Maden Suyu Ne İşe Yarar, Zararlı mı? Maden Suyunun Faydaları ve Zararları | diyetz

Maden Suyu Ne İşe Yarar, Zararlı mı? Maden Suyunun Faydaları ve Zararları

 

Maden suyu, doğal yer altı kaynaklarından elde edilir. Kalsiyum, magnezyum ve sodyum gibi bazı önemli mineralleri yüksek oranda içerir. Bu nedenle, maden suyu içmek sağlık için bazı yararlar sağlar. 

Aşağıda “maden suyu faydalı mı”, “maden suyu sağlıklı mı”, “fazla maden suyu içmek zararlı mı”, ”maden suyunun zararı var mı”, “maden suyu böbreklere zararlı mı”, “maden suyu mideye zararlı mı” “maden suyunun faydaları nelerdir”, “maden suyunun zararları nelerdir” sorularının cevaplarını bulacaksınız. 

Maden suyu nedir, zararlı mıdır? 

Diğer su türlerinin aksine, bu mineralli su kaynağında şişelenir ve doğal mineraller ve diğer eser elementleri içerir.

Adından da anlaşılacağı gibi, yüksek miktarda mineral ve magnezyum, kalsiyum, bikarbonat, sodyum, sülfat, klorür ve florür dahil olmak üzere diğer doğal olarak oluşan bileşikler içerir.

Mineral türleri ve miktarları suyun nereden geldiğine bağlıdır. Sonuç olarak, maden suyu yararları ve tadı büyük ölçüde değişir.

 

 

 Maden Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

 

 

maden suyu faydalı mı

 

 

Maden Suyunun Faydaları

Benzersiz mineral bileşimi ve organik bileşikler nedeniyle, doğal maden suyu içmenin faydaları vardır. 

 

Kemikleri güçlendirir

Yeterli kalsiyum alımı, kemik gelişimi için önemlidir. Maden suyu iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Yapılan çalışmalar vücudun kalsiyumu, maden suyundan, süt ürünlerinden elde edilen kalsiyumdan daha etkili şekilde kullandığını göstermiştir.

255 postmenopozal kadınla yapılan bir çalışmada, düzenli olarak kalsiyum bakımından zengin mineralli su içenlerin, düşük kalsiyumlu su içenlere göre anlamlı derecede daha yüksek kemik kütle yoğunluğuna sahip oldukları bulundu.

Ayrıca, bu suda bulunan bikarbonat ve magnezyum da güçlü kemikleri destekler.

 

 

Tansiyonu düşürmeye yardımcı olur

Araştırmalar, yetersiz kalsiyum ve magnezyum seviyelerinin, kalp hastalığı için bir risk faktörü olan yüksek tansiyona neden olabileceğini göstermektedir.

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, yüksek oranda magnezyum ve kalsiyum barındıran içme suyunun kan basıncı seviyelerini anlamlı derecede düşürdüğü saptanmıştır.

Maden suyunun her iki besin maddesinin de iyi bir kaynağı olduğu göz önüne alındığında, bu suyu içmek, özellikle yüksek seviyelerde olan insanlarda, tansiyon seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabilir.

Sınırda yüksek tansiyonu olan 70 yetişkinde yapılan 4 haftalık bir çalışma, günde en az 1 litre doğal mineralli su içmenin kan basıncı seviyelerini önemli ölçüde düşürdüğünü buldu.

 

 

Kalp sağlığına faydalıdır

Karbonatlı maden suyu kalp hastalıklarına karşı korur.

Menopoz sonrası kadınlarda yapılan iki çalışma, günde 0.5-1 litre karbonatlı maden suyu içmenin, trigliserit ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürürken, HDL (iyi) kolesterol seviyelerini arttırdığını buldu.

Bu sudaki magnezyum, kalp sağlığı için önemlidir, bir çalışma yüksek magnezyum seviyesine sahip mineralli su içmenin kalp hastalığından ölme riskini azalttığını tespit etmiştir.

 

 

Kabızlık için etkilidir

Magnezyum bakımından zengin mineralli su ayrıca kabızlığın önlenmesine yardımcı olabilir.

Araştırmalar magnezyumun bağırsaklara su çektiğini ve bağırsak kaslarını gevşettiğini göstermiştir. Bu, dışkıyı daha yumuşak ve geçişi kolay hale getirir.

Fonksiyonel kabızlığı olan 106 kişiden oluşan 6 haftalık bir çalışma, günde 500 ml magnezyum ve sülfat bakımından zengin mineralli su içilmesinin, bağırsak hareket sıklığını ve dışkı kıvamını önemli ölçüde iyileştirdiğini tespit etti.

 

 

Maden Suyunun Zararları

Her ne kadar bu mineralli suyu içmek, çoğu insan için güvenli ve faydalı olsa da, bazı markaların sodyum içeriği çok yüksektir.

Bu da sodyum alımına dikkat etmesi gerekenler için sorun oluşturur.

Ek olarak, plastik şişelerdeki mineralli suyun mikroplastik içeriği hakkında bazı endişeler vardır.

Mikro plastiklerin uzun vadeli sağlık etkileri hala bilinmemekle birlikte, erken hayvan ve tüp çalışmaları, bu küçük parçacıkların vücutta birikebileceğini ve iltihaplanmayı artırabileceğini göstermektedir.

 

Sonuç olarak;

Maden suyu doğrudan kaynağında şişelenir ve çoğunlukla kalsiyum ve magnezyum gibi esansiyel mineraller içerir.

Tam mineral bileşimi suyun nereden geldiğine bağlı olsa da, bu mineralli suyu içmenin bazı yararları vardır.

Maden suyu zararları ise plastik şişelerden ve yüksek sodyum içeriğinden kaynaklanmaktadır.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ