Magnezyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir? | diyetz

Magnezyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

 

Magnezyum eksikliği, hipomagnezemi olarak da bilinir, genellikle gözden kaçan bir sağlık problemidir. Çünkü magnezyum eksikliği tanısı koymak zordur, magnezyum seviyeleri şiddetli şekilde düşene kadar belirtiler kendini göstermez.

Magnezyum eksikliğinin nedenleri değişir. Yetersiz beslenmeden vücudun magnezyum kaybına kadar çeşitli sebepleri olabilir.

 

Magnezyum eksikliği nedenleri arasında gösterilen sağlık sorunları; şeker hastalığı, yetersiz emilim, kronik ishal, çölyak hastalığı ve aç kemik sendromudur.

Alkol bağımlısı kişiler için de risk artar. Bu yazıda, “magnezyum eksikliği nedir”, “magnezyum eksikliği neden olur”, “magnezyum eksikliğinin belirtileri” hakkında detaylı bilgiler verilecektir.

 

Magnezyum eksikliği neden olur?

Vücudumuz iyi düzeyde magnezyum tutar, bu nedenle bir kişinin eksiklik yaşaması oldukça nadir görülen bir durumdur. Ancak bazı faktörler, magnezyum eksikliği semptomları geliştirme riskini artırabilir:

 

– Sürekli magnezyum değeri düşük besinler yemek.

– Crohn hastalığı, çölyak hastalığı veya bölgesel enterit gibi gastrointestinal rahatsızlıklar.

– Genetik bozukluklardan kaynaklanan idrar ve ter yoluyla aşırı miktarda magnezyum kaybı veya çok fazla alkol alınması.

– Hamile olmak ve emzirmek

– Hastaneye yatmak.

– Paratiroid bozuklukları ve hiperaldosteronizmi olmak.

– Tip 2 diyabet

– Yaşlı olmak

– Proton pompası inhibitörleri, diüretikler, bifosfonatlar ve antibiyotikler gibi belirli ilaçların alınması

 

 

Magnezyum eksikliğinde görülen hastalıklar

Magnezyum eksikliği hangi hastalıklara yol açar?

Uzun vadeli eksikliğin şu olumsuz etkileri olabilir:

– Kemik yoğunluğu

– Beyin fonksiyonu

– Sinir ve kas fonksiyonu

– Sindirim sistemi

Genç insanlarda magnezyum eksikliği kemik büyümesini önleyebilir. Çocukluk döneminde yani kemiklerin hala gelişmekte olduğu durumlarda yeterli magnezyum almak hayati önem taşır. Yaşlılarda eksiklik, osteoporoz ve kemik kırılma riskini artırır.

 

İlginizi Çekebilir  Stevia Doğal Tatlandırıcı Nedir?

magnezyum eksikliği hangi hastalıklara yol açar

 

Magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır?

Doktor, magnezyum düşüklüğü veya buna bağlı olarak bir hastalıktan şüphelendiğinde kan testi uygular. Magnezyum ile birlikte kandaki kalsiyum ve potasyum seviyelerine de bakılması gerekir.

Magnezyumun çoğu kemiklerde veya dokularda bulunduğundan, kandaki seviyeler normal olsa bile, eksiklik devam edebilir. Kalsiyum veya potasyum eksikliği olan bir kişinin hipomagnezemi tedavisine ihtiyacı olabilir.

 

 

Magnezyum Eksikliği Belirtileri

 

 

Kaslarda titreme ve kramplar

Kasların titremesi ve kas krampları magnezyum belirtileridir. Şiddetli eksiklik, nöbet veya kasılmalara bile neden olabilir.  Magnezyum desteği, eksiklik olan kişilerde kas kasılmalarını ve kramplarını hafifletir.

Unutmayın ki istemsiz kas titremesinin başka nedenleri de olabilir. Örneğin, stres veya çok fazla kafein bu durumun nedeni olabilir.

Ayrıca, bazı ilaçların bir yan etkisi, nöromiyotoni veya motor nöron hastalığı gibi nörolojik bir hastalığın belirtisi de olabilir. Ara sıra görülen seğirme normaldir, belirtileriniz devam ederse doktora görünmeniz gerekir.

 

magnezyum eksikliği nedenleri

 

Zihinsel bozukluklar

Zihinsel bozukluklar, magnezyum eksikliğinin olası bir sonucudur. Bunlar, zihinsel uyuşma veya duygu eksikliği ile karakterizedir. Kötüleşmiş durumlar, akut beyin yetmezliği ve komaya bile yol açabilir.

Ek olarak, gözlemsel çalışmalar magnezyum düşüklüğü ile depresyon riski arasında ilişki bulmuştur.

Magnezyum eksikliğinin bazı insanlarda sinir işlev bozukluğuna neden olabileceği ve zihinsel sorunları teşvik ettiği düşünülmektedir.

 

 

Osteoporoz

Osteoporoz zayıf kemikler ve artmış kemik kırığı riski ile karakterize bir hastalıktır. Osteoporoz riski çok sayıda faktörden etkilenir. Bunlar yaşlılık, hareketsizlik, D ve K vitamininin zayıf alımını içerir.

Magnezyum eksikliği de osteoporoz için bir risk faktörüdür.

Eksiklik, kemikleri direkt olarak zayıflatabilir ancak aynı zamanda kemiklerin ana yapı taşı olan kalsiyumun kan seviyelerini düşürür.

 

 

Yorgunluk ve kas zayıflığı

Yorgunluk, fiziksel veya zihinsel yorgunluk veya bitkinlik ile karakterize bir durumdur ve magnezyum eksikliğinin bir başka belirtisidir.

Herkesin zaman zaman yorgun düşebileceğini unutmayın. Genellikle, yorgunluk dinlenerek geçer. Ancak, şiddetli veya sürekli yorgunluk bir sağlık sorununun işareti olabilir.

Yorgunluk spesifik olmayan bir semptom olduğundan, diğer semptomlar eşlik etmediği sürece nedenini tespit etmek imkansızdır.

Magnezyum eksikliğinin bir diğer daha belirgin belirtisi, kas zayıflığıdır ve miyastenia olarak da bilinir.

 

İlginizi Çekebilir  K Vitamini Nelerde Var? K Vitamini İçeren Besinler

 

Yüksek kan basıncı

Hayvan çalışmaları, magnezyum eksikliğinin kan basıncını artırabileceğini ve kalp rahatsızlığı için güçlü bir risk faktörü olan yüksek tansiyonu teşvik ettiğini gösteriyor.

İnsanlarda doğrudan kanıt bulunmuyor olsa da, birkaç gözlemsel çalışma, magnezyum düşüklüğünün veya kötü beslenmenin kan basıncını artırabileceğini göstermektedir.

Basitçe söylemek gerekirse, magnezyum eksikliği kan basıncını artırır ve kalp rahatsızlığı riskini de artırır.

 

 

Astım

Magnezyum eksikliği bazen ciddi astımı olan hastalarda görülür. Ayrıca, astımlı kişilerde magnezyum düzeyleri sağlıklı insanlara göre daha düşüktür.

Araştırmacılar, magnezyum eksikliğinin akciğerlerin solunum yollarını astarlayan kaslarda kalsiyum birikimine neden olabileceğini düşünüyor. Bu, solunum yollarının daralmasına neden olur ve solunumu zorlaştırır.

 

 

Düzensiz kalp atışı

Magnezyum eksikliğinin en ciddi semptomları arasında kalp ritim bozukluğu veya düzensiz kalp atışı bulunur. Çoğu vakada aritmi semptomları hafiftir. Hatta hiç belirtisi yoktur. Ancak, bazı insanlarda, kalp çarpması arasında duraklamalara neden olabilir.

Aritminin diğer muhtemel belirtileri baş dönmesi, nefes darlığı, göğüs ağrısı veya bayılma şeklindedir. En şiddetli vakalarda, aritmi inme veya kalp yetmezliği riskini artırır.

Konjestif kalp yetmezliği ve aritmi olan bazı hastaların sağlıklı insanlara göre daha düşük magnezyum düzeyleri olduğu belirtilmiştir.

Bu hastaları magnezyum enjeksiyonu ile tedavi etmek kalp fonksiyonlarını önemli ölçüde iyileştirdi. Magnezyum desteği, aritmi olan bazı hastalarda semptomları azaltabilir.

 

 

Magnezyum Eksikliği Tedavisi

 

Magnezyum eksikliği nasıl giderilir?

Aşağıdaki tabloda, erkekler ve kadınlar için magnezyum referans aralığı gösterilmektedir.

 

Yaş Erkek Kadın Gebelik Emzirme
6 aylık doğum          30 mg               30 mg            
7-12 ay 75 mg 75 mg
1-3 yaş 80 mg 80 mg
4-8 yaş 130 mg 130 mg
9-13 yaş 240 mg 240 mg
14-18 yaş 410 mg 360 mg 400 mg        360 mg       
19-30 yaş 400 mg 310 mg 350 mg 310 mg
31-50 yaş 420 mg 320 mg 360 mg 320 mg
51+ yaş 420 mg 320 mg

 

İlginizi Çekebilir  Baobab Meyvesi ve Tozunun Faydaları

 

Magnezyum eksikliğini gideren besinler

Magnezyum hem bitkilerde hem de hayvansal gıdalarda yaygın olarak bulunur. En zengin kaynaklar tohum ve kuruyemişlerdir ancak tahıllar, fasulye ve yapraklı yeşil sebzeler de oldukça zengin kaynaklardır.

 

Magnezyum eksikliği için ne yenmeli?

Aşağıda, en iyi oranda magnezyum içeren besinler ve 100 gramında bulunan değer verilmektedir:

 

Badem:                 268 mg

Kabak çekirdeği:  262 mg

Bitter çikolata:      176 mg

Yer fıstığı:              168 mg

Patlamış mısır:      151 mg

 

Diğer büyük kaynaklar arasında keten tohumu, ayçiçeği tohumu, chia tohumu, kakao, kahve, kaju, fındık ve yulaf bulunur.

Diyabet gibi vücudun magnezyum kaybına neden olan bir sağlık sorununuz varsa, bol miktarda magnezyum içeren yiyecekler yemeyi veya takviyeleri almayı ihmal etmemelisiniz.

 

Magnezyum Emilimi Nasıl Artar?

Bazı besinler ve koşullar, magnezyum emilimini azaltan durumlara neden olabilir. Emilimi artırmak için şunları deneyin:

 

– Magnezyum bakımından zengin yiyecekleri yedikten iki saat önce veya sonra kalsiyum bakımından zengin yiyecekler yemeyin.

– Yüksek doz çinko takviyesinden kaçının.

– D vitamini eksikliğinizi tedavi edin.

– Pişirmek yerine sebzeleri çiğ yiyin.

– Sigarayı bırakın.

 

Sonuç olarak;

Magnezyum eksikliği yaygın bir sağlık sorundur. Magnezyum eksikliği belirtileri, seviyeniz ciddi olarak düşük olmadığı sürece genellikle fark edilmez.

Eksiklik; yorgunluk, kas krampları, zihinsel sorunlar, düzensiz kalp atışı ve osteoporoza neden olabilir.

Böyle bir durum, basit bir kan testiyle anlaşılabilir. Olası sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak için doktorunuzla konuşun.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ