Maden Suyu Ne İşe Yarar, Zararlı mı? Faydaları ve Zararları | diyetz

  Maden Suyu Ne İşe Yarar, Zararlı mı? Faydaları ve Zararları

   

  Maden suyu, doğal yer altı kaynaklarından elde edilir. Kalsiyum, magnezyum ve sodyum gibi bazı önemli mineralleri yüksek oranda içerir. Bu nedenle, maden suyu içmek terapötik özelliklere sahiptir ve sağlık için bazı yararlar sağlar. 

  Aşağıda “maden suyu faydalı mı”, “maden suyu sağlıklı mı”, “fazla maden suyu içmek zararlı mı”, ”maden suyunun zararı var mı”, “maden suyu böbreklere zararlı mı”, “maden suyu mideye zararlı mı” “maden suyunun faydaları nelerdir”, “maden suyunun zararları nelerdir” sorularının cevaplarını bulacaksınız. 

  Maden suyu nedir, zararlı mıdır? 

  Diğer su türlerinin aksine, maden suyu kaynağında şişelenir ve doğal mineraller ve diğer eser elementleri içerir.

  Adından da anlaşılacağı gibi, yüksek miktarda mineral ve magnezyum, kalsiyum, bikarbonat, sodyum, sülfat, klorür ve florür dahil olmak üzere diğer doğal olarak oluşan bileşikler içerir.

  Mineral türleri ve miktarları suyun nereden geldiğine bağlıdır. Sonuç olarak, maden suyu yararları ve tadı büyük ölçüde değişir.

   

   

  Maden Suyu ve İçme Suyu

  Maden suyu içme suyundan daha asidiktir ve karbonik asitin varlığı nedeniyle ekşi bir tada sahiptir. Her iki su türü de mineral içerir ve aralarındaki farklar şöyledir;

   

  Maden Suyu

  Maden suyu, tadını değiştirmek için ilave mineraller (kaynağa bağlı olarak) veya çözünmüş maddeler içerir. İnsanlar içindeki mineraller nedeniyle bazı tıbbi özelliklere sahip olduğunu düşünmektedir. Maden suyunda sıklıkla bulunan mineraller şunlardır:

   

  Kalsiyum

  Klor

  Fosfor

  Magnezyum

  Potasyum

  Sodyum

  Kükürt

   

  Bu listelenen besinler protein sentezi, kemik oluşumu, kıkırdak oluşumu, vb. gibi vücut fonksiyonlarını yerine getirmek için gereklidir.

  Bazı mikro besinlerin yanı sıra, eser elementler hormon sentezi, enzim üretimi, diş çürümesinin önlenmesi gibi bazı biyolojik fonksiyonlar için gereklidir. Maden suyunda bulunan eser elementler şunlardır;

   

  Kobalt

  Demir

  Krom

  Bakır

  İyot

  Florin

   

  İçme suyundan farklı olarak, maden suyu genellikle plastik veya cam şişelerde kaynağında şişelenir. Bazı insanlar terapötik değeri nedeniyle maden suyunu tercih ederler. Bununla birlikte, maden suyu bakterileri veya toksik maddeleri uzaklaştırmak için bir miktar işleme tabi tutulabilir.

   

  İçme suyu

  Evlerimize musluklar yardımıyla gelen içme suyu klor ile arıtılır ve borular ve arıtma sistemleri ile evlere verilir.

  Evlere ulaşmadan önce, musluk suyu su arıtma tesisinde kimyasal bir dezenfeksiyon işlemine tabi tutulur. Temiz su daha sonra yeraltı boru sistemi üzerinden iletilir. Bununla birlikte, musluk suyundaki bazı mineraller boruları aşındırıp içme suyunu kirletebilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Saçın Çabuk Yağlanmasını Önlemek için Doğal Çözümler

   

   Maden Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   

   

  maden suyu faydalı mı

   

   

  Maden Suyunun Faydaları

  Benzersiz mineral bileşimi ve organik bileşikler nedeniyle, doğal maden suyu içmenin faydaları vardır. 

   

   

  Kemikleri güçlendirir

  Yeterli kalsiyum alımı, kemik gelişimi için önemlidir. Maden suyu iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Yapılan çalışmalar vücudun kalsiyumu, maden suyundan, süt ürünlerinden elde edilen kalsiyumdan daha etkili şekilde kullandığını göstermiştir.

  255 postmenopozal kadınla yapılan bir çalışmada, düzenli olarak kalsiyum bakımından zengin mineralli su içenlerin, düşük kalsiyumlu su içenlere göre anlamlı derecede daha yüksek kemik kütle yoğunluğuna sahip oldukları bulundu.

  Ayrıca, maden suyunda bulunan bikarbonat ve magnezyum da kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

   

   

  Tansiyonu düşürmeye yardımcı olur

  Araştırmalar, yetersiz kalsiyum ve magnezyum seviyelerinin, kalp hastalığı için bir risk faktörü olan yüksek tansiyona neden olabileceğini göstermektedir.

  Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, magnezyum ve kalsiyum bakımından yüksek içme suyunun kan basıncı seviyelerini anlamlı derecede düşürdüğü saptanmıştır.

  Maden suyunun her iki besin maddesinin de iyi bir kaynağı olduğu göz önüne alındığında, maden suyu içmek, özellikle yüksek seviyelerde olan insanlarda, tansiyonun düşmesine yardımcı olabilir.

  Sınırda yüksek tansiyonu olan 70 yetişkinle yapılan 4 haftalık bir çalışma, günde en az 1 litre doğal mineralli su içmenin kan basıncı seviyelerini önemli ölçüde düşürdüğünü buldu.

   

   

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Karbonatlı maden suyu kalp hastalıklarına karşı korur. Menopoz sonrası kadınlarda yapılan iki çalışma, günde 0.5-1 litre karbonatlı maden suyu içmenin, trigliserit ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürürken, HDL (iyi) kolesterol seviyelerini artırdığını buldu.

  Bu sudaki magnezyum, kalp sağlığı için önemlidir, bir çalışma yüksek magnezyum seviyesine sahip mineralli su içmenin kalp hastalığından ölme riskini azalttığını tespit etmiştir.

   

   

  Kabızlık için etkilidir

  Magnezyum bakımından zengin maden suyu ayrıca kabızlığın önlenmesine yardımcı olabilir. Araştırmalar magnezyumun bağırsaklara su çektiğini ve bağırsak kaslarını gevşettiğini göstermiştir. Bu, dışkıyı daha yumuşak ve geçişi kolay hale getirir.

  Fonksiyonel kabızlığı olan 106 kişiden oluşan 6 haftalık bir çalışma, günde 500 ml magnezyum ve sülfat bakımından zengin maden suyu içilmesinin bağırsak hareket sıklığını ve dışkı kıvamını önemli ölçüde iyileştirdiğini tespit etti.

   

   

   Magnezyum kaynağıdır

  Maden suyu, sinir fonksiyonu, kan şekeri seviyelerini kontrol etme ve kan basıncını ayarlama gibi vücut fonksiyonlarını düzenlemede önemli bir rol oynayan zengin bir magnezyum kaynağıdır.

  Kaynağa bağlı olarak, maden suyundaki magnezyum miktarı değişebilir.

  Magnezyum eksikliği anksiyete, sinirlilik, yorgunluk, kas güçsüzlüğü, titreme ve baş dönmesi gibi semptomlara neden olabilir. Ağır vakalarda nöbetler, işitme kaybı, migren, osteoporoz ve düzensiz kalp atışına da yol açabilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Demir Minerali Nedir, Faydaları Nelerdir? Demir İçeren Besinler

   

  Sindirim sağlığını geliştirir

  Maden suyu, kabızlık durumunda bağırsak hareket sıklığını ve dışkı kıvamını iyileştirmeye yardımcı olabilecek magnezyum sülfat ve sodyum sülfat içerir. Japonya’da yapılan bir araştırma, düşük magnezyum alımının kabızlık ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Ayrıca, yeterli sıvı alımının sindirimi iyileştirdiği belirtilmiştir.

   

   

  Vücut yağını düzenler

  Maden suyu, iyi miktarda yağ metabolize eden mineraller sunan temel bir yağsız takviyedir. Vücuttaki yağ katmanlarını yakmak için gerekli olan yağ yakımına yardımcı olur. Düşük kalorili bir diyetle birlikte yemeklerden önce maden suyu içmek kilo korumaya, hatta kilo vermeye yardımcı olabilir.

   

   

  Maden suyunun cilde faydaları

  Maden suyu cilt dostu silika parçacıkları için taze bir kaynaktır. Silika, cilt için mükemmeldir. Ciltteki kolajen üretimini tetikler. Artan kolajen oluşumu kırışıklıkları, koyu lekeleri ve donukluğu azaltır. Ayrıca, silika eksikliği cilt yaşlanmasına yol açar. Bu nedenle, maden suyu cilt sağlığı için iyi bir kaynaktır.

   

   

  Maden Suyunun Zararları Nelerdir?

  Her ne kadar maden suyu içmek çoğu insan için güvenli ve faydalı olsa da, bazı yan etkiler gözlendiğinden dolayı, dikkatli tüketmek ve aşırı içmemek gerekir.

  Bazı markaların sodyum içeriği çok yüksektir. Bu da sodyum alımına dikkat etmesi gerekenler için sorun oluşturur.

  Karbonatlı maden suyunda bulunan karbonik asit şişkinliğe neden olabilir.

  Ek olarak, plastik şişelerdeki mineralli suyun mikroplastik içeriği hakkında bazı endişeler de vardır. Mikroplastiklerin uzun vadeli sağlık etkileri hala bilinmemekle birlikte, erken hayvan ve tüp çalışmaları, bu küçük parçacıkların vücutta birikebileceğini ve hatta iltihaplanmayı artırabileceğini göstermektedir.

  Plastik su şişelerinin neden olduğu kirlilik ise çevre için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.

   

  Sonuç olarak;

  Maden suyu doğrudan kaynağında şişelenir ve çoğunlukla kalsiyum ve magnezyum gibi esansiyel mineraller içerir.

  Tam mineral bileşimi suyun nereden geldiğine bağlı olsa da, bu mineralli suyu içmenin bazı yararları vardır. Kemik yoğunluğunu iyileştirmekten sindirim sağlığını geliştirmeye kadar birçok sağlık yararı olduğu bilinmektedir.

  Maden suyu zararları ise plastik şişelerden ve yüksek sodyum içeriğinden kaynaklanmaktadır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ