Magnezyum Eksikliği ve Fazlalığı Neden Olur, Tedavisi Nedir?

  Magnezyum Eksikliği ve Fazlalığı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

  Magnezyum eksikliği, hipomagnezemi olarak da bilinir, genellikle gözden kaçan bir sağlık problemidir. Çünkü magnezyum eksikliği tanısı koymak zordur, magnezyum seviyeleri şiddetli şekilde düşene kadar belirtiler kendini göstermez.

  Magnezyum eksikliğinin nedenleri değişir. Yetersiz beslenmeden vücudun magnezyum kaybına kadar çeşitli sebepleri olabilir.

  Magnezyum eksikliği nedenleri arasında gösterilen sağlık sorunları; şeker hastalığı, yetersiz emilim, kronik ishal, çölyak hastalığı ve aç kemik sendromudur.

  Alkol bağımlısı kişiler için de risk artar. Bu yazıda, “magnezyum eksikliği nedir”, “magnezyum eksikliği neden olur”, “magnezyum eksikliğinin belirtileri”, “magnezyum fazlalığı hipermagnezemi” hakkında detaylı bilgiler verilecektir.

  Magnezyum eksikliği neden olur?

  Vücudumuz iyi düzeyde magnezyum tutar, bu nedenle bir kişinin eksiklik yaşaması oldukça nadir görülen bir durumdur. Ancak bazı faktörler, magnezyum eksikliği semptomları geliştirme riskini artırabilir:

  – Sürekli magnezyum değeri düşük besinler yemek.

  – Crohn hastalığı, çölyak hastalığı veya bölgesel enterit gibi gastrointestinal rahatsızlıklar.

  – Genetik bozukluklardan kaynaklanan idrar ve ter yoluyla aşırı miktarda magnezyum kaybı veya çok fazla alkol alınması.

  – Hamile olmak ve emzirmek

  – Hastaneye yatmak.

  – Paratiroid bozuklukları ve hiperaldosteronizmi olmak.

  – Tip 2 diyabet

  – Yaşlı olmak

  – Proton pompası inhibitörleri, diüretikler, bifosfonatlar ve antibiyotikler gibi belirli ilaçların alınması

  magnezyum eksikliği hangi hastalıklara yol açar

  Magnezyum eksikliğinde görülen hastalıklar

  Magnezyum eksikliği hangi hastalıklara yol açar?

  Uzun vadeli eksikliğin şu olumsuz etkileri olabilir:

  – Kemik yoğunluğu

  – Beyin fonksiyonu

  – Sinir ve kas fonksiyonu

  – Sindirim sistemi

  Genç insanlarda magnezyum eksikliği kemik büyümesini önleyebilir. Çocukluk döneminde yani kemiklerin hala gelişmekte olduğu durumlarda yeterli magnezyum almak hayati önem taşır. Yaşlılarda eksiklik, osteoporoz ve kemik kırılma riskini artırır.

  Magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır?

  Doktor, magnezyum düşüklüğü veya buna bağlı olarak bir hastalıktan şüphelendiğinde kan testi uygular. Magnezyum ile birlikte kandaki kalsiyum ve potasyum seviyelerine de bakılması gerekir.

  Magnezyumun çoğu kemiklerde veya dokularda bulunduğundan, kandaki seviyeler normal olsa bile, eksiklik devam edebilir. Kalsiyum veya potasyum eksikliği olan bir kişinin hipomagnezemi tedavisine ihtiyacı olabilir.

  Magnezyum Eksikliği Belirtileri

  Kaslarda titreme ve kramplar

  Kasların titremesi ve kas krampları magnezyum belirtileridir. Şiddetli eksiklik, nöbet veya kasılmalara bile neden olabilir.  Magnezyum desteği, eksiklik olan kişilerde kas kasılmalarını ve kramplarını hafifletir.

  Unutmayın ki istemsiz kas titremesinin başka nedenleri de olabilir. Örneğin, stres veya çok fazla kafein bu durumun nedeni olabilir.

  Ayrıca, bazı ilaçların bir yan etkisi, nöromiyotoni veya motor nöron hastalığı gibi nörolojik bir hastalığın belirtisi de olabilir. Ara sıra görülen seğirme normaldir, belirtileriniz devam ederse doktora görünmeniz gerekir.

  Zihinsel bozukluklar

  Zihinsel bozukluklar, magnezyum eksikliğinin olası bir sonucudur. Bunlar, zihinsel uyuşma veya duygu eksikliği ile karakterizedir. Kötüleşmiş durumlar, akut beyin yetmezliği ve komaya bile yol açabilir.

  Ek olarak, gözlemsel çalışmalar magnezyum düşüklüğü ile depresyon riski arasında ilişki bulmuştur.

  Magnezyum eksikliğinin bazı insanlarda sinir işlev bozukluğuna neden olabileceği ve zihinsel sorunları teşvik ettiği düşünülmektedir.

  Osteoporoz

  Osteoporoz zayıf kemikler ve artmış kemik kırığı riski ile karakterize bir hastalıktır. Osteoporoz riski çok sayıda faktörden etkilenir. Bunlar yaşlılık, hareketsizlik, D ve K vitamininin zayıf alımını içerir.

  Magnezyum eksikliği de osteoporoz için bir risk faktörüdür.

  Eksiklik, kemikleri direkt olarak zayıflatabilir ancak aynı zamanda kemiklerin ana yapı taşı olan kalsiyumun kan seviyelerini düşürür.

  magnezyum eksikliği nedenleri

  Yorgunluk ve kas zayıflığı

  Yorgunluk, fiziksel veya zihinsel yorgunluk veya bitkinlik ile karakterize bir durumdur ve magnezyum eksikliğinin bir başka belirtisidir.

  Herkesin zaman zaman yorgun düşebileceğini unutmayın. Genellikle, yorgunluk dinlenerek geçer. Ancak, şiddetli veya sürekli yorgunluk bir sağlık sorununun işareti olabilir.

  Yorgunluk spesifik olmayan bir semptom olduğundan, diğer semptomlar eşlik etmediği sürece nedenini tespit etmek imkansızdır.

  Magnezyum eksikliğinin bir diğer daha belirgin belirtisi, kas zayıflığıdır ve miyastenia olarak da bilinir.

  Yüksek kan basıncı

  Hayvan çalışmaları, magnezyum eksikliğinin kan basıncını artırabileceğini ve kalp rahatsızlığı için güçlü bir risk faktörü olan yüksek tansiyonu teşvik ettiğini gösteriyor.

  İnsanlarda doğrudan kanıt bulunmuyor olsa da, birkaç gözlemsel çalışma, magnezyum düşüklüğünün veya kötü beslenmenin kan basıncını artırabileceğini göstermektedir.

  Basitçe söylemek gerekirse, magnezyum eksikliği kan basıncını artırır ve kalp rahatsızlığı riskini de artırır. 

  Astım

  Magnezyum eksikliği bazen ciddi astımı olan hastalarda görülür. Ayrıca, astımlı kişilerde magnezyum düzeyleri sağlıklı insanlara göre daha düşüktür.

  Araştırmacılar, magnezyum eksikliğinin akciğerlerin solunum yollarını astarlayan kaslarda kalsiyum birikimine neden olabileceğini düşünüyor. Bu, solunum yollarının daralmasına neden olur ve solunumu zorlaştırır.

  Düzensiz kalp atışı

  Magnezyum eksikliğinin en ciddi semptomları arasında kalp ritim bozukluğu veya düzensiz kalp atışı bulunur. Çoğu vakada aritmi semptomları hafiftir. Hatta hiç belirtisi yoktur. Ancak, bazı insanlarda, kalp çarpması arasında duraklamalara neden olabilir.

  Aritminin diğer muhtemel belirtileri baş dönmesi, nefes darlığı, göğüs ağrısı veya bayılma şeklindedir. En şiddetli vakalarda, aritmi inme veya kalp yetmezliği riskini artırır.

  Konjestif kalp yetmezliği ve aritmi olan bazı hastaların sağlıklı insanlara göre daha düşük magnezyum düzeyleri olduğu belirtilmiştir.

  Bu hastaları magnezyum enjeksiyonu ile tedavi etmek kalp fonksiyonlarını önemli ölçüde iyileştirdi. Magnezyum desteği, aritmi olan bazı hastalarda semptomları azaltabilir.

  Magnezyum Eksikliği Tedavisi

  Magnezyum eksikliği nasıl giderilir?

  Aşağıdaki tabloda, erkekler ve kadınlar için magnezyum referans aralığı gösterilmektedir.

  YaşErkekKadınGebelikEmzirme
  6 aylık doğum         30 mg              30 mg              
  7-12 ay75 mg75 mg  
  1-3 yaş80 mg80 mg  
  4-8 yaş130 mg130 mg  
  9-13 yaş240 mg240 mg  
  14-18 yaş410 mg360 mg400 mg       360 mg       
  19-30 yaş400 mg310 mg350 mg310 mg
  31-50 yaş420 mg320 mg360 mg320 mg
  51+ yaş420 mg320 mg  

  Magnezyum eksikliğini gideren besinler

  Magnezyum hem bitkilerde hem de hayvansal gıdalarda yaygın olarak bulunur. En zengin kaynaklar tohum ve kuruyemişlerdir ancak tahıllar, fasulye ve yapraklı yeşil sebzeler de oldukça zengin kaynaklardır.

  Magnezyum eksikliği için ne yenmeli?

  Aşağıda, en iyi oranda magnezyum içeren besinler ve 100 gramında bulunan değer verilmektedir:

  Badem:                 268 mg

  Kabak çekirdeği:  262 mg

  Bitter çikolata:      176 mg

  Yer fıstığı:              168 mg

  Patlamış mısır:      151 mg 

  Diğer büyük kaynaklar arasında keten tohumu, ayçiçeği tohumu, chia tohumu, kakao, kahve, kaju, fındık ve yulaf bulunur.

  Diyabet gibi vücudun magnezyum kaybına neden olan bir sağlık sorununuz varsa, bol miktarda magnezyum içeren yiyecekler yemeyi veya takviyeleri almayı ihmal etmemelisiniz.

  Magnezyum Emilimi Nasıl Artar?

  Bazı besinler ve koşullar, magnezyum emilimini azaltan durumlara neden olabilir. Emilimi artırmak için şunları deneyin:

  – Magnezyum bakımından zengin yiyecekleri yedikten iki saat önce veya sonra kalsiyum bakımından zengin yiyecekler yemeyin.

  – Yüksek doz çinko takviyesinden kaçının.

  – D vitamini eksikliğinizi tedavi edin.

  – Pişirmek yerine sebzeleri çiğ yiyin.

  – Sigarayı bırakın. 

   Hipermagnezemi(Magnezyum Fazlalığı) Nedir, Neden Olur? Belirti ve Tedavisi

  Hipermagnezemi, kan dolaşımında fazla miktarda magnezyum olduğu anlamına gelir. Nadir görülür ve genellikle böbrek yetmezliği veya zayıf böbrek fonksiyonundan kaynaklanır.

  Magnezyum vücudun elektrolit olarak kullandığı bir mineraldir, yani kanda çözündüğü zaman vücudun etrafında elektrik yükleri taşır. Kemik sağlığı, kardiyovasküler fonksiyon gibi önemli fonksiyonlarda rol oynar. Magnezyumun çoğu kemiklerde depolanır.

  hipermagnezemi tedavisi

  Hipermagnezemi nedir?

  Hipermagnezemi nadirdir ve vücutta magnezyum fazlalığı oluşması demektir. Sağlıklı insanlarda, kanda çok az magnezyum dolaşır.

  Gastrointestinal (bağırsak) ve böbrek sistemleri, vücudun gıdadan ne kadar magnezyum emdiğini ve idrarla ne kadarının atıldığını düzenler ve kontrol eder.

  Sağlıklı bir vücut için vücuttaki magnezyum miktarı 1.7 ila 2.3 miligram (mg / dL) seviyesindedir. Yüksek bir magnezyum seviyesi 2,6 mg / dL veya daha yüksektir.

  Hipermagnezemi Nedenleri

  Hipermagnezemi vakalarının çoğu, böbrek yetmezliği olan insanlarda görülür. Vücuttaki magnezyum seviyelerini normal seviyelerde tutan süreç, böbrek fonksiyon bozukluğu ve son evre karaciğer hastalığı olan kişilerde düzgün çalışmadığı için oluşur.

  Böbrekler düzgün çalışmadığında, magnezyum fazlalığını atamaz ve bu da kişiyi kandaki mineral birikimine daha duyarlı hale getirir.

  Proton pompası inhibitörleri dahil, kronik böbrek hastalığına yönelik bazı tedaviler, hipermagnezemi riskini artırabilir. Yetersiz beslenme ve alkol kullanımı, kronik böbrek hastalığı olan kişilerde ek risk faktörleridir.

  Magnezyum Fazlalığı

  Böbrek fonksiyonu normal olan bir kişinin hipermagnezemi geliştirmesi nadirdir. Sağlıklı böbrek fonksiyonu olan bir kişi hipermagnezemi geliştirirse, semptomlar genellikle hafiftir. Bunlar şöyledir:

  – Lityum tedavisi

  – Hipotiroidizm

  – Addison hastalığı

  – Süt-alkali sendromu

  – Bazı müshil ve antasitler gibi magnezyum içeren ilaçlar

  – Ailesel hipokalsiürik hiperkalsemi

  Bu durum ayrıca, magnezyum içeren aşırı dozda ilaç tedavisi gören hastalarda da gelişebilir. Preeklampsinin tedavisi olarak magnezyum alan kadınlar, dozları çok yüksekse risk altında olabilirler.

  Magnezyum Fazlalığı Belirtileri

  – Mide bulantısı

  – Kusma

  – Nörolojik bozukluk

  – Anormal derecede düşük kan basıncı (hipotansiyon)

  – Kızarıklık

  – Baş ağrısı

  Kandaki özellikle yüksek magnezyum seviyeleri kalp problemlerine, solunum zorluğuna ve şoka neden olabilir. Ağır vakalarda komaya bile neden olabilir.

  Teşhis

  Hipermagnezemi, bir kan testi kullanılarak teşhis edilir. Kanda bulunan magnezyum seviyesi durumun ciddiyetini gösterir. Normal bir magnezyum seviyesi 1,7 ile 2,3 mg / dL arasındadır. Bunun üzerinde ve yaklaşık 7 mg / dL’ye kadar herhangi bir değer kızarıklık, bulantı ve baş ağrısı gibi hafif semptomlara neden olabilir.

  7 ila 12 mg / dL arasındaki magnezyum seviyeleri kalp ve akciğerleri etkileyebilir ve bu aralığın üst ucundaki seviyeler aşırı yorgunluk ve düşük tansiyona neden olabilir.

  12 mg / dL’nin üzerindeki seviyeler kas felci ve hiperventilasyona neden olabilir. Seviyeler 15.6 mg / dL’nin üzerindeyse, durum komaya kadar gidebilir.

  Hipermagnezemi Tedavisi

  Tedavide ilk adım, ekstra magnezyum kaynağının belirlenmesi ve durdurulmasıdır. Bir intravenöz (IV) kalsiyum kaynağı daha sonra solunum, düzensiz kalp atışı ve hipotansiyon gibi nörolojik etki gibi semptomları azaltmak için kullanılır.

  Vücudun magnezyum fazlalığından kurtulmasına yardımcı olmak için intravenöz kalsiyum, diüretikler kullanılabilir.

  Renal disfonksiyonu olan veya şiddetli bir magnezyum doz aşımı yaşayan kişiler, böbrek yetmezliği yaşıyorlarsa veya tedavi sonrası magnezyum seviyeleri hala yükseliyorsa diyaliz gerektirebilir.

  Önleme

  Altta böbrek sorunları olan insanlar, böbrekleri yeterince magnezyum salgılayamayacağından, hipermagnezemi geliştirme riski altındadır. Magnezyum içeren ilaçlardan kaçınmak komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.

  Sonuç olarak;

  Magnezyum eksikliği yaygın bir sağlık sorundur. Magnezyum eksikliği belirtileri, seviyeniz ciddi olarak düşük olmadığı sürece genellikle fark edilmez.

  Eksiklik; yorgunluk, kas krampları, zihinsel sorunlar, düzensiz kalp atışı ve osteoporoza neden olabilir. Böyle bir durum, basit bir kan testiyle anlaşılabilir. Olası sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak için doktorunuzla konuşun.

  Erken teşhis edilirse, hipermagnezemi yani magnezyum fazlalığı da genellikle tedavi edilebilir. Şiddetli vakalar, özellikle geç teşhis edilirse, hasarlı böbrekleri olanlarda tedavi edilmesi zor olabilir.

  Böbrek fonksiyon bozukluğu olan yaşlı kişilerde ciddi komplikasyon gelişme riski daha yüksektir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ