belirtmek gerekir.

  – Bu takviyeler, eksikliği olan kişilerde işe yarar. Eksikliği olmayan insanlara fayda sağladığını gösteren kanıtlar yetersizdir.

  Bir tıbbi durumunuz varsa veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, bu takviyeyi kullanmadan önce bir doktora danışın.

  magnezyum etkileri

  Magnezyum ve Uyku Bozukluğu

  Uyku bozukluğu zaman zaman birçok kişiyi etkiler. Takviyeler, uyku sorununu çözmek için magnezyum tedavisi olarak kullanılmaktadır.

  Magnezyum uykusuzluk sorununa yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda derin ve huzurlu şekilde uyumanıza da yardımcı olur.

  Magnezyum Zayıflatır mı?

  Magnezyum, aşırı kilolu veya obez kişilerde kan şekeri ve insülin seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. 2013’te yapılan bir çalışma, daha fazla miktarda magnezyum almanın, insülin ve glikoz kan seviyelerini daha iyi kontrol etmeyi sağladığını buldu.

  Magnezyum takviyeleri, şişkinlik ve su tutma oranını düşürme kabiliyetinden dolayı kadınlarda nahoş adet semptomlarının azaltılmasına yardımcı olur. Yine de, tek başına magnezyum almak, zayıflamada etkili olmaz.

  Magnezyum Çeşitleri

  Takviyeler, çeşitli formlarda bulunur.

  – Magnezyum Amino Asit Şelatı

  – Magnezyum Oksit

  – Magnezyum Sitrat

  – Magnezyum Orotat

  – Magnezyum Klorür

  – Magnezyum Laktat

  – Magnezyum Sülfat

  – Magnezyum Karbonat

  – Magnezyum Glisinat, Malat ve Tauratlar

  Magnezyum Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

  Ağızdan uygun şekilde alındığında veya sadece reçeteli, enjekte edilebilir ürün doğru kullanıldığında çoğu insan için güvenlidir. Bazı insanlarda; mide bulantısı, kusma, ishal ve diğer yan etkilere neden olabilir.

  Günde 350 mg’ın altındaki dozlar çoğu yetişkin için güvenlidir. Büyük dozlar vücutta fazla miktarda magnezyum birikmesine neden olabilir; bu da düzensiz kalp atışı, düşük kan basıncı, kafa karışıklığı, yavaş nefes alma, koma ve ölüm gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.

  Magnezyum gebelikte, günlük 350 mg’ın altındaki dozlarda alındığında hamile veya emziren kadınlar için güvenlidir.

  Takviyeler; antibiyotikler, kas gevşeticiler ve kan basıncı ilaçları gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.

  Sonuç olarak;

  Magnezyum dünyadaki en yaygın minerallerden biridir ve birçok gıdada bulunur. İnsan sağlığı için çok önemlidir. Her hücre ve organın düzgün çalışabilmesi için bu mineralin olması gerekir. Kemik sağlığının yanı sıra beyin, kalp ve kas fonksiyonuna da katkıda bulunur.

  Magnezyum takviyeleri, inflamasyonla savaşmak, kabızlığı gidermek ve kan basıncını düşürmek gibi bir dizi fayda sağlar. Ek olarak, uyku problemlerine de yardımcı olur.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ