Magnezyum Malat Nedir, Ne İşe Yarar? | diyetz

  Magnezyum Malat Nedir, Ne İşe Yarar?

   

  Magnezyum, insan sağlığının hemen hemen her alanında rol oynayan önemli bir mineraldir. Çeşitli gıdalarda doğal olarak bulunurken, birçok insan, alımını arttırmaya yardımcı olmak için besin takviyeleri şeklinde alır.

  Ancak birçok farklı tipi mevcut olduğundan, hangi magnezyum takviyesinin alınacağını belirlemek zorlaşır. Aşağıda magnezyum malat formu ile ilgili detaylı bilgiler verilmektedir.

  Magnesium malate nedir?

  Magnezyum malat, magnezyumun malik asit ile birleştirilmesiyle elde edilen bir bileşiktir. Malik asit birçok meyvede bulunur ve bu meyvelerin ekşi tatlarından sorumludur.

  Magnezyum malatın diğer magnezyum takviyelerine göre daha iyi emildiği düşünülmektedir. Sıçanlarda yapılan bir çalışma, birçok magnezyum takviyesini karşılaştırdı ve magnezyum malatın biyolojik olarak en uygun magnezyum sağladığını buldu.

  Bu nedenle malat formunda magnezyum, magnezyumun migren, kronik ağrı ve depresyona faydalı birçok farklı durumu tedavi etmek için kullanılır.

   

   

  magnezyum malat hangi besinlerde var

   

   

  Magnezyum Malat Ne İçin Kullanılır?

  Yeterli magnezyum alamayanlar veya magnezyum eksikliği olanlar malat magnezyum alabilir. Migren ve baş ağrısı tedavisinde de kullanılmaktadır.

  Ayrıca bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olmak için de kullanılabilir. Müshil olarak işlev görerek bağırsaklara su çeker ve gıdanın sindirim sistemindeki hareketini uyarır.

  Hatta mide yanmasını tedavi etmek ve mide rahatsızlığını gidermek için kullanılan bir tür ilaç olan doğal antasit gibi davranır.

   

   

  Magnezyum Malate Faydaları

  Birçok çalışma magnezyumun faydalarını onaylamıştır. Hepsi magnezyum malat üzerine odaklanmasa da, aynı faydalar büyük olasılıkla geçerlidir. 

   

   

  Ruh halini iyileştirir

  Magnezyum, 1920’lerden bu yana depresyon tedavisinde kullanılmaktadır. Bazı araştırmalar magnezyum almanın depresyonun önlenmesine ve ruh halinin güçlenmesine yardımcı olabileceğini buldu.

  Örneğin, diyabetli ve magnezyum seviyesi düşük 23 yaşlı erişkin ile yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca her gün 450 mg magnezyum alınmasının, bir antidepresan kadar etkili olduğu bulundu.

   

   

  Kan şekeri kontrolü sağlar

  Magnezyum takviyesi almak kan şekeri kontrolünün ve insülin duyarlılığının iyileşmesini sağlar.

  İnsülin, şekerin kan dolaşımından dokulara aktarılmasından sorumlu olan hormondur. İnsülin duyarlılığının gelişmesi, kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak için vücudun bu önemli hormonu daha verimli kullanmasına yardımcı olur.

  18 çalışmanın geniş bir incelemesi, magnezyum takviyesi almanın, şeker hastalığı olan kişilerde kan şekeri seviyelerini düşürdüğünü göstermiştir. Ayrıca diyabet geliştirme riski taşıyan insanlarda, insülin duyarlılığını da artırdı.

   

  İlginizi Çekebilir  Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

   

  Egzersiz performansını artırır

  Magnezyum, kas fonksiyonu, enerji üretimi, oksijen emilimi ve elektrolit dengesinde önemli bir rol oynar.

  Bazı çalışmalar magnezyum takviyesi almanın, fiziksel performansı artırabileceğini gösteriyor. Bir hayvan çalışmasında magnezyumun egzersiz performansını artırdığı tespit edildi.

  Hücreler için enerji mevcudiyetini arttırdı ve laktatın kaslardan atılmasına yardımcı oldu. Laktat egzersiz yapıldığında birikebilir ve kas ağrısına neden olabilir.

   

   

  Kronik ağrıyı azaltmaya yardımcı olur

  Fibromiyalji, vücutta kas ağrısına ve hassasiyete neden olan kronik bir durumdur. Bazı araştırmalar magnezyum malatın semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

  80 kadınla yapılan bir çalışmada, kandaki magnezyum seviyelerinin fibromiyalji hastalarında daha düşük olduğu görülmüştür. Kadınlar 8 hafta boyunca günde 300 mg magnezyum sitrat aldıklarında semptomları ve hassas noktalarının sayısı kontrol grubuna göre anlamlı olarak azaldı.

  Ayrıca, fibromiyaljili 24 kişiden oluşan 2 aylık bir çalışma, günde 2 kez her biri 50 mg magnezyum ve 200 mg malik asit içeren 3-6 tablet almanın, ağrı ve hassasiyeti azalttığını ortaya çıkardı.

   

   

  Magnezyum Malat Yan Etkiler

  Magnezyum malat almanın en sık görülen yan etkilerinden bazıları, özellikle yüksek miktarlarda alındığında bulantı, ishal ve mide kramplarıdır.

  Günde 5.000 mg’ın üzerindeki dozların, düşük tansiyon, yüz kızarması, kas zayıflığı ve kalp problemleri gibi ciddi semptomlara neden olabileceği belirtilmiştir.

  Magnezyum malat ayrıca, diüretikler, antibiyotikler ve bifosfonatlar gibi bazı ilaçlara da müdahale edebilir.

  Bu nedenle, bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız veya başka bir sağlık koşuluna sahipseniz, bunu kullanmadan önce doktorunuza sorun.

   

   

  Magnezyum Malat Tablet Dozaj

  Alınması gereken magnezyum miktarı, ihtiyaç, yaş ve cinsiyete göre değişir. Aşağıdaki tabloda, bebekler, çocuklar ve yetişkinler için önerilen günlük magnezyum ihtiyacı (BKİ) gösterilmektedir:

   

  YaşErkekKadın
  6 aya kadar olan bebekler              30 mg                     30 mg                   
  7-12 ay75 mg75 mg
  1-3 yaş80 mg80 mg
  4-8 yaş130 mg130 mg
  9–13 yaş240 mg240 mg
  14–18 yaş410 mg360 mg
  19–30 yaş400 mg310 mg
  31–50 yaş420 mg320 mg
  51+ yaş420 mg320 mg

   

   

  Çoğu insan, avokado, yeşil yapraklı sebzeler, kuruyemiş, tohumlar, baklagiller ve tam tahıllar gibi magnezyum bakımından zengin yiyecekleri yiyerek magnezyum ihtiyacını karşılayabilir.

  Ancak, beslenme bozuklukları veya bazı sağlık sorunları nedeniyle ihtiyaçlarınızı karşılayamıyorsanız, magnezyum malat kullanmak faydalı olabilir.

  Çalışmaların çoğu, günde 300–450 mg magnezyum dozunun sağlığa faydalı olabileceğini göstermiştir. Genellikle, takviyelerin çoğu 100-500 mg magnezyum içerir.

  İshal ve sindirim sorunları gibi olumsuz yan etki riskini azaltmaya yardımcı olmak için, yemeklerle birlikte magnezyum malat almak en iyisidir.

   

  İlginizi Çekebilir  Anne Sütünü Artırmanın Doğal Yolları - Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

  Sonuç olarak;

  Magnezyum malat, magnezyum ve malik asidi birleştiren yaygın bir besin takviyesidir.

  Ruh halindeki iyileşmeler, kan şekeri kontrolü, egzersiz performansı ve kronik ağrı dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahiptir.

  Magnezyum yönünden zengin besinlerin tüketimine ek olarak kullanıldığında, bu önemli mineralin alımını artırmaya yardımcı olur.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ