Magnezyum Eksikliğinin En Yaygın Belirtileri

 

 

Magnezyum eksikliği, hipomagnezemi olarak da bilinir, genellikle gözden kaçan bir sağlık problemidir. 

 

Bazen magnezyum eksikliği tanısı koymak zorlaşabilir çünkü belirgin işaretler seviyeleriniz şiddetle düşene kadar kendini göstermez.

 

Magnezyum eksikliğinin nedenleri değişir. Yetersiz beslenmeden vücudun magnezyum kaybına kadar çeşitlilik gösterir.

 

Magnezyum kaybı ile ilişkili sağlık sorunları arasında şeker hastalığı, yetersiz emilim, kronik ishal, çölyak hastalığı ve aç kemik sendromu bulunmaktadır.

 

Alkol bağımlısı kişiler için de riski artar. Bu yazı, magnezyum eksikliğinin belirtilerini anlatmaktadır.

 

 

 

Kaslarda Titreme ve Kramplar

 

Kasların titremesi ve kas krampları magnezyum eksikliğinin bulgularıdır. En kötü senaryoda eksiklik nöbet veya kasılmalara bile neden olabilir. 

 

Bilim insanları, bu semptomların sinir hücrelerine kalsiyum akışıyla arttığına, kas sinirlerini aşırı miktarda veya aşırı uyardığına inanıyor.

 

Takviyeler magnezyum yetersizliği olan bireylerde kas kasılmalarını ve kramplarını hafifletirken bir gözden geçirme, magnezyum takviyelerinin yaşlı erişkinlerde kas krampları için etkili bir tedavi olmadığı sonucuna varmıştır . Diğer gruplarda daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

Unutmayın ki istemsiz kas titremesinin başka nedenleri de olabilir. Örneğin, stres veya çok fazla kafein bu durumun nedeni olabilir.

 

Ayrıca, bazı ilaçların bir yan etkisi veya nöromiyotoni veya motor nöron hastalığı gibi nörolojik bir hastalığın belirtisi olabilir. Ara sıra görülen seğirme normaldir, belirtileriniz devam ederse doktora görünmeniz gerekebilir.

 

 

 

Zihinsel Bozukluklar

 

Zihinsel bozukluklar, magnezyum eksikliğinin olası bir sonucudur. Bunlar, zihinsel uyuşma veya duygu eksikliği ile karakterize apati içerir. Kötüleşmiş durumlar, akut beyin yetmezliği ve komaya bile yol açabilir.

 

Ek olarak, gözlemsel çalışmalar düşük magnezyum düzeyleri ile depresyon riski arasında ilişki bulmuştur. Bilim insanları, magnezyum eksikliğinin kaygıyı teşvik edebileceğini, ancak doğrudan kanıt olmadığını da söylüyorlar.

 

Bir gözden geçirme, magnezyum takviyelerinin anksiyete bozukluğu olan bir kişinin alt grubuna fayda sağlayabileceği sonucuna varmış ancak kanıt kalitesi kötü. Herhangi bir sonuca varılmadan önce daha kaliteli çalışmalara ihtiyaç var.

 

Kısacası, magnezyum eksikliğinin bazı insanlarda sinir işlev bozukluğuna neden olabileceği ve zihinsel sorunları teşvik ettiği düşünülmektedir.

 

 

 

 

Osteoporoz

 

Osteoporoz zayıf kemikler ve artmış kemik kırığı riski ile karakterize bir hastalıktır. Osteoporoz riski çok sayıda faktörden etkilenir. Bunlar yaşlılık, egzersiz eksikliği ve D ve K vitamininin zayıf alımını içerir.

 

İlginçtir, magnezyum eksikliği de osteoporoz için bir risk faktörüdür. Eksiklik, kemikleri direkt olarak zayıflatabilir ancak aynı zamanda kemiklerin ana yapı taşı olan kalsiyumun kan seviyelerini düşürür.

 

Sıçanlar üzerindeki çalışmalar, beslenmeyle alınan magnezyumum tükenmesinin kemik kütlesinde azalmaya neden olduğunu teyit eder.

 

İnsanlarda böyle deneyler yapılmamasına rağmen, çalışmalar zayıf magnezyum alımını düşük kemik mineral dansitesi ile ilişkilendirmektedir.

 

 

 

Yorgunluk ve Kas Zayıflığı

 

Yorgunluk, fiziksel veya zihinsel yorgunluk veya zayıflık ile karakterize bir durumdur ve magnezyum eksikliğinin bir başka belirtisidir.

 

Herkesin zaman zaman yorgun düşebileceğini unutmayın. Genellikle, yorgunluk dinlenerek geçer. Ancak, şiddetli veya sürekli yorgunluk bir sağlık sorununun işareti olabilir.

 

Yorgunluk spesifik olmayan bir semptom olduğundan, diğer semptomlar eşlik etmediği sürece nedenini tespit etmek imkansızdır.

 

Magnezyum eksikliğinin bir diğer daha belirgin belirtisi, kas zayıflığıdır ve miyastenia olarak da bilinir. 

 

Bilim insanları zayıflığın kas hücrelerindeki potasyum kaybından kaynaklandığına, magnezyum eksikliğiyle ilişkili bir durum olduğuna inanıyorlar.

 

Bu nedenle, magnezyum eksikliği yorgunluk veya zayıflığın olası bir nedenidir.

 

 

 

Yüksek Kan Basıncı

 

Hayvan çalışmaları, magnezyum eksikliğinin kan basıncını artırabileceğini ve kalp rahatsızlığı için güçlü bir risk faktörü olan yüksek tansiyonu teşvik ettiğini gösteriyor.

 

İnsanlarda doğrudan kanıt bulunmuyor olsa da, birkaç gözlemsel çalışma, düşük magnezyum düzeylerinin veya kötü beslenmenin kan basıncını artırabileceğini göstermektedir.

 

Magnezyumun faydaları için en güçlü kanıt kontrollü çalışmalarla elde edilmektedir. Bazı değerlendirmeler, magnezyum takviyelerinin, özellikle yüksek tansiyonlu erişkinlerde, kan basıncını düşürebileceği sonucuna vardı.

 

Basitçe söylemek gerekirse, magnezyum eksikliği kan basıncını artırabilir ve kalp rahatsızlığı riskini de artırır. Bununla birlikte, rolünün tam olarak anlaşılabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

 

 

Astım

 

Magnezyum eksikliği bazen ciddi astımı olan hastalarda görülür. Ayrıca, astımlı kişilerde magnezyum düzeyleri sağlıklı insanlara göre daha düşüktür.

 

Araştırmacılar, magnezyum eksikliğinin akciğerlerin solunum yollarını astarlayan kaslarda kalsiyum birikimine neden olabileceğini düşünüyor. Bu, solunum yollarının daralmasına neden olur ve solunumu zorlaştırır.

 

Astımlı bireylerde magnezyum takviyelerinin etkililiğine dair kanıtlar tutarsızdır. 

 

Kısacası, bilim insanları şiddetli astımın bazı hastalarda magnezyum eksikliği semptomu olabileceğini düşünüyor ancak rolünü araştırmak için daha ileri araştırmalara ihtiyaç duyuluyor.

 

 

 

Düzensiz Kalp Atışı

 

Magnezyum eksikliğinin en ciddi semptomları arasında kalp ritim bozukluğu veya düzensiz kalp atışı bulunur.

 

Çoğu vakada aritmi semptomları hafiftir. Çoğu zaman hiç belirtisi yoktur. Bununla birlikte, bazı insanlarda, kalp çarpması arasında duraklamalar olan kalp çarpıntılarına neden olabilir.

 

Aritminin diğer muhtemel belirtileri baş dönmesi, nefes darlığı, göğüs ağrısı veya bayılma şeklindedir. En şiddetli vakalarda, aritmi inme veya kalp yetmezliği riskini artırabilir.

 

Bilim insanları, kalp kası hücrelerinin içindeki ve dışındaki potasyum düzeylerinin dengesizliğinin, magnezyum eksikliğiyle ilişkili bir durumdan sorumlu olabileceğini düşünüyor.

 

Konjestif kalp yetmezliği ve aritmi olan bazı hastaların sağlıklı insanlara göre daha düşük magnezyum düzeyleri olduğu belirtilmiştir. Bu hastaları magnezyum enjeksiyonu ile tedavi etmek kalp fonksiyonlarını önemli ölçüde iyileştirdi.

 

Magnezyum takviyeleri aritmi olan bazı hastalarda semptomları azaltabilir.

 

 

 

Yeterli Magnezyum Nasıl Alınır?

 

Aşağıdaki tabloda, erkekler ve kadınlar için önerilen günlük yeterli alım miktarı gösterilmektedir.

 

 

Yaş

Erkek

Kadın

Gebelik

Emzirme

6 aylık doğum

30 mg

30 mg

7-12 ay

75 mg

75 mg

1-3 yaş

80 mg

80 mg

4-8 yaş

130 mg

130 mg

9-13 yaş

240 mg

240 mg

14-18 yaş

410 mg

360 mg

400 mg

360 mg

19-30 yaş

400 mg

310 mg

350 mg

310 mg

31-50 yaş

420 mg

320 mg

360 mg

320 mg

51+ yaş

420 mg

320 mg

 

 

Magnezyum hem bitkilerde hem de hayvansal gıdalarda yaygın olarak bulunur. En zengin kaynaklar tohum ve kuruyemişlerdir ancak tahıllar, fasulye ve yapraklı yeşil sebzeler de oldukça zengin kaynaklardır.

 

Aşağıda, en iyi kaynakların bazılarının 100 gramında bulunan magnezyum içeriği verilmektedir:

 

  • Badem:                 270 mg

 

  • Kabak çekirdeği:  262 mg

 

  • Bitter çikolata:      176 mg

 

  • Yer fıstığı:              168 mg

 

  • Patlamış mısır:      151 mg

 

Örneğin, sadece 30 gram badem magnezyum için önerilen miktarın % 18’ini sağlar.

 

Diğer büyük kaynaklar arasında keten tohumu, ayçiçeği tohumu, chia tohumu, kakao, kahve, kaju, fındık ve yulaf bulunur. Birçok kahvaltılık tahıllara ve diğer işlenmiş gıdalara magnezyum da eklenir.

 

Diyabet gibi vücudunuzdan magnezyum kaybına neden olan bir sağlık sorununuz varsa, bol miktarda magnezyumdan zengin yiyecekler yemeyi veya takviyeleri almayı ihmal etmemelisiniz.

 

Sonuç olarak;

Magnezyum eksikliği yaygın bir sağlık sorundur.

 

Magnezyum eksikliğinizin belirtileri, seviyeniz ciddi olarak düşük olmadığı sürece genellikle fark edilmez. Eksiklik yorgunluk, kas krampları, zihinsel sorunlar, düzensiz kalp atışı ve osteoporoza neden olabilir.

 

Magnezyum eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, şüphelerinizi basit bir kan testiyle doğrulayabilirsiniz. Olası sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak için doktorunuzla konuşmalısınız.

 

Sonuç ne olursa olsun, kuruyemiş, tohum, tahıl veya fasulye gibi magnezyum bakımından zengin yiyeceklerin tümünü düzenli olarak yemeyi deneyin.

 

Bu gıdalar diğer sağlıklı besinlerde de yüksektir. Bunları beslenmenize dahil etmek, magnezyum eksikliği riskinizi düşürmekle kalmaz aynı zamanda genel sağlığınızı da geliştirir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: